Vlak + Lanovka na horu Fansipan v Sapě

vlak-lanovka-fansipan-sapa-vietnam
Jak jet vlakem a lanovkou Fansipan Legend na horu Fansipan v Sapě ve Vietnamu?

ℹ️ Informace o Fansipan
🚠 Jak jet na Fansipan
🔍 Co můžete vidět
☀️ Kdy jet na Fansipan
Dotazy + Odpovědi
📸 Fotografie z cesty

Nejvyšší hora Vietnamu Fansipan u Sapy přitahuje velké množství turistů.

  • Severní Vietnam je místem kde můžete také navštívit nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan (vietnamsky Phan Xi Păng). Výška hory je 3143m a pokud se sem chcete vydat musíte jet do města Sapa. Hora Fansipan prošla v poslední době jakousi transformací a nyní již snadno dostupnou turistickou a vyhledávanou atrakcí, neboť sem můžete jet ze Sapy moderní lanovkou (otevřena v roce 2016) a kochat se fantastickými výhledy na pohoří Hoang Lien Son a jiné horské scenérie. Fansipan rozhodně patří k top místu, které musíte v Sapě vidět.

Horským vláčkem z centra města Sapa ke stanici lanové dráhy.

  • To ale není vše. Na horu Fansipan totiž můžete jet přímo z centra města Sapa. Z města Sapa totiž od roku 2018 vyjíždí horský vlak (spíše vláček), který vás zaveze až ke stanici lanové dráhy nazvané jako Sun World Fansipan Legend (nebo také jako Muong Hoa), vy jen přesednete na lanovku a pojedete cca 6.3 km dlouhou trasou přes pohoří Hoang Lien Son na horu Fansipan. Jednoduché co. A proto se i hora na vrcholu trochu modernizovala a přizpůsobila turistům. Nyní nabízí i kavárnu / restauraci s famózním výhledem hned u moderní velké lanové stanice na vrcholu. Na vrcholu je také velký sedící Buddha, pagoda / budhistický palác a také další malý vláček až na vrchol hory.
hora-fansipan-lanovka-sapa
Výhled z vrcholu hory Fansipan na stanici lanové dráhy, sedícího Buddhu a budhistické pagody.


Na horu Fansipan tedy můžete jet vlakem + lanovkou, ale i jít s průvodcem.

  • Jsou tedy 2 způsoby jak se dostat na Fansipan z města Sapa. Buď si seženete svého průvodce a vydáte se po své ose a nebo tedy pojedete lanovkou. Trek má určitě také své kouzlo, ale většina turistů stejně zvolí transport vlakem + lanovkou z města Sapa. Horský vláček vyjíždí z centra města, stanice je u hlavního náměstí v komerčním nákupním centru Sunplaza (vedle je BB Hotel Sapa). Zde si koupíte lístek, je možné koupit lístek jen k lanové stanici Fansipan Legend a nebo kombo lístek na vláček + lanovku na horu dohromady. O dopravě do města Sapa si přečtěte více informací zde na anglickém webu: How to go from Hanoi to Sapa?

Rezervuj si ubytování v Sapě

ubytovani-sapa-vietnam

  • Cesta horským vláčkem ke stanici lanové dráhy je krátká, délka trasy je cca 2.6 km a doba jízdy je cca 10 minut. Odtud uvidíte i kus údolí Muong Hoa u města Sapa. Poté vystoupíte na stanici Fansipan Legend a jen přestoupíte na lanovku, která vás vyveze na horu Fansipan (cca 20 minut). Na stanici Fansipan Legend je i restaurace, kavárna a i obchody, je to takové menší komerční centrum. Dohromady vám tedy cesta z města Sapa na horu Fansipan vlakem + lanovkou vezme určitě cca 1 hodinu, pokud se někde náhodou nezdržíte. Lístky pro dospělé stojí cca 4 USD za horský vláček a cca 750 000 VND (750 Kč) lanovka na Fansipan. Upozorňuji, že ceny se mohou časem i dle sezóny i lišit.
vlak-sapa-fansipan-legend-vietanm
Horský vláček vyjíždí z města Sapa ke stanici lanové dráhy Fansipan Legend, v dálce pohoří Hoang Lien Son.


Co můžete vidět a navštívit či využít cestou na horu Fansipan?

  • Pokud zvolíte způsob dopravy na Fansipan vlakem + lanovkou naskytnou se vám za prvé fantastické výhledy na horskou oblast. To ale zase není vše. Sapa prošla za poslední roky také velkými změnami. Sunplaza odkud vyjíždí horský vláček je nové komerční centrum, vcelku pěkně architektonicky provedené a kde jsou různé obchody se suvenýry, oděvy a podobně. Takže pokud náhodou potřebujete boty, můžete to zkusit zde 🙂 Cestou vláčkem se vám naskytne výhled na údolí Muong Hoa – velmi známé místo kam proudí turisté za návštěvami turistických vesnic a využijí přitom i ubytování formou homestay u etnických minorit – Černých Hmongů.

Vlaky z Hanoje do Sapy (Lao Cai)

  • Kolem stanice lanové dráhy Fansipan Legend, odkud lanovky vyjíždí vznikly různé turistické foto koutky a selfie spoty a často až poměrně kýčovité napodobeniny všeho možného (např. Eiffelova věž, apod.). Je to místo, kde se hromadí větší množství turistů. U stanice je také restaurace, kavárny a i menší obchody. Délka trasy lanové dráhy na Fansipan je cca 6.3 km a odtud opět uvidíte údolí Muong Hoa, Národní park Hoang Lien a další obrovské množství hor a pohoří kolem města Sapa, při dobré viditelnosti je vidět až do Číny či minimálně na hranice.
lanovka-sapa-hora-fansipan-vietnam
Lanovka ze stanice Sun World Fansipan Legend na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan.


Kdy jet na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan? Jaká je vhodná doba?

  • Sapa má také samozřejmě doporučovaná období pro návštěvu, jako jiná místa Vietnamu. Jelikož jde však o vysokohorské místo, a vy pojedete na horu, musíte počítat s tím, že i mimo doporučovaná období mohou přijít rychlé změny počasí, např. ráno slunce – odpoledne deště, mlha… Je tedy důležité zvolit správný den, aby jste také něco viděli a sledovat počasí předem, pokud nechcete vidět jen mlhu a déšť. Doporučovaná období pro návštěvu města Sapa a hory Fansipan jsou od března do května a od září do října. Září a říjen může být ideální, neboť je to i vhodné období na celý severní Vietnam. Příjemné teploty, čas sklizně rýže a vcelku suché období.

Rezervuj si výlet + vstupenky v Sapě

vylet-tura-vietnam-sapa

  • Nejvíce dešťů hrozí v letních měsících a nejvíce mlhy a chladného počasí v zimních měsících. Pokud pojedete na podzim, připravte si pro jistotu i teplé a nepromokavé oblečení na hoře Fansipan může být velmi ale opravdu velmi chladno. Průměrně je na hoře Fansipan teplota kolem 10°C. Hora Fansipan již několikrát zaznamenala na podzim mrazíky až mrazy a i sníh (ne však žádné závěje). Pozor: I přes doporučovaná období, není nikde záruka, že na hoře Fansipan bude jasno, krásně a bez deště, to nelze bohužel nikdy zaručit. Doporučuji tedy přijet do Sapy, např. na 3 dny a sledovat aktuálně jak se bude vyvíjet počasí v oblasti a poté vyrazit. Vynechal bych monzunové období a zaměřil bych se na podzim. Lidem s kardiovaskulárními či dýchacími zdravotními problémy se nedoporučuje na horu jezdit. Více informací o počasí a klimatu zde: Počasí v Sapě a kdy jet?
vlak-hora-fansipan-buddha-vietnam
Další vysokohorský vláček na hoře Fansipan, který vyjíždí až na samotný vrchol ze stanice Do Quyen, je to velmi krátká trasa. Vidíte tu mlhu?


Jaké je ubytování v Sapě? Jaké jsou typy ubytování a jejich kapacity?

  • Sapa se dost rozrostla o další hotely a je velmi široká. Takže najdete tady různé hotely, guesthousy, hostely, ale v okolních vesnicích i homestay u minorit. Doporučuji vyzkoušet i homestay někde v přírodě dále od města. Ubytování tady najdete levné (homestay i hotely) ale i velmi drahé za např. luxusních 5-hvězdičkové hotely a resorty i s bazénem. Je také dobré vědět, jak se tady budete pohybovat, některá ubytování, např. homestay jsou i několik kilometrů od centra města, např. ve vesnicích Tavan, Thanh Kim, Ban Ho.

🏡 Výběr těch nejlépe hodnocených ubytování:
15 nejlepších lokálních homestay v Sapě
15 nejlepších hotelů střední kvality
15 nejlepších luxusních hotelů / resortů

sunplaza-sapa-vietnam
Sun Plaza v centru města Sapa, z tohoto komerčního centra vyjíždí horský vláček do stanice lanové dráhy Fansipan Legend.


Praktické informace – Vlakem a lanovkou ze Sapy na Fansipan:

1. Kde se nachází nejvyšší hora Vietnamu – Fansipan?

  • Nejvyšší hora Vietnamu – Fansipan (3143 m) se nachází u města Sapa v pohoří Hoang Lien Son (provincie Lai Chau).

2. Jak se dostat na horu Fansipan z města Sapa?

  • Nejpohodlnější a populární volba je cesta horským vláčkem ze stanice v centru města (Ga cáp treo Sun World Fansipan Legend) a lanovkou přes stanici Fansipan Legend – Muong Hoa (Cáp treo Fansipan). Další možností je využití průvodce a využít nějaký soukromý trek. Většina turistů již využívá na horu Fansipan cestu vláčkem + lanovkou. Cesta vláčkem + lanovkou trvá dohromady něco přes 1 hodinu s přestupem na stanici Fansipan Legend.

3. Kde a jak koupit lístky na vlak + lanovku na horu Fansipan?

  • Máte 2 možnosti: Koupit lístky přímo na místě (doporučuji) a nebo online na oficiální webu společnosti provozujícím vlak a lanovku: Sunworld. Lístky na horu Fansipan také nabízí různé cestovky či jiní přeprodejci. Lístek (magnetická karta zakoupená oficiálně na místě) je platný na ten den, kdy jste ho zakoupili, lístek nelze využít na jiný den.

4. Kolik stojí lístky na vlak + lanovku na horu Fansipan?

  • Lístek na horu Fansipan stojí pro dospělé cca 750 000 dongů (750 Kč) a pro děti 550 000 dongů (550 Kč), děto do výšky 1 m to mají zdarma. Je to zpáteční lístek, tedy ze stanice Fansipan Legend na horu Fansipan a poté zpět.
  • Lístek na vlak z města Sapa do stanice Fansipan Legend stojí cca 100 000 dongů (100 Kč)
  • Lístek ze stanice na hoře Fansipan na samotný vrchol hory cca 70 000 dongů (70 Kč)
  • návštěvníci pocházející z provincie Lao Cai mají nižší cenu lístků
  • Upozornění: ceny se mohou měnit, oficiální ceny na webu Sunworld

5. Jak dlouho trvá cesta vlakem + lanovkou na horu Fansipan?

  • Cesta horským vláčkem z města Sapa do stanice lanové dráhy Fanispan Legend Cable Car trvá cca 10 minut. Poté následuje přestup na lanovku a jízda na horu Fansipan – cca 20 minut. Dohromady, pokud tedy nebudou žádná větší zdržení něco kolem 1 hodiny. Na výlet bych si vyhradil alespoň půl dne.

6. Jak dlouhá je trasa lanovkou na horu Fansipan?

  • Lanovka ze stanice Sun World Fansipan Legend v údolí Muong Hoa na horu Fansipan je dlouhá 6292.5 m. Jde o jednu z nejdelších lanových drah na světě (zapsáno v Guinessově knize rekordů).

7. Je možné si koupit jídlo či pití na hoře Fansipan?

  • Ano, je to možné, na hoře Fansipan se nachází restaurace / kavárna a i obchod. Osobně jsem vyzkoušel jídlo i pití a nebylo to špatné, počítejte však s vyššími cenami. Jídlo si také můžete zakoupit na stanici lanové dráhy Fansipan Legend, ale i v komerčním centru v Sun Plaza.

8. Jaký je nejlepší čas k návštěvě hory Fansipan?

  • Nejvhodnější období jsou podzim a jaro, září – říjen a nebo březen – květen. Je lepší se vyvarovat monzunovému období (letní měsíce). Počítejte s tím, že na hoře se může počasí rychle měnit, v zimě může být velmi chladno a i mlha, připravte si i teplé nepromokavé oblečení. Co se týče návštěvnosti, ano je to top turistické místo a přijíždí hodně turistů. Nejnavštěvovanější dny jsou víkendové dny.

9. Jak se dostat na samotný vrchol hory Fansipan?

  • Poté co přijedete lanovkou na Fansipan, tak musíte vyjít dalších cca 600 schodů, až poté je samotný nejvyšší vrchol hory. Můžete také využít vysokohorský malý vláček, který vás tam vyveze ze stanice Do Quyen (Ga tàu hoả leo núi), lístek lze koupit na místě.

10. Jaká je otevírací doba vlaku a lanovky na horu Fansipan?

  • Vlak z města Sapa do stanice Fansipan Legend je v provozu od 8-17 hod. a lanovka na horu Fansipan 7.30-17.30 hod po celý týden. Upozorňuji, že časy se již několikrát měnily a mohou se tedy i lišit v budoucnu, mohou se lišit i na některé sváteční dny. Prostě přijďte někdy v průběhu dne.

11. Kde si zakoupit túru, výlet či vstupenky na turistickou atrakci v Sapě?

  • Využít můžete jednu z největších vyhledávacích platforem na různé turistické atrakce, výlety a túry či jiné služby ve Vietnamu a i v jiných zemích – KLOOK . Jsou zde některé populární výlety či túry ve městě či v okolí. Můžete koupit i vstupenky např. na lanovku na horu Fansipan či jiná místa.

12. Kde si zapůjčit motorku ve Vietnamu?

  • Ve Vietnamu řada turistů využívá k přeprava motorku či skútr. Ve větších městech byvýají i půjčovny. Motorku ve Vietnamu si však můžete vyhledat a rezervovat online na BIKESBOOKING.

13. Kde si ubytovat v Sapě?

  • Téměř kdekoli ve městě jsou moderní levnější ale i luxusní hotely. V okolí města, ve vesnicích pak často bývají různé homestay transformované a přizpůsobené pro turisty. Rezervujte si ubytování v Sapě zde

14. Co uvidíte při cestě na horu Fansipan?

  • Pokud pojedete vláčkem a lanovkou, uvidíte údolí Muong Hoa, Hoang Lien národní park, horské scenérie kolem Sapy a při dobrém počasí je z hory viditelnost až do Číny. Kolem lanové stanice Fansipan Legend byla vybudována řada foto spotů a i až kýčovitých komerčních atrakcí.

15. Je možné využít i svého průvodce a jít na horu Fansipan pěšky?

  • Ano, je to možné, je to další způsob jak vyrazit na Fansipan, asi i jiný zážitek. Musíte mít někoho znalého tohoto místa. Chodí se na různě dlouhé treky do parku Hoang Lien a na Fansipan, např. 1-3 dny, nabídky se mohou různě lišit.

Mapa jak a odkud jede vlak z města Sapa k lanovce:

(z centra města Sapa se jede horským vláčkem – cca 2.6 km, poté se přestupuje na lanovku Fansipan Legend – 6292.5 m)

mapa-vlak-lanovka-sapa-fansipan
Stanice na vlak (Cable Car Station Sapa) se nachází v centru města Sapa u náměstí a stanice lanové dráhy Fansipan Legend cca 2.5km odtud.


Cesta vlakem + lanovkou ze Sapy na horu Fansipan — Fotky:

sapa-vlakova-stanice-fansipan
Kasy v komerčním centru Sun Plaza, kde se kupují lístky na vlak a lanovku ze Sapy na horu Fansipan.
sapa-vlak-na-stanici-fansipan-legend
Vláček z města Sapa do stanice Fansipan Legend – Muong Hoa je dělaný ve starém francouzském koloniálním stylu.
stanice-muong-hoa-vlak-sapa
Stanice Fansipan Legend, označená také jako Muong Hoa. Zde se vystoupí a přestoupí na lanovku na horu Fansipan.
sapa-vlakova-stanice-muong-hoa
Stanice Fansipan Legend – Muong Hoa u Sapy je i moderní komerční centrum, je zde restaurace, obchody, apod.
lanovka-sapa-fansipan-vietnam
Ve stanici Muong Hoa se nastupuje na lanovku Sun World Fansipan Legend a jede se na horu Fansipan.
lanovka-na-horu-fansipan-vietnam
Lanovka ze stanice Muong Hoa v Sapě na horu Fansipan je oficiálně dlouhá 6292.5 m a je zapsaná v Guinessově knize rekordů.
hora-fansipan-lanova-stanice-vietnam
Před výstupní stanicí na hoře Fansipan, zde lanovka končí a poté se jde pěšky a nebo se využije další vláček až na samotný vrchol.
hora-fansipan-vietnam
Pohled od lanové stanice na hoře Fansipan na samotný vrchol při pěkném počasí.
hora-fansipan-sedici-budha-vietnam
Velká socha sedícího Buddhy Amitabha na hoře Fansipan.
fansipan-hora-socha-buddha-vietnam
Další socha na hoře Fansipan vzhlížející na pohoří Hoang Lien Son u Sapy.
hora-vrchol-fansipan-vietnam
Samotný vrchol hory Fansipan, můžete sem přijít po cca 600 schodech a nebo kousek vyjet menším vláčkem.
sapa-horsky-vlak-do-mesta
Horský vláček ze stanice Muong Hoa do města Sapa při zpáteční cestě.
udoli-muong-hoa-sapa-vietnam
Údolí Muong Hoa je několik kilometrů dlouhé údolí u parku Hoang Lien, které leží u města Sapa.

Doi Che Trai TimVodopád Chieng KhoaJak na Con DaoVíza do VietnamuJak na KohPhayamJak do Chiang MaiJak jet na PhuketMy Tho

Vesnice v Sapě ➜

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 26

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: