Dobrovolnictví ve Vietnamu – příležitost, jak zažít Vietnam jinak.
Dobrovolnictví ve Vietnamu je skvělou volbou pro všechny, kteří touží poznat krajinu o něco hlouběji a nasát vietnamskou kulturu přímo od místních. V krajině je hodně možností pro dobrovolnictví, zejména co se týče výuky angličtiny. Doporučuji hledat na Workaway, online platformu pro dobrovolníky.
My dva jsme přijeli do Vietnamu na 3 měsíce. Kromě cestování po severním Vietnamu jsme zažili dobrovolnictví na dvou místech, kde jsme učili angličtinu – ve městě Hai Phong a ve vesnici Hung Hoa v provinci Phu Tho. Obě zkušenosti byly skvělé, i když nám dvou vyhovovalo spíš dobrovolnictví na „zapomenutém“ vietnamském venkovu.
Dobrovolnictví v přístavním městě Hai Phong:
Město Hai Phong je moderní, industriální město. Jelikož v Hai Phongu nevyniká turismus natolik jako v Hanoji, je ideální zastávkou pro všechny cestovatele, kteří touží zažít dynamiku vietnamského velkoměsta bez davů turistů. Stánky s legendární polévkou Pho na každém kroku, desítky pouličních prodejců, ulice plné motorek a rušný noční život jsou pro Hai Phong zcela typické.
Pestrá a rozmanitá výuka pro malé děti, ale i ambiciozní vysokoškoláky.
My jsme v Hai Phongu byli jeden měsíc. Za ten čas jsme odučili desítky hodin, vystřídali hodně škol, zažili one-to-one lekce, ale taky lekce s plnou třídou dětí. Vedli jsme lekce pro trojroční děti v mateřské školce, přičemž některé neuměli ještě ani po vietnamsky :-), ale taky lekce pro vysokoškoláky nebo dospělé lidi. Hodiny byly pestré, rozmanité a celý měsíc byl hodně dynamický.
Dobrovolníci na motorkách a naši nápomocní asistenti při výuce.
Některé lekce angličtiny probíhali v centru, ve kterém jsme bydleli. Na většinu lekcí jsme však docházeli do jiných škol nebo přímo do vietnamských rodin. Na lekce, které probíhali mimo centra, nás vozili lokální dobrovolníci na motorkách, takže jsme tak měli možnost zažít každodenní rušnou dopravu ve Vietnamu. Lokální dobrovolníci byly většinou vysokoškoláci, kteří pracovali v centru jako „teacher asistent“. Připravovali plány lekcí, vymýšleli různé aktivity, které oživily lekce a taky nám pomáhali v komunikaci se studenty.
Nápomocní vysokoškoláci a malé 10-leté děti mluvící plynule anglicky.
Jejich přítomnost jsme oceňovali zejména na lekcích s mladými studenty (do 10-12 let). Studenti v Hai Phongu byli docela šikovní. Potkali jsme tam i 10 – leté děti, které mluvili plynule anglicky. Vysokoškoláci byly naopak ambiciózní a uvědomovali si, jak jim může znalost angličtiny v budoucí kariéře pomoci. Většina studentů měla zájem zlepšovat svou úroveň angličtiny a lekce pak skutečně „utíkaly“.
Součástí našeho dobrovolnictví bylo i volno v podobě 2 dnů.
Centrum v Hai Phongu vedla parta mladých studentů, kteří byli hodně nápomocní a přátelští. Výměnou za lekce angličtiny jsme měli ubytování přímo v centru (dormitory style) a 2 jídla denně zdarma. Dva dny v týdnu jsme měli volno. Většinou to vyšlo na neděli a pondělí. O Vánocích jsme však chtěli vyrazit na třídenní výlet na ostrov Catba a do Ha Long Bay. V centru nám vyšli vstříc a bez problémů jsme se domluvili, že si přehodíme lekci s jinými dobrovolníky tak, abychom měli 3 dni souvislého volna.
Přesun z asijského velkoměsta do přírody na dobrovolnictví na venkově.
Po měsíci v Hai Phongu jsme si řekli, že je čas posunout se dál. Začala nám chybět příroda a taky nám již nevyhovoval městský vzduch. Hai Phong je typickým příkladem asijského města, kde probíhá urbanizace bez jakéhokoliv plánu. Parky nebo zelené zóny na oddych ve městě téměř nenajdete. I když je tady hodně jezer, všechno kolem zdobí beton. Pro milovníky přírody (ke kterým se řadíme i my) je život v Hai Phongu, s rouškou na nosu, docela skličující. Rozhodli jsme se tedy přesunout se do zelenější province a zkusit si dobrovolnictví na venkově. Oslovili jsme další organizaci přes Workaway, ze které nám psali, že zrovna plánují otevřít nové centrum angličtiny v provinci Phu Tho. Tak jsme si bez většího přemýšlení řekli, že jdeme do toho.
Dobrovolnictví ve městě versus dobrovolnictví na venkově.
Ačkoliv je Vietnam krajinou třetího světa, rozvíjí se docela rychle. Města se modernizují a tomu odpovídá i mentalita lidí, kteří v nich žijí. Naproti tomu venkov si pořád uchovává svou autenticitu a nabízí příležitost pro všechny dobrovolníky, kteří chtějí nasát i vietnamské tradice a kulturu, nikoliv jen dynamiku a ruch velkoměsta.
Mnozí dobrovolníci si užívali život v rušném Hai Phongu, jeho atmosféru, služby, dynamiku a fajn partu dobrovolníků, která se sešla z celého světa. My jsme si však mnohem víc zamilovali život na venkově. Doporučuji zažít obě zkušenosti – jen tak člověk získá celkový obrázek o životu ve Vietnamu. Nedá se říct která volba je lepší, vše závisí od vaší povahy 🙂
Dobrovolnictví ve vesnici Hung Hoa:
I v tomto centru jsme výměnou za lekce angličtiny měli ubytování a jídlo (3x denně) zdarma. Režim v centru byl o něco odlišnější, jako jsme byly zvyklí. Víkendy byly docela rušné – v sobotu i v neděli jsme měli 3 lekce – ráno, odpoledne a večer. Týden však byl o něco volnější – povětšinou jsme měli jen jednu lekci večer a jednou do týdne day off. Každá lekce měla své téma, ale způsob, jakým jsme vedli lekci, byl zcela na nás. Takže jsme si na každou lekci museli připravit zajímavé aktivity, které by studenty motivovali ke studiu.
Mentalita lidí na venkově a motivace studentů je odlišná oproti lidem z města.
Díky zkušenosti v Hung Hoa jsme zažili, jak odlišná je mentalita lidí na venkově v porovnání s lidmi ve městě. Asi jako všude ve světě 🙂 Motivace studentů nebyla tak silná, a taky jejich úroveň angličtiny byla docela slabá. Mnozí studenti po 6 nebo 7 letech učení se angličtiny ve škole nebyli schopní představit se a komunikovat na jednoduché úrovni.
Navíc jsme tady měli skupinu dospělých lidí, kteří byli úplní začátečníci a kterých jsme učili základy jako „I am“, „You are“ atd. O to víc jsme se snažili vymýšlet kreativní lekce, které by je zaujali a pomohli jim pochopit, že angličtina není jen o nudné gramatice, kterou si pamatuji ze školy, ale taky o konverzaci pomocí zábavných her.
Dobrovolnictví na vesnici v období svátků Tet bylo skvělým poznáním Vietnamu.
Naše dobrovolnictví v Hung Hoa bylo opravdu výjimečnou zkušeností. Koupili jsme si staré kola a téměř každý druhý den jsme se ve volném čase vybrali jen tak bloudit mezi rýžová pole. Pozorovali jsme všední dny místních, kteří v tom období sadili ryži nebo si jen tak užívali krajinu. V Hung Hoa jsme byli zrovna v období svátků Tet (několikadenní oslavy lunárního nového roku). Toto období je takovým postrachem pro všechny cestovatele.
Vietnamci tráví čas s rodinou a ubytovací zařízení nebo pouliční restaurace jsou v tomto období většinou zavřeny. I centrum v Hung Hoa mělo týdenní přestávku. V průběhu svátků jsme dostali několika pozvání na oběd či večeři do rodin místních učitelů, s kterými jsme se v centru spřátelili, takže jsme měli možnost slavit Tet „po vietnamsky“.
Dobrovolnictví na vesnici v období svátků Tet bylo skvělým poznáním Vietnamu.
Bylo to pro nás nejzajímavější období našeho pobytu ve Vietnamu. Dozvěděli jsme se hodně o vietnamské kultuře, o jejích zvycích, tradicích a rodinných vazbách. Místní nás vzali víckrát do pagody, kde se za nás pomodlili. Vzali nás taky na tradiční festival, který v tomto období ve vesnici probíhal, a seznámili nás s výrobou tradičních jídel. Povídali jsme si o tom, jak to ve Vietnamu vypadalo v minulosti a jakým rapidním tempem se krajina vyvíjí v současnosti. Měli jsme zkrátka možnost zažít skutečný život ve Vietnamu – s místními lidi, s jejich tradicemi a zvyky.
Do Laosu a Kambodže? Moc se nám nechtělo, zamilovali jsme si venkov.
Po měsíci v Hung Hoa se nám vůbec nechtělo vyrazit na cesty do Laosu a Kambodže! Pohodový život na vietnamském venkově jsme si zcela zamilovali. Velký podíl na tom měla naše hostitelka Moon (jak si říkala) – nejúžasnější hostitelka na světě! Starostlivá, zábavná, přátelská. Hodně jsme si sedli jako lidi. Zkrátka ten typ člověka, na kterého když natrefíte, cítíte se jako doma, i když jste na opačném konci planety.
Uvědomili jsme si, že naše dobrovolnictví na venkově mělo větší smysl jako ve městě. A dali nám to pocítit i studenti, s kterými jsme si po měsíci vytvořili hezký vztah. Myslím, že jsou rádi, že v jejich vesnici otevřeli centrum angličtiny a my si moc ceníme, že jsme měli možnost být mezi prvními dobrovolníky v této neturistické vesnici a zažít tak pravý Vietnam.
Pár tipů pro ty, co přemýšlí nad dobrovolnictvím ve Vietnamu:
1. To, že nemáte žádné zkušenosti s výukou angličtiny, není překážkou. Postačí vám optimismus, otevřenost a touha předat své znalosti dál. Pokud toužíte poznat krajinu, lidi a vietnamskou kulturu, dobrovolnictví je ideální příležitostí, jak se zdržet v krajině i dva či tři měsíce, zažít výjimečné zážitky a dozvědět se o krajině to, co v bedekrech nepíšou.
2. Využijte své dobrovolnictví naplno! Ptejte se studentů na vše, co vás zajímá – tradice, zvyky, mentalita, historie. Studenti se učí komunikovat a vyjadřovat své myšlenky v cizím jazyku a vy pomoci konverzace poznáváte vietnamskou kulturu přímo od místních. (Zeptejte se na svatby a pohřby, budete se divit, co se dozvíte!)
3. Nebojte se šílených vietnamských jmen. Ve Vietnamu je zvykem, že si studenti dávají anglická jména, aby nám dobrovolníkům usnadnili život 🙂 (My jsme měli na jedné hodině studenty jako Super hero, Peter Pan, Superman a Batman). A pokud by se vám stalo, že potřebujete oslovit studenta a zrovna zapomenete jeho jméno, zkuste ho oslovit Nguyen – máte vysokou šanci, že trefíte.
Pokud vás láká dobrovolnictví, neváhejte a vyrazte do světa! Věřte, že ty zážitky a skvělý pocit z dobré věci stojí za to. S největší pravděpodobností zažijete období, na které budete s radostí vzpomínat do konce života. Ve Vietnamu, nebo jinde na světě, nenechte si tuto zkušenost ujít!
Autor článku: Júlia Fujdalová (Spiritualplanet.cz)
Spiritualplanet.cz > Cílem Spiritual Planet je obnovovat u moderních lidí zájem řešit skutečně důležité otázky. Naše články a rozhovory jsou o tom, jak žít vitálnější život, jak v životě rozvíjet svou osobnost udržitelným způsobem, jak objevit svůj vlastní originální příběh, jak se stát užitečným ve prospěch svého okolí.
Jaký druh dobrovolnictví ve Vietnamu vás čeká?
– převážně se objevují nabídky výuky anglického jazyka (školy, komunitní centra, ale i soukromé osoby)
– pomoc s údržbou či správou hotelu, guesthousu, homestay (+ pomoc s anglickým jazykem)
– pomoc s výstavbou homestay či guesthousu, zahradničení a další
– v menší míře pak např. výpomoc s počítačovou gramotností, online marketing a další
V jakých oblastech je možné dobrovolnictví ve Vietnamu?
Různá místa po celé zemi, severní, centrální ale i jižní Vietnam. Např. Hanoj, Ho Či Minovo město, Ninh Binh, Hai Phong, Ha Long, Nha Trang, Da Nang, Hoi An ale i horské oblasti jako Sapa či Ha Giang. V horských a odlehlých oblastech může být zkušenost ještě zajímavější a možná i přínosnější pro tamní obyvatele. Budete v přírodě a nakouknete alespoň trochu do života některých etnických obyvatel Vietnamu, pokud o to máte zájem.
Co vám hostitelé nabídnou?
Odměnou vám je většinou strava a ubytování zdarma. Dalším bonusem je samozřejmě možnost nakouknout alespoň trochu do běžného života vietnamských obyvatel a poznat jejich kulturu, zvyky, ale také třeba i navázat bližší přátelství. Na Workaway či jiném portále pro dobrovolníky si přečtěte pečlivě celou nabídku a neváhejte hostitele kontaktovat s případným dotazem.
Další fotky ze škol v severním Vietnamu:
Motorky|Ceny|Letenky|Počasí|Ubytování|Mapy|Víza|Dien Bien|Sapa|Hanoj|Zajímavá místa|Kuchařky|Restaurace|Kuchyně|Očkování|Hue