HA GIANG – nejhezčí místo na severu Vietnamu

vietnam-ha-giang

Horská cesta v provincii Ha Giang.


Odlehlé místo severního Vietnamu s nejkrásnějšími scenériemi
– Ha Giang.


Nejvzdálenějším místem severního Vietnamu je turisty méně navštěvovaná provincie Ha Giang. Ha Giang je místo kde téměř 90% obyvatel tvoří etnické menšiny a jejich kultura a život je zatím téměř nedotčena. Posledních 20 let kdy ostatní vietnamské provincie a města zažívaly ekonomický rozvoj, Ha Giang bylo místo, které bylo zapomenuto v čase. Bylo to hlavně díky politické situaci a vztahu s Čínou. V Ha Giang postupně narůstá návštěvnost vietnamských turistů, ale v malé míře přijíždějí i turisté ze zahraničí.

Ha Giang je místo, které je zatím nepoškozeno masovým turismem.


Čínská invaze z roku 1979 však byla již zapomenuta a vietnamská vláda finančně pomohla hlavně s výstavbou nových komunikací a infrastruktury a objevují se zde i hotely střední kategorie. Ve městě Ha Giang naleznete i několik velmi slušných hotelů a v okolí tohoto města také ubytování formou homestay u etnických obyvatel. Pokud budete pokračovat dále do Dong Van či Meo Vac nabídky ubytování se zmenšují. V každém větším městě v této provincii je však nějaký hotýlek, guesthouse (Nha Nghi) či typický homestay.

vietnam-ha-giang-dong-van

Paní jde s prasetem na trh ve městě Dong Van.


Téměř v celé oblasti Ha Giang uvidíte a projedete fantastické horské scenérie.


Počínaje kopci, údolími a vesnicemi s obyvateli etnických menšin (Hmong, Tay, Dao, Nung, Lo Lo, Giay, Pu Peo). Nejvzdálenějším a nejkrásnějším místem provincie Ha Giang je
Dong Van Karst Global Geopark jmenovaný Unescem jako jedno ze 77 míst s významným geologickým a kulturním dědictvím. Tento geopark je poset éterickými krasovými útvary, které jsou staré téměř 400 miliónů let a má 2 chráněná území. Leží v nadmořské výšce 1000-1600 m.n.m. a pokrývá plochu o rozloze cca 2 400 km².

Autenticita, nedotčená příroda, překrásné hory a žádné komedie na turisty.

dong-van-karst-global-geopark

Dong Van Karst global geopark – Ha Giang.


Dong Van Karst Geopark je domovem 17 etnických skupin.


Etničtí obyvatelé vytváří jedinečné a bohaté kulturní dědictví této oblasti. Tradiční postupy a zvyky těchto etnických skupin jsou velmi různorodé a zajímavé a proto sem lákají mnoho cestovalů na prozkoumání těchto jedinečných aspektů.
Nejsevernější místo Vietnamu je vesnice Lung Cu s vietnamskou vlajkou na dračí hoře (Lung Cu Flag tower). Lung Cu je známé mnoha speciálními potravinami a nápoji. Můžete ochutnat kukuřičný a medový alkohol, či polévku Thang Co, která je vařená téměř z každé části zvířete. Pro vstup do této oblasti je nutné mít povolení pro vstup (více info níže).

🏡  Ubytování v Ha Giang (homestay, hotely…)

 

vietnam-ha-giang-dong-van

Dong Van Karst global geopark – Ha Giang.


Hledáte homestay v provincii Ha Giang? Vyberte si některé na Airbnb.


Téměř v každém městě v provincii Ha Giang se koná nějaký etnický market. Jedním z nejzajímavějších je označován Khau Vai “trh lásky”,
20 km od města Meo Vac. Zde se scházejí především mladí lidé z etnických menšin Hmong, Dao, Tay a Lo Lo a dalších menších podskupin a hledají svého životního partnera nebo si parnera “vyměňují”. Tento trh lásky se koná jen jednou za rok 26. a 27.den třetího měsíce lunárního kalendáře. Součástí tohoto trhu je také udržování kulturních tradic a her etnických menšin. Tady se podívejte na krásné video z “marketu lásky”.

airbnb-vietnam-ha-giang

Projeďte se na motorce úchvatnou oblastí z Dong Van do Meo Vac.


Z oblasti Dong Van se dále dostanete do městečka a
horské oblasti Meo Vac v nadmořské výšce 1500 metrů. Tato oblast je v provincii Ha Giang jednou z nejkrásnějších kterou můžete spatřit a projet, fotogenický skvost. Pokud se vám podaří načasovat návštěvu tohoto města na neděli, jděte se určitě podívat na nedělní trh, který se koná za městem. Důležité zopakovat: celou oblast nejlépe poznáte na motorce (pokud nemáte svého dopravce či taxi).

vietnam-ha-giang-dao-etnika

Žena z etnické skupiny Dao.


Každou neděli dopoledne se v Meo Vac koná trh s dobytkem.


Město Meo Vac v provincii Ha Giang je ideálním místem k návštěvě nedělního trhu, kde se prodává převážně dobytek, ale nejen to. Prodávají se zde i psi, kozy, prasata, textilie ale i jídlo. Tento market není jen prodejním místem, ale také jde o udržení sociálních vztahů etnických obyvatel. Etničtí obyvatelé (Mong, Tay) se sem schází z dalekých oblastí kolem města Meo Vac. Někteří jdou pěšky i v noci s dobytkem třeba 20 km. Trh začíná každou neděli již od ranních hodin, nejvíce rušno je od 7-10 hod a na místě můžete ochutnat i místní potraviny a jídlo s kukuřičným či rýžovým alkoholem.

ha-giang-meo-vac-market

Etnický market ve městě Meo Vac (Fotografie „Marché de Méo Vac“ od „Sylvie Vietnam vagabondes“ licensovaná pod CC BY 2.0.)


Pro vstup do odlehlých oblastí v provincii Ha Giang  je nutné zakoupit povolení.


Povolení můžete získat na imigračním oddělení v Ha Giang nebo na policejní stanici v Meo Vac, více info níže.
U města Ha Giang 7 km jižně můžete navštívit jeskyni Phuon Thien, je to místo mnoha památek a v okolí také roste mnoho stromů se švestkami, hruškami, pomeranči a jablkami. Pokud vyrazíte z Hanoje, nejlepší cesta je nasednout na vlak do Lao Cai a potom na autobus z tohoto města. Cesta autobusem z Lao Cai do města Ha Giang může trvat až 8 hodin.

Královský palác Hmongů (Vuong Chinh Sinh) ve vesnici Sa Phin.


Při své cestě do nejodlehlejších míst severního Vietnamu – Dong Vanu nebo Meo Vac, navštivte Královský palác Hmongů v Sa Phinu. Tento nenápadný palác se nachází po cestě do Dong Van. Je však velice významný pro místní komunitu Hmongů. Obyvatelé této oblasti se za vlády krále Vương Chính Đức spojily s Ho Chi Minhem a získali národní svobodu. Palác byl používán jako rezidence a pevnost během dynastie Vuong. Můžete se zde také dozvědět něco o historii této provincie.

Na prozkoumání provincie Ha Giang si zkuste vyhradit více jak 3 dny.

ha-giang-noong

Jezero Noong – 25km od města Ha Giang (foto: vietnambreakingnews.com)


Blízko města Ha Giang se nachází sladkovodní jezero Noong.


Pokud se zdržíte na chvíli ve městě Ha Giang můžete navštívit velké sladkovodní jezero Noong. Jezero je vzdálené 25km jižně od města, v monzumové období může být velké až 80 hektarů. Fascinující pohled se naskytne v suchém období, kdy se hloubka vody sníží, přímo v jezeře totiž rostou stromy. Místní rybáři z Ha Giang zde chytají ryby i krevety a pokud požádáte můžete s nimi plout po jezeře.

Ma Pi Leng průsmyk – průsmyk, který se vine vysokým pohořím.


Po pár minutách jízdy z města Dong Van začíná známá
silnice s průsmykem Ma Pi Leng. Je to pravděpodobně jedna z nejkrásnějších horských cest kterou můžete v Ha Giang a celém Vietnamu projet. Historie této silnice spadá do období mezi roky 1959 až 1965, kdy tisíce mladých lidí z 17 etnických skupin postavili tuto cestu, stavební proces trval 11 měsíců. Zpočátku byla cesta jen pro pěší či koňské spřežení, později však byla rozšířena i pro osobní a nákladní automobily. Kopce a hory tady vytvaří fantastické obrazy a silnice jsou tu nebezpečné, na motorce jezděte proto opatrně.

vietnam-ha-giang-ma-pi-leng-pass

Ha Giang – Ma Pi Leng průsmyk.


Hoang Su Phi je odlehlá oblast v Ha Giang s krásnými rýžovými terasami.


Hoang Su Phi je málo navštěvovaná oblast turisty v provincii Ha Giang. Ale to ovšem neznamená, že není krásná. V celé oblasti projedete oblastí obrovských rýžových teras, nedotčené přírody a etnických vesnic. Pokud se zdržíte ve městě Ha Giang, rozhodně stojí toto místo za návštěvu, ale počítejte alespoň s 2 dny. Sice toto místo leží asi 70 km od města (viz.mapa), ale dostat se sem klikatou silnicí zabere hodně času (se stopy i 4 hodiny). Ale to kodrcání na toto odlehlé místo stojí za to.

Hoang Su Phi – nedotčená příroda, etnické vesnice a kulturní dědictví.


V Hoang Su Phi je pár levných hotelů (Nha Nghi), nebo můžete využít homestay u místních lidí, ptejte se na místě. Další ubytovny pravděpodobně budou brzy vyrůstat. Asi 30 km jižně od města Hoang Su Phi je také 1 velmi kvalitní ecolodge v přírodě – Panhou village, s vyšími cenami pro zahraniční turisty. Etničtí obyvatelé jsou zde složeny z 11 etnických skupin (hlavně Hmongové, Tay, Dao a Nung). Hoang Su Phi leží v nadmořské výšce cca 1000m, počasí je ze přibližně stejné jako v Sapě, počítejte také s trochu omezenějšími službami.

vietnam-ha-giang-hoang-su-phi

Rýžové terasy v Hoang Su Phi (Fotografie „Terraced fields in Hoang Su Phi, Ha Giang, Vietnam“ od „Nguyen Cuong“ licensovaná pod CC BY 2.0.)


🛂  Povolení pro cestování do odlehlých oblastí v Ha Giang:


Pokud budete cestovat v provincii Ha Giang i do velmi vzdálených míst (a těch nejkrásnějších – Dong Van, Meo Vac, Lung Cu…) budete si muset zakoupit povolení. Toto povolení si můžete koupit v imigrační kanceláři ve městě Ha Giang. Kancelář najdete na ulici Tran Phu 415a v severní části města (podívejte se na mapu pod tímto článkem).

Získání je velmi jednoduché. Policistovi u okénka předáte svůj pas, on vyplní údaje z pasu do povolení a po zaplacení (230 000 dongů/osoba) vám předá povolení a pas zpět. Pokud přijedete na motorce musíte policistovi předat také registrační číslo motocyklu, které vám zapíše do povolení. Povolení můžete zakoupit také na policejní stanici v Meo Vac. Někteří projeli tuto oblast i bez povolení, ale to raději nedoporučuji.


👲
  Etnické markety v Ha Giang:


V provincii Ha Giang se koná celá řada marketů od menších až po velké. Sobota a neděle jsou hlavními dny kdy se konají větší markety. Některé markety se však konají i v pracovní dny v týdnu. Je to velká příležitost vidět obyvatele etnických menšin, kteří se sem schází i několik kilometrů a obchodují zde hlavně s textiliemi a zvířaty. Zde je výpis trochu větších marketů, markety jsou nazývány dle oblastí kde se konají:

 • Ha Giang (město) – nedělní market

 • Quyet Tien, Quan Ba (Tam Son) – sobotní market

 • Quan Ba – nedělní market

 • Coc Pai – nedělní market

 • Lung Phin – nedělní market

 • Hoang Su Phi – nedělní market

 • Sa Phin – každý 6.den

 • Pho Cao – každý 6.den

 • Pho Bang – každý 6.den

 • Ma Le (Dong Van) – sobotní market

 • Dong Van – nedělní market

 • Khau Vai – market lásky (26. a 27. dne, 3.měsíc lunárního kalendáře)

 • Meo Vac – největší nedělní market v provincii Ha Giang

vietnam-ha-giang-dong-van-market

Etnický market ve městě Dong Van.


🚍
  Jak se dostat do Ha Giang autobusem nebo vlakem:


1. Autobusy z Hanoje do Ha Giang:


Z Hanoje vyjíždí do města Ha Giang denní i noční autobusy.
Zajímavá místa jsou však až na nejvzdálenějším severu Vietnamu a cesta je daleká – z Hanoje přes 300km. Autobus Hung Thanh Travel – vyjíždí ráno v 8.00, dále pak ve 14.30 a večer ve 21. hod (aktuální jízdní řád najdete na Baolau). Autobusové zastávky My Dinh (autobus Hung Thanh) ale i Gia Lam (jiné společnosti) v Hanoji. Cesta autobusem z Hanoje do města Ha Giang trvá přibližně 6-8 hodin, cena za jízdenku je od 200-300,- Kč. Doba jízdy se může lišit. Ověřenými dopravci jsou autobus.společnosti Hung Thanh Travel, Grouptour.
– autobusová zastávka autobusu Hung Thanh v Hanoji – My Dinh (Mỹ Đình 2, Nam Từ Liêm)
autobusová zastávka autobusu Grouptour v Hanoji – Hanoi SSB (16 Hang Chinh).
icon-angle-double-right
autobusové jízdenky rezervujte online + aktuální jízdní řád hledejte na  Baolau ale i 12go.asia

2. Vlakem z Hanoje do Lao Cai a zde přestup na autobus do Ha Giang:


Vlakové spojení do města Ha Giang ani v této provincii neexistuje, existuje však vlakové spojení do města Lao Cai.
Tak tedy vlakem do města Lao Cai (vyspíte se a vyzkoušíte vlaky) a zde přestoupit na přímý autobus do Ha Giang (můžete spojit s návštěvou Bac Ha), ale tato cesta vezme trochu více času než autobusem. Použijte dopravní vyhledávač vlakových spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup e-jízdenek na vlak možná i z Čr).

Autobusem ze Sapy do Ha Giang:


V Sapě nastoupit na některý z místních autobusů do města Lao Cai. Ve městě Lao Cai přestoupit na autobus do Ha Giang. Bohužel nemám ověřené informace zda mezi Sapou a Ha Giang jezdí spolehlivě přímý autobus a kdy. Doporučuji se ptát v Sapě v hotelu, většinou mají informace.
Po příjezdu do města Ha Giang nezapomeňte zakoupit povolení pro cestování do odlehlých oblastí !!!


   Kde si půjčit ve městě Ha Giang motorku:


Spousta cestovatelů si půjčuje motorku ve městě Ha Giang a poté vyráží na daleký sever (Dong Van, Meo Vac, Lung Cu…). Ve městě Ha Giang je několik půjčoven motorek, nebývá problém si zde motorku zapůjčit. Zapůjčení motorky na 1 den je za cca 150 – 300,- Kč/1 den. Půjčte si ji tady a vyražte na několik dní na daleký sever, poté ji můžete zde vrátit a jet např. autobusem zpět do Hanoje.

Můžete využít např. Rentabikevn (doporučuji, rezervace možná v Hanoji či online a vyzvednutí v Ha Giang možné), HaGiangMotorbike, Chothuexemayhagiang nebo QT Motorbikes. Na webu jsou i kontakty kde půjčovny najdete. Do této oblasti doporučuji vybrat trochu silnější motorku, alespoň poloautomat. Ale i na skútru se dá tato oblast projet. Motorku si pečlivě zkontrolujte, vyzkoušejte, vemte si tel.kontakt na obchodníka v případě problému. Více informací o cestování na motorce.

vietnam-ha-giang

Ha Giang bylo téměř zapomenuto v čase.


🌞
Počasí v Ha Giang a kdy zde cestovat:


Nejvhodnější čas k návštěvě Ha Giang je v období sucha, tedy v měsících říjen-duben. Nicméně je dobré vědět, že zimní měsíce (prosinec, leden, únor) jsou v severovietnamské horské oblasti velmi chladné. V posledních letech bylo již několikrát na severu v horách i lehké sněžení. V období dešťů (květen-září) není úplně vhodné do této horské oblasti cestovat. V monzumovém období zde hrozí sesuvy půdy a tedy stav silnic v odlehlých místech není vhodný k cestování. Průměrná teplota je přibližně stejná jako v Hanoji. Počet srážek je však v období dešťů vyšší než v Hanoji. Počítejte však s tím, že v horách se velmi rychle počasí může měnit. Podívejte se na 1 skvělé video z cestování – Ha Giang v říjnu.
Aktuální počasí v Ha Giang


🏡
  Ubytování v Ha Giang:


Ve městě Ha Giang se nachází hotely střední kategorie, guesthousy (Nha Nghi), ale v okolí také i homestay ubytování. Ubytovat se můžete na trase v celé provincii i v menších městech Coc Pai, Hoang Su Phi, Tam Son, Yen Minh, Bac Me, Dong Van, Meo Vac. Využít můžete i homestay u etnických obyvatel, např. z Airbnb.
Ubytování v Ha Giang (homestay, hotely…)


📷
  Zajímavá místa v Ha Giang:


• sladkovodní jezero Noong
(25 km od města Ha Giang)
• nedělní market ve městě Ha Giang
• Hoang Su Phi, Xin Man
• Thac Tien – Đeo Gio
(Andělský vodopád)
• Yen Minh okres a okolí
• Dong Van Karst Global Geopark
• Quan Ba a Tam Son město a “dvojitá hora” Cô Tiên
• jeskyně Lung Khuy u města Tam Son
(cca 10 km od města)
• jeskyně Phuong Thien
(7 km jižně od města Ha Giang)
• nejsevernější vesnice Vietnamu – Lung Cu
(etnická menšina Lo Lo)
• Dong Van a Meo Vac
• Đồn Cao vyhlídka v Dong Van městě
• Královský palác Hmongů v Sa Phinu
(Vuong house)
• Market lásky Khau Vai
(jednou za rok)
• průsmyk Ma Pi Leng a Tham Ma + řeka Nho Que
• nedělní market v Meo Vac, Dong Van, Coc Pai
• další spousta etnických marketů v celé oblasti Ha Giang
• vesnice s obyvateli etnických menšin
(Pho Cao, Pho Bang, Sung La…)

 Ha Giang – mapa:

 Kam jet z Ha Giang:


Z Ha Giang můžete pokračovat do Dong Van a Meo Vac (nejsevernější místa) a dále také do Bac Ha, Sapa, Cao Bang.

 Zpět na zajímavá místa

 

UbytováníDopravaVíza do VietnamuOčkováníPenízePočasíTrekováníTipyUberSapaMoc ChauNinh BinhKuchyněHue

Led 26, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem HA GIANG – nejhezčí místo na severu Vietnamu
Premium Wordpress Themes by UFO Themes