SAPA – fascinující scenérie, Hmongové a turisté

Sapa-HauThao-vesnice-vietnam

Cestou do vesnice Hau Thao – Sapa, trasou kde nechodí hodně turistů.


Informace icon-info-circle
Jak se dostat do Sapy    Počasí icon-sun-o Ubytování    Zajímavá místa icon-search-plus Mapa


Sapa – etnické menšiny, hory, fascinující okolí, zážitky a hodně turistů.


 icon-exclamation-circle Prosím přečtěte si tento článek celý, pokud chcete zachovat tuto oblast bez dopadu masového turismu, hlavně některá doporučení níže. V této oblasti žije přibližně 140 000 obyvatel, Sapa leží v provincii Lao Cai. Poprvé bylo město osídleno lidmi o kterých nejsou jakékoli záznamy. V celém údolí zanechali stovky petroglyfů, převážně složených z kruhů, o kterých se experti domnívají že pochází z 15.století. Poté přišly do hor
lidé z etnických menšin Hmong a Dao. Můžete se s nimi setkat hlavně ve městě Sapa ale také na trecích po úžasných pohořích a údolích, a některých pozapomenutých vesnic.

Na Fansipan můžete jít pěšky, ale nově od 2.2.2016 se můžete svézt lanovkou.


Nejoblíbenějším trekem v Sapě je trek na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan (3 143 m, Hoang Lien národní park), nebo trek údolím Muong Hoa směr Tavan. Od 2.2.2016 se na Fansipan ze Sapy dostanete také lanovou dráhou, která zde byla vystavena. Lanová dráha se zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší s 3-lanovým systémem který měří 6 282 m. Lanovka v Sapě může uvézt až 35 lidí a 2000 za 1 hodinu a dá se čekat, že přiláká zase více turistů. Lístky i s cestou zpět stojí  600.000 dongů (30 $) pro dospělé, 400.000 dongů (20 $) pro děti do 1,3 metru vysokých a děti do výšky jednoho metru mají jízdu zdarma. Sorry, ale myslím že 30 $ za celkově půl hodiny jízdy je docela dost.

Sapa-TaPhin-vietnam

Ženy z etnika Červení Dao ve vesnici Ta Phin – Sapa


Sapu a provincii Lao Cai si nejlépe vychutnáte, když si zapůjčíte motorku.


Lanovka na horu Fansipan však není hlavní atrakcí v Sapě. Nejlépe si okolí vychutnáte pokud se sámi vydáte na motorce v celé provincii Lao Cai. Doporučuji si tedy pronajmout v Sapě motorku a navštívit vesnice v okolí Sapy a zajet také i trochu dále od Sapy. Např. vesnici Ta Phin, Sin Chai, Hau Thao, Thanh Kim, či Ban Ho a další. Do Tavanu, Cat Cat či Lai Chau a I Lin Ho se dá jít krásnou cestou údolím Muong Hoa. Musíte si sem však koupit lístek, není však drahý, stojí do 70 kč a návštěva stojí určitě za to, ale počítejte že potkáte dost turistů.

Několik etnických menšin – převážně Hmongové, Dao, Giay, Xa Pho, Tay.


Spousta žen etnika Hmong a Dao nabízí své průvodcovské služby a homestay ubytování přímo v centru Sapy
. Zde se můžete s nimi domluvit a vyrazit. Určitě nejlepší způsob jak prozkoumat okolí a vyzkoušet homestay ubytování. Ženy z těchto etnik umí celkem slušně mluvit anglicky, takže není problém se na čemkoli domluvit. A důležité je také, že znají perfektně okolí. Podívejte se na video, jak takový homestay ve Vietnamu může vypadat.

🏡  Ubytování v Sapě a okolí (homestay, ecohousy, hostely…)

 

vietnam-sapa

Sapa – kousek od Hoang Lien národního parku


Kupovat si turistické výlety do okolních vesnic v agenturách nemá smysl.


Bylo nařízeno že např. do Tavanu je nutno jít s certifikovaným průvodcem, s místními průvodkyněmi se tam dá však dostat i bez tohoto.
V těchto vesnicích si můžete domluvit homestay u místních etnických obyvatel a to je největší zážitek, který musíte zkusit. Tyto homestaye jsou tady v podobě pro turisty, ale i opravdové nefalšované obydlí místních lidí. Město Sapa nabízí hlavně v centru dostatek ubytovacích zařízení. V hlavní sezóně (říjen-březen) si však raději rezervujte ubytování online. Sapa je menší město a turistů sem jezdí opravdu hodně. Agoda nabízí v Sapě spoustu kvalitních ubytovacích zařízení ale i homestay.

vietnam-sapa-hoang-lien-son

Výhled z hostelu na pohoří Hoang Lien v severní části města Sapa.


Sapa je ideální místo pro lehčí i těžší treky a turistiku ve fantastické krajině.


D
oporučuji vyzkoušet pravý homestay u místních lidí. Můžete s nimi strávit celý den a noc, sledovat jaký je jejich každodenní život a sledovat přípravu skvělých jídel, které vám připraví. S těmito lidmi také můžete uskutečnit trek do okolí Sapy. Na těchto místech se dají pořídit opravdu krásné fotografie okolí a úžasných scenérií, rýžové terasy, údolí a hory zahalené někdy do mlhy, přátelští etničtí lidé. Spousta homestay ubytování  je i ve vesnici Tavan, je tam však spousta turistů a některé homestay jsou obyčejné turistické chaty.

Sapa je turistické místo navštěvované zahraničními ale i vietnamskými turisty.


Sapa patří mezi 3 nejnavštěvovanější místa v severním Vietnamu po Hanoji a Ha Long Bay. To si pamatujte. Pokud nemáte rádi místa plná turistů, tak raději toto místo vynechte. Nicméně i zde např. severně od Sapy jsou místa (Y Ty, Bat Xat), kam turisté prakticky nejezdí.

Sapa-MuongHoa-vietnam

Údolí Muong Hoa a ženy z etnika Černých Hmongů – Sapa


Vyzkoušejte pravý homestay a poznejte život etnických obyvatel.


Cena za homestay je různá
– může být za 10 Usd ale i za 30 Usd/na osobu. Průměrná cena je cca 10-15 Usd/na osobu a obsahuje lehký trek, stravování, a 1 noc ve vesnici s místními lidmi. Ptejte se obyvatel na vesnicích či v okolí. Turistické centrum ve městě Sapa také nabízí homestay, v ceně cca 25 Usd/osobu máte trek a 1 noc+stravování, ale není to pravé homestay ubytování. Takové nabídky ubytování jsou “imitacemi” pravého obydlí etnických obyvatel

Severovýchodně od Sapy ve městě Bac Ha se koná každou neděli velký market.


Na tomto marketu se scházejí lidé z etnika květinových Hmongů, Phu La, Dao Tuyen, La Chi a Tay aby zde koupili či prodali své výrobky či potraviny. Je nutné sem jet autobusem či s tour operátorem nebo na motorce, Bac Ha je vzdálené od Sapy cca 80 km. V okolí můžete navštívit další méně navštěvované markety, např. Coc Ly, Can Cau nebo Sin Cheng. Nícméně i v Sapě se koná každou neděli rušný market, je však poněkud komerčnější než jiné markety na severu Vietnamu. Pokud se do Bac Ha vydáte, doporučuji alespoň 2 dny tady zůstat.

🏡  Ubytování v Bac Ha a Lao Cai (hotely, homestay…)

 

Sapa-mesto-vietnam

Město Sapa a pohled z Dračí hory


Černí Hmongové jsou největší etnickou skupinou v Sapě.


Největší etnickou skupinou v Sapě, kterou zde budete každý den potkávat jsou Černí Hmongové. V okolí a v provincii Lao Cai však žije více etnických menšin Vietnamu, nicméně tato skupina je zde nejpočetnější. Černí Hmongové přišli do oblasti severního Vietnamu zhruba před 300 lety z Číny. Jsou velice snadno identifikovatelní – oděvy jsou vyráběné také z konopí a k barvení se používá indigo barva, v odstíná tmavé modré až černé. Nutno dodat, že někteří Hmongové již nenosí jejich původní oblečení, ale moderní oděvy.

airbnb-hanoj-vietnam-banner2

Velkým zážitkem je vidět komunity Hmongů na velkých slavnostech.


V Sapě se spousta žen z této etnické skupiny živí a přivydělává peníze díky výrobě dekorativních doplňků, deček, tašek ale i samotných oděvů. A také díky průvodcovským službám po okolí a homestay ubytováním. Sami vám nabídnou některou z těchto služeb přímo ve městě Sapa. Počítejte s tím že vám v Sapě nedají chvíli oddychnout, hold obchod je obchod :-). Muži vykonávají náročnější a těžší práce, spojené např. se stavbou domů ve vesnicích. Hmongové udržují řadu slavností a festivalů po celý rok. Nejvýznámnějším pro Hmongy je svátek TET (příchod nového roku), který slaví téměř po celý měsíc. Chlapci i dívky hrají na hudební nástroje, zpívají, tancují a celé komunity se schází často na jednom místě.

sapa-vietnam-hmong-cerni

Ženy z etnické skupiny Černí Hmongové. Údolí Muong Hoa.


Zkušení cestovatelé mohou vyrazit na nenavštěvovaný daleký sever nad Sapou.


Severně od Sapy, cca 45 km, v městečku Muong Hum se koná také nedělní market (6.00-13.00h.), méně navštěvovaný turisty ale za to o to více autentický. Zde potkáte obyvatele etnických menšin Giay, Dao, Bílí Hmongové a také malé etnické skupiny Ha Nhi. Ochutnejte místní dobré pivo. Buďte opatrní s focením, někteří etničtí obyvatelé zde nejsou na to zvyklí. Raději se předem zeptejte a ukažte poté fotografii, to platí téměř všude.

Městečko Y Ty osídlené etnikem Ha Nhi v nejchudším okrese Bat Xat.


Městečko Y Ty je prakticky nenavštěvované místo zahraničními turisty, přijíždí sem v malém počtu hlavně turisté z Vietnamu. Od města Sapa je vzdáleno cca 80 km, cesta sem je však hodně náročná a vozovky jsou místy špatné. Y Ty a okolí je často zahaleno v oblacích, celou oblast obklopují hory, které dosahují výšky až 2700 m.n.m., proto je také nazýváno “mlhavou zemí”. Y Ty je význámné hlavně osídlením etnické skupiny Ha Nhi, kterých ve Vietnamu (Lai Chau, Lao Cai provincie) žije přibližně jen 20 000.

Pokud se rozhodnete pro tento náročný výlet, počítejte alespoň s 2 dny pobytu na tomto místě. Někteří tour operátoři nabízí výlety na toto místo i v Sapě. V Y Ty jsou asi 3 homestay ubytování a v sobotu se zde koná autentický etnický market.

vietnam-sapa-y-ty-ha-nhi

Okolí v Y Ty a etnická skupina Černí Ha Nhi. (foto: hanhipeople)


Můj názor na Sapu a doporučení, na co si dát pozor:


Jak jsem již psal, Sapa je hodně navštěvované turistické místo nejen zahraničními ale i vietnamskými obyvateli. V poslední době probíhá ve města další a další vystavba hotelů. Přesto si troufám tvrdit, že pokud vyrazíte dále od města na motorce bude se vám zde líbit. Sapa patří mezi top 3 nejnavštěvovanější místa na severu Vietnamu.

> Někteří lidé psali, že je zde hustý provoz a špatné cesty.

Hustý provoz je jen ve středu města, v okolí je doprava naprosto bezproblémová bez hustého provozu. Některé špatné cesty v horách jsou snad v celém Vietnamu.

> Všichni říkají, že všichni Hmongové jsou zde jak najaté loutky za peníze.

Částečně je to pravda. Nicméně rozhodně nesouhlasím s tím, že  úplně všichni jsou těmi loutkami. Spousta Hmongů ve vzdálených vesnicích žijí stále podle svého života, zvyků a tradic. A i vy u nich můžete přenocovat, stačí se ptát a sami uvidíte, že tito lidé žijí bez jakýchkoli závislosti na cizích penězích a vlivu kultur.

> Agentury v Sapě tvrdí, že budete ubytováni u pravé etnické rodiny Hmongů.

Pravděpodobně to nebude pravda, zde budou najatí falešní Hmongové (Vietnamci co si hrajou na Hmongy). Ale nemohu mluvit za všechny agentury. Výlet přes agenturu rozhodně nedoporučuji. Zvládnete to sami s místními etnickými lidmi.

> Sapa je turistické místo a turismem trochu trpí.

Sapa je hojně navštěvované místo, alternativou vůči tomuto místu může být provincie Ha Giang.


Čeho se vyvarovat a co nedělat v Sapě (ale i jinde):


→ nekupujte turistické předměty od malých dětí
→ nedávejte dětem sladkosti (většina z nich nemá ani zubní kartáček) a peníze
→ pokud můžete vyhněte se v obchodech plastovým věcem (tašky, lahve, systémy na odvoz odpadu bohužel v mnoha vesnicích nejsou)
→ nevstupujte do místních škol bez ohlášení či při výuce
→ zeptejte se lidí zda je můžete fotit (platí asi všude ve Vietnamu)
→ nedělejte přílišný hluk ve vesnicích etn.obyvatel (nejste na party)

vietnam-sapa-hmong

Černí Hmongové jsou největší etnickou skupinou v Sapě.


Frustrováni spíše budete ve městě neustálým nabízením zboží a služeb ve městě od místních etnických obyvatel, hlavně žen. Připravte se na to! Narazíte na to však i v některých blízkých vesnicích.

> nezdržujte se jen ve městě Sapa či v blízkém okolí do 5 km
> pokud nechcete zakoupit výrobky či služby – ignorujte to a dělejte že nerozumíte
> slušně požádejte pokud si nepřejete aby vás někdo následoval ve vaší cestě
> vesnice Cat Cat a Tavan jsou nejnavštěvovanější místa, zkuste jít také na další místa
> ručně vyrobené výrobky si kupte od místních etnických obyvatel, ale ne od dětí (padělky v obchodech)

Dovolím si také tvrdit, že neexistující zásah vietnamské vlády a neregulaci turismu v této lokalitě se projevuje na tom o čem spousta lidí píše. Je i pár míst, kde se staví další hotely a to je podle mě špatně. Ale chápu že peníze a mentalita obyvatel jsou pro některé lidi priorita číslo jedna.

Fotogalerie z vesnice Ta Van
Fotogalerie z vesnice Ta Phin

Fotogalerie z vesnice Hau Thao
Fotogalerie z vesnice Thanh Kim
Fotogalerie z města Sapa a blízkého okolí

sapa-vietnam-muong-hoa

Rýžové terasy – Sapa – údolí Muong Hoa


🍜
  STRAVOVÁNÍ V SAPĚ:


Stravování v Sapě je nejlepší v centru u pouličních vietnaských prodejců – nejchutnější a nejlevnější varianta vietnamské kuchyně. Je zde dostatečné množství různých stánků hned přímo u Infocentra kde se velice slušně najíte, převažují typická vietnamská jídla. Sapa není zas tak velké město proto je tu nabídka trochu omezenější. Zahraniční imitace restaurací jsou předražené a jídlo není na takové úrovni, ale nemusíte být zklamáni. Ale pokud nemůžete jinak i pizzu či hranolky se steakem si tady taky dáte. Téměř v každé vesnici kolem Sapy je nějaká mini restaurace či obchůdek s jídlem.

sapa-vietnam-jidlo

Jídlo v Sapě – homestay ve vesnici Thanh Kim


🚍
  JAK SE DOSTAT DO SAPY Z HANOJE:


1. AUTOBUSY Z HANOJE DO SAPY:


Nejrychlejší způsob
je využít denní a nebo také noční přímý autobus z Hanoje. Vyznačené hanojské zastávky na mapě naleznete v sekci Hanoj. Autobusy vyjíždějí z Hanoje do Sapy (Lao Cai) většinou ze zastávky My Dinh, některé soukromé linky ale i z jiných míst. Čtěte informace před objednáním jízdenek. Můžete využít několik soukromých autobusových ověřených společností komfortními autobusy. Ceny se pohybují od 10-20 USD za jízdu do Sapy. Jízdenky společností Hung Thanh, Interbus Lines, EcoSapa, GoodMorning Sapa a dalších. Cesta z Hanoje do Sapy trvá autobusem přibližně 6 hodin (může se i lišit).

2. VLAKY Z HANOJE DO SAPY (Lao Cai):


Hodně cestovatelů také jezdí do Sapy (Lao Cai) nočními vlaky. Vlaky mohou být od Vietnam Railways s menším komfortem (ofic.viet.dráhy) a nebo také od soukromých turistických společností, i dvoulůžkové kabiny, avšak také cenově dražší (Orient express, King express, Fansipan, Sapaly…).  Vlaky končí ve městě Lao Cai (25 km od Sapy), odtud je nutné vzít místní veřejný bus do Sapy. Pozor na naháněče u nádraží v Lao Cai, lákají na předražené soukromé minibusy, různých cestovek.
icon-angle-double-rightJízdenky na autobusy a vlaky z Hanoje do Sapy (Lao Cai) koupíte na Baolau nebo 12go.asia

vietnam-vlak-sedadlo-luzko

Nové vlaky ve Vietnamu (od roku 2015), sedadlová část a 4-lůžková kabina (foto: Baolau)


Vietnam Railways (oficiální vietnamské dráhy):


– cena jízdenky od 155 000 – 190 000 dongů – měkké sedadlo (Soft seat, cca 180,- Kč / osoba)
– cena jízdenky cca 400 000 dongů – měkké lůžko „postel“ ve 4 lůžkové kabině (Soft bed, cca 400,- Kč / osoba)
– pokud si koupíte jízdenky na tyto vlaky online, není nutné si je vyzvedávat na nádraží, platí e-jízdenka z emailu
– Vlaky – SP 1, SP3 (doporučuji zvolit “Soft Bed” – měkké lůžko) + LC3 (sedadla)

Turistické vlaky (soukromé společnosti):


– cena jízdenky od 600 000 a více dongů, měkké lůžko „postel“ (Soft bed, cca 800,- Kč / osoba, může být i více)
– lepší kvalita a servis, některé vlaky mají 2 lůžkové kabiny
– pokud si koupíte jízdenky na turistické vlaky online, musíte si je s obdrženým voucherem vyzvednout na nádraží
– Vlaky – Oriental Express, Livitrans, King Express, Violet train, Fansipan, PV2, Sapaly


AUTOBUSY Z LAO CAI DO SAPY:


Pokud jedete vlakem z Hanoje tak cílovou stanicí je město Lao Cai, 10 km od čínských hranic. Vlaky jezdí každý den a většina návštěvníků vyráží nočními spoji (20.30-22.00), vlak dorazí do Lao Cai v 6.00-7.00 hod. ráno. Z Lao Cai musíte jet ještě 25 km autobusem, na který narazíte ihned v centru tohoto města (doporučuji veřejný bus z Lao Cai 300 m od nádraží, turistické minibusy u nádraží jsou předražené). Jízdní řád autobusů z Lao Cai do Sapy. S vystavěním nové dálnice do Lao Cai na konci roku 2014, je možné že se počet cestovatelů vlakem sníží.

I přes tisíce turistů, kteří sem jezdí si Sapa stále zatím zachovává původní přírodní a i částečně kulturní ráz, platí hlavně dále od rušného centra města. V samotném městě se v poslední době staví hotely jeden za druhým.


🌞
Počasí v Sapě:


Nejchladnější období v Sapě je prosinec-únor
, proto pečlivě vybírejte ubytování kde je el.topení či krb, přes den ale hlavně v noci je zde velice chladno a někdy i sněží. V zimě se zde také dost často objevuje hustá mlha, ale poté se může náhle krásně vyjasnit a vše se rychle změní. Hlavní turistická sezóna je v měsících září-duben. Pokud chcete trekovat doporučují se měsíce září-listopad a březen-květen. Příjemné teploty od 15-28°C a noční teploty 10-18°C.
Aktuální počasí v Sapě


🏡
   Ubytování v Sapě:


Převažují zde hostely, hotely, homestay standardní kvality a služby jsou dostačující. Jsou zde i některé velmi kvalitní luxusní hotely. V hlavní sezóně (září-duben) můžou být kapacity omezenější, doporučuji raději rezervovat online, nejlépe na Agoda. Jednolůžkový pokoj lze pořídit již od 200,- Kč a dvojlůžkový pokoj již za cca 250,- Kč na osobu. Velmi kvalitní hotely do 1000,- Kč. Cena za sdílené bydlení je téměř stejná jako v Hanoji – od 100,- Kč na osobu. V zimním období je vhodný přímotop či topení. Využít můžete i Airbnb, (při registraci přes tento odkaz získáte kredit v hodnotě až 725,- Kč na vaše první registrované ubytování) nabídek je i ze Sapy tady spousta, i homestay chatrčí.

Homestay ubytování u etnických obyvatel v chatrčích v přírodě je hlavním lákadlem tohoto místa. Buďte však opatrní, turistické agentury nabízí i imitace pro turisty a personál, který je jen obléklý do etnických krojů a na etnika si hraje.
Ubytování v Sapě (hotely, resorty…) – rezervuj zde
15 nejlepších a kvalitních homestay v Sapě


📷
  Zajímavá místa v Sapě:


• treky či jízda na motorce do vesnic v okolí

(Tavan, Cat Cat, Sin Chai, Ta Phin, Thanh Kim, Ban Ho, Hau Thao, Lao Chai)
• výlet ke stříbrnému vodopádu a vodopádu lásky (Silver and Love waterfall)
• trek na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan
(Národní park Hoang Lien)
• lanová dráha na nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan
• Muong Hoa údolí
(vesnice, treky)
• vesnice Seo My Ty s přehradou
• Tram Ton průsmyk
(fascinující scenérie)
• market v Sapě
• Ham Rong hora
(Dragon mountain)
• kulturní vystoupení ve vesnici Cat Cat
• homestay u místních etnických obyvatel
• nedělní market v Bac Ha
(nutné jet autobusem či s tour operátorem, Bac Ha je odtud cca 80km)
• nedělní market v Muong Hum
(celodenní výlet)
• městečko Y Ty
v okrese Bat Xat (etnická skupina Ha Nhi)
• Bạch Mộc Lương Tử
(4. největší hora Vietnamu, 3046 m.n.m., bez průvodce se sem nedostanete)

 Sapa – mapa:

vesnice-sapa-vietnam-homestay

 Kam jet z města Sapa:


Pokračovat můžete do Lai Chau, Bac Ha, Mu Cang Chai (Yen Bai), dále pak do Ha Giang nebo do Son La.

 Zpět na zajímavá místa


Ubytování
DopravaVízaOčkováníPenízePočasí
TrekováníCo vzítMotorkyLow costHa LongDien BienLetištěKuchyně

Led 24, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem SAPA – fascinující scenérie, Hmongové a turisté
Premium Wordpress Themes by UFO Themes