SAPA — Cestovní průvodce + Tipy + Doprava

sapa-vietnam-cestovni-pruvodce
Sapa v provincii Lao Cai – Cestovní průvodce. Co vidět a navštívit, etnické minority, nejvyšší hora Vietnamu, doprava.

ℹ️ Informace o Sapě
🚍 Jak se dostat do Sapy 
☀️ Počasí v Sapě / Kdy jet
🏡 Ubytování v Sapě
🔍 Zajímavá místa v Sapě
📍 Mapa zajímavých míst

Sapa: etnické minority a nejvyšší hora Vietnamu.

⚠️ Prosím přečtěte si tento článek celý a pamatujte, že jedete na velmi turistické místo, čtěte doporučení níže. V této oblasti žije přibližně 140 000 obyvatel, Sapa leží v provincii Lao Cai. Poprvé bylo město osídleno lidmi o kterých nejsou jakékoli záznamy. V celém údolí zanechali stovky petroglyfů, převážně složených z kruhů, o kterých se experti domnívají že pochází z 15.století. Poté přišly do hor lidé z etnických menšin Hmong a Dao. Můžete se s nimi setkat hlavně ve městě Sapa ale také na trecích po úžasných pohořích a údolích, a některých pozapomenutých vesnic.

Na Fansipan můžete vystoupat pěšky s průvodcem, ale také se můžete svézt lanovkou.


Nejoblíbenějším trekem v Sapě je trek na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan (3 143 m, Hoang Lien národní park), nebo trek údolím Muong Hoa směr Tavan. Od 2.2.2016 se na Fansipan ze Sapy dostanete také lanovou dráhou, která zde byla vystavena. A můžete přitom využít i vláček, který jede z centra města ke stanici lanové dráhy, cca 2.5 km. Lanová dráha se zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší s 3-lanovým systémem který měří 6 6292.5 m. Lanovka v Sapě může uvézt až 35 lidí a 2000 za 1 hodinu a dá se čekat, že přiláká zase více turistů. Lístky i s cestou zpět stojí  750.000 dongů (750 Kč) pro dospělé, 550.000 dongů (550 Kč) pro děti do 1,3 metru vysokých a děti do výšky jednoho metru mají jízdu zdarma. Upozorňuji, že ceny se mohou v průběhu času i sezóny měnit.

Sapa-TaPhin-vietnam
Ženy z etnika Červení Dao ve vesnici Ta Phin – Sapa


Sapu a provincii Lao Cai si nejlépe vychutnáte, když si zapůjčíte motorku.


Vlak + lanovka na horu Fansipan a samotná hora je takovou hlavní atrakcí v Sapě. Nejlépe si však okolí Sapy vychutnáte pokud se sámi vydáte na motorce v celé provincii Lao Cai. Doporučuji si tedy pronajmout v Sapě motorku a navštívit vesnice v okolí Sapy a zajet také i trochu dále od Sapy. Např. vesnici Ta Phin, Sin Chai, Hau Thao, Thanh Kim, či Ban Ho a další. Do Tavanu, Cat Cat či Lai Chau a I Lin Ho se dá jít krásnou cestou údolím Muong Hoa. Musíte si sem však koupit lístek, není však drahý, stojí do 70 kč a návštěva stojí určitě za to, ale počítejte že potkáte dost turistů.

Ubytování v Sapě (Slevy až 60%)

Několik etnických menšin – převážně Hmongové, Dao, Giay, Xa Pho, Tay.


Spousta žen etnika Hmong a Dao
nabízí své průvodcovské služby a homestay ubytování přímo v centru Sapy. Zde se můžete s nimi domluvit a vyrazit. Určitě nejlepší způsob jak prozkoumat okolí a vyzkoušet homestay ubytování. Ženy z těchto etnik umí celkem slušně mluvit anglicky, takže není problém se na čemkoli domluvit. A důležité je také, že znají perfektně okolí. Podívejte se na video, jak takový homestay ve Vietnamu může vypadat.

vietnam-sapa
Sapa – kousek od Hoang Lien národního parku


Kupovat si turistické výlety do okolních vesnic v agenturách nemá smysl.


Bylo nařízeno že např. do Tavanu je nutno jít s certifikovaným průvodcem, s místními průvodkyněmi se tam dá však dostat i bez tohoto.
V těchto vesnicích si můžete domluvit homestay u místních etnických obyvatel a to je největší zážitek, který musíte zkusit. Tyto homestaye jsou tady v podobě pro turisty, ale i opravdové nefalšované obydlí místních lidí. Město Sapa nabízí hlavně v centru dostatek ubytovacích zařízení. V hlavní sezóně (říjen-březen) si však raději rezervujte ubytování online. Sapa je menší město a turistů sem jezdí opravdu hodně. Agoda nabízí v Sapě spoustu kvalitních ubytovacích zařízení ale i homestay.

vietnam-sapa-hoang-lien-son
Výhled z hostelu na pohoří Hoang Lien v severní části města Sapa.


Sapa je ideální místo pro lehčí i těžší treky a turistiku ve fantastické krajině.


Doporučuji vyzkoušet pravý homestay u místních lidí. Můžete s nimi strávit celý den a noc, sledovat jaký je jejich každodenní život a sledovat přípravu skvělých jídel, které vám připraví. S těmito lidmi také můžete uskutečnit trek do okolí Sapy. Na těchto místech se dají pořídit opravdu krásné fotografie okolí a úžasných scenérií, rýžové terasy, údolí a hory zahalené někdy do mlhy, přátelští etničtí lidé. Spousta homestay ubytování  je i ve vesnici Tavan, je tam však spousta turistů a některé homestay jsou obyčejné turistické chaty.

Sapa je turistické místo navštěvované zahraničními ale i vietnamskými turisty.


Sapa patří mezi 3 nejnavštěvovanější místa v severním Vietnamu po Hanoji a Ha Long Bay. To si pamatujte. Pokud nemáte rádi místa plná turistů, tak raději toto místo vynechte. Nicméně i zde např. severně od Sapy jsou místa (Y Ty, Bat Xat), kam turisté prakticky nejezdí. Musíte si však zařídit svůj soukromý transfer a nebo ti odvážnější mohou vyjet na motorce. Počítejte s delší cestou do horských oblastí.

Sapa-MuongHoa-vietnam
Údolí Muong Hoa a ženy z etnika Černých Hmongů – Sapa


Vyzkoušejte pravý homestay a poznejte život etnických obyvatel.


Cena za homestay je různá
– může být za 10 Usd ale i za 30 Usd/na osobu. Průměrná cena je cca 10-15 Usd/na osobu a obsahuje lehký trek, stravování, a 1 noc ve vesnici s místními lidmi. Ptejte se obyvatel na vesnicích či v okolí. Turistické centrum ve městě Sapa také nabízí homestay, v ceně cca 25 Usd/osobu máte trek a 1 noc+stravování, ale není to pravé homestay ubytování. Takové nabídky ubytování jsou „imitacemi“ pravého obydlí etnických obyvatel

Ubytování v Bac Ha (Slevy až 60%)

Severovýchodně od Sapy ve městě Bac Ha se koná každou neděli velký market.

Na tomto marketu se scházejí lidé z etnika květinových Hmongů, Phu La, Dao Tuyen, La Chi a Tay aby zde koupili či prodali své výrobky či potraviny. Je nutné sem jet autobusem či s tour operátorem nebo na motorce, Bac Ha je vzdálené od Sapy cca 80 km. V okolí můžete navštívit další méně navštěvované markety, např. Coc Ly, Can Cau nebo Sin Cheng. Nícméně i v Sapě se koná každou neděli rušný market, je však poněkud komerčnější než jiné markety na severu Vietnamu. Pokud se do Bac Ha vydáte, doporučuji alespoň 2 dny tady zůstat.

Sapa-mesto-vietnam
Město Sapa a pohled z Dračí hory


Černí Hmongové jsou největší etnickou skupinou v Sapě.


Největší etnickou skupinou v Sapě, kterou zde budete každý den potkávat jsou Černí Hmongové. V okolí a v provincii Lao Cai však žije více etnických menšin Vietnamu, nicméně tato skupina je zde nejpočetnější. Černí Hmongové přišli do oblasti severního Vietnamu zhruba před 300 lety z Číny. Jsou velice snadno identifikovatelní – oděvy jsou vyráběné také z konopí a k barvení se používá indigo barva, v odstíná tmavé modré až černé. Nutno dodat, že někteří Hmongové již nenosí jejich původní oblečení, ale moderní oděvy.

Velkým zážitkem je vidět komunity Hmongů na velkých slavnostech.


V Sapě se spousta žen z této etnické skupiny živí a přivydělává peníze díky
výrobě dekorativních doplňků, deček, tašek ale i samotných oděvů. A také díky průvodcovským službám po okolí a homestay ubytováním. Sami vám nabídnou některou z těchto služeb přímo ve městě Sapa. Počítejte s tím že vám v Sapě nedají chvíli oddychnout, hold obchod je obchod :-). Muži vykonávají náročnější a těžší práce, spojené např. se stavbou domů ve vesnicích. Hmongové udržují řadu slavností a festivalů po celý rok. Nejvýznámnějším pro Hmongy je svátek TET (příchod nového roku), který slaví téměř po celý měsíc. Chlapci i dívky hrají na hudební nástroje, zpívají, tancují a celé komunity se schází často na jednom místě.

sapa-vietnam-hmong-cerni
Ženy z etnické skupiny Černí Hmongové. Údolí Muong Hoa.


Zkušení cestovatelé mohou vyrazit na nenavštěvovaný daleký sever nad Sapou.


Severně od Sapy, cca 45 km, v městečku Muong Hum se koná také nedělní market (6.00-13.00h.), méně navštěvovaný turisty ale za to o to více autentický. Zde potkáte obyvatele etnických menšin Giay, Dao, Bílí Hmongové a také malé etnické skupiny Ha Nhi. Ochutnejte místní dobré pivo. Buďte opatrní s focením, někteří etničtí obyvatelé zde nejsou na to zvyklí. Raději se předem zeptejte a ukažte poté fotografii, to platí téměř všude.

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu zde ❰

Městečko Y Ty osídlené etnikem Ha Nhi v nejchudším okrese Bat Xat.


Městečko Y Ty je prakticky nenavštěvované místo zahraničními turisty, přijíždí sem v malém počtu hlavně turisté z Vietnamu. Od města Sapa je vzdáleno cca 80 km, cesta sem je však hodně náročná a vozovky jsou místy špatné. Y Ty a okolí je často zahaleno v oblacích, celou oblast obklopují hory, které dosahují výšky až 2700 m.n.m. Y Ty je význámné hlavně osídlením etnické skupiny Ha Nhi, kterých ve Vietnamu (Lai Chau, Lao Cai provincie) žije přibližně jen 20 000.
Pokud se rozhodnete pro tento náročný výlet, počítejte alespoň s 2 dny pobytu na tomto místě. Někteří tour operátoři nabízí výlety na toto místo i v Sapě.

vlak-sapa-fansipan-legend - kopie
Vláček, který jede z centra města Sapa k lanovce Sun World Fansipan Legend (více info zde).


⚠️ Můj názor na Sapu a doporučení, na co si dát pozor:

Jak jsem již psal, Sapa je hodně navštěvované turistické místo nejen zahraničními ale i vietnamskými obyvateli. V poslední době probíhá ve města další a další vystavba hotelů. Přesto si troufám tvrdit, že pokud vyrazíte dále od města na motorce bude se vám zde líbit. Sapa patří mezi top 3 nejnavštěvovanější místa na severu Vietnamu.

> Někteří lidé psali, že je zde hustý provoz a špatné cesty.

Hustý provoz je jen ve středu města, v okolí je doprava naprosto bezproblémová bez hustého provozu. Některé špatné cesty v horách jsou snad v celém Vietnamu.

> Všichni říkají, že všichni Hmongové jsou zde jak najaté loutky za peníze.

Částečně je to pravda. Nicméně rozhodně nesouhlasím s tím, že  úplně všichni jsou těmi loutkami. Spousta Hmongů ve vzdálených vesnicích žijí stále podle svého života, zvyků a tradic. A i vy u nich můžete přenocovat, stačí se ptát a sami uvidíte, že tito lidé žijí bez jakýchkoli závislosti na cizích penězích a vlivu kultur.

> Agentury v Sapě tvrdí, že budete ubytováni u pravé etnické rodiny Hmongů.

Pravděpodobně to nebude pravda, zde budou najatí falešní Hmongové (Vietnamci co si hrajou na Hmongy). Ale nemohu mluvit za všechny agentury. Výlet přes agenturu rozhodně nedoporučuji. Zvládnete to sami s místními etnickými lidmi.

> Sapa je turistické místo a turismem trochu trpí.

Sapa je hojně navštěvované místo, alternativou vůči tomuto místu může být provincie Ha Giang.


⚠ Čeho se vyvarovat a co nedělat v Sapě (ale i jinde):

→ nekupujte turistické předměty od malých dětí
→ nedávejte dětem sladkosti (většina z nich nemá ani zubní kartáček) a peníze
→ pokud můžete vyhněte se v obchodech plastovým věcem (tašky, lahve, systémy na odvoz odpadu bohužel v mnoha vesnicích nejsou)
→ nevstupujte do místních škol bez ohlášení či při výuce
→ zeptejte se lidí zda je můžete fotit (platí asi všude ve Vietnamu)
→ nedělejte přílišný hluk ve vesnicích etn.obyvatel (nejste na party)

vietnam-sapa-hmong
Černí Hmongové jsou největší etnickou skupinou v Sapě.


Frustrováni spíše budete ve městě neustálým nabízením zboží a služeb ve městě od místních etnických obyvatel, hlavně žen. Připravte se na to! Narazíte na to však i v některých blízkých vesnicích.

> nezdržujte se jen ve městě Sapa či v blízkém okolí do 5 km
> pokud nechcete zakoupit výrobky či služby – ignorujte to a dělejte že nerozumíte
> slušně požádejte pokud si nepřejete aby vás někdo následoval ve vaší cestě
> vesnice Cat Cat a Tavan jsou nejnavštěvovanější místa, zkuste jít také na další místa
> ručně vyrobené výrobky si kupte od místních etnických obyvatel, ale ne od dětí (padělky v obchodech)

Dovolím si také tvrdit, že neexistující zásah vietnamské vlády a neregulaci turismu v této lokalitě se projevuje na tom o čem spousta lidí píše. Je i pár míst, kde se staví další hotely a to je podle mě špatně. Ale chápu že peníze a mentalita obyvatel jsou pro některé lidi priorita číslo jedna.

sapa-vietnam-muong-hoa
Rýžové terasy – Sapa – údolí Muong Hoa


🍜 Kde se stravovat v Sapě?

Stravování v Sapě je nejlepší v centru u pouličních vietnaských prodejců – nejchutnější a nejlevnější varianta vietnamské kuchyně. Je zde dostatečné množství různých stánků hned přímo u Infocentra kde se velice slušně najíte, převažují typická vietnamská jídla. Sapa není zas tak velké město proto je tu nabídka trochu omezenější. Zahraniční imitace restaurací jsou předražené a jídlo není na takové úrovni, ale nemusíte být zklamáni. Ale pokud nemůžete jinak i pizzu či hranolky se steakem si tady taky dáte. Téměř v každé vesnici kolem Sapy je nějaká mini restaurace či obchůdek s jídlem.

🚶 Sháníte výlet či túru do Sapy a nebo na jiné místo Vietnamu?

Sapa je dalším oblíbeným místem pro túry, treky či homestay do okolní přírody. Pokud si chcete předem zajistit nějaký takový výlet do této oblasti můžete zkusit největší vyhledávací platformu KLOOK ➜. Zde najdete různé výlety a poznávacích túry i do Sapy, ale i na jiná místa severního, středního a jižního Vietnamu. Na této platformě vyhledáte a koupíte i různé vstupenky na populární turistické atrakce Vietnamu.

vylet-tura-vietnam-sapa

sapa-vietnam-jidlo
Jídlo v Sapě – homestay ve vesnici Thanh Kim


🚍 Jak se dostat z Hanoje do Sapy:


1. AUTOBUSY / MINIVANY Z HANOJE DO SAPY:

Nejrychlejší způsob je využít denní a nebo také noční přímý autobus z Hanoje. Autobusy vyjíždějí z Hanoje do Sapy (Lao Cai) z různých autobusových zastávek, pro aktuální jízdní řád a nákup online jízdenek i s místy odjezdů doporučuji web Baolau či 12go.asia, odkazy níže. Čtěte všechny informace před objednáním vašich jízdenek. Můžete využít několik soukromých autobusových ověřených společností komfortními autobusy či moderními a luxusními minivany a ceny jsou relativně nízké. Ceny se pohybují od 9-20 USD za jednosměrnou jízdu do města Sapa. K dispozici jsou jízdenky společností Sapa Express, Hung Thanh, Hason Haivan, Interbus Lines, EcoSapa, GoodMorning Sapa, Inter Bus Lines a dalších ověřených společností. Cesta z Hanoje do Sapy trvá autobusem přibližně 6 hodin (může se i lišit). Je možné jet i komfortními minivany či spacím autobusem přímo z letiště Noi Bai do Sapy (jízdenka cca 12-22 USD, jízdní řády+jízdenky na Baolau). Detailnější článek o dopravě najdete na mém anglickém webu zde: How to get from Hanoi to Sapa?

➜ Autobusové jízdenky z Hanoje do Sapy (Lao Cai) koupíte na Baolau ➜ nebo 12go.asia ➜

sapa-express-autobus-hanoi-sapa
Autobus společnosti Sapa Express VIP z Hanoje do Sapy (foto: 12go.asia).
autobus-haivan-vietnam
Super VIP komfortní autobus Hason Haivan (foto: Baolau).


2. VLAKY Z HANOJE DO SAPY (Lao Cai):

Hodně cestovatelů také jezdí do Sapy (Lao Cai) nočními vlaky. Vlaky mohou být od Vietnam Railways s menším komfortem (ofic.viet.dráhy) a nebo také od soukromých turistických společností, i dvoulůžkové kabiny, avšak také cenově dražší (Orient express, King express, Fansipan, Sapaly…).  Vlaky končí ve městě Lao Cai (30 km od Sapy), odtud je nutné vzít místní veřejný bus do Sapy. Pozor na naháněče u nádraží v Lao Cai, lákají na předražené soukromé minibusy, různých cestovek, využijte veřejný místní bus.

➜ Vlakové jízdenky z Hanoje do Lao Cai koupíte online na Baolau ➜ nebo 12go.asia ➜
– nespoléhejte se na to, že koupíte jízdenku přímo na vlakovém nádraží, jedna z nejvytíženějších vlakových tras.

vlak-hanoj-sapa-vietnam
Klasické vlaky Vietnam Railways z Hanoje do Lao Cai, sedadla a lůžková kabina (foto: Baolau)


Vlaky Vietnam Railways (oficiální vietnamské dráhy):


– cena jízdenky od 155 000 – 190 000 dongů – měkké sedadlo (soft seat, cca 170,- Kč / osoba)
– cena jízdenky cca 400 000 dongů – měkké lůžko „postel“ ve 4 lůžkové kabině (soft bed, cca 350-400,- Kč / osoba)
– pokud si koupíte jízdenky na tyto vlaky online, není nutné si je vyzvedávat na nádraží, platí e-jízdenka z emailu

– Vlaky Vietnam Railways – SP1, SP3 (doporučuji zvolit „Soft Bed“ – měkké lůžko)

Turistické luxusní spací vlaky (soukromé společnosti):


– cena jízdenky od 600 000 a více dongů, měkké lůžko „postel“ (Soft bed, cca 800,- Kč / osoba, může být i více)
– lepší kvalita a servis, některé vlaky mají 2-lůžkové kabiny, většina je 4-lůžková
– pokud si koupíte jízdenky na turistické vlaky online, musíte si je s obdrženým voucherem vyzvednout na nádraží
– pečlivě čtěte všechny instrukce při a po objednání jízdenek, podmínky se mohou i měnit!
– Vlaky – Oriental Express, Laman, Livitrans, King Express, Violette, Fansipan Express, PV2, Sapaly, Chapa, VicSapa
– všechny důležité informace si přečtěte zde: 10 luxusních vlaků z Hanoje do Lao Cai (Sapa)

spaci-vlak-hanoj-sapa-vietnam
Spací turistický vlak z Hanoje do Lao Cai – Vlaky Violette a Laman Express (foto: 12go.asia)


AUTOBUSY Z LAO CAI DO SAPY:

Pokud jedete vlakem z Hanoje tak cílovou stanicí je město Lao Cai, 10 km od čínských hranic. Vlaky jezdí každý den a většina návštěvníků vyráží nočními spoji (20.30-22.00), vlak dorazí do Lao Cai v 6.00-7.00 hod. ráno. Z Lao Cai musíte jet ještě 25 km lokálním autobusem, na který narazíte ihned v centru tohoto města (doporučuji veřejný bus z Lao Cai 300 m od nádraží, turistické minibusy u nádraží jsou předražené).
➜ Autobusové jízdenky z Lao Cai do Sapy rezervujete online na Baolau ➜


Jak se dostat přímo z letiště Noi Bai (Hanoj) do Sapy?

Z letiště Noi Bai do Sapy můžete využít spací autobus společnosti Inter Bus Lines, jízdenky stojí cca 12-14 Usd. Cesta z letiště Noi Bai do Sapy trvá cca 5.5 hodiny. Na Baolau vyhledáte spoje s odjezdovým stáním „Hanoi – Noi Bai“.
➜ Autobusové jízdenky z Noi Bai do Sapy koupíte online na Baolau ➜

fansipan-hora-sapa-vietnam
Fansipan je nejvyšší hora Vietnamu, 3143 m.n.m., na hoře je restaurace a lze se sem dostat i lanovkou


☀️ Počasí v Sapě / Kdy jet do Sapy:

Počasí v Sapě, která se nachází v severní části země, v horském pasmu, je klima ovlivněno horami a má dvě hlavní roční období: suché období a dešťové období. Nejlepší doba k návštěvě Sapy závisí na vašich preferencích a co od své návštěvy očekáváte. Zde je několik informací o počasí a ideálních obdobích pro návštěvu Sapy:

Suché období (listopad až duben):
Nejlepší doba k návštěvě Sapy je během suchého období, které trvá od listopadu do dubna. Během těchto měsíců můžete očekávat příjemné teploty a slunečné počasí. To je ideální období pro procházky po krásné horské krajině, prozkoumávání rýžových teras a interakci s místními etnickými minoritami. Počítejte však s tím, že v zimních měsících může být v Sapě tuhá zima. V historii zde i občas zasněžilo, tudíž musíte mít teplé oblečení.

Dešťové období (květen až říjen):
Dešťové období v Sapa trvá od května do října a přináší hojné srážky a vyšší vlhkost. Během těchto měsíců může být počasí nepředvídatelné a některé trasy a cesty mohou být obtížné projíždět kvůli bahnu a rozvodněným řekám.

Celkově platí, že nejlepší doba k návštěvě Sapy pro turisty je během suchého období od listopadu do dubna. Během tohoto období budete mít lepší možnost vychutnat si krásy přírody, hor a etnických kmenů, které oblast nabízí, a to za příznivějších klimatických podmínek. Aktuální počasí v Sapě


🏡 Ubytování v Sapě / Jaké jsou možnosti:

Převažují zde hostely, hotely, homestay standardní kvality a služby jsou dostačující. Jsou zde i některé velmi kvalitní luxusní hotely. V hlavní sezóně (září-duben) můžou být kapacity omezenější, doporučuji raději rezervovat online, nejlépe na Agoda. Jednolůžkový pokoj lze pořídit již od 200,- Kč a dvojlůžkový pokoj již za cca 250,- Kč na osobu. Velmi kvalitní hotely do 1000,- Kč. Cena za sdílené bydlení je téměř stejná jako v Hanoji – od 100,- Kč na osobu. V zimním období je vhodný přímotop či topení. Homestay se nachází hlavně v Údolí Muong Hoa v různých vesnicích a kolem Sapy.

Homestay ubytování u etnických obyvatel v chatrčích v přírodě je hlavním lákadlem tohoto místa. Buďte však opatrní, turistické agentury nabízí i imitace pro turisty a personál, který je jen obléklý do etnických krojů a na etnika si hraje.

Ubytování v Sapě (hotely, resorty…) – rezervuj zde

15 nejlepších a kvalitních homestay v Sapě
15 nejlepších hotelů v poměru cena/služby v Sapě
15 nejlepších luxusních hotelů a resortů v Sapě

ubytovani-sapa-vietnam


🔍 Zajímavá místa v Sapě:

  • treky či jízda na motorce do vesnic v okolí (Tavan, Cat Cat, Sin Chai, Ta Phin, Thanh Kim, Ban Ho, Hau Thao, Lao Chai)
  • výlet ke stříbrnému vodopádu a vodopádu lásky (Silver and Love waterfall)
  • trek na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan (Národní park Hoang Lien)
  • Vlak + lanovka na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan
  • Údolí Muong Hoa u města (vesnice, treky)
  • vesnice Seo My Ty s přehradou
  • Tram Ton průsmyk (horský silniční průsmyk)
  • městský market/tržnice v Sapě
  • Ham Rong hora (Dragon mountain)
  • kulturní vystoupení v turistické vesnici Cat Cat
  • homestay u místních etnických obyvatel
  • nedělní market v Bac Ha (nutné jet autobusem či s tour operátorem, Bac Ha je odtud cca 80km)
  • nedělní market v Muong Hum (celodenní výlet)
  • městečko Y Ty v okrese Bat Xat (etnická skupina Ha Nhi)
  • Bạch Mộc Lương Tử(4. největší hora Vietnamu, 3046 m.n.m., bez průvodce se sem nedostanete)

📍 Sapa (Lao Cai) – mapa zajímavých míst:

vesnice-sapa-vietnam-homestay


Často kladené dotazy – Sapa ve Vietnamu:

1. Jak se dostat a cestovat z Hanoje do Sapy či Lao Cai?

  • Můžete cestovat autobusy, minivany, soukromými auty/taxi či vlakem přes město Lao Cai. Cesta autobusem trvá cca 6 hodin, cesta spacím vlakem + lokálním autobusem z Lao Cai cca 10 hodin. Lao Cai je cca 35 km od města Sapa a je zde nejbližší vlaková stanice. Více informací v tomto článku: Jak jet vlakem z Hanoje do Sapy?

2. Lze si rezervovat výlet na pár dní do Sapy online?

  • Ano, můžete si online vybrat výlet či túru do Sapy či na horu Fansipan i na několik dní online na vyhledávací platformě KLOOK. Na tomto webu vyhledáte různé výlety i na jiná místa severního ale i jižního a středního Vietnamu a také vstupenky na atrakce.

3. Jak se pohybovat v Sapě a okolí?

  • Vhodnou možností je chodit pěšky, ano občas se i trochu zapotíte. Na lehčí túry je to ideální místo. Můžete také využít zapůjčení motorky/skútru např. na hotelu kde budete ubytováni, pro výlety do okolních vesnic. Pokud si chcete rezervovat svou motorku již v Hanoji, můžete využít portál Bikesbooking. Pokud chcete řídit motorku, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz.

4. Jaká jsou nejnavštěvovanější místa v Sapě?

  • Nejnavštěvovanější místa či vesnice se nachází v údolí Muong Hoa, které leží již u města. Dalším místem je nejvyšší hora Vietnamu – Fansipan a Národní park Hoang Lien. Na horu Fansipan lze vyjet kabinovou lanovkou ze stanice Fansipan Legend Cable Car, ti odvážnější mohou využít i túru s průvodcem.

5. Rádi bychom využili ubytování formou homestay v přírodě, kde?

  • V okolí města Sapa (hlavně ve vesnicích v Muong Hoa) se nachází velké množství různých homestay. Pravé homestay etnických obyvatel, ale i turistické homestay přizpůsobené pro zahraniční turisty. Některé mají větší sdílené místnosti, ale i soukromé pokoje např. pro 2-4 osoby. Mrkni na tento článek: 15 nejlepších homestay v Sapě.

6. Je v Sapě letiště?

  • Ne, Sapa nemá letiště, takže letecky se sem, či odtud, nedostanete. Nejbližším letiště je mezinárodní letiště Noi Bai u Hanoje. V blízké budoucnosti by mělo být otevřeno nové letiště cca 30 km od města Lao Cai.

7. Kde se v Sapě stravovat a najíst?

  • Záleží kde budete ubytováni a kde se budete pohybovat. Ve městě je spousta možností kde se najíst, většinou vietnamská kuchyně. Najíst se však můžete i na homestay a tam kde budete ubytování. Často tyto homestay nabízí svou tradiční lokální kuchyni pro turisty a cestovatele.

➡️ Kam jet z města Sapa:

Pokračovat můžete do Lai Chau, Bac Ha, Mu Cang Chai (Yen Bai), dále pak do Ha Giang nebo do Son La.

⏪ Zpět na zajímavá místa


Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 64

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: