Homestay ve Vietnamu – Tipy + Rezervace 🏡

Homestay Hau Thao
Homestay ve Vietnamu – Homestay u Hmongů ve vesnici Hau Thao

ℹ️ Homestay ve Vietnamu
📍 Kde hledat homestay
👲🏻 Kdo nabízí homestay
🏠 Typy homestay ubytování
🤔 Co čekat od homestay

Homestay je možnost nahlédnout do každodenního života etnických obyvatel.


Oblíbenou formou ubytování na některých místech severního Vietnamu je homestay u etnických obyvatel. Bydlíte s místními obyvateli v jejich domě a sdílíte naprosto vše. Homestay je ve Vietnamu oblíbený hlavně na vesnicích u etnických obyvatel. Nicméně homestay můžete zkusit i ve velkoměstě např. v Hanoji. Před nějakým časem také nebylo povoleno etnickým obyvatelům ubytovávat zahraniční turisty (výjimkou byly kontrolované turistické homestay, např. kolem Sapy), nyní se to však postupně mění.


HOMESTAY = „zůstaň s námi u nás doma“

• Chcete poznat každodenní život etnických obyvatel?
• Ochutnat jejich stravu?
• Poznat některé kulturní zvyky?
• Potřebujete lokálního průvodce?
• Bydlet na rýžové terase či v horách?
• Posedět s nimi nad rýžovým vínem?
• Nebo si popovídat o všem možném?
• Neočekáváte kolem sebe komfort a luxus?
Odpověděli jste ANO? Potom zcela jistě vyzkoušejte pravý homestay na vesnici v severním Vietnamu.

Homestay ve Vietnamu - Than Kim
Pravý homestay u etn.obyvatel Červení Dao (Red Dao) – vesnice Than Kim.


Jak požádat o homestay ubytování a kde ho najdu?


Stačí se ptát obyvatel z etnických menšin. Buď odpoví ANO a nebo NE, jak jenoduché. Někde také již uvidíte např. nápis na chatrči – „Homestay“. Někde se domluvíte anglicky, někde však ne (naučte se alespoň pár základních slovíček Vietnamsky). Etnické menšiny mají však různé dialekty a své jazyky a nemusí Vám rozumět. V oblasti Sapa, Lao Cai, Mai Chau, Ba Be nebývá problém domluvit se anglicky.

Rezervujte si výlet / túru ve Vietnamu zde

V provincii Ha Giang je možné že nebudou někteří obyvatelé rozumět, co po nich chcete. Některé oficiální homestay se objevují i kolem města Ha Giang. Homestay ubytování v Ha Giang či Sapě se objevují již i na rezervačním portále Airbnb, můžete si ho předem zarezervovat. Přečtěte si také článek o vesnicích kolem města Sapa a možnostech homestay a trekování v této oblasti a více informací o Airbnb ve Vietnamu.

airbnb-vietnam-truly-nam-dam-homestay
Truly Nam Dam homestay v Ha Giang (Rezervace možná na Airbnb)


KDO NABÍZÍ HOMESTAY UBYTOVÁNÍ?


1. Homestay u místních etnických obyvatel


Mnoho etnických obyvatel na vesnicích severního Vietnamu poskytuje homestay v turistických ale i v neturistických oblastech. Tito lidé většinou nejsou certifikovaní průvodci či pracovníci cestovních kanceláří. Důležité je, že znají velice dobře místo kde žijí a ukáží vám pravé bydlení a život na vesnici. Někteří z nich ovládají základy angličtiny, jiní mluví velice slušně anglicky. Anglicky se učí od turistů kteří je navštěvují. Komunikace většinou nebývá problém. Pokud je problém v komunikaci, použijte ruce, nohy či může pomoci google překladač.

Pro vysokou míru autenticity zcela jistě doporučuji homestay bydlení u místních obyvatel, musíte však zapomenout na komfort a luxus kolem sebe. Chcete vidět tvrdou práci na rýžových polích nebo si jí dokonce vyzkoušet, vidět jak se zabíjí prase, nebo se zúčastnit svatby či pohřbu, vidět jak se vyrábí oblečení? Pokud ano tak odjedete se zážitky!

Je třeba si také uvědomit že penězi podporujete přímo obyvatele vesnice a ne agentury a další prodejce.
Sám jsem se takto účastnil silvestrovského večera v pravé vesnici u Hmongů a i když to nebyl bujarý večer, na který jsme zvyklí, odnesl jsem si nezapomenutelné zážitky. Další zajímavou zkušeností byl pohřeb u lidí z etnika Thai (bílí Thajci).

Kuchyně na homestay ubytování
Kuchyně na homestay ubytování


2. Homestay od cestovní kanceláře či agentury


Homestay však nabízejí také turistické agentury a kanceláře na místě. Tyto nabídky se však liší od pravého typu homestay ubytování, který vám nabídnou místní etničtí obyvatelé. Spousta zahraničních turistů tento typ využívá hlavně díky dobrému zázemí a službám, v tzv. „imitacích pravého bydlení“. Dost často zde také pracují lidé kteří mohou být z nějaké etnické menšiny, avšak dávno již opustily svoje tradice a zvyky a jsou zaměstnanci agentury.

Tato nabídka bývá často spojena s nabídkou na trek, po treku vás přivedou do „připraveného bydlení“, který se ale od pravého bydlení hodně liší. Nebo si snad myslíte že chudí etničtí obyvatelé mají wifi, toaletu evropského stylu, sprchu, či dokonce bar vedle obydlí? Já myslím že, ne 🙂
Většinou se na takové treky vyráží ve skupině třeba 6-10 lidí.

3. Homestay také nabízí i místní lidé z Vietnamu


V nabídce jsou např. byty v domě s další rodinou, nebo i spolubydlení např. v Hanoji či Ha Long a dalších městských perifériích. Do homestay nabídek u místních lidí z Vietnamu se samozřejmě dají počítat také byty, pokoje, domy a chaty z AIRBNB.


Rezervovat homestay ve Vietnamu můžete online zde:

aogda-logo-vietnamhomestay-logo

aogda-logo-vietnam


TYPY HOMESTAY UBYTOVÁNÍ DLE DRUHU OBYDLÍ:


V severním Vietnamu při svém cestování můžete narazit na 4 typy homestay bydlení:

1. Opravdový vesnický homestay u obyvatel etnických menšin


• většina domů ze dřeva, bambusu
• jednoduché sociální zařízení (není umyvadlo-jen trubka s horskou vodou, asijská toaleta)
• není WiFi
• jídlo se připravuje na ohni
• není žádné topení
• tvrdé dřevěné postele avšak s teplou pokrývkou
• autentická atmosféra života na vesnici
• umístění mimo turistické trasy
• lidé nejsou „maskoti“ (chodí v tradičním oblečení, stále používají staré zvyky)

Homestay ve vesnici Ban Ho
Pravý homestay ve vesnici Ban Ho


2. Homestay ve více turistické vesnici či oblasti


• domy můžou být ze dřeva ale i z cihel
• většinou upravené pravé bydlení do novější podoby
• většinou je WiFi
• sprcha a toaleta evropského typu
• může být přímotop
• jídlo se připravuje v klasické kuchyni
• autentická atmosféra se trochu vytrácí
• umístění ve více turistické vesnici či oblasti
• lidé mohou být z etnických menšin, ale nechovají se tak (chybí tradiční oblečení, zvyky…)

homestay-vietnam-mai-chau
Homestay pro turisty v Mai Chau


3. Homestay na hodně navštěvovaném turistickém místě


• domy můžou být ze dřeva ale i z cihel
• zcela nově postavené obydlí či zrekonstruované
• WiFi internet
• sprcha a toaleta evropského typu
• přímotop
• jídlo se připravuje v klasické kuchyni
• autentická atmosféra chybí
• umístění v turistické vesnici či oblasti
• zaměstnanci tohoto bydlení bývají typičtí viet.lidé

Turistický homestay
Turistický homestay (chata) ve vesnici Tavan


4. Homestay který nabízí typické viet.rodiny


• nabídka samostatných pokojů či spolubydlení a celých bytů
• bydlení většinou v městských částech (Hanoj, Halong)
• starší ale i nové cihlové domy
• veškeré vybavení a sociální zařízení jaké znáte
• dobrá dostupnost ve městě


JAK PROBÍHAL 1 DEN MÉHO HOMESTAY v Hau Thao


Můj první homestay v severním Vietnamu jsem vyzkoušel 2.den co jsem dorazil do Sapy. Právě v Sapě je homestay ubytování velice populární a hodně cestovatelů sem jezdí právě kvůli tomu. Již 1.den jsem zjistil že nebude třeba někoho nahánět či hledat, žen a dívek z etnika Hmong a Červení Dao je ve městě Sapa požehnaně. A jejich obchodního ducha poznáte hned po příjezdu kdy se na vás doslova vrhnou 🙂 Neustále někomu něco ve městě nabízí, ať už se jedná o trek, homestay a nebo prodej ručně vyrobených předmětů a doplňků. Osobně s tím nemám problém, avšak když se to opakuje další dny, může to být otravné, musíte se naučit to ignorovat. Připravte se na to hlavně v Sapě!

Její zkrácené jméno je Cha a mluví i slušně anglicky.


Vyrazil jsem tedy 2.den do centra a jen tak se procházel a vybíral jakou ženu oslovím. Po pár minutách oslovím ženu, která postávala a bavila se se svou kamarádkou. Byla docela vysmátá a po kratší konverzaci jsem poznal že je z tohoto místa a zná to tu. Působí na mě důvěryhodně, i když je to hodně těžké poznat když ty lidi vůbec neznáte. Však mrkněte na fotku níže, myslím že by byla sympatická všem.

Pravý homestay v Hau Thao
Pravý homestay v Hau Thao


Trekování s místními lidmi je nejlepší – poznáte detailněji místo pobytu.


Oslovuji ji tedy s tím, že bych dnešní den rád poznal okolí Sapy nějakým trekem a přenocováním na vesnici u ní doma. To je většinou i klasická nabídka těchto žen – trek+homestay. Nabízí mi to za 10 Usd, akceptuji to a ptám se na detaily, jak a kde to bude probíhat a co je v ceně. Nechci jít do vesnice Tavan či Cat Cat, protože tam směřuje většina turistů. Nabízí mi neoficiální trek kolem východní části Ham Rong hory do vesnice Hau Thao s následným nocováním na tomto místě. Hau Thao vesnice je asi 2 km od Tavanu, ale téměř nikdo sem na homestay nechodí, to se mi líbi a vyrážíme. Jdeme navíc cestou  a do místa, kde není třeba kupovat nějaký tiket jako do jiných vesnic. Fotky z Hau Thao treku

homestay-ha-giang-vietnam

hometay-sapa-vietnam

homestay-mai-chau-vietnam

homestay-ninh-binh-vietnam

Gumové sandále na několikakilometrové treky? „No problem“.


První věci, který si všimnu jsou gumový sandále, v kterých Cha jde. Pro mě absolutně nepředstavitelné jít asi 13 km v této obuvi, pro tyto ženy úplně normální. Avšak je to také ovlivněno finančními možnostmi těchto obyvatel a ty jsou velice omezené. Čeká nás asi 13 km celkově, ze začátku složitým terénem asi 3 km do kopce podel Dračí hory. Pak už je to rozumné a konec je z kopce ale ten je také trochu složitější, střídají se i kameny, bláto, polní cesty. Cestou si povídáme, jsem zvědavý, tak se ptám na všechno možné, ale po čase již zjišťuji že Cha je již trochu unavená z mých otázek, tak polevuji 🙂 Ona se však také rozpovídá a ptá se mě na všechno co se mě týká.

severni-vietnam-homestay-trekovani
Cestou na homestay, pohoří Hoang Lien Son…


Stánek kde Cha kupuje mandarinky, vypadá že dnes spadne.


Cestou dáváme několik přestávek, a já samozřejmě rád fotím. Nabízí se parádní scenérie – špičaté kamené výběžky s kopcemi se střídají s dalekými výhledy do dálek a mysteriózní mlha mezi kopci dodává zajímavý podkres. Neskutečné ticho a klid na této cestě. Cestou projdeme 3 malé vesnice, kde žijí lidé trochu odděleně od civilizace, autenticita je vysoká – etničtí obyvatelé Hmongové v pestrobarevných kostýmech převažují. Když mě vidí smějou se, Cha prohazuje se spousty lidmi několik vět v optimistickém duchu, lidé se tady znají a zdraví se s ní. V jedné vesnici stavíme a ve stánku, který vypadá jako když má dnes spadnout a Cha kupuje nějaké mandarinky, jako svačinu na cestu.


Většina etnických obyvatel žije ve skromných chudých podmínkách.


Asi po 4 hodinách dorážíme do vesnice Hau Thao. Místo je to pěkné, malá vesnička na mírném svahu s pohledem do údolí Muong Hoa a vesnice Tavan. Vesnice leží u cesty do Ban Ho. Cha má 2 malé děti 7 a 10 let, jsou doma, protože nejsou peníze na to aby mohli chodit do školy. Hned se s ní vítají. Ukazuje mi jejich bydlení a také sousedy kolem nich. Jsem dost v šoku, bydlení je velice skromné, nic tam prakticky není a vše je většinou jen ze dřeva – téměř středověk. Chudoba a bída se ukazuje v plné kráse.

Přístřešek pro malé vodní bůvoly
Přístřešek pro malé vodní bůvoly


Voda do domu přitéká gumovou hadicí z hor.


Kuchyně = ohniště, toaleta – viet.styl., voda sem směřuje z gumové hadice, která je vedena z horského potoku. Samozřejmě jen studená, sprcha a umyvadlo neexistuje, je tu však elektrika. Celé bydlení je ze dřeva krom střechy, podlaha je udupaná tvrdá zemina, jsou zde ale i půlmetrové cihlové základy. Před vchodem malá stáj na vodní bůvoly, vedle domu chlév pro prasata. Různě zde pobíhají slepice, kachny a 3 malí psi a sem tam nějaké malé prasátko. Ale mají televizi se satelitem asi za 100,- Kč. Moc jí však nesledují.

banner-jizdenky

Vítejte ve středověku. Teplé jídlo se připravuje jen na ohni.


Po chvíli začne Cha připravovat pro ni a pro mě jídlo. Dělá vepřové maso se zeleninou, tofu a rýži. Připravuje to na ohni. Je to velice dobré, maso je velice chutné a rýže výborná. Po jídle se jdeme podívat po okolí a do vesnice Tavan. Hodně Hmongů a Červených Dao lidí tady žije. V Tavanu se jdeme podívat za její sestrou, která bydlí hodně na kopci mimo turistickou cestu. Vlastně už v Hoang Lien národním parku. Krásné okolí a scenérie jsou tady všude. K večeru se už pomalu vracíme zpět k Cha domů, tam už nás také vítá její manžel. Neumí však ani slovo anglicky a do komunikace se ani moc nezapojuje, sem tam mi něco přeloží Cha.

Hau Thao - homestay
Cha a její kámoška u nich doma v Hau Thao


Etničtí obyvatelé vám rádi připraví svá typická jídla.


K večeři s celou rodinou si dáváme to co zbylo z oběda + něco ještě navíc navařeno, jídlo je téměř podobné jako u oběda. Všichni v rodině si povídají a probírají zážitky tohoto dne. Cha mi občas něco přeloží, když se zeptám. Ukazuje mi také nějaké fotky jiných cestovatelů z celého světa, které měla u nich doma. A nějaké fotky z rodinných kruhů, které jsou opravdu zajímavé. Tento večer pomalu ukončujeme několika přípitky rýžového vína, které je vlastně každodenním pitím u jídel. A také kouřením tabáku v jejich dlouhých dýmkách.

I na půdě se můžete slušně vyspat. Ale je tu opravdu chladno.


Moje lůžko je na půdě mezi pytli rýže
. Je zde nějaká podložka, která je však dost tvrdá ale deka je velice teplá a i čistá. Ulehám dost ospalý. Nocí mě ještě provází kokrhání kohouta, který snad asi vůbec nespí 🙂 a škrábání nějakého zvířete na střechu obydlí. Je docela dost chladná zima. Ale jinak se vyspím celkem slušně. Ráno se probouzím asi v 8 hodin, celá rodina už je na nohou od 6 hodin. Cha s kamarádkou vyšívají nějaké dečky pro turisty a manžel je prý kdesi v lese na dřevu. Děti si hrají kolem domu a nebo také pomáhají s domácími pracemi.

severni-vietnam-homestay-hau-thao
Kuchyně na homestay u etnických obyvatel a místní hlídači.


Homestay je velkým zážitkem a nezbývá než doporučit ho každému.


Tím můj 1 den končí, asi v 10 hodin odjíždím a vím že se sem zase vrátím. Vrátil jsem se sem nečekaně a to rovnou na silvestrovskou noc, kdy jsem sem byl pozván na oslavu. Ale to už je zase jiný příběh.

Homestay ve vesnici Hau Thao ale i v Thanh Kim v severním Vietnamu v oblasti Sapa jsem si moc užil, lidi byli přátelští, byl to pro mě velký poznatek, viděl jsem jak lidé žijí v naprosté bídě bez velkého příjmu, tak nějak jako ve středověku. I když vím, že jejich život je těžký, připadá mi, že jsou tak nějak na to zvyklí. Avšak optimismus a úsměv místních lidí, který jsem tady cítil a viděl mezi lidmi byl opravdu kouzelný.

vietnam-homestay-thanh-kim
Homestay ve vesnici Thanh Kim.

UbytováníEtnické marketyLetenkyOčkováníPenízeVoláníTrekováníTipyVízaPočasíUberMotorkySapaDien Bien PhuHue

Praktické informace ➜

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 26

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: