HANOJ – Co vidět + Památky + Mapa + Tipy

hanoj-vietnam-cestovni-pruvodce
Hanoj – hlavní město Vietnamu. Průvodce Hanojí, co vidět, zajímavá místa, doprava, kde nakupovat, mapa Hanoje a další info.

ℹ️ Informace o Hanoji
🛕 Historické památky
⚠️ Na co si dávat pozor
🛍️ Trhy / Markety v Hanoji
🚍 Doprava v Hanoji
☀️ Počasí + Klima v Hanoji
🏡 Ubytování v Hanoji 
🔍 Zajímavá místa Hanoje
📍 Mapa zajímavých míst

Hanoj: průvodce hlavním městem Vietnamu.

Pro hodně cestovatelů bude Hanoj prvním seznamovacím místem se severním Vietnamem. Hanoj je místo, které se zatím zuby nehty snaží udržet svůj punc bohaté historie, památek a atraktivity oproti Ho Či Minově městě. Celý Vietnam však zažívá velký ekonomický růst a země se nebývale rychle proměňuje a s tím souvisí i přeměna tohoto města. V Hanoji se nadále staví nové stavby, komerční budovy a otevírají se také pomalu značkové zahraniční obchody. Přetěte si tohoto online průvodce Hanojí celého a připravte si alespoň minimálně 2 dny na Hanoj.

hanoj-phung-hung-ulice-vietnam
Malby na zdi v ulici Phung Hung v Hanoji.


Velmi rušná Hanoj vás možná okouzlí, ale troufnu si tvrdit, že ne každého.


Nejsem cool bloger a radši i sám vyhledávám přesné informace, než informace o tom, kde se kdo opaloval a nebo si vyměnil plavky a pak to zapil shakem. Pokuste se přečíst články celé, i zde se dozvíte na co si dát pozor v Hanoji, co navštívit, jak se dostat z letiště do centra, jak se přepravovat, něco o počasí, v každém článku zajímavých míst na tomto webu je také dole detailní mapa s vyznačenými místy dané lokality. Co zaujalo mě v Hanoji? Zvláštní komunisticko-kapitalistická subkultura (už vlastně kapitalistická), historické památky, ruch města a motorek, čilý život obyvatel, výborná kuchyně, kavárny a různé restaurace.

vietnam-hanoj-domy
Za zdí jednoho z domů v Hanoji.


Jak se dostat z Prahy do Hanoje? Nejrychleji a nejpohodlněji letecky.


Do Hanoje z Prahy
je dobrou volbou let přes Moskvu (společnost Aeroflot), může zabrat jen cca 14 hodin a letenky jsou za rozumné ceny (cca kolem 14-17 000 Kč), nebo další variantou let přes Dubaj, Dohá, Paříž, Frankfurt, Vídeň či Budapešť… Momentálně v roce 2019 neexistuje přímý letecký spoj mezi Vietnamem a Prahou, jen lety s přestupem od různých aerolinek. Je možné že vietnamská nová aerolinka Bamboo Airways brzy uvede přímý spoj mezi Prahou a Vietnamem (více info z ledna 2020), možná ho uvedou i známé a největší vietnamské aerolinky Vietnam Airlines. Uvidíme co tedy přinese blízká budoucnost. O letenkách do Vietnamu čtěte více zde: Letenky do Vietnamu.

ulice-hanoj-vietnam
V ulicích v centru Hanoje.


Pulsující město s perfektní kuchyní – okouzlí svými kuchařskými kouzly.


Hanoj s počtem přibližně přes 7 milionů obyvatel (oficiální údaj) je 2.největší město Vietnamu a
nejlepší odrazový můstek pro návštěvu míst severního Vietnamu, neboť se na severu právě nachází. Oblíbených míst jako je Ha Long, Sapa, Bac Ha či Ha Giang. Z Hanoje jezdí každý den vlaky směr Sapa a Ha Giang, ty staví ve městě Lao Cai, které leží přibližně 10 km od hranic s Čínou. Odtud se pak můžete vydat směr Sapa na západ či Ha Giang na východ. Je to nejvytíženější dopravní trasa na severu. Vlaky z Hanoje také vyráží do provincií Lang Son či Ninh Binh a dále až na jih Vietnamu – do Ho Či Minova města (dříve Saigon) přes střední Vietnam.

hanoj-vietnam-divadlo
Divadlo ve Staré čtvrti – Hanoj


Historie Hanoje je nesmírně bohatá a je dochována až dodnes.


Dříve od r.1010 byla Hanoj známa pod názvem Thang Long, v roce 1831 bylo přejmenováno na Hanoj. Roku 1883 bylo hlavním městem francouzského protektorátu (Tonkin). Hlavním městem Vietnamské demokratické republiky se Hanoj stala v letech 1954 – 1976 a hlavním městem sjednocené Vietnamské socialistické republiky se stalo v roce 1976. Velká území dnešní Hanoje byla postavena během francouzské okupace. To se promítlo do francouzské architektury, kterou lze v Hanoji téměř všude vidět. Milovníci historie si toto město pravděpodobně zamilují.

Ubytování v Hanoji se slevami až 60% – Rezervuj zde

hanoj-vietnam-stara-ctvrt
Hanoj – Stará čtvrť – Hoan Kiem, jedna z nejznámějších křižovatek v Hanoji.


Hlavním obchodním centrem je Stará čtvrť u známého jezera Hoan Kiem.


Návštěvu Staré čtvrti v Hanoji si nesmíte nechat ujít, právě zde nasajete pravou atmosféru Hanoje, odpočinete si při procházce kolem jezera a objevíte zde perfektní restaurace s místní kuchyní. Téměř neustále zde uvidíte každodenní čilý život Vietnamců, cvičení tai-či, tancování, hraní badmintonu nebo procházení se. Skateboardy a kolečkové brusle také nejsou výjimkou. Ve Staré čtvrti je spousta obchodů s různým zbožím od potravin až po oděvy, turistické předměty, apod. Hanoj je i centrem kulturního a politického dění.

vietnam-hanoj-ulice
V ulicích Hanoje.


Stará čtvrť disponuje širokou škálou ubytování pro cestovatele.


Ve Staré čtvrti je velká nabídka ubytování
pro turisty různých kategorií. Většina z nich je na velice slušné úrovni a na velice dobrém výchozím bodě pro další návštěvy Hanoje a nejlepším místem pro stravování. Ceny jsou nízké a začínají již od 150,- Kč (150 000 dongů), ale najdete tu i luxusní hotely za daleko vyšší ceny. Podívejte se na následující nabídku a zarezervujte si ubytování již teď. Agoda i Booking nabízí v Hanoji velice širokou nabídku kvalitního ubytování za skvělé ceny. Osobně doporučuji rezervovat si na první dny v Hanoji ubytování předem.

Bia Hoi corner – známé místo ve Staré čtvrti, noční život a posezení u piva a jídla. Stovky plastových židliček, pivo i za 5000 Dongů a místní speciality v místní atmosféře jsou nezpomenutelné. Kulturní vystoupení a tep velkoměsta, kavárny, restaurace, bistra. Tohle místo určitě neminete. Po Hanoji a celém centru se lze pohybovat také dobře pešky, není to místo které by leželo v kopcích, leží na rovině.

Od září 2016 byl také omezen a zakázán pohyb na motorkách kolem Jezera Hoan Kiem v centru Hanoje (od pátečního večera do neděle kvůli turistům) a kolem tohoto jezera bude fungovat bezplatná volně přístupná Wi-Fi (je nutné se jen každých 30 minut znova přihlásit).

vietnam-hanoj-mesto
Hanoj se modernizuje a roste, vyrůstají nové moderní budovy, komerční centra…


Hanoj je nádherným místem pro ukázku francouzské koloniální architektury.


Paradoxně vůči komunistickému režimu se v Hanoji také nacházejí luxusní obchody předních světových výrobců různého zboží. Ho Či Minovu městu na jihu se však nevyrovná, jsou zde veliké rozdíly, jak v chování obyvatel, slabém nočním životě, pomalejší výstavbou nových staveb, ekonomicky nejsilnějším městěm je právě Ho Či Minovo město (dříve Saigon). Oproti tomu je však Hanoj klidnější (brát s s rezervou) a se snahou zachovat si původní ráz města, i zde se však také staví nové budovy a centra a Hanoj se pomalu modernizuje.
V roce 2019-2020? by se měla otevřít první nadzemní dráha, která spojí jihozápadní část Hanoje s centrem.

Rozhodně navštivte dobře dostupné hanojské historické památky.


V
západní části od Hoan Kiem jezera naleznete většinu zajímavých hanojských historických památek, které zde můžete vidět. Jsou jimi např. Hanojská katedrála, Ho Či Minovo mauzoleum a muzeum, Jednopilířová pagoda, Dům Ho Či Mina, Chrám literatury (Van Mieu), Královské město Thang Long, Pagoda Tran Quoc, Quan Su pagoda (kousek odtud je vlakové nádraží), Mozajková zeď, Muzeum etnologie, Muzeum vietnamských žen, Vězení Hoa Lo, Leninův park a další. Všechna místa nejsou od sebe daleko vzdálená, stojí rozhodně za návštěvu a dají se projít i pěšky (pro ty zdatnější).

vietnam-hanoj-ho-tay
Jezero Ho Tay (West Lake).


Thanglongské císařské město v Hanoji je kulturním dědictvím Vietnamu.


Thang Long královské město a dříve historické město Thang Long byl opevněný císařský areál v Hanoji, který po staletí sloužil jako politické, kulturní a ekonomické centrum Hanoje a celého severního Vietnamu. Je to rozsáhlý historický areál kousek od Leninova parku, kde můžete vidět staré unikátní dochované památky, pevnost, muzea historických předmětů, keramiky a dalších pozůstatků. Celé místo je velice klidné a tiché, dobré i k relaxaci mimo rušnou část Hanoje. V roce 2010 bylo zařazeno do světového dědictví UNESCO. Na některých místech probíhají výkopové práce i dnes a byly objeveny například základy pevnosti, rybníků, studní a dalších archeologických pamětihodností. Vstupné stojí 30 000 – 50 000 dongů (30-50 Kč, může se časem změnit) a na návštěvu si vyhraďte alespoň půl dne. Thang Long je kousek od Ho či Minova mauzolea.

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu online ❰

thang-long-citadela-hanoj-vietnam
Královská citadela Thang Long v Hanoji.


Ho Či Minovo mauzoleum – místo uložení Ho Či Minova balzamového těla.


Pokud si budete chtít odpočinout od městského ruchu motorek v Hanoji, Ho Či Minovo mauzoleum je ideálním místem. Je kousek od centra na náměstí Ba Dinh, které je relativně výrazně klidnější. Oblast u mauzolea je uzavřena pro dopravu. Výstavba žulového mauzolea byla dokončena v roce 1975 a je zde umístěno balzamované tělo Ho Či Mina. Tělo leží v proskleném sarkofágu a je osvětleno reflektory. V mauzoleu je zakázáno fotit a musí se dodržovat klid, na vše dohlíží stráže. Na náměstí Ba Dinh vyhlásil 2.září 1945 Ho Či Min samostatnost Vietnamu. Asi 300m od tohoto místa se nachází velké Ho Či Minovo muzeum a Jednopilířová pagoda (Pagoda na jednom sloupu) a také Dům Ho Či Mina.

hanoj-vietnam-mauzoleum
Ho Či Minovo mauzoleum v Hanoji.


Jednopilířová pagoda („Pagoda na jednom sloupu“) – hned u mauzolea
.


Pár metrů od Ho Či Minova mauzolea se nachází Jednopilířová pagoda (Chua Mot Cot – Pagoda na jednom sloupu). Jde o jednu z nejznamějších a nejnavštěvovanějších pagod v Hanoji. Původní pagoda (nyní jde o rekonstruovanou repliku) byla postavena za vlády císaře Ly Thái Tonga, vládl v letech 1028-1054. Je postavena tak, aby se podobala lotosovému květu. Jde o malinkou, ale důležitou pagodu, která je pro turisty spíše takovým zpestřením u mauzolea. Nicméně, pokud jste již u mauzolea, tak toto místo navštivte, počítejte s velkým počtem turistů.

jednopilirova-pagoda-na-jednom-sloupu-hanoj
Jednopilířová pagoda (Chua Mot Cot – Pagoda na jednom sloupu) v Hanoji.


Ho Či Minův dům na chůdách u mauzolea (v areálu prezidentského paláce).


Prezidetnský palác se nachází také pár metrů od Ho Či Minova mauzolea. Součástí tohoto areálu je také skromný malý domek na chůdách (podobně tak jak žili etnické skupiny ve Vietnamu) – a to Ho Či Minův dům, místo kde Ho Či Min pobýval, neboť odmítl žít v luxusním prezidentském paláci. Tím se tedy postavil na zhruba stejnou úroveň jako nižší chudší vrstva obyvatel Vietnamu a získal si tím sympatie. Domek má dvě patra, přízemí pro setkání s lidmi, a druhé patro pro Ho Či Minovo soukromí – studovna a ložnice, kde si četl knihy a odpočíval. Domek se nachází na velké zahradě s ovocnými stromy a rybníkem s rybami. Dům je samostatně oddělen od mauzolea, do areálu se prochází kontrolou a platí vstupné.

Vlaky z Hanoje do Lao Cai (Sapa) + Jízdenky

ho-ci-minovo-dum-hanoj-vietnam
Ho Či Minův dům je součástí Prezidentského paláce v Hanoji.


Vietnamské etnologické muzeum – kulturní dědictví 54 etnických menšin
.


Jedno z nejvýznamějších muzeí Vietnamu je Vietnamské etnologické muzeum v Hanoji. Zachovává kulturní dědictví 54 etnických skupin ve Vietnamu. Artefakty, předměty, zvyky, obydlí, oděvy, fotografie a další naleznete právě v tomto muzeu. Muzeum etnologie v Hanoji má 2 expozice – vnější, kde můžete vidět obydlí a stavby obyvatel, a vnitřní kde jsou zbývající věci (kroje, předměty…). Po celý rok navštěvuje muzeum spousta cestovatelů a obyvatel. Nejlepší je však, navštívit přímo některé vesnice s minoritními obyvateli na dalekém severu Vietnamu (Ha Giang, Bac Ha, Lao Cai, Lai Chau).

vietnam-etnologicke-muzeum
Expozice v Etnologickém muzeu v Hanoji – dům na sloupech, etnika Černí Thai.

 

Chrám literatury je jedna z nejvýznamnějších památek v Hanoji.


Jedna z nejstarších  a nejvýznamnějších památek v Hanoji je právě Chrám literatury (Van Mieu). Dostanete se sem asi po 10 minut jízdy s taxi od jezera Hoan Kiem, pěšky asi za hodinu. Chrám založil v roce 1070 císař Ly Thanh Tong, a je věnován čínskému filozofovi Konfuciovi. O 6 let později zde vznikla univerzita, kde se učili děti královské rodiny, vybraní studenti a aristokracie. Dále pak působili jako učitelé a propagátoři konfuciánského učení.

Tento dlouhý chrámový komplex je rozdělen stěnami na 5 nádvoří. Velké stěny také zabraňují okolnímu hluku projíždějících motorek, je zde relativní klid a dobře si zde odpočinete i od ruchu dopravy Hanoje. Chrám literatury byl již několikrát opravován a je udržován a stále si zachovává původní ráz.

hanoj-vietnam-chram-literatury
Chrám literatury (Van Mieu) – jedna z nejvýznamnějších památek – Hanoj.


Jezero navráceného meče v samém centru Hanoje opředené legendou
.


V samém centru Hanoje leží známé Jezero Hoan Kiem (Jezero navráceného meče). U tohoto jezera se pohybuje spousta turistů a i místních obyvatel, kteří sem chodí sportovat, fotit se a nebo jen odpočívat (a nebo i dokonce tancovat). Je dobré si zde udělat procházku i ve večerních hodinách, má to svou velmi rušnou atmosféru. Historie jezera je spjata s želvou, která prý dle legendy v 15.století zde žila a poskytla kouzelný meč králi Le Loiovi. Králi se poté podařilo díky tomuto vyhrát bitvu za nezávislost a porazit čínskou dynastii Ming (zkrácený přepis).

jezero-hoan-kiem-hanoj
Jezero Hoan Kiem a věž Thap Rua v Hanoji.


Chrám nefritové hory – Ngoc Son na Jezeře Hoan Kiem v centru města.


Meč byl navrácen po vítězství želvě, která ho má dle pověsti stále u sebe. V Jezeře Hoan Kiem žilo více želv, byli však vyhubeni a vyloveni. V jezeře byla posvátná želva také v posledních cca 80 letech chována, bohužel v lednu 2016 zemřela (více info). Na jezeře leží dostupný Chrám nefritové hory (Ngoc Son) a Želví věž (Tháp rua). V Chrámu nefritové hory se konají v některé dny kulturní hudební vystoupení, kde se hraje na tradiční vietnamské hudební nástroje. Můžete zde zakoupit na památku zajímavé předměty, sošky, kresby a další věci. Chrám nefritové hory je hojně navštěvován každý den.

ngoc-son-hanoj-vietnam
Chrám nefritové hory (Ngoc Son) na jezeře Hoan Kiem v Hanoji.


Věznice Hoa Lo (neboli také „Vězeňské muzeum / Hanojský Hilton“).


Zhruba 1 km od Jezera Hoan Kiem se nachází další zajímavé místo zachycující pohnutou historii Vietnamu. Jde o Věznici Hoa Lo (nyní vlastně muzeum, také nazývanou jako Hanojský Hilton), která zachycuje věznění převážně politických vězňů v dobách francouzské kolonizace , ale i vězňů z vietnamsko-americké války. Vězení zanechá dosti skličující a depresivní dojem a i zobrazuje obrazově a textově osudy některých vězňů. V muzeu můžete vidět komory, kde byli vězni, praktiky věznění, mučení a i např. gilotinu. Francouzi pojmenovali toto místo ve francouzštině jako Maison Centrale a dodnes je vidět nad vchodem do věznice. Pokud se budete pohybovat mezi nádražím a Jezerem Hoan Kiem, lze místo doporučit k návštěvě.

Rezervuj si výlet / túru ve Vietnamu online

tura-vylet-pruvodce-vietnam

vezeni-hoa-lo-muzeum-hanoj
Věznici Hoa Lo (Vězeňské muzeum, také nazývané jako Hanojský Hilton) v Hanoji.


Vojenské historické muzeum v Hanoji – vojenská expozice a válečná historie.


Další zajímavé a vcelku pěkně zpracované muzeum cca 2.5 km na cestě od Jezera Hoan Kiem k Ho Či Minovo mauzoleu – Vojenské historické muzeum (Muzeum vojenských dějin, anglicky Vietnam Military History Museum). V areálu je několik exponátů z válek – letadla, obrněná vozidla, vrtulník, zbraně a další, ale také řada informací. Mapuje vojenské dějiny Vietnamu zhruba od roku 1930 až po vietnamsko-americkou válku. U muzea je také Vlajková věž Cot Co na kterou lze z areálu vystoupat. Pro fanoušky válečné historie je to velmi vhodné a zajímavé místo k návštěvě.

vojenske-historicke-muzeum-hanoj-vietnam
Vojenské historické muzeum (Muzeum válečných dějin Vietnamu) v Hanoji, pohled z věže Cot Co.


Vodní loutkové divadlo – velmi navštěvovaná hanojská atrakce
.


V Hanoji velice známá atrakce, kterou můžete v centru města u Hoan Kiam jezera navštívit. Tato atrakce původně přišla z vietnamských vesnic, kde divadlo bylo hrané s loutkami ve vodě. Stalo se velice oblíbené a proto bylo divadlo roku 1969 založeno i v Hanoji. První hry ve spojení loutek a živých lidí se začaly hrát v roce 1990 v hanojském divadle Thang Long.

Obsahem vodního loutkového divadla jsou hlavně hry ze života prostých zemědělců (život na vesnici, pěstování rýže, chov bůvolů…) a historických legend. Loutky jsou vyrobeny ze dřeva fíkovníků a jsou vysoké až 90 cm. Vystoupení doprovází tradiční vietnamská hudba a vyprávění ve vietnamském jazyce. Vodní loutkové divadlo v Hanoji zcela jistě stojí za návštěvu pro ty co milují kulturu.

hanoj-vietnam-tran-quoc
Pagoda Trấn Quốc – Hanoj.


⚠️ Na co si dát v Hanoji pozor – podvody a finty:

Jelikož hlavní město Hanoj je obrovské s více jak 6 milióny obyvatel, vyskytuje se zde i drobná kriminalita či různé triky na turisty. Buďte proto velice obezřetní. V Hanoji byla zavedena turistická policie, kde můžete nahlásit případný podvod, krádež, přepadení či jinou fintu. Telefonní číslo na turistickou policii v Hanoji je 04 – 3771085 nebo 04 – 38525252 (upozorňuji, že časem se tato čísla mohou změnit).

• buďte velice opatrní při pohybu na ulici – doprava v Hanoji je jeden velký chaos
• hlídejte si své věci – příliž nevystavuje na obdviv své fotoaparáty či jinou elektroniku, může se stát, že vám ho někdo za jízdy na motorce vytrhne
• pozor na taxikáře – trvejte na taxametru a hlídejte si ho za jízdy, mějte drobné bankovky, doporučené taxislužby: Mai Linh nebo Taxi Group
• jiné ceny v restauracích pro cizince
• někdo vám nabídne drogu v klubu – nebrat, nevíte co v tom může být (ani na ulici)
• kopírování podniků a hotelů – hotely, hostely či turistické agentury pod stejným názvem
• pokud se ubytujete v hotelu – zkontrolujte si obsah v lednici (mohou ho chtít vyúčtovat)
• někdo vám nabídne opravu nebo očištění bot na ulici – po úpravě žádá hodně peněz (např. 30 Usd)
• paní na ulici vám ráda pověsí ovoce v koších na ramena – poté chce zaplatit např. 10 Usd
• nekupujte lístky na vlak a autobusy před nádražím – překupníci s falešnými lístky
• pronájem nebo koupě motorky – pečlivě zkontrolujte a vyzkoušejte s prodejcem
• nebuďte příliž důvěřiví ke všem cizím lidem

vietnam-hanoj-propaganda
Propagandistické plakáty v Paláci literatury v Hanoji.


Kde se v Hanoji stravovat, jaké typy restaurací jsou zde k dispozici?

Myslím si, že vypisovat zde jednotlivé restaurace nemá jakýkoli smysl. V centru Hanoje, kde se bude pohybovat většina cestovatelů se nachází stovky různých restaurací. Od minirestaurací zaměřených na jedno jídlo, ale i větších restaurací kde vám naservírují téměř cokoli. Jsou k dispozici samozřejmě i restaurace západní evropské kuchyně, restaurace velmi levné, např. Pho za 20,- Kč ale i zápaďácké jídlo za 200,- Kč, ceny se samozřejmě liší dle místa, kde se restaurace nachází. Pokud budete vyhledávat např. dle Google Maps, doporučuji se zaměřit na kvalitu recenzí, i tak ne vše je samozřejmě super. Dobrým znamením je také místo, kde se nachází spousta místních obyvatel.

hanoj-jidlo-restaurace-bun-cha-vietnam
Pani na ulici v Hanoji připravuje maso do jídla Bun Cha.


Oficiální turistické informační centrum v Hanoji (na ulici 28 Hàng Dầu).


Potřebujete poradit? Naplánovat cestu ve Vietnamu? Máte nějak jiný dotaz ohledně cestování? Můžete navštívit a využít turistické informační centrum. Otevřeno bylo na konci roku 2016. Adresa: 28 Hàng Dầu (kousek od Divadla vodních loutek, vyznačeno na mapě). Toto centrum také nabízí pár kratších pěších túr zdarma po Hanoji. Facebooková stránka: www.facebook.com/28hangDau. Otevírací doba: pondělí-pátek 8-17.00 hod, pro túry od středy-neděle 9-18.00 hod. (může se měnit, svátky,atd…)

🚍 Jak se dostat z letiště Noi Bai do Hanoje:


Letiště Noi Bai
se nachází přibližně 40km severně od centra Hanoje. Z letiště se do centra Hanoje dostanete taxikem, místními autobusy a nebo autobusy letecké společnosti Vietnam Airlines. Můžete však využít také alternativní taxislužbu Grab (podobné jako Uber, Grab přebral ve Vietnamu aktivity Uberu), pokud bude nějaký řidič zrovna v dosahu (za cca třetinové ceny oproti klasickému taxi). Doporučuji však využít autobus č.86, který jede přes centrum Hanoje (přes čtvrť Long Bien) až k hlavnímu vlakovému nádraží na ulici 120 Le Duan).

1.TAXI z letiště Noi Bai:

– doporučují se taxi od společností Viet Thanh (bílé auto, modrý nápis „Airport taxi“) a Noi Bai (bílé auto s žlutou linkou a nápis „Noi Bai taxi“)
– cena 15-20 Usd za 1 jízdu do centra Hanoje či zpět, celé auto
– na letišti funguje řada dalších soukromých taxi společností a čekají na zakázníky hned u exitu

hanoj-vietnam-letiste-taxi
Taxi na letišti Noi Bai v Hanoji.


2. AUTOBUSY z letiště Noi Bai:

– v květnu 2016 byly uvedeny nové autobusy č.86 s wifi, které jezdí na trase letiště – hlavní vlakové nádraží v Hanoji (ulice Le Duan) a zpět, cena za 1 jízdenku cca 1,40 Usd (do 40 000 viet.dongů, časem se může změnit), zde si přečtěte více info o těchto autobusech a časech odjezdu.

veřejné autobusy – č.7 končí ve stanici Cau Giay, č.17 končí ve stanici Long Bien, č.90 ve stanici Kim Ma (autobusy jezdí v čase od 5-22.hod. každých 15 minut)

minibusy aerolinek Vietnam Airlines (konečná zastávka u pobočky Vietnam Airlines na ulici Quang Trung v jižní části Hoan Kiem jezera v Hanoji (Airport taxi), 1 jízda v ceně 2 Usd, do jiné části či k hotelu cena 4 Usd). Minibus vyjíždí z letiště po zaplnění.

hanoj-vietnam-autobusy-letiste
Autobusy na letišti v Hanoji.


🛍️ Kde v Hanoji nakupovat – zajímavé trhy a markety:

Hanoj je obrovské město, kde je prakticky možné nakupovat kdekoli a cokoli na ulici. Hlavně ale v samotném centru Staré čtvrti u jezera Hoan Kiem. Koupíte tu všechno co budete potřebovat. Od levného zboží až po značkové a luxusní značky – keramiku, porcelán, dárkové předměty, oblečení, elektroniku… Toto není seznam všech marketů a obchodů, ale těch nejznámějších:

Noční víkendový market:

• na ulici Hang Dao až k Dong Xuan marketu ve Staré čtvrti
• koupíte zde téměř vše
• pátek – neděle od 19.hod

Ba Trieu ulice:

• dlouhá ulice kterou lemují stovky obchodů ale i bister, restaurací…
• i luxusní a značkové výrobky
• Vincom Center Ba Trieu – nákupní centrum
• podobných ulic je v Hanoji samozřejmě daleko více

hanoj-obchod-vietnam
Jedna z hlavních ulic u centra Hanoje.


Vincom MegaMall Royal City:

• na ulici 72A Nguyen Trai street (cca 7 km jihozápadně od Hoan Kiem jezera)
• největší podzemní obchodní centrum v Jihovýchodní Asii
• stovky obchodů a kolem moderní apartmány
• značková elektronika, oděvy, nábytek a další
• vodní park, ledové kluziště, kino, 170 restaurací

Dong Xuan market:

• severní část Staré čtvrti, největší market v Hanoji
• koupíte hlavně oděvy, doplňky, textilie
• otevřeno denně od 7.00 do večera

Trang Tien Plaza:

• jižní část Hoan Kiem jezera
• zaměřeno hlavně na značkové a luxusní zahraniční zboží
• otevřeno od 09.30 – 22.00 hod.

hanoj-vietnam-market-trangtien
Trang Tien Plaza – nákupní centrum v Hanoji, luxusní obchody.


Hang Da nákupní centrum
:

• na ulici Hang Da
• oděvy, boty, módní doplňky, tašky…
• otevřeno od 10.00 – 18.00

Quang An/Quang Ba – květinový market:

• jeden z nejnavštěvovanějšch květinových trhů v Hanoji
• prodej květin všeho druhu
• nejlepší čas k návštěvě je brzy ráno (3.00-6.00 hod.)

Jak jet z Hanoje do Ninh Binh?

quang-ba-kvetiny-market-hanoj
Quang Ba květinový market v Hanoji.


Budhistický komplex Thien Tru (Chua Huong – Parfémová pagoda)


Pokud se zdržíte v Hanoji pár dnů, můžete vyrazit na jednu z nejznámějších budhistických památek severního Vietnamu –
Thien Tru (Chua Huong, Parfémová pagoda). Nachází se asi 70 km jižně od Hanoje v pohoří Huong Son. Je to budhistické poutní místo plné paláců a jeskyní. Nejposvátnější místo je velká jeskyně (Huong Tich) a voňavá pagoda (Perfume pagoda), k jeskyni se můžete vydat také lanovkou a nebo pěšky. Cesta pěšky není nikterak náročná.

Na výstup k jeskyni a výlet k Parfémové pagodě si vyhraďte celý den.


D
o komplexu se dostanete na loďce a plavba nabídne nádhernou scenérii na pohoří Huong Son. Jednou za rok (únor-březen) se zde koná festival, který přitahuje tisíce zahraničních i místních návštěvníků. Můžete využít nabídek prodejců v Hanoji a za přibližně 25 USD si výlet na toto krásné místo zakoupit. Kousek od Parfémové pagody v Thien Tru je restaurace kde si můžete zakoupit jídlo, není nutné brát si něco na cestu, ale pro jistotu doporučuji si něco do batohu přibalit.

thien-tru-vietnam
Budhistický komplex Thien Tru (Chua Huong – Parfémová pagoda).


Bat Trang – vyhlášená vesnice s výrobou a prodejem známé keramiky


Chcete si dovézt z Hanoje nějaký vyhlášený ručně vyrobený předmět? Můžete zkusit zajet do známé historické vesnice Bat Trang, která je vyhlášená díky výrobě a prodeji unikátního porcelánu a keramiky. Výroba zde probíha již po staletí a sahá do daleké historie Hanoje. Někteří datují vznik malé vesnice již před 1000 lety, kdy to byla malá osada s pár učedníky a řemeslníky keramického umění. Postupně se však rozrostla a stala se centrem výroby a vývozu keramiky v severním Vietnamu.

Historie a vznik vesnice Bat Trang je datován již před 1000 lety.


Porcelán a keramika, která se zde vyrábí je nejen známá po celém Vietnamu, ale také se vyváží do zahraničí. Bat Trang vesnice je navštěvována stovkami lidí a turistů po celý týden. I vy si můžete vyzkoušet vlastními rukami, jak takový výroba keramiky probíhá. Bat Trang se nachází asi 10 km od centra Hanoje, v jihozápadní části, viz.mapa. Pokud byste chtěli vidět také výrobu hedvábí a nebo si nějaké zakoupit, tak můžete navštívit vesnici Van Phuc.

bat-trang-hanoj-vietnam
Vesnice Bat Trang – vyhlášená díky výrobě a prodeji unikátního porcelánu (foto od 松岡明芳 (Own work) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons)


Stravování na ulici nejen v Hanoji (vietnamský street food).


Při pohybu v Hanoji ale i jinde si všimnete stálé přítomnosti a pohybu pouličních prodejců jídla. Hanoj je vyhlášeným místem pouličního stravování a pro místní obyvatele je stravování na ulici každodenní a událostí po celý den. Nejvíce obyvatel uvidíte na ulicích se stovkami plastových židliček a stolečků hlavně ve večerních hodinách. Stovky minirestaurací, stánky, malé pojízdné prodejny na kolech, ženy se zavěšenými koši s ovocem a jídlem, pestrá, chutná a zdrává jídla, to vše je nejen v Hanoji pravidelně k vidění.

V Hanoji jsou nabízeny i krátké výlety do kuchyní na ulici „Street food tour“.


Tento způsob stravování je také pro mnoho obyvatel jediným zdrojem obživy. Ceny za jídla koupená na ulici jsou velice nízká, ale blízko historických a známách památek mohou být i vyšší. V Hanoji je nejlepším místem pro ochutnání místní kuchyně celá Stará čtvrť (Old quarter + Hoan Kiem). Mezi nejrozšířenější jídla, která zde můžete zkusit patří polévky Pho, rýže na několik způsobů (Com Tam, Xoi), bagety Bahn Mi, rýžové nudle (Bun), rolky (Banh Cuon), saláty (Goi), mořské plody a další jídla. V Hanoji jsou nabízeny také tzv. jednodenní „Street food tour“, dozvíte se o pouličním stravování více informací a zkusíte i pro nás Evropany velmi netypická jídla.

🚶 Chcete si zakoupit výlet či túru na různá místa Vietnamu?

Pokud sháníte organizovaný výlet či túru nebo jakýkoli jiný poznávací trek nebo lodní projížďku v Ha Long či motorkový okruh v Ha Giang, využijte jednu z největších vyhledávacích platforem pro turisty – KLOOK ➜. Na platformě KLOOK najdete různé poznávací výlety a okruhy a vstupenky na turistické atrakce po různých částech a městech Vietnamu.

hanoj-vietnam-street-food
Stravování na ulici v Hanoji – Hanojský street food (Fotografie „Repast“ od „Isolethetv“ licensovaná pod CC BY 2.0.)


🚍 Doprava a jak se pohybovat v Hanoji:


Autobusové spoje v Hanoji
:

V Hanoji je hustá síť autobusových spojů, které jezdí téměř na jakékoli místo ve městě a do okolí. Jízdenky můžete zakoupit u řidiče. Nicméně tato autobusová síť je poněkud složitá a nepřehledná, navíc nepříliš vhodná při dopravním vytížení. Podívejte se na autobusovou mapu Hanoje, pokud se v tom vyznáte – tak vám gratuluji. Pokud máte mobil se systémem Android, doporučuji využít aplikace BusMap Hanoi, přehledná, rychlá aplikace v angličtině, která zobrazí mapu Hanoje s linkami a zastávkami + navigací. Existuje také verze Ho Či Minova města. Více na Busmap.vn.

Pěšky + Grab (nebo klasické Taxi):

Pokuste se raději pohybovat pěšky, celé centrum Hanoje i s hlavními památkami se dá během max.2 dnů projít pěšky. Buďte však velmi opatrní, doprava je obzvláště v centru hodně chaotická. Můžete také využít služeb společnosti Grab, podobné jako Uber (Uber již od roku 2018 nepůsobí ve Vietnamu), aplikaci na objednání si nainstalujete do mobilu – např. Grab nabízí také mototaxi.

motorky-pujceni-vietnam-bikesbooking

Jízdenky na dálkové turistické autobusy a vlaky:

Až vyrazíte na další místa ve Vietnamu, tak se podívejte na dopravní vyhledávače spojů Baolau ➜ nebo 12go.asia ➜ (rezervace a nákup lístků možná online i pro zahraniční cestovatele, weby jsou anglicky). Využít k vyhledání vlakových spojů Vietnamských drah můžete zkusit také oficiální Dsvn, na Dsvn však bývá problém provést platbu online platební kartou vydanou mimo Vietnam, doporučuji využít Baolau nebo 12go.asia (online podpora, bezproblémové platby online, e-jízdenky…).

Kde si můžete uschovat svá zavazadla či batohy v Hanoji?

– vhodné místo v centru Hanoje si můžete najít na službě Radical Storage ➜
– zadáte město kde chcete nechat zavazadla (Hanoi), vyhledáte na mapě a rezervujete jednoduše online
– nízké ceny za úschovu zavazadla, pohybují se od cca 60-100 Kč na 1/den

Jak cestovat z Hanoje do Ho Či Minova města?

Pokud chcete pokračovat do středního či jižního Vietnamu např. přes Da Nang, Hue až do Ho Či Minova města (Saigonu) je nejvhodnější volba vlakové spojení či letecký spoj. Autobusy nejsou příliš vhodné na delší přesuny, i když jezdí různé spací autobusy. Z Hanoje vyjíždí vlaky až do Ho Či Minova města přes střední a jižní Vietnam. Z Hanoje také můžete využít letecké spoje do známých velkých měst Vietnamu. Čtěte tento článek: Jak se dostat z Hanoje do Ho Či Minova města?

vietnam-hanoj-doprava
Doprava v centru Hanoje je velmi chaotická ale také i nebezpečná.


☀️ Počasí v Hanoji, kdy jet do Hanoje:

Počasí v Hanoji je rozděleno do dvou období, Hanoj má horké léto se srážkami a suchou zimu:
• období dešťů (od ledna do září)
• suché období (od října do dubna)

JARO: je vlhké, trvá od února do dubna, nejlepší doba pro návštěvu, kvetoucí stromy a květiny, teplota 15-25 °C
LÉTO: je horké, trvá od května do srpna, hodně srážek, bouřky během dne ale i večer,průměrná teplota 32 °C
PODZIM: považováno za nejlepší období, od září do konce listopadu, teplé slunce a chladný vánek, teplota 25 °C
ZIMA: začíná v prosinci a může trvat až do konce února, průměrná teplota je 17 °C, může klesnout ale i pod 10 °C
Aktuální počasí v Hanoji


🏡 Ubytování v Hanoji – od levného po luxus:

V Hanoji je velmi široká škála ubytovacích kapacit od levných hostelů, guesthousů ale i luxusní hotely. Pokud cestujete sami není problém sehnat v Hanoji soukromý pokoj ve slušném hotelu již za 250 Kč i se snídaní. Pokoj pro 2 osoby (low-cost) seženete již od 150 Kč na osobu / 1 noc (Nha Nghi či hostel). Hanoj má nejširší nabídku ubytování v severním Vietnamu společně s Ha Long. Služby v dobře hodnocených hotelech jsou velmi kvalitní a naprosto dostačující pro každého cestovatele. V městském centru – Hoan Kiem je i velká nabídka i luxusních a dražších moderních hotelů.

Ubytování v Hanoji (hotely, hostely, guesthousy…) – rezervuj zde ➜

15 nejlepších a cenově dostupných hotelů ve čtvrti Hoan Kiem
15 nejlepších levných hotelů v centru Hanoje (již od 10 USD)
15 nejlepších luxusních hotelů v Hanoji
15 nejlepších levných hostelů v Hanoji ve Staré čtvrti

ubytovani-hanoj-vietnam


🔍 Zajímavá místa a památky – Co vidět v Hanoji:

  • Chrám Ngoc Son (na ostrůvku Hoan Kiem jezera, most Huc)
  • Jezero Hoan Kiem (Jezero navráceného meče)
  • Stará čtvrť a tržnice Dong Xuang
  • Divadlo vodních loutek s představením
  • Ho Či Minovo mauzoleum + Ho Či Minovo muzeum
  • Náměstí Ba Dinh u mauzolea
  • Jednopilířová pagoda + Dům Ho Či Mina (u mauzolea)
  • Palác literatury (Van Mieu)
  • Královská citadela Thang Long
  • Vojenské historické muzeum + Muzeum historie
  • Hanojské muzeum policie + Letecké muzeum
  • Ho B52 (trosky bombardéru) + B52 – Muzeum vítězství
  • Jezero Ho Tay (West Lake) + Tran Quoc pagoda
  • Quan Su pagoda a palác
  • Muzeum vietnamských žen + Muzeum etnologie
  • Hoa Lo vězeňské muzeum
  • Ly Thai To park
  • Most Long Bien + Mozajková zeď (Ceramic mosaic rural)
  • Palác Thanh Chuong
  • Nákupní centrum Vincom Mega Mall
  • Lotte center (Sky Bar, mrakodrap, obchody, vyhlídka…)
  • Keangnam Landmark Tower 72 (výška mrakodrapu 336 m)
  • Hang Dao – noční market
  • Dong Xuan market
  • Hanoi Train Street
  • Quang An – květinový market
  • výlet do budh.komplexu Thien Tru (Parfémová pagoda)
  • vesnice Van Phuc (vyhlášené místo výroby hedvábí)
  • vesnice Bat Trang (místo výroby a prodeje unikátní keramiky a porcelánu)
  • Le Mat – hadí vesnice, Cự Đà – historická vesnice
  • Duong Lam – historická vesnice (65 km od Hanoje)
  • česká hospoda v Hanoji – Zubr (pivo Zubr)
  • a můžete si zajít i do cirkusu…viz.mapa (Vietnam Central Circus)

📍 Hanoj – turistická mapa, zajímavá místa:


Často kladené dotazy – Hanoj ve Vietnamu:

1. Jak se pohybovat a dopravovat v Hanoji?

  • Nejlepší možností je chodit, Hanoj leží na rovině, nebo můžete využít veřejný autobus. K dispozici jsou také soukromé taxi a alternativy jako Grab, Go-Jek. Pokud můžete je nejlepší začít v městském centru u Jezera Hoan Kiem.

2. Jak se dostat z Hanoje do Sapy na severu Vietnamu?

  • Můžete cestovat autobusy ale i vlakem + autobusem přes město Lao Cai, cca 25 km od města Sapa. Jezdí různé spací turistické vlaky do Lao Cai. Čtěte tento článek > Turistické spací vlaky do Lao Cai.

3. Kde se v Hanoji ubytovat?

  • V Hanoji je obrovská nabídka ubytovacích kapacit. Uděláte asi nejlépe pokud se ubytujete kolem Jezera Hoan Kiem v centru města, rezervujte si ubytování v Hanoji online.

4. Jak dlouho zůstat v Hanoji?

  • Jeden den rozhodně nestačí. Pokud můžete, zůstaňte v Hanoji alespoň 3-4 dny, Hanoj je obrovské město a nabízí řadu zajímavých historických památek a pamětihodností a jiných aktivit.

5. Kde se v Hanoji najíst a stravovat?

  • V Hanoji můžete jíst téměř kdekoli. Téměř na každém rohu je nějaké bistro, restaurace, kavárna. Určitě nemá cenu vypisovat nejlepší doporučované restaurace, protože jich tam je obrovské množství.

6. Jaká je nejdůležitější historická památka Hanoje?

  • Nejdůležitější historickou památkou a také velmi navštěvovaných místem v Hanoji je Ho Či Minovo mauzoleum. Mauzoleum je vzdálené cca 4 km od Jezera Hoan Kiem, snadno dostupné u náměstí Ba Dinh.

7. Kde si zakoupit túru, výlet či vstupenky na turistickou atrakci v Hanoji?

  • Využít můžete jednu z největších vyhledávacích platforem na různé turistické atrakce, výlety a túry či jiné služby ve Vietnamu a i v jiných zemích – KLOOK .

➡️ Kam můžete jet autobusem či vlakem na severu z Hanoje?

Hanoj je hlavní město Vietnamu, z tohoto místa se lze dostat do většiny velkých měst severního Vietnamu.

1. Hai Phong (+Ha Long Bay) – autobusem (zastávka My Dinh a Yen Nghia), nebo vlakem
2. Lang Son – autobusem (zastávka My Dinh a Giap Bat), vlakem (Dong Dang)
3. Cao Bang – autobusem (zastávka My Dinh) přes město Lang Son
4. Ha Giang – autobusem (zastávka Gia Lam a My Dinh)
5. Yen Bai – autobusem (zastávka Giap Bat a My Dinh), vlakem
6. Sapa, Lao Cai – autobusem (zastávka My Dinh), vlakem
7. Mu Cang Chai, Nghia Lo – autobusem (zastávka My Dinh)
8. Ninh Binh – autobusem (zastávka My Dinh a Giap Bat), vlakem – a dále až do Saigonu
9. Bac Ha – autobusem (zastávka My Dinh), vlakem do Lao Cai a zde přestup na autobus
10. Moc Chau – autobusem (zastávka My Dinh)
11. Mai Chau – autobusem (zastávka My Dinh)

⚠️ Pozor: Řada soukromých, ale i turistických autobusů či minivanů vyjíždí z různých zastávek v Hanoji, pokud tedy budete hledat spoje a jízdenky na Baolau nebo 12go.asia, platí to co bude uvedeno na těchto vyhledávačích.

⏪ Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVíza do VietnamuOčkováníKnihyPočasíMotorkyCo vzít s sebouMapyDa Nang + Hoi AnAplikacePojištěníHue

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 79

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: