BAC HA – Květinoví Hmongové a markety

bac-ha-market-vietnam
Ženy Květinových Hmongů na marketu v Bac Ha.

Informace o Bac Ha
Jak se dostat do Bac Ha
Počasí v Bac Ha
Ubytování v Bac Ha 
Zajímavá místa v Bac Ha
Mapa zajímavých míst


Barevný market Květinových Hmongů v dokonalé symfonii barev
.


Bac Ha je město v provincii Lao Cai a většina turistů sem jezdí ze Sapy či Hanoje navštívit velký nedělní market. Market však oficiálně začíná již v sobotu večer, kdy se zde koná několik kulturních vystoupení a prodávají se chutné speciality. Zde se scházejí obyvatelé místních etnických menšin z okolí, převážně květinoví Hmongové. Bac Ha se také nazývá jako „malá Sapa“. Asi polovinu obyvatel zde tvoří lidé z etnika Hmong (květinoví) a zbytek je Tay, Dzao, Tu Zi, Nung, Phula, La Chi , Lo Lo, Xa Fang, Lachi, Nung, Phula.

Nejbarevnější oděvy etnických obyvatel na severu Vietnamu.


Tato oblast není tak navštěvovaná turisty jako Sapa, s výjimkou nedělního marketu. Ten patří k nejnavštěvovanějším. Není zde takový dostatek poskytovaných služeb. Přesto je však určitě Bac Ha vhodná pro trekování po okolí i třeba s dětmi a zkoumání kultur a zvyků etnických skupin obyvatel, kteří zde žijí. Pokud budete chtít trekovat, můžete se vydat do vesnic Ta Van Chu (asi 10 km severně od Bac Ha, možný homestay), nebo do vesnice Thai Giang Pho, Na Hoi či Nam Mon.

bac-ha-vesnice-vietnam
Vesnice kousek od města Bac Ha.


Bac Ha je hlavně obchodní město etnických obyvatel.


Nenajdete tu úchvatné scenérie a pohledy na hory jako v provincii Ha Giang, přesto i zde je krásná krajina plná kopců a rýžových teras. Z města Lao Cai, kde staví vlak z Hanoje, se sem můžete dostat autobusem, cesta trvá 2,5 hodiny. 20 km od Bac Ha se koná v sobotu další market v Can Cau, který je trochu menší, a dále také úterní market v Coc Ly, asi 35 km od města. Asi 15 km od města dobře dostupný je další market – Lung Phin. Pokud vyrazíte na market v Coc Ly, určitě se také rovnou zastavte u místní přehrady, kde si můžete udělat projížďku na lodi na řece Chay.

Ubytování v Bac Ha (Slevy až 60%)

Nedělní market navštěvuje spousta turistů, zkuste markety v okolí.


Obchoduje se zde se zvířaty (dobytek, koně, prasata, ale i psi) a také s věcmi místních obyvatel. Například s různými textiliemi, sedly na koně, kabelkami, polštáři, figurkami a jinými ručně vyrobenými doplňky. Většina prodávajících na trzích v Bac Ha jsou etničtí obyvatelé – Květinoví Hmongové. Na místních trzích můžete zkusit také místní zajímavá jída a pokrmy. V Bac Ha jde hlavně o prodej textilií a dalších textilních doplňků.

bac-ha-hmong-vietnam
Ženy z etnika Květinovýh Hmongů na marketu v Bac Ha


Ve městě Bac Ha je královský palác Hmongů – Hoang Tuong.


V Bac Ha můžete navštívit vesnici Ban Pho, která je od města asi 2 km a je obydlena květinovými Hmongy. Pěstují se zde švestky a na jaře sem jezdí spousty nákladních automobilů na jejich nákupy a následný rozvoz do dalších provincií. Ve městě Bac Ha je také královský palác Hmongů – Hoang Tuong, který si stále zachovává svou původní architekturu starých časů. Postavili ho Číňaně v roce 1920 za doby francouzské kolonizace.

Tento palác je vystavěn v asijsko-evropském architektonickém stylu. Palác Hoang Tuong byl ve vlastnictví otce a syna Hoang Yen Chao a Hoang Tuong, etnických Tay obyvatel, kteří vládli celé oblasti. Hmongové zde tvořili 70% obyvatelstva. Hoang Tuong byl nazývám králem tohoto kraje a kontroloval veškeré obchodní aktivity kraje a lidé byli podřízeni jeho vládě.

Nedělní market je nejnavštěvovanajší. V celé oblasti se však koná dalších několik menších marketů, kam turisté nejezdí. Musíte však mít motorku nebo mototaxi abyste se tam dostali. Další desítky marketů se na severu konají i bez velkého zájmu turistů, podívejte se na článek etnické markety.

bac-ha-palac-hmongu-vietnam
Královský palác Hmongů v Bac Ha.


Jak se dostat do Bac Ha:

Z Hanoje nočním vlakem a nebo autobusem do Lao Cai (vlaky a autobusy do Sapy). Zde přestoupit na místní autobus přímo do Bac Ha. Použijte dopravní vyhledávač spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup e-jízdenek online na vlak možná, vlaky končí ve stanici Lao Cai). Do města Bac Ha neexistuje žádné vlakové spojení. Na Baolau nenajdete autobusy z Lao Cai do Bac Ha. Podle informací jezdí jen asi cca 3x za den z města Lao Cai, nákup jízdenek tak řešte přímo v Lao Cai.

Pokud budete v Sapě, tak odtud jezdí nějaké lokální a turistické autobusy přímo do Bac Ha. Nejlepší je přijet již v sobotu, v neděli dopoledne se v Bac Ha koná oblíbený a hojně navštěvovaný trh Květinových Hmongů. Na autobusy se ptejte přímo na hotelech v Sapě, poradí vám kdy a v kolik hodin jet.

Přímé autobusy z Hanoje ze zastávky My Dinh. Cesta autobusem do Bac Ha z Hanoje trvá cca 7-10 hodin (dle typu autobusu). Nicméně takto dlouhá cesta jen na toto místo pravděpodobně pozbývá významu. Doporučuji návštěvu tohoto místa a okolí jen pokud se pohybujete na severu na motorce a nebo si zařídit výlet či přejezd autobusem ze Sapy.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰


Počasí v Bac Ha, kdy sem jet:

Nejchladnější období v Bac Ha je od prosince do února, proto si pečlivě vybírejte ubytování nejlépe i s topením, počasí je tedy téměř stejné jako v Sapě či Ha Giang. V zimě může být i hustá mlha, ale vzápětí může být zase slunečno, vše se může rychle změnit hlavně v těchto horských oblastech. Pokud se vám líbí trekování, doporučuje se v měsících od září do listopadu nebo od března do května. V tomto období může být velmi dobré počasí a teploty jsou od 15 do 28 ° C a v noci od 10-18 ° C.
Aktuální počasí v Bac Ha


Ubytování v Bac Ha a Lao Cai:

Město Bac Ha také může být krátkou zastávkou pokud pokračujete do provincie Ha Giang. Město nabízí ubytování v hotelích nižší až střední kategorie, ale naprosto dostačující pro pár nocí či přespání. V nabídce jsou také homestay ubytování v chatrčích. Vybrat si a rezervovat můžete přímo na mapě níže.
Ubytování v Bac Ha a Lao Cai (hotely, homestay…)

Některé doporučené hotely / homestay v Bac Ha:

Ngan Nga Bac Ha hotel
Bắc Hà Lake View
Cong Fu Hotel
Sao Mai Bac Ha Hotel
Huy Trung Family Homestay


Zajímavá místa v Bac Ha:

  • nedělní trh v Bac Ha (v oblasti se konají i další méně navštěvované markety)
  • Jeskyně víl u města Bac Ha
  • další menší trhy v oblasti Can Cau, Coc Ly, Lung Phin, Sin Cheng, Muong Khuong
  • přehrada v Coc Ly a řeka Chay (+projížďka na lodi)
  • vesnice Ban Pho a oblast Hoang Thu Pho
  • Královský palác Hmongů – Hoang Tuong
  • treky po okolí (vesnice Ta Van Chu, Thai Giang Pho, Na Hoi, Nam Mon)

Bac Ha – mapa zajímavých míst:

 Kam jet z Bac Ha:

Pokračovat můžete do Sapa – lokálním autobusem či taxi přes město Lao Cai, Lai Chau, Ha Giang.

 Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVíza do VietnamuOčkováníPeníze/MěnaPočasíTrekováníBezpečnostTipyThang LongAirbnbKuchyněSapa

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: