Okres BAO LAM v provincii Cao Bang

bao-lam-cao-bang-vietnam
Okres Bao Lam v provincii Cao Bang je typická horská oblast s vesničkami a vlastně jen jedním větším městečkem.

Informace o Bao Lam
Jak jet do Bao Lam
Kdy jet do Bao Lam
Ubytování v Bao Lam
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Bao Lam

Okres Bao Lam a město Pac Miau může být součástí Ha Giang loopu.

  • Okres Bao Lam (Bảo Lâm) a jeho hlavní městečko Pac Miau (Pác Miầu) začíná někde mezi městy Meo Vac (provincie Ha Giang) a Bao Lac (provincie Cao Bang). Okres Bao Lam je součástí provincie Cao Bang, kterou považuji za velmi atraktivní, neboť není ještě tak zasažena komerčním turismem (kromě pár míst). Je to okres položený mezi horami a v horách a město Pac Miau leží v údolí u krásné řeky Gâm (Gâm River). Je to velmi odlehlý okres a dostat se sem zabere spoustu času, takže nejlepší je spojit návštěvu tohoto místa v rámci návštěvy provincie Ha Giang.
  • V rámci návštěvy provincie Ha Giang, protože spousta cestovatelů jezdí do Ha Giang v rámci tzv. motorkového okruhu. Projede několik měst jako např. Tam Son, Yen Minh, Dong Van, Meo Vac a poté zpět do Ha Giang. A právě město Pac Miau leží u hlavní silnice QL34, přibližně 60 km od města Meo Vac a tato silnice míří právě do města Ha Giang přes další okres Bac Me. Takže je to prodloužený Ha Giang loop kousek přes provincii Cao Bang. A určitě to není na škodu. Celá oblast u Bao Lam je prakticky neturistická, opravdu tady uvidíte možná jen projíždějící motorkáře.
mesto-pac-miau-bao-lam-vietnam
Město Pac Miau je hlavní město okresu Bao Lam a nachází se v údolí obklopeném horami.


Fascinující horské scenérie již od města Meo Vac až do města Pac Miau.

  • Pokud budu popisovat tuto trasu, tak se jedná o další krásnou horskou pasáž, bez extrémního turismu. A to již od města Meo Vac až do města Pac Miau v okrese Bao Lam. Jde o další oblast etnických minorit, menších a větších vesnic a jednoho hlavního města okresu Bao Lam – Pac Miau. Pohybovat se v okrese Bao Lam není příliš jednoduché, musíte mít za prvé motorku (pro průjezd stačí poloautomat) a za druhé není tady příliš mnoho vedlejších kvalitních cest. Pokud tady již cesty jsou tak jsou vhodné spíše až pro motokrosové motorky a mnohdy jsou poničené. Cestou v této oblasti také můžete narazit na různé etnické trhy, ale prakticky žádné historické památky v okrese Bao Lam nehledejte.

Ubytování v Ha Giang (Slevy až 60%)

  • Pokud se budete chtít zdržet v tomto okrese, tak je asi nejvhodnější ubytovat se ve městě Pac Miau. Zde jsou některé levnější guesthousy či homestay, nehledejte tady luxusní resorty, ty tu nejsou. Jsou tu restaurace, kavárny a různé obchody. Koná se tady také větší etnický velmi barevný market s oděvy a i s dobytkem, osobně jsem navštívil oba, bohužel z etnického marketu jsem nenavrátně smazal všechny mé fotky a nepamatuji si jaký den konkrétně to byl. Ale největší etnické markety se vždy konají na severu Vietnamu v neděli.
bao-lam-market-vietnam-cao-bang
Market s dobytkem v okrese Bao Lam, při cestě do města Bao Lac.


Okres Bao Lam je prakticky neturistický okres, ale stop na Ha Giang loopu.

