Mezinárodní řidičský průkaz do Vietnamu

mezinarodni-ridicsky-prukaz-vietnam
Motorka či skútr je nejpoužívanější dopravní prostředek ve Vietnamu.


Od roku 2015 Vietnam uznává mezinárodní řidičský průkaz.


Vietnam se rychle mění a s tím souvisí i změny v zákonech a vyhláškách. Od roku 2015 Vietnam začal “uznávat” mezinárodní řidičský průkaz (oficiální informace MZV). Turisté a cestovatelé tak mohou řídit ve Vietnamu motorku či skútr zcela legálně, pokud mají ve své zemi řidičský průkaz i na motorku. Motorka je nejpoužívanější dopravní prostředek ve Vietnamu jak pro Vietnamce tak i pro cestovatele a turisty.

Do Vietnamu si vemte i váš národní řidičský průkaz.


Praxe ve Vietnamu
je zatím taková, že policie dost často cestovatele ani nekontroluje a nevyžaduje prokázání mezinárodním řidičským průkazem. To se však časem pravděpodobně bude měnit. Policie však může při kontrole vyžadovat i váš národní řidičský průkaz. Pokud chcete řídit motorku s výkonem nad 50 ccm měli byste vlastnit vietnamský řidičský průkaz. Získání viet.řidičského průkazu je však pro náhodné cestovatele prakticky nemožné (vyžádání, papírování, test, čekání, délka pobytu, obchodní víza…)

icon-angle-double-rightMalé skútry do 50 ccm se půjčují i bez řidičského průkazu. Někteří obchodníci však nabízejí k zapůjčení samozřejmě i silnější motorky bez jakéhokoli dokladu, případný problém však spadá na vás.
icon-angle-double-rightMotorky od 50-174 ccm – oficiálně byste měli mít platný vietnamský řidičský průkaz s označením A1 (jako turista prakticky nezískáte)
icon-angle-double-rightMotorky od 175 a více ccm – oficiálně byste měli mít platný vietnamský řidičský průkaz s označením A2 (jako turista prakticky nezískáte)

vietnam-motorka-doprava
Doprava ve velkých městech je často chaotická a nepřehledná.


Co je mezinárodní řidičský průkaz?


Mezinárodní řidičský průkaz
opravňuje řidiče k řízení motorového vozidla mimo Evropskou unii. V Evropě platí mezi národy nově vydávaný řidičský průkaz, tudíž zde si ho nemusíte nechat vystavovat. Je to doplňkový doklad k národnímu řidičskému průkazu.

Kde se vydává mezinárodní řidičský průkaz?


Vydání mezinárodního řidičského průkazu vyřizují příslušná (podle místa obvyklého bydliště) pracoviště evidence řidičů obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Žádost je potřeba podat osobně na příslušném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností, nebo prostřednictvím zmocněnce. Zde si stáhněte žádost o mezinárodní řidičský průkaz. Sebou musíte mít také fotografii 35 x 45 mm, občanský průkaz a řidičský průkaz.

Kolik stojí vydání mezinárodního řidičského průkazu?


Vyřízení žádosti v Čr ze zákona podléhá správnímu poplatku ve výši 50 Kč.

Jaké typy se v České republice vydávají?


V České republice se vydávají dva vzory mezinárodních řidičských průkazů podle úmluv o silničním provozu, a to vzor podle vídeňské Úmluvy a vzor podle ženevské Úmluvy. Vídeňský typ mezinárodního řidičáku má platnost 3 roky. Ženevský typ má platnost 1 rok.

Jaký typ platí ve Vietnamu?


Ve Vietnamu platí oba typy mezinárodního řidičského průkazu.


Jak dlouhá trvá vydání mezinárodního řidičského průkazu?


Jsou-li splněny podmínky pro vydání mezinárodního řidičského průkazu, vydává jej příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností bezodkladně po podání žádosti (zpravidla na počkání).

Musím mít ve Vietnamu i svůj národní řidičský průkaz?


Ano, váš národní řidičský průkaz může policie při kontrole vyžadovat. V praxi to tak však příliš často nebývá a někdy policie nevyžaduje ani mezinárodní řidičský průkaz. Na to se však nespoléhejte a řidičský průkaz rozhodně přibalte do batohu.

Jak je to v případě nehody ve Vietnamu?


Pokud byste měli ve Vietnamu nehodu a nebudete mít mezinárodní řidičák a cestovní pojištění – platíte veškeré náklady za hospitalizaci. Před podpisem pojistné smlouvy si důkladně prostudujte všechny podmínky a výluky z připojištění odpovědnosti. Většina pojišťoven vám však nepojistí škody způsobené v souvislosti s používáním jakýchkoli motorových vozidel a prostředků ve Vietnamu. Museli byste vlastnit vietnamský řidičský průkaz a mít toto pojištění sjednané ve Vietnamu, to je však pro krátkodobé cestovatele prakticky nemožné. Pokud byste uplatňovali u pojišťovny náhradu za způsobenou škodu na zdraví, musíte také mít smlouvu o koupi či zapůjčení motocyklu ve Vietnamu. Přečtěte si další důležité informace o cestování ve Vietnamu na motorce.

Co se stane pokud řídím ve Vietnamu bez papírů?


Jestli nemáte při řízení motocyklu ve Vietnamu žádný řidičský průkaz a nebo modrou kartu vlastníka (tato karta prokazuje vlastnictví a majitele motorky, musíte dostat při koupi či zapůjčení motocyklu ve Vietnamu, při zapůjčení by měla stačit kopie karty) policie může vaši motorku nechat odvézt a můžete být pokutováni.

vietnam-hanoj-doprava
Doprava v Hanoji je často nepřehledná a je to vlastně jeden velký chaos.

UbytováníItinerářeMotorkyVízaOčkováníPočasíMapyLetenkyAplikaceVízaCest.pojištěníKnihyTipyPhu QuocMui Ne

Vietnam na motorce

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 6

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: