HA GIANG – Na motorce na nejhezčím místě

vietnam-ha-giang

Průsmyk Ma Pi Leng v provincii Ha Giang patří k nejkrásnějším místům na severu Vietnamu.


Informace icon-info-circle
Jak se tam dostat Počasí icon-sun-o Ubytování    Zajímavá místa icon-search-plus Mapa


Odlehlé místo severního Vietnamu s nejkrásnějšími scenériemi
– Ha Giang.


Nejvzdálenějším místem severního Vietnamu je turisty méně navštěvovaná provincie Ha Giang. Ha Giang je místo kde téměř 90% obyvatel tvoří etnické menšiny a jejich kultura a život je zatím téměř nedotčena. Posledních 20 let kdy ostatní vietnamské provincie a města zažívaly ekonomický rozvoj, Ha Giang bylo místo, které bylo zapomenuto v čase. Bylo to hlavně díky politické situaci a vztahu s Čínou. V Ha Giang postupně narůstá návštěvnost vietnamských turistů, ale v malé míře přijíždějí i turisté ze zahraničí.

Ha Giang je místo, které je zatím nepoškozeno masovým turismem.


Čínská invaze z roku 1979 však byla již zapomenuta a vietnamská vláda finančně pomohla hlavně s výstavbou nových komunikací a infrastruktury a objevují se zde i hotely střední kategorie. Ve městě Ha Giang naleznete i několik velmi slušných hotelů a v okolí tohoto města také ubytování formou homestay u etnických obyvatel. Pokud budete pokračovat dále do Dong Van či Meo Vac nabídky ubytování se zmenšují. V každém větším městě v této provincii je však nějaký hotýlek, guesthouse (Nha Nghi) či typický homestay.

ha-giang-market-tam-son

Market ve městě Tam Son v provincii Ha Giang.


Téměř v celé oblasti Ha Giang uvidíte a projedete fantastické horské scenérie.


Počínaje kopci, údolími a vesnicemi s obyvateli etnických menšin (Hmong, Tay, Dao, Nung, Lo Lo, Giay, Pu Peo). Nejvzdálenějším a nejkrásnějším místem provincie Ha Giang je
Dong Van Karst Global Geopark jmenovaný Unescem jako jedno ze 77 míst s významným geologickým a kulturním dědictvím. Tento geopark je poset éterickými krasovými útvary, které jsou staré téměř 400 miliónů let a má 2 chráněná území. Leží v nadmořské výšce 1000-1600 m.n.m. a pokrývá plochu o rozloze cca 2 400 km². Tento geopark je protkán několika menšími silnicemi a projet ho tak můžete i na motorce.

Autenticita, nedotčená příroda, překrásné hory a žádné komedie na turisty.


Ha Giang je stále zatím autentický severní Vietnam, který vám nabídne nedotčenou přírodu, fascinující horské scenérie a průsmyky, ale i oblasti, které vypadají, zhruba stejně tak jako před 100 lety. Tedy různé vesnice etnických obyvatel, kteří občas na vás budou koukat jako na marťany (s tím jak přijíždějí turisté to již ale neplatí zcela všude a lidé si již zvykli a zvykají na zahraniční turisty). Většinou tady neočekávejte žebrající minority jako např. v Sapě.

ha-giang-dong-van-motorka

Na motorce v Ha Giang. Upozornění: Cestovat v Ha Giang na motorce lze doporučit zkušenějším řidičům.


Dong Van Karst Geopark je domovem 17 etnických skupin.


Etničtí obyvatelé vytváří jedinečné a bohaté kulturní dědictví této oblasti. Tradiční postupy a zvyky těchto etnických skupin jsou velmi různorodé a zajímavé a proto sem lákají mnoho cestovalů na prozkoumání těchto jedinečných aspektů.
Nejsevernější místo Vietnamu je vesnice Lung Cu s vietnamskou vlajkou na dračí hoře (Lung Cu Flag tower). Lung Cu je známé mnoha speciálními potravinami a nápoji. Můžete ochutnat kukuřičný a medový alkohol, či polévku Thang Co, která je vařená téměř z každé části zvířete. Pro vstup do této oblasti je nutné mít povolení pro vstup (více info níže).

🏡  Ubytování v Ha Giang (homestay, hotely…)

 

vietnam-ha-giang-dong-van

Dong Van Karst global geopark – Ha Giang.


Hledáte homestay v provincii Ha Giang? Vyberte si některé na Airbnb.


Téměř v každém městě v provincii Ha Giang se koná nějaký etnický market. Jedním z nejzajímavějších je označován Khau Vai “trh lásky”,
20 km od města Meo Vac. Zde se scházejí především mladí lidé z etnických menšin Hmong, Dao, Tay a Lo Lo a dalších menších podskupin a hledají svého životního partnera nebo si parnera “vyměňují”. Tento trh lásky se koná jen jednou za rok 26. a 27.den třetího měsíce lunárního kalendáře. Součástí tohoto trhu je také udržování kulturních tradic a her etnických menšin. Tady se podívejte na krásné video z “marketu lásky”.

airbnb-vietnam-ha-giang

Projeďte se na motorce úchvatnou oblastí z Dong Van do Meo Vac.


Z oblasti Dong Van se dále dostanete do městečka a
horské oblasti Meo Vac v nadmořské výšce 1500 metrů. Tato oblast je v provincii Ha Giang jednou z nejkrásnějších kterou můžete spatřit a projet, fotogenický skvost. Pokud se vám podaří načasovat návštěvu tohoto města na neděli, jděte se určitě podívat na nedělní trh, který se koná za městem. Důležité zopakovat: celou oblast nejlépe poznáte na motorce (pokud nemáte svého dopravce či taxi), Ha Giang na motorkách (tzv. Ha Giang loop) může patřit k vašim nejzajímavějším zážitkům na severu Vietnamu.

ha-giang-meo-vac

Kousek od města Meo Vac v provincii Ha Giang.


Každou neděli dopoledne se v Meo Vac koná trh s dobytkem.


Město Meo Vac v provincii Ha Giang je ideálním místem k návštěvě nedělního trhu, kde se prodává převážně dobytek, ale nejen to. Prodávají se zde i psi, kozy, prasata, textilie ale i jídlo. Tento market není jen prodejním místem, ale také jde o udržení sociálních vztahů etnických obyvatel. Etničtí obyvatelé (Mong, Tay) se sem schází z dalekých oblastí kolem města Meo Vac. Někteří jdou pěšky i v noci s dobytkem třeba 20 km. Trh začíná každou neděli již od ranních hodin, nejvíce rušno je od 7-10 hod a na místě můžete ochutnat i místní potraviny a jídlo s kukuřičným či rýžovým alkoholem.

ha-giang-meo-vac

Etnický market v Meo Vac.


Pro vstup do odlehlých oblastí v provincii Ha Giang  je nutné zakoupit povolení.


Povolení za 10 USD můžete získat na Imigračním oddělení v Ha Giang, ulice 296 Trần Phú (původně byla na adrese 415a Trần Phú) nebo na policejní stanici v Meo Vac, více info níže.
U města Ha Giang 7 km jižně můžete navštívit jeskyni Phuon Thien, je to místo mnoha památek a v okolí také roste mnoho stromů se švestkami, hruškami, pomeranči a jablkami. Pokud vyrazíte z Hanoje, nejlepší cesta je nasednout na vlak do Lao Cai a potom na autobus z tohoto města. Cesta autobusem z Lao Cai do města Ha Giang může trvat až 8 hodin.

Královský palác Hmongů (Vuong Chinh Sinh) ve vesnici Sa Phin.


Při své cestě do nejodlehlejších míst severního Vietnamu – Dong Vanu nebo Meo Vac, navštivte Královský palác Hmongů v Sa Phinu. Tento nenápadný palác se nachází po cestě do Dong Van. Je však velice významný pro místní komunitu Hmongů. Obyvatelé této oblasti se za vlády krále Vương Chính Đức spojily s Ho Chi Minhem a získali národní svobodu. Palác byl používán jako rezidence a pevnost během dynastie Vuong. Můžete se zde také dozvědět něco o historii této provincie.

Na prozkoumání provincie Ha Giang si zkuste vyhradit VÍCE jak 3 dny!

jezero-noong-ha-giang

U jezera Noong, cca 25 km od města Ha Giang.


Blízko města Ha Giang se nachází sladkovodní jezero Noong.


Pokud se zdržíte na chvíli ve městě Ha Giang můžete navštívit velké sladkovodní jezero Noong. Jezero je vzdálené 25km jižně od města, v monzumové období může být velké až 80 hektarů. Fascinující pohled se naskytne v suchém období, kdy se hloubka vody sníží, přímo v jezeře totiž rostou stromy. Místní rybáři z Ha Giang zde chytají ryby i krevety a pokud požádáte můžete s nimi plout po jezeře. V některém období však může být jezero i vyschlé.


Ma Pi Leng průsmyk – průsmyk, který se vine vysokým pohořím.


Po pár minutách jízdy z města Dong Van začíná známá
silnice s průsmykem Ma Pi Leng. Je to pravděpodobně jedna z nejkrásnějších horských cest kterou můžete v Ha Giang a celém Vietnamu projet. Historie této silnice (QL4C) spadá do období mezi roky 1959 až 1965, kdy tisíce mladých lidí z 17 etnických skupin postavili tuto cestu, stavební proces nejsložitějšího úseku v Ma Pi Leng trval 11 měsíců. Zpočátku byla cesta jen pro pěší či koňské spřežení, později však byla rozšířena i pro osobní a nákladní automobily. Kopce a hory tady vytvaří fantastické obrazy a silnice jsou tu nebezpečné, na motorce jezděte proto opatrně.

Ubytování ve městě Dong Van (dobře hodnocené):


▶️ Green Karst Hostel & Bar
▶️ Hoang Ngoc Hotel
▶️ CND Hostel
▶️ Ly Hoan Guesthouse
▶️ Dong Van B&B
▶️ Huyen Tram Guesthouse

prusmyk-ma-pi-leng-ha-giang

Část průsmyku Ma Pi Leng v provincii Ha Giang.


Hoang Su Phi je odlehlá oblast v Ha Giang s krásnými rýžovými terasami.


Hoang Su Phi je málo navštěvovaná oblast turisty v provincii Ha Giang. Ale to ovšem neznamená, že není krásná. V celé oblasti projedete oblastí obrovských rýžových teras, nedotčené přírody a etnických vesnic. Pokud se zdržíte ve městě Ha Giang, rozhodně stojí toto místo za návštěvu, ale počítejte alespoň s 2 dny. Sice toto místo leží asi 70 km od města (viz.mapa), ale dostat se sem klikatou silnicí zabere hodně času (se stopy i 4 hodiny). Ale to kodrcání na toto odlehlé místo stojí za to.

Hoang Su Phi – nedotčená příroda, etnické vesnice a kulturní dědictví.


V Hoang Su Phi je pár levných hotelů (Nha Nghi), nebo můžete využít homestay u místních lidí, ptejte se na místě. Další ubytovny pravděpodobně budou brzy vyrůstat. Asi 30 km jižně od města Hoang Su Phi je také 1 velmi kvalitní ecolodge v přírodě – Panhou village, s vyšími cenami pro zahraniční turisty. Etničtí obyvatelé jsou zde složeny z 11 etnických skupin (hlavně Hmongové, Tay, Dao a Nung). Hoang Su Phi leží v nadmořské výšce cca 1000m, počasí je ze přibližně stejné jako v Sapě, počítejte také s trochu omezenějšími službami.

vietnam-ha-giang-hoang-su-phi

Rýžové terasy v Hoang Su Phi.


Průsmyk Chín Khoanh (Devět ramp) – další fascinující průsmyk v provincii Ha Giang.


Během vaší cesty v provincii Ha Giang projdete řadou horských průsmyků a fascinujících údolí. Některé známé průsmyky jako Ma Pi Leng, Tham Ma, ale také Chín Khoanh (Průsmyk devíti ramp), je dalším krásným místem, který se nachází cca 40 km severně od města Yen Minh. Yen Minh je také dobrým místem k zastavení nebo přespání, zastávce. Ve městě je řada restaurací a obchodů. Ještě před průsmykem Chín Khoan, cca 13 km také projdete průsmykem Tham Ma.

Ubytování / Homestay ve městě Yen Minh (dobře hodnocené):


▶️ Hotel Thien An

▶️ Bống Bang Homestay
▶️ 2A Homestay And Coffe
▶️ Motel Hai Linh

chin-khoanh-prusmyk-ha-giang

Průsmyk Chín Khoanh (Devět ramp), cca 40 km za městem Yen Minh.


🛂  Povolení pro cestování do odlehlých oblastí v Ha Giang:


Pokud budete cestovat v provincii Ha Giang i do velmi vzdálených míst (a těch nejkrásnějších – Dong Van, Meo Vac, Lung Cu…) budete si muset zakoupit povolení. Toto povolení si můžete koupit v imigrační kanceláři ve městě Ha Giang. Kancelář najdete na ulici 296 Trần Phú (místo vyznačeno na mapě pod tímto článkem, původně byla na adrese 415a Trần Phú).

Získání je velmi jednoduché. Policistovi u okénka předáte svůj pas, on vyplní údaje z pasu do povolení a po zaplacení (230 000 dongů/osoba) vám předá povolení a pas zpět. Pokud přijedete na motorce musíte policistovi předat také registrační číslo motocyklu, které vám zapíše do povolení. Povolení můžete zakoupit také na policejní stanici v Meo Vac. Někteří projeli tuto oblast i bez povolení, ale to rozhodně nelze radši doporučit.


👲
  Etnické markety v Ha Giang:


V provincii Ha Giang se koná celá řada marketů od menších až po velké. Sobota a neděle jsou hlavními dny kdy se konají větší markety. Některé markety se však konají i v pracovní dny v týdnu. Je to velká příležitost vidět obyvatele etnických menšin, kteří se sem schází i několik kilometrů a obchodují zde hlavně s textiliemi a zvířaty. Zde je výpis trochu větších marketů, markety jsou nazývány dle oblastí kde se konají:

 • Ha Giang (město) – nedělní market

 • Quyet Tien, Quan Ba (Tam Son) – sobotní market

 • Quan Ba – nedělní market

 • Coc Pai – nedělní market

 • Lung Phin – nedělní market

 • Hoang Su Phi – nedělní market

 • Sa Phin – každý 6.den

 • Pho Cao – každý 6.den

 • Pho Bang – každý 6.den

 • Ma Le (Dong Van) – sobotní market

 • Dong Van – nedělní market

 • Khau Vai – market lásky (26. a 27. dne, 3.měsíc lunárního kalendáře)

 • Meo Vac – největší nedělní market v provincii Ha Giang

etnika-ha-giang-vietnam

Kousek od Quan Ba, ženy na vesnici připravují tkaninu pro přípravu oděvů.


🚍
  Jak se dostat z Hanoje do Ha Giang:


1. Autobusy/Minivany z Hanoje do Ha Giang:


Z Hanoje vyjíždí do města Ha Giang denní i noční autobusy (sedačkové i spací autobusy), ale i pohodlné minivany
. Cesta autobusem z Hanoje do města Ha Giang trvá přibližně 6-8 hodin (může se lišit), cena běžné jízdenky (spací autobus) je od 200-300,- Kč, luxusní komfortní minivany i více. Ověřenými dopravci jsou autobusové společnosti Hung Thanh Travel, Quang Nghi, Cau Me, Grouptour, Truly Ha Giang. Aktuální jízdní řády viz. odkazy níže – Baolau, 12go.asia. Jelikož se tato trasa stává více populární, doporučuji zakoupit jízdenky předem v klidu online. V případě nevyhledání spoje, zkuste změnit datum odjezdu.

– autobusová zastávka autobusu Hung Thanh v Hanoji – My Dinh (20 Pham Hung, Mỹ Đình)
autobusová zastávka autobusu Grouptour v Hanoji – Hanoi SSB (16 Hang Chinh).
autobusová zastávka autobusu Quang Nghi v Hanoji – My Dinh (40 Nguyễn Hoàng, Mỹ Đình 2).
icon-angle-double-rightJízdenky na autobusy z Hanoje do Ha Giang koupíte na Baolau nebo 12go.asia

spaci-autobus-hung-thanh-vietnam

Spací turistický autobus Hung Thanh, cena jízdenky od 9.50 Usd (foto: Baolau)

van-minivan-hanoj-ha-giang-truly

Komfortní minivan z Hanoje do Ha Giang – Truly Ha Giang, cena jízdenky od 16.60 Usd (foto: Baolau)


2. Vlakem z Hanoje do Lao Cai a zde přestup na autobus do Ha Giang:


Vlakové spojení do města Ha Giang ani v této provincii neexistuje, existuje však vlakové spojení do města Lao Cai.
Tak tedy vlakem do města Lao Cai (vyspíte se a vyzkoušíte vlaky) a zde přestoupit na autobus do Ha Giang (můžete spojit s návštěvou Bac Ha), ale tato cesta vlakem vezme trochu více času než přímým autobusem do Ha Giang. Přesné časy autobusů odjíždějících z Lao Cai do Ha Giang si musíte zjistit v Lao Cai.
icon-angle-double-rightJízdenky na vlaky z Hanoje do Lao Cai koupíte na Baolau nebo 12go.asia

Jak se dostat ze Sapy do Ha Giang? Autobusem.


– na trase ze Sapy do Ha Giang jezdí autobus společnosti Grouptour
– autobusový lístek stojí cca 11 USD, cesta trvá cca 7-8 hodin
icon-angle-double-rightJízdenky na autobus ze Sapy do Ha Giang koupíte na 12go.asia
– nebo můžete jet autobusem do města Lao Cai a ve městě Lao Cai přestoupit na další autobus do Ha Giang


   Kde si půjčit ve městě Ha Giang motorku:


Spousta cestovatelů si půjčuje motorku ve městě Ha Giang a poté vyráží na daleký sever (Dong Van, Meo Vac, Lung Cu…) – na již zmiňovaný tzv. Ha Giang loop. Ve městě Ha Giang je několik půjčoven motorek, nebývá problém si zde motorku zapůjčit. Zapůjčení motorky na 1 den je za cca 150 – 300,- Kč/1 den. Půjčte si ji tady a vyražte na několik dní na daleký sever, poté ji můžete zde vrátit a jet např. autobusem zpět do Hanoje.

Můžete využít např. Rentabikevn (doporučuji, rezervace možná v Hanoji či online a vyzvednutí v Ha Giang možné), HaGiangMotorbike nebo QT Motorbikes (přímo v Ha Giang, kousek od autobusové stanice, také velmi dobře hodnocené a i osobně vyzkoušené). Na webu jsou i kontakty kde půjčovny najdete. Do této oblasti doporučuji vybrat trochu silnější motorku, alespoň poloautomat (110 cc, 125 cc). Motorku si pečlivě zkontrolujte, vyzkoušejte, vemte si tel.kontakt na obchodníka v případě problému. Předtím než si sednete na motorku/skútr, přečtěte si tento článek > cestování na motorce.

vietnam-ha-giang

Ha Giang bylo téměř zapomenuto v čase.


🌞
Počasí v Ha Giang a kdy zde cestovat:


Nejvhodnější čas k návštěvě Ha Giang je v období sucha, tedy v měsících říjen-duben. Nicméně je dobré vědět, že zimní měsíce (prosinec, leden, únor) jsou v severovietnamské horské oblasti velmi chladné. V posledních letech bylo již několikrát na severu v horách i lehké sněžení. V období dešťů (květen-září) není úplně vhodné do této horské oblasti cestovat. V monzumovém období zde hrozí sesuvy půdy a tedy stav silnic v odlehlých místech není vhodný k cestování. Průměrná teplota je přibližně stejná jako v Hanoji. Počet srážek je však v období dešťů vyšší než v Hanoji. Počítejte však s tím, že v horách se velmi rychle počasí může měnit. Podívejte se na 1 skvělé video z cestování – Ha Giang v říjnu.
Aktuální počasí v Ha Giang


🏡
  Ubytování v Ha Giang:


Ve městě Ha Giang se nachází hotely střední kategorie, guesthousy (Nha Nghi), ale v okolí také i homestay ubytování. Ubytovat se můžete na trase v celé provincii i v menších městech Coc Pai, Hoang Su Phi, Tam Son, Yen Minh, Bac Me, Dong Van, Meo Vac. Využít můžete i homestay u etnických obyvatel, např. z Airbnb.
Ubytování v Ha Giang (hotely, resorty…), pokud se objeví málo nabídek, zkuste změnit datum
15 nejlepších homestay v Ha Giang
15 nejlepších a levných hotelů v Ha Giang


📷
  Zajímavá místa v Ha Giang:

  • Průsmyk Ma Pi Leng + řeka Nho Que
  • nedělní market ve městě Ha Giang
  • sladkovodní jezero Noong (25 km od města Ha Giang)
  • Hoang Su Phi, Xin Man
  • Thac Tien – Đeo Gio (Andělský vodopád)
  • Yen Minh okres a okolí (Průsmyk Tham Ma…)
  • Dong Van Karst Global Geopark
  • Quan Ba a Tam Son město a “dvojitá hora” Cô Tiên
  • Jeskyně Lung Khuy u města Tam Son (cca 10 km od města)
  • Jeskyně Phuong Thien (7 km jižně od města Ha Giang)
  • Vlajková věž a vesnice Lung Cu (etnická menšina Lo Lo)
  • Dong Van a Meo Vac
  • Đồn Cao vyhlídka v Dong Van městě
  • Královský palác Hmongů v Sa Phinu (Vuong house)
  • Market lásky Khau Vai (jednou za rok)
  • nedělní market v Meo Vac, Dong Van, Coc Pai
  • další spousta etnických marketů v celé oblasti Ha Giang
  • vesnice s obyvateli etnických menšin (Pho Cao, Pho Bang, Sung La…)

 Ha Giang – mapa (místa + motorkový okruh):


 Kam jet z Ha Giang:


Z Ha Giang můžete pokračovat do Dong Van a Meo Vac (nejsevernější místa) a dále také do Bac Ha, Sapa, Cao Bang.

 Zpět na zajímavá místa

 

UbytováníDopravaVíza do VietnamuOčkováníPenízePočasíTrekováníTipyUberSapaMoc ChauNinh BinhKuchyněHue

HA GIANG – Na motorce na nejhezčím místě
4.9 (98.89%) 36 vote[s]
Led 26, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem HA GIANG – Na motorce na nejhezčím místě
Premium Wordpress Themes by UFO Themes