Vietnamská kuchyně — Stravování + Jídla 🍜

vietnam-jidlo-pho-bo
Vietnamská hovězí polévka – Pho bo (Phở bò)

1. Základní informace
2. Suroviny na jídla
3. Nápoje ve Vietnamu
4. Nejznámnější jídla
5. Pho – polévky s nudlemi
6. Stravování u minorit
7. Streetfood ve Vietnamu
8. Exotické ovoce
9. Další oblíbená jídla
10. Mobilní aplikace FOODY
11. Restaurace v Praze

vietnamska-kuchyne-streetfood
Běžný obrázek na ulici ve Vietnamu. Stánek kde se vaří, zde např. nudlové polévky.


Vietnamská kuchyně – velmi oblíbená hlavně mezi cestovately a turisty.


Ve vietnamské kuchyni je z velké části zastoupena zelenina, ovoce, bylinky, rýže, maso a proto je také velice zdravá.  Tradiční vietnamská jídla jsou pestrá, výrazná s poměrně nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů. V poslední době i dost propagovaná. Nicméně i tak je toto nutné brát s rezervou. Spousta v oleji smažených, ale i velmi sladkých jídel, nápojů a pokrmů moc zdravá asi nejsou.

Stravování ve Vietnamu je pro Vietnamce každodenní důležitá skupinová událost. Oproti našemu stylu stravování si musíte zvyknout na mlaskání, krkání, které vyjadřují spokojenost s jídlem. Nepořádek kolem stolů a na zemi v pouličních jídelnách bývá častým jevem. Musíte se s tím smířit.

Pouliční stravování je standardem – Hanoj je rájem tohoto stravování.


Téměř na každém rohu najdete ve městě nějaký stánek či restauraci s polévkami, rýží, různým masem či nudlemi. Typické pouliční restaurace jsou často zaměřeny jen na 1-3 jídla, ale výběr restaurací je veliký. Hlavně zde můžete ochutnat pravou vietnamskou kuchyni. Hlavně město Hanoi je pouličním rájem různých restaurací. V horských oblastech severního Vietnamu je stravování trochu omezené, či úzce specilizované, ale i zde se samozřejmě najíte.

vietnam-jidla-pho-bo-vien
Pho Bo Vien – hovězí vývar s masovými koulemi.


Základní surovinou vietnamské kuchyně je rýže a rybí omáčka.


Nejdůležitějšími omáčkami ve vietnamské kuchyni jsou Nuoc mam a Nuoc cham. Nuoc mam je rybí omáčka a ta se také používá do omáčky Nuoc cham, ta může být různě ochucená a mít různé chuti. Do Nuoc cham se může přidávat limetková šťáva, čili, pepř, cukr, česnek a jiné přísady.

Rýže je naprosto nezbytná pro většinu jídel z vietnamské kuchyně.


Vietnam je druhým největším vývozcem rýže na světě po Thajsku. Rýže se pěstuje po celé zemi, na polích v nížinách, na horských terasách. Sami to uvidíte při svém cestování po Vietnamu. Největší oblasti pěstování rýže jsou na jihu u řeky Mekong, tato oblast zásobuje obyvatele po celé zemi. Rýže se zde objevuje při snídaních, oběděch, večeřích ale i dezertech. Z rýže se vyrábí rýžové nudle, rýžový papír, rýžové kaše, lepkavá rýže s ovocem, smažená rýže, rýžové víno…

Čerstvá zelenina, ovoce, výborné bylinky a koření jsou samozřejmostí.


V severním Vietnamu se kuchyně trochu liší podle toho kde se nacházíte, zda v horách či ve městě. Ve městě je velká dostupnost všech potravin, proto tady ochutnáte téměř vše. Zatímco v horách je z velké části zastoupena hlavně rýže, čerstvá zelenina a bylinky.

vietnam-jidlo-zelenina
Zelenina a ovoce je každodenní přílohou či přísadou jídel ve Vietnamu.


Výborná káva, pivo, tvrdý alkohol, džusy, shaky to vše ve Vietnamu zakoupíte.


Nápoje
jsou ve Vietnamu hojně zastoupeny džusy, čaji (Tra Viet), minerálními vodami ale i pivy (Hanoi beer, Dai Viet, Bia Hanoi). Velký výběr je zde také mezi ovocnými shaky (Sinh to). Zvláštní specialitou je také výborná a oblíbená silná vietnamská káva (Ca Phe Sua). Podávána se sladkým kondenzovaným mlékem a také ledem. Vietnam je největším světovým producentem kávy Robusta.

Ochutnejte širokou nabídku čerstvých nápojů z exotického ovoce.


V horských oblastech je také velice oblíbené rýžové víno (Ruop Nep cam) jako hlavní nápoj. V obchodních centrech větších měst není problém sehnat i pro nás známá tvrdý alkohol. Pokud chcete více informací o prodávaných pivech ve Vietnamu, doporučuji navštívit stránku Beervn.

icon-angle-double-right Knihy o vietnamské kuchyni dostupné v češtině icon-angle-double-left 

 

vietnam-napoje-caphesuadu
Typická káva ve Vietnamu – Ca Phe Sua


Nejznámějšími jídly vietnamské kuchyně jsou:


• různé kuřecí a hovězí polévky (Pho bo, Pho ga, Bun bo hue)
• rýže (Com), nudle (Bun) – na několik způsobů, vše s bohatou přílohou zeleniny
• rolky, závitky (Banh cuon, Goi cuon, Nem cuon, Nem ran) se zeleninou či jinou přílohou
• masová jídla – Bun Cha (grilované maso s nudlemi a zeleninou), Bo kho (Dušené hovězí se zeleninou a nudlemi)
• vietnamské bagety Banh Mi, v horských oblastech jsem je však neviděl
• rýžový lepkavý koláč Banh Chung a rýžové koláčky Banh beo
• vietnamský salát Goi (kuřecí, vegetariánský, krevetový…)
• placičky Bahn xeo
• mořské plody, a pro nás nepochopitelné – hadi, žáby, psí maso

vietnam-jidlo-jarni-zavitky
Vietnamské jarní závitky Goi Cuon (Spring rolls)


Nejoblíbenější vietnamské jídlo – polévky PHO s nudlemi:


• polévky s nudlemi, které se běžní konzumují ke snídani, ale i k obědu a večeři
• několik různých druhů a chutí
• oblíbené pouliční jídlo vietnamské kuchyně
• zvláštní a specifická chuť a vůně
• přísady a koření se můžou lišit od místa kde se pohybujete (chilli omáčka, cibulka, koriandr, bylinky, limetka, pepř…)
• přísadou bývají rýžové nudle, vyrobené z voňavé rýže Gao Te
• hovězí vývar Pho bo, kuřecí vývar Pho ga, restované nudle Pho xao
• podívejte se na > recept na hovězí vývar Pho bo a recept na kuřecí vývar Pho ga

vietnamska-kuchyne-pho-bo
Oblíbená vietnamská hovězí polévka s nudlemi – Pho Bo.


Vietnamské jídlo při slavnostech a u etnických obyvatel na vesnicích.


Vietnamské jídlo a stravování na vesnicích či v horách je důležitou součástí rituálních oslav či slavností. Různé slavnosti a rituály můžete vidět hlavně v horských oblastech u etnických obyvatel. Svatba, pohřeb, svátek Tet nebo narození dítěte je doprovázena velkou konzumací jídel v celé komunitě. V poslední době však některé zásahy vietnamské vlády eliminují některé spirituální oslavy etnických obyvatel.

Stravování a kuchyně etnických obyvatel v horách se liší od městských částí.


Nejoblíbenějšími jídly
se při těchto oslavách staly hlavně vepřové, kuřecí a zeleninové pokrmy podávané s rýží. Jako doplněk k těmto jídlům slouží alkohol v podobě rýžového vína. Jídla jsou konzumovány téměř všude hlavně hůlkami. Hody jsou společensky důležité, protože poskytují kontext, v němž lidé udržují dobré sociální vztahy. Podobné je to i ve městech, jídla jsou však bohatší a můžou být doplněna i klasickými lihovinami a alkoholem.

Jídlo u etnických menšin
Vietnamské jídlo u etnických menšin na severu (tofu, zelenina, rýže, vepřové maso, hovězí maso)


Stravování na ulici v Hanoji (Hanojský street food).


Při pohybu v Hanoji si všimnete stálé přítomnosti pouličních prodejců jídla. Hanoj je vyhlášeným místem pouličního stravování a pro místní obyvatele je stravování na ulici každodenní a celodenní událostí. Nejvíce obyvatel se schází na ulicích se stovkami židliček a stolečků hlavně ve večerních hodinách. Stovky minirestaurací, stánky, malé pojízdné prodejny na kolech, ženy se zavěšenými koši a ovocem, pestrá, chutná a zdrává jídla, to vše v Hanoji uvidíte.

V Hanoji jsou nabízeny i tzv. výlety za jídly na ulici „Street food tour“.


Tento způsob stravování je také pro mnoho obyvatel jediným zdrojem obživy. Ceny za jídla koupená na ulici jsou velice nízká, ale blízko historických památek mohou být i vyšší. V Hanoji je nejlepším místem pro ochutnání místní kuchyně celá Stará čtvrť (Old quarter). Mezi nejrozšířenější jídla, která zde můžete zkusit patří polévky Pho, rýže na několik způsobů (Com Tam, Xoi), bagety Bahn Mi, rýžové nudle (Bun), rolky (Banh Cuon), saláty (Goi) a další jídla.
V Hanoji jsou nabízeny také tzv. „Street food tour“, pokud se chcete o pouličním stravování dozvědět více informací a zkusit i pro nás velmi netypická jídla.

hanoj-vietnam-street-food
Stravování na ulici v Hanoji – Hanojský street food (Fotografie „Repast“ od „Isolethetv“ licensovaná pod CC BY 2.0.)


Kuchyně s evropskými jídly najdete na severu jen na turistických místech.


Restaurace s evropskou kuchyní nejsou výjimkou. Z několika zkušeností však mohu říci, že kvalita jídel nedosahuje takové úrovně na jakou jsme zvyklí, a jídla jsou předražená. Do vietnamské kuchyně určitě tato jídla z Evropy a Ameriky nelze zařadit. Na takové restaurace lze narazit hlavně na turistických místech (Hanoj, Ha Long, Sapa).

Doporučuji stravovat se v pouličních restauracích, je to velice levné a dost často i moc chutné, buďte však obezřetní na hygienu. Pravá vietnamská kuchyně je však právě na ulici.

Ve Vietnamu můžete ochutnat i psí maso, hady a jiné „pochutiny“.


Do vietnamské kuchyně také patří pro nás nepochopitelné např. psí maso, hadi, vnitřnosti různého dobytku nejsou výjimkou, larvy, šneci. V severním Vietnamu jsem se za dobu mého cestování s tímto však téměř nesetkal. Co občas uvidíte bude pravděpodobně psí maso. Nicméně jeho konzumace u mladých lidí není tak populární jako dříve a např. z pejska se stává domácí mazlíček.

vietnam-jidlo-ovoce
Ovoce ve Vietnamu je velice rozšířené a chutné.


Exotické ovoce ve Vietnamu je velice rozšířené a velmi chutné.


Vietnam leží v tropickém pásmu a proto tu ochutnáte spoustu zajímavého exotického ovoce.
Nejlepší podmínky a místa pro pěstování ovoce jsou v jižním Vietnamu. Nicméně i na severu samozřejmě koupíte nepřeberné množství exotického ovoce. V severním Vietnamu se pěstují i jablka, jahody, hroznové víno, broskve, hrušky, ale i švestky (trochu odlišné oproti našim). Z ovoce se zde vyrábí také šťávy, džusy, džemy a další ovocné dezerty.

vietnam-draci-ovoce-pitahaya
Pitahaya (Dračí ovoce)


Ovoce se také používá jako přísada do jídel či ovocných dezertů.


Nejrozšířenějším ovocem
ve Vietnamu jsou banány, mandarinky, grepy, mango, limety, citróny, rambutan, ananas, mangosteen, papaya, jackruit, pitahaya (dračí ovoce), liči, durian, longan, star apple…  Tropické ovoce poskytuje řadu vitamínů (A+C), je bohaté na sacharidy, minerály a vlákniny. Ovoce je určitě zdravé, ve městech se však může vyskytnout i trochu více toxické, ale i stříkané jinou chemií. Je lepší kupovat ovoce mimo města, a ne na hlavní zaprašené rušné ulici. Tomu se však při cestování ve Vietnamu asi nevyhnete. Na hezký přehled ovoce i s fotkami se podívejte na web Viet.cz.

vietnam-kuchyne-bahnmi
Vietnamská bageta Bahn Mi s masem a zeleninou


Další oblíbená jídla z vietnamské kuchyně:


> Bun bo Hue
(Bún bò Huế)

– známé jídlo hlavně ve městě Hue ve středním Vietnamu
– polévka obsahující rýžové nudle (Bun) a hovězí maso (Bo)
– pikantní, kyselé, slané, sladké chutě, aroma citronové trávy

> Banh canh (Bánh canh)

– vývar se silnými nudlemi, mohou být vyrobené z tapiokové mouky nebo ze směsí rýže
– různé druhy – s krabem, vepřovým masem, krevetami, rybou

vietnam-jidlo-bun-bo-banh-canh
Bun bo Hue a Banh canh


> Banh xeo
(Bánh xèo)

– křupavá palačinka s rýžové mouky s krevetkami, vepřovým masem, sojovými klíčky, bylinkami
– přílohou speciální omáčky do které se namáčí
– v jižním Vietnamu i s kokosovým mlékem

> Banh cuon (Bánh cuốn)

– tenká placka z pařeného fermentovaného rýžového těsta, lehké jídlo
– plněné vařeným vepřovým masem, houbami, mletou cibulkou
– přílohou „cha lua“ vepřová omáčka, okurky, sojové klíčky

vietnam-jidlo-bahn-banh-xeo-banh-cuon
Banh xeo a Banh cuon


> Nem ran
(Nem rán)

– křupavá jarní závitky vyplněné zeleninou, masem
– přílohou bylinky, zelenina, limetka, namáčí se v pikantní omáčce

> Bun rieu (Bún riêu)

– polévka s rýžovými nudlemi a masem, existuje několik druhů
– podává se s rajčatovým, krabím vývarem, doplněné krevetovou pastou
– dále doplněné také o datlovou pastou, smaženým tofu, mátou, fazolovými klíčky

vietnam-jidlo-nem-ran-bun-rieu
Nem ran a Bun rieu


Foody – průvodce restauracemi a kavárnami ve Vietnamu


Přijedete do Vietnamu např. do Hanoje či Ho Či Minova města a budete chtít zajít na večeři, oběd či na kávu. Ale jak se vyznat v těch stovkách a tisících restauracích, které v ulicích uvidíte. Co kde vaří a jaká je vlastně kvalita restaurací a kaváren na které narazíte? Jak to jídlo vypadá a kolik to stojí? Třeba vám pomůže skvělá vietnamská mobilní aplikace Foody (lokalizovaná do Angličtiny), která vám ukáže nejbližší ale i všechny možné další restaurace, kavárny a bistra na mapě. A nejen to. Ale i obchody, některé turistické zajímavosti ale i místa k odpočinku. Předběžně se můžete podívat i na web Foody.vn.

– aplikace je pro Android, iOS a Windows Phone
– lokalizavaná do Angličtiny (názvy jídel a promoakcí jsou však ve Vietnamštině)
– umožňuje i doručení na danou adresu (záleží na výši ceny objednávky) či rezervaci stolu v restauraci
– ve výběru jsou i ostatní restaurace se specifickou kuchyní (evropská, korejská, italská…)
– hodnocení restaurací návštěvníky a tisíce fotografií jídel z bister, kaváren… každý den přibývají
– hodnocení jsou jen ve vietnamštině, nicméně z přidělených bodů se dá také leccos vyčíst
více informací o aplikaci Foody

vietnam-foody-aplikace-restaurace
Aplikace Foody je velmi přehledná, rychle se ovládá. Tisíce krásných fotek různých jídel. Takto vypadá na Androidu.


Pár doporučení ve Vietnamu:


> Zakoupené ovoce a zeleninu si pečlivě umyjte a vodu kupujte jen balenou!
> Při zažívacích potížích zkuste použít probiotika!
> Nedoporučuje se pít voda z kohoutku! Kupujte raději balenou.
> Nekonzumujte zapáchající potraviny!
> Nejlepší jídla jsou tam, kde je hodně vietnamských obyvatel.


Sháníte knihu o vietnamské kuchyni nebo průvodce v češtině?


> podívejte se na výběr průvodců a knih o vietnamské kuchyni

Chcete vyzkoušet vietnamskou kuchyni v Praze?


> zde je seznam a mapa 30 vietnamských restaurací a bister v Praze, která stojí za to navštívit

Chcete se dozvědět více informací o vietnamské kuchyni?


> Na velkou databázi vietnamských receptů se podívejte zde, web je v angličtině – Vietnamesefoody.com

bagety-vietnam
Dodávka baget a pečiva ve Vietnamu.


Často kladené dotazy – Stravování a vietnamská kuchyně:

Kde se ve Vietnamu najíst a stravovat?

  • Asi jednoduchá odpověď – téměř všude 🙂 Největší koncentrace různých restaurací je vždy hlavně v centru měst. Zde se objevuje tradiční vietnamská kuchyně. Ale i hotely, guesthousy mají často své restaurace pro turisty. Ve velkých městech mohou být i jídla a restaurace zahraničních kuchyní.

Kolik stojí jídla a stravování ve Vietnamu?

  • Pokud se budete stravovat v klasických menších vietnamských restauracích či bistrech na ulici, tak jídla nejsou drahá. Celkově vás vyjde stravování ve Vietnamu na méně peněz než v Čr. V menších vesnicích jsou jídla velmi levná. Výjimkou jsou samozřejmě restaurace zahraniční kuchyně, zde mohou být ceny i vyšší než u nás.

Jak se dozvědět více informací o vietnamské kuchyni?

  • Pokud se chcete dozvědět více informací o vietnamské kuchyni a vidět nějaké recepty, můžete si zakoupit nějakou knihu v češtině. Více informací a výběr knih zde: Vietnamské kuchařky v češtině.

Kde je stravování v severním Vietnamu omezenější?

  • Na méně stravovacích možností narazíte převážně v horských oblastech mimo města. Pokud se sem vydáte, doporučuji mít alespoň nějaké lehké občerstvení přibalené v batohu spolu i s pitím.

Jaké suroviny se ve vietnamských jídlech používají nejčastěji?

  • Nejčastějšími surovinami ve vietnamské kuchyni jsou: rýže, maso, zelenina/ovoce, bylinky, mořské plody.

Jak poznám, že je daná restaurace velmi oblíbená a má dobrá jídla?

  • No, tak to nebude úplně jednoduché, ale pokud na daném místě bude větší počet vietnamských obyvatel, tak taková restaurace bude mít povedená jídla a neměli byste se spálit.

UbytováníDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekování+ParkyTipyUberSapaRestaurace v PrazeJídlaLetištěMotorkyPojištěníMapy

Praktické informace

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 38

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: