CAO BANG – oblast s historickým významem

cao-bang-ban-gioc-vietnam

Vodopád Ban Gioc v Cao Bang


Cao Bang je jedna z nejméně obydlených provincií severního Vietnamu.


Provincie Cao Bang s hlavním městem téhož názvu, se rozkládá na severu od provincie Lang Son a hraničí s Čínou. V této provincii žije přibližně 550 tisíc obyvatel, značnou část z nich tvoří lidé z etnických skupin jako např. Tay, Nung, Dao a Hmong.

Prakticky celá provincie Cao Bang je poseta kopcemi a vesnicemi.


Město Cao Bang bylo ve válce s Čínou v roce 1979 poškozeno a od té doby bylo přestavěno. Leží v nadmořské výšce 300 m, takže je zde velice prospěšné klima po celý rok. Trhy, které se zde konají, patří k jedním z největších ve Vietnamu, takže je určitě navštivte pokud zde budete cestovat.

vietnam-cao-bang

Zavlažovací systém na políčka v Cao Bang.


Oblast Cao Bang je pro zahraniční turisty trochu pozapomenuta.


Oblast je převážně kopcovitá až hornatá s krásnými scenériemi a trasami vhodnými pro trekování a poznávání etnických menšin v blízkých vesnicích města. V zimě se zde také může vyskytnout sněžení či mrazivé podmínky, buďte proto připraveni vhodným oblečením.

Cao Bang má několik důležitých bodů historického významu.


Jmenujme třeba historické místo Pac Bo (u ústí soutoku dvou řek, Bang Giang a Hien), kde Ho Či Min v lednu 1941 založil revoluční sílu u Coc Bo jeskyně. V roce 1920 se stala oblast významnou kolébkou revolučního hnutí na severu. Oblast Pac Bo obsahuje řadu dalších historických artefaktů. Dále také palác Ky Sam, klášter Coi Bin nebo překrásný vodopád Ban Gioc na hranici s Čínou a horské jezero Thang Hen.

cao-bang-thang-hen-vietnam

Horské jezero Thang Hen – Cao Bang


Vodopády Ban Gioc
se nachází cca 100 km severně od města Cao Bang na hranicích s Čínou. Vodopád je široký přes 200 m a voda zde padá z výšky 70 m přes 3 útesy, při slunečním svitu zde můžeme sledovat tzv. sedmibarevný vodopád. Vodopád je největší v zemi, i když ne nejvyšší, převýšení je jen 30 m. Barva vody se mění v závislosti na počasí a vy to můžete pozorovat přímo z bambusových vorů, na kterých se sem můžete nechat přivézt.

Ban Gioc je 4.největší vodopád na světě, který vede přes státní hranice.


V blízkosti se nachází také Tongling Gorge kaňon přístupný pouze přes jeskyni z přilehlého rokle, zde můžete spatřit spousty endemických rostlin. Asi 4 km od vodopádu, můžete navštívit jeden z nejzajímavějších jeskynních systémů ve Vietnamu – Nguom Ngao. Je zde přístupná 1 km dlouhá betonová stezka a osvětlení a vy můžete pozorovat obrovské krápníky a dostat se až do 100 m vysoké komory.

Pouhých 20 km od města se nachází krásné horské jezero Thang Hen.


Thang Hen horské jezero
v okrese Tra Linh se skládá z 36 malých přírodních jezer na kopci o výšce 1000 m.n.m. Jezera byly vytvořeny ve vápencových útvarech. Neobvyklým úkazem jezer je, že se jejich hladina vody pohybuje jako příliv a odliv moře. Jezera v Cao Bang vytváří řeky které směřují právě do vodopádu Ban Gioc.

narodni-park-ba-be-vietnam

Jezero a národní park Ba Be a loď připravená pro turisty.


Navštivte také národní park a jezero Ba Be
v provincii Bac Kan.


Národní park a jezero Ba Be se nachází asi 100 km západně od města Cao Bang. Tento park již leží v provincii Bac Kan, z Cao Bang je však dobře dostupný, proto je zařazen v tomto článku. Je to místo vhodné pro trekování či poznávání etnických menšin. Návštivte některé z etnických vesnic s obyvateli, kteří zde žijí. Převážně to jsou obyvatele etnické skupiny Dao a Tay. V okolí jezera je několik takových vesnic spolu s několika menšími vodopády a jeskyněmi. Je to poměrně klidnější místo vhodné na lehčí treky a turistiku. Pár nabídek ubytování v typických homestay chatrčích v Ba Be národním parku najdete na portále Agoda.

Projížďky na lodi, jeskyně, treky, poznávání etnických Tay obyvatel.


Jezero Ba Be
je složeno ze 3 propojených jezer a délka je asi 8km. Je zde možnost svezení na loďce a při tom příležitost prozkoumat místní jeskyně. Ubytovat se tady můžete v typu homestay ubytování místních lidí. Jsou přizpůsobeny i pro turisty. Jednou z takových možností pravého ubytování u Tay etnických obyvatel je turistická vesnice Pac Ngoi. Pac Ngoi je malá vesnice přímo u jezera Ba Be na jižní straně jezera.

Ba Be - Pac Ngoi

Pac Ngoi homestay (Fotografie z Wikimedia commons, licensovaná pod CC by 3.0)


Pac Ngoi vesnice nabízí homestay ubytování u Tay etnických obyvatel.


N
achází se tady cca 30 původních domů Tay obyvatel na “chůdách” a zde je možnost také ubytovat se. Ubytování stojí pro jednu osobu přibližně 100 000 dongů. Místní obyvatelé vám rádi ukáží jejich kulturu, zvyky, nabídnou jídlo, nebo s nimi můžete posedět u ohně. Tato vesnice je nejlepším místem jak být v přímém dosahu jezera a národního parku Ba Be. Více informací o Tay etnické skupině si přečtěte v článku etnické menšiny Vietnamu.


🚍
  Jak se dostat z Hanoje do Cao Bang:


1. Vlakem a nebo autobusem z Hanoje do města Lang Son:

Vhodnou volbou je jet autobusem nebo vlakem z Hanoje (autobus.zastávka Gia Lam) do města Lang Son (Dong Dang), zde se třeba 2-3 dny zdržet a poté pokračovat opět autobusem do města Cao Bang. Použijte dopravní vyhledávač spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup lístků na vlak možná). V provincii Cao Bang neexistuje žádné vlakové spojení.

2. Autobusem z Hanoje do města Cao Bang:

Z Hanoje ze zastávky My Dinh do města Cao Bang vyjíždí několik autobusů. Můžete některé spoje využít pokud chcete k národnímu parku a jezeru Ba Be, nechte se vysadit ve městě Phu Tong a zde přestupte na bus do Cho Ra (10 km od národního parku Ba Be).


🚍
Jak se dostat z města Cao Bang k vodopádům Ban Gioc:


Jedinou možností je cestovat místním autobusem a nebo na motorce. Na přesné časy odjezdu autobusu se ptejte na autobusovém nádraží a nebo na hotelu. Na hotelu většinou poradí.  Cesta k vodopádům vede krásnou kopcovitou přírodní oblastí, možná zastávka u jezera Thang Hen po cestě, doporučím jet na motorce. Vodopády jsou vzdálené 85 km od města, vyražte tedy ráno, teoreticky se můžete i v okolí vodopádů ubytovat a druhý den pokračovat zpět.


🚍
  Jak se dostat z města Cao Bang k jezeru Ba Be:


Z města Cao Bang k jezeru a národnímu parku Ba Be je cesta dlouhá cca 130 km. Z Cao Bang jezdí některé autobusy přes město Phủ Thông (na autobus se zeptejte na hotelu, nebo na autobusovém nádraží), v Phu Tong vystupte a vemte lokální autobus do městečka Cho Ra, cca 20 km. Cho Ra je asi 10 km od národního parku Ba Be, tady vemte mototaxi (Xe Om). Pokud máte motorku stačí se podívat na mapu, a jet po některé ze 2 hlavních silnicí, které vedou z města Cao Bang.


🏡
Ubytování v Cao Bang:


Cao Bang nabízí hlavně v samotném městě dost možností k ubytování – hotely, guesthousy, homestay… Nyní již není problém vybrat a rezervovat několik ubytovacích kapacit online. Ubytovat se můžete i v okolí vodopádů Ban Gioc. Využít zde můžete také nabídku na Airbnb.
Ubytování v Cao Bang (hotely, homestay…)


📷
  Zajímavá místa v Cao Bang:


• Pac Bo historické místo
(Coc Bo jeskyně – místo kde Ho Či Min založil revoluční sílu)
(Pac Bo zahrnuje jeskyni Coc Bo, Lung Lan, Nguom Vai, podlažní domek pana Ly Quoc Sunga, řeku Le Nin, horu Cac Mac, oblast Gooc Mu, Na Chang, chata Khuoi Nam, pamětní dům Ho Či Mina, atd.)
• horské jezero Thang Hen (+ Thác Nặm Trá)
• průsmyk Ma Phuc na cestě k vodopádům Ban Gioc
• palác Ky Sam
• vodopády Ban Gioc, jeskyně Nguom Ngao, a Tongling Gorge kaňon
• oblast kolem Ban Luong a Trung Khanh
(cestou k vodopádu Ban Gioc)
• klášter Coi Binh
• trhy ve městě
• Národní park a jezero Ba Be v provincii Bac Kan
(vodopád Dau Dang, jeskyně, vesnice)

 Cao Bang + Národní park Ba Be – mapa:

 Kam jet z města Cao Bang:


Pokračovat můžete do Lang Son, Ha Giang (Dong Van, Meo Vac).

 Zpět na zajímavá místa


Ubytování
DopravaVíza do VietnamuOčkováníPenízePočasí
TrekováníMobilní aplikaceTipyHa LongKuchařky – knihySapa

Led 26, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem CAO BANG – oblast s historickým významem
Premium Wordpress Themes by UFO Themes