  • Město Pac Miau se navíc nachází cca 25 km od města Bac Me, což je další velmi zajímavé neturistické místo na zpáteční trase do města Ha Giang. Celý ten okres Bao Lam mě osobně připadá jako „Země nikoho“, jedno větší město a pak jen samé vesnice. Ale horské scenérie jsou krásné a jízdu na motorce přes Bao Lam a Bac Me zpět do Ha Giang rozhodně vřele doporučuji. Musíte občas počítat s trochu špatnými silnicemi či cestami a pokud pojedete z Pac Miau rovnou do Ha Giang (bez stopu v Bac Me) tak počítejte s cestou, která bude trvat několik hodin.

Rezervuj si motorku ve Vietnamu

  • Až za město Bac Me také pojedete podél řeky Gam (Gam River), která dotváří krásnou přírodní scenérii. Na této řece je i vystavěna vodní elektrárna (Thủy điện Bắc Mê), kolem které pojedete, ta je cca 10 km od města Bac Me. Přes řeku Gam také vedou na různých místech dlouhé mosty, přes které se dá dostat na druhou stranu a zajet i do menších vesnic obývaných převážně etnickými minoritami. Nicméně těch cest není zase příliš mnoho, a když jsou, tak jsou velmi strmé a nebo i hůře sjízdné, takže pohybovat se budete pravděpodobně spíše v údolí kolem řeky.
bao-lam-bac-me-reka-gam-vietnam
Řeka Gam (sông Gâm, Gam River) v okrese Bao Lam a Bac Me, řeka končí až za městem Bac Me, pokud pojedete z Pac Miau.


Jak se dostat z Hanoje do Bao Lam (či Bac Me)?

  • Jet z Hanoje přímo jen do Bao Lam si myslím nemá smysl. To by vám vzalo opravdu hodně času. Museli byste autobusem do města Ha Giang (cca 6 hodin) a poté vzít lokální autobus, který jede do Cao Bang přes města Bac Me a Bao Lam. Tyto autobusy mají však velmi limitovaný jízdní řád, trvá to hodně času a čekat ve městě Ha Giang na autobus do Bao Lam by mohlo trvat velmi dlouho. A částečně přijdete o krásný Dong Van Geopark.
  • Proto doporučuji spojit tuto návštěvu s motorkovým okruhem Ha Giang, který začíná ve města Ha Giang, pokračuje přes Tam Son, Yen Minh, Dong Van, Meo Vac a do města Pac Miau. Z města Pac Miau do Bac Me a zpět do Ha Giang. Na této trase je nejlepší motorka a nebo váš privátní transfer, nedoporučuji se tady přesouvat autobusy, nic byste z toho neměli. Jsou to ty nejhezčí horské scenérie na severu Vietnamu.
  • Z Hanoje do Bao Lam – autobusy, minivany, motorka (pres město Ha Giang) – tato možnost nemá moc význam.
  • Z Ha Giang do Bao Lam – jezdí některé lokální autobusy přes Bac Me, trvá to však příliš dlouho, nemá to smysl.
  • Z Ha Giang do Pac Miau (přes město Dong Van, Meo Vac) – motorkový okruh, doporučuji pro zkušené řidiče

Jízdenky do Ha Giang kupte zde

Jaká je nejlepší doba k návštěvě Bao Lam?

  • Okres Bao Lam a i provincie Ha Giang i Cao Bang jsou horské oblasti a v první řadě bych se tedy vyhnul monzunovému období. Což jsou letní měsíce. V tomto období hrozí větší deště a silnice zde mohou být špatně sjízdné, sesuvy půdy mohou být časté i na komunikacích. Nejlepší vhodná doba k návštěvě Bao Lam, Bac Me a i Ha Giang je buď podzim a nebo jaro. I tak je však dobré sledovat počasí a pokud by hrozili nějaké povodně či monzuny, tak bych na toto místo spíše nejezdil a počkal na vhodnou dobu. V zimních měsících je suché období, teploty však mohou být velmi nízké hlavně navečer, přes den však mohou být vcelku v pohodě. Přibalte si i teplejší nepromokavé oblečení.
bao-lam-vietnam-cesta
Na motorce v okrese Bao Lam v provincii Cao Bang. Motorka je vhodný způsob jak se zde pohybovat a nebo okres projet.


Kde se ubytovat ve městě Pac Miau (Bao Lam)?

  • Po cestě z Meo Vac do města Pac Miau určitě narazíte i na nějaké klasické homestay v chatrčích. Je třeba počítat však s tím, že taková místa jsou na různě odlehlých vesnicích, takže službami to může být velmi omezené. Spíše doporučuji se ubytovat ve městě Pac Miau, jsou zde levnější guesthousy, hotýlky a ceny jsou nízké. Zde nejsou žádné luxusní hotelové resorty, je to opravdu odlehlé městečko, ale v pěkném údolí. Takže je třeba počítat i s tím, že guesthousy jsou spíše průměrné kvality. Občas může být i problém domluvit se anglicky s personálem. Většina těchto guesthousů je podél hlavní silnice, tedy v centru města a zde se nachází i restaurace a obchody.

Některé tipy na ubytování v Pac Miau:

Hostel Minh Duc
Hostel Vietnam Tuan
Nhà Nghỉ Tiến Anh
Nhà Nghỉ Hồng Hưng

guesthouse-bao-lam-pac-miau-vietnam
Výhled z balkónu guesthousu ve městě Pac Miau v okrese Bao Lam.


Dotazy + Tipy – Okres Bao Lam a město Pac Miau:

Kde se nachází okres Bao Lam + město Pac Miau?

  • Okres Bao Lam v provincii Cao Bang leží u východních hranic okresu Ha Giang, tedy na nejsevernějším cípu Vietnamu. Okres, pokud počítám město Pac Miau (Pác Miầu) jako hlavní město okresu Bao Lam (Bảo Lâm), se nachází cca 380 km severně od Hanoje, pokud se jede přes město Ha Giang.

Čím může být okres Bao Lam zajímavý?

  • V okrese Bao Lam se nenachází nějaké historické monumenty či vyloženě klasické turistické atrakce. Je to neturistická zemědělská oblast, která leží u hranic Dong Van Geoparku a horské scenérie jsou vcelku podobné. Toto místo můžete projet na motorce po hlavní silnici QL34, pokud se vydáte na tzv. Ha Giang motorkový okruh, který začíná ve městě Ha Giang, dále pokračuje přes města Tam Son, Yen Minh, Dong Van, Meo Vac, Pac Miau, Bac Me a zpět do Ha Giang.

Jak se v okrese Bao Lam pohybovat?

  • Bao Lam je odlehlý okres, není zde žádná železnice a autobusové lokální spoje jsou limitované. Nejvhodnější možností je tedy cesta na motorce (stačí poloautomat pokud nepojedete hluboko do hor), to platí pro zkušenější řidiče motorek. Některé okolní cesty jsou hůře sjízdné, strmé a cesty mohou být někde i poničené.

Jak se dostat z Hanoje či Ha Giang do Bao Lam + Pac Miau?

  • Nejlepší je spojit návštěvu tohoto místa s motorkovým okruhem, který vede přes provincii Ha Giang. Asi nemá cenu se trmácet z Hanoje jen do města Pac Miau okresu Bao Lam. To byste museli nejdříve autobusem do města Ha Giang a poté vzít další autobus jedoucí do Cao Bang přes Bac Me a Bao Lam. To by zabralo spoustu času a spíše nedoporučuji tady cestovat autobusy, budete chtít zastavovat, fotit, apod. Je to spíše vhodné na motorku.
  • Z Hanoje do Bao Lam (Pac Miau) – autobusem, minivanem s přestupem ve městě Ha Giang
  • Z Ha Giang do Bao Lam (Pac Miau) – lokálními autobusy, minivany či na motorce
  • Jízdenky na autobusy z Hanoje do Ha Giang vyhledáte a koupíte online na Baolau

Kdy je nejlepší doba k návštěvě okresu Bao Lam?

  • Platí to samé co pro provincii Ha Giang či Cao Bang. Je lepší vyhnout se monzunovým měsícům (letní měsíce) a jet spíše buď na podzim a nebo ze začátku jara. V deštivém období mohou hrozit v těchto oblastech sesuvy půdy na vozovkách. V zimě počítejte v horách s nižšími teplotami a přibalte si na cestu teplejší nepromokavé oblečení.

Kde se ve městě Pac Miau stravovat?

  • Pac Miau je největší a hlavní město okresu Bao Lam a je tady dostatek restaurací, kaváren a i jiných obchodů. Většinou se jedná o vietnamskou kuchyni. Mimo toto město je to trochu horší, jelikož to jsou spíše všude malé vesnice, nebo pár dřevěných domů, ale i tak tady cestami občas narazíte na nějaké občerstvení.

Konají se v okrese Bao Lam či městě Pac Miau i trhy?

  • Ano, platí co jinde na severu Vietnamu, v neděli se koná etnický market přímo ve městě Pac Miau. Dále se tady může nárazově konat i market s dobytkem i mimo toto město, např. jen u silnice. Nedělní etnický market byl vcelku velký a velmi barevný a autentický, určitě navštivte, rád bych sem dal foto, ale bohužel všechny fotky z tohoto marketu jsem nenavrátně omylem smazal.

Kde se ubytovat ve městě Pac Miau?

  • Toto město není top turistickou destinací a proto nabíží převážně standardní vietnamské guesthousy či homestay průměrné kvality. Luxusní hotely tady nehledejte, žádné tu nejsou. Ve městě  Pac Miau je několik guesthousů (Nhà Nghỉ) přímo u hlavní silnice, která protíná město. Ceny jsou nízké. V okrese Bao Lam můžete také narazit i na typické dřevěné homestay např. u hlavní silnice. Pokud budete projíždět okresem Bao Lam, tak doporučuji ubytovat se ve městě Pac Miau a poté pokračovat přes Bac Me zpět do Ha Giang.

Mapa trasy z Hanoje do Bao Lam (města Pac Miau):

(Bao Lam okres se nachází cca 380 km od Hanoje a cca 85 km východně od města Ha Giang)

mapa-okres-bao-lam-cao-bang
Cestovní trasa z Hanoje do Bao Lam, lepší je jet jako součást Ha Giang motorkového okruhu.


Bao Lam, město Pac Miau v provincii Cao Bang — Fotky:

bao-lam-okres-cao-bang-vietnam
Cesta u obce Nà Đấng, kousek od města Pac Miau – Okres Bao Lam. Počítejte s tím, že některé okolní cesty jsou velmi strmé.
pac-miau-vietnam-bao-lam
Klasické vesničky s rýžovými polemi a dřevěnými domy v okrese Bao Lam.
bao-lam-bac-me-vietnam
Podél řeky Gam v okrese Bao Lam se táhnou horské scenérie až do města Ha Giang. Řeka Gam se stáčí u města Bac Me.
bao-lam-cao-bang-vietnam
Cestičky kolem města Pac Miau v okrese Bao Lam, některé jsou hůře sjízdné.
bao-lam-pac-miau-cao-bang-vietnam
Horské scenérie v okrese Bao Lam jsou téměř podobné těm co uvidíte v Dong Van geoparku.
reka-gam-bao-lam-cao-bang-vietnam
Některé úseky hlavní silnice u města Pac Miau a v okrese Bao Lam jsou relativně slušné kvality.
market-bao-lam-vietnam
Narázově se v okrese Bao Lam a u města Pac Miau mohou konat trhy s dobytkem a nebo i klasické nedělní etnické trhy.
bao-lam-okres-reka-gam-vietnam
Řeka Gam (Gâm River) protéká okresem Bao Lam a za městem Bac Me ji již vidět nebudete (pokud pojedete ze směru od Pac Miau).
reka-gam-bao-lam-vietnam
Zase ty další horské scenérie u řeky Gam v okrese Bao Lam a Bac Me, je to několik kilometrů dlouhá pasáž.
pac-miau-bao-lam-vietnam
Přes řeku Gam v okrese Bao Lam jsou několikrát udělané dlouhé mosty, lze je přejet i na motorce.

Tam Son v Ha GiangBai Dinh PagodaJak jet na FansipanZ Bangkoku na Koh TaoZ Bangkoku do KrabiZ Bangkoku na PhuketSapa – Vietnam

Letenky do Vietnamu icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: