YEN BAI — Provincie s velkým potenciálem

yen-bai-mu-cang-chai-pruvodce-vietnam
Provincie Yen Bai – Cestovní průvodce. Rýžové terasy v Mu Cang Chai, doprava, co vidět a jak se pohybovat, kde se ubytovat.

ℹ️ Informace o Yen Bai
🚍 Jak se dostat do Yen Bai
☀️ Počasí v Yen Bai
🏡 Ubytování v Yen Bai
🔍 Zajímavá místa v Yen Bai
📍 Mapa zajímavých míst

Yen Bai: venkov a rýžové terasy v Mu Cang Chai.

Sdílí hranice s šesti provinciemi, které jsou Ha Giang, Lao Cai, Lai Chau, Son La, Phu Tho, Tuyen Quang. V provincii žije přibližně 750 200 lidí. Přes město Yen Bai také projíždí vlaky z Hanoje směr Lao Cai. Z města Lao Cai můžete vyrazit buď do Sapy, Lai Chau a nebo do Bac Ha a dále až do Ha Giang. Provincie Yen Bai není zrovna místem kam cestují tisíce turistů ze zahraničí a to může být výhoda.

Do Yen Bai přijíždí především vietnamští turisté, cizinci výrazně méně.


Historie Yen Bai je známá díky francouzské kolonizaci, zejména následné „Yen Bai vzpouře“, povstání vietnamských vojáků ve francouzské koloniální armádě dne 10. února 1930 ve spolupráci s civilními příznivci, kteří byli členy Viet Nam Quoc Dan Dang (Vietnamská nacionalistická strana).

yen-bai-mu-cang-chai-vietnam
Tvrdá práce na rýžových terasách v oblasti Mu Cang Chai.


Je zde zaznamenáno 30 etnických skupin, převažně Thajců a Hmongů.


Kinh lidé, kteří tvoří většinu obyvatel této provincie se zde usadili nazpět společně s místními menšinami kmenů. V této oblasti žije přibližně 30 etnických skupin obyvatel a z toho jsou 4 skupiny etnika Yao lidí. Převažují zde obyvatelé etnické skupiny Thai a Hmong. Lesnictví a zemědělství jsou hlavními ekonomickými faktory provincie a také obživy místních obyvatel.

Ubytování v Mu Cang Chai (Slevy až 60%)

Obrovské jezero Thac Ba se stovkami ostrovů je kousek od města Yen Bai.


Přibližně 15km od města Yen Bai se nachází známé Thac Ba jezero. Je to velké přírodní bohatství země, spolu s jeho vodní elektrárnou. Je nazýváno také jako „Malá Ha Long“ se stovkami ostrůvků a je to vhodné místo k ekoturistice. Dong Cuong Festival je důležitý festival provincie a koná se každý rok po Tet slavnostech. Můžete zde vidět spousty lidových her a tradic na vlastní oči. Hlavní „atrakcí“ Yen Bai jsou však hory a rýžové terasy v oblasti Mu Cang Chai.

yen-bai-thac-ba-jezero
Jezero Thac Ba, 15 km od města Yen Bai.


Horské masivy a překrásná údolí s rýžovimi terasami a polemi.


Tímto se vyznačuje hlavně oblast u Mu Cang Chai a města Nghia Lo. Ve městě Nghia Lo můžete vidět druhá největší rýžová pole v severním Vietnamu a celé Yen Bai provincii. Rýžová pole se přemění do žluto-zlaté barvy na podzim v září a sklizeň zde běží do konce října. Terasovitá rýžová pole v Mu Cang Chai jsou uznávány jako národní místo, a dodávají jedinečnou kulturní identitu Hmongů v oblasti Yen Bai.

nghia-lo-yen-bai-vietnam
Rýžová pole v oblasti Nghia Lo, foto z oblasti směrem na Tram Tau.


Suoi Giang – místo kde rostou stovky let staré čajové stromy.


Celá oblast města Yen Bai je také obklopena malými vesnicemi a dřevěnými domky etnika Thai a Hmong obyvatel. Ve městě se také koná pestrobarevný market, kde můžete nakoupit prakticky vše. Za návštěvu také stojí oblast u vesnice Suoi Giang, kde můžete spatřit čajové stromy staré 100-400 let. Místní obyvatelé z této oblasti tento čaj nazývají „léčivým čajem“ (Sua Zie) a věří že to je lék. Tato oblast se nachází asi 1500 – 2200 m.n.m., panuje zde mírné klima a průměrná roční teplota v oblasti je 20 °C.

suoi-giang-yen-bai-vietnam
Výlet na motorce do Suoi Giang, pěkná oblast plná přírody.


Oblast Mu Cang Chai nabízí několik úžasných pohledů na rýžové terasy.


V okolí Mu Cang Chai je několik zajímavých vyhlídek a spotů na rýžových terasách. Některá z těchto míst jsou přístupná pouze na motorce (nebo mototaxi) nebo i pěší chůzí, některé leží přímo u silnice. Můžeme jmenovat fascinující fotogenickou turistickou lokalitu Mam Xoi (Sticky rice hill) nebo Mui Giay, obě místa snadno přístupná z hlavní silnice. Další krásné místo rýžových teras s výhledem se nachází v oblasti La Pan Tan (poblíž Mam Xoi). Některá místa jsou zpoplatněná a vybírá se menší poplatek (např. 10-40 Kč).

Ubytování v Mu Cang Chai (oblast La Pan Tan – rýžové terasy):

▶️ Hello Mu Cang Chai Homestay
▶️ Do Gu Homestay
▶️ Hồng Minh guesthouse
▶️ Mu Cang Chai Ecolodge

mam-xoi-mu-cang-chai-vietnam
Mam Xoi vyhlídka na rýžové terasy (Đồi Mâm Xôi) u Mu Cang Chai.


Mũi Giày nebo Mâm Xôi jsou velmi přístupné fotogenická turistická místa.


Mũi Giày je známé fotogenické místo, neboť se nachází přímo u hlavní silnice v oblasti asi 15 km od města Mu Cang Chai. Toto místo je prakticky na hlavní silnici a je proto velmi snadno dostupné a zastavit se může každý. Zde můžete snadno pozorovat velmi tvrdou práci místních lidí, většinou z etnické skupiny Hmong. Půjčte si motorku v Mu Cang Chai a prozkoumejte tato blízká místa na vlastní pěst, nejlepší možnost jak zde cestovat.

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu online ❰

mui-giay-mu-cang-chai-vietnam
Mũi Giày spot/rýžové terasy, cca 15 km od města Mu Cang Chai.


Tu Le (Tú Lệ) je vstupní brána do fascinujícího horského průsmyku Khau Pha.


Tu Le je malé městečko a údolí, přibližně 40 km před městem Mu Cang Chai. Je vhodné jako krátký stopover pokud cestujete z Nghia Lo do Mu Cang Chai, tomuto místu se vlastně ani nevyhnete. Opět místo které nabídne krásné údolí, rýžová pole a terasy v okolí a je možné se zde i ubytovat v homestay či menších jednoduchých hotelech. Zhruba 3 km za tímto městem již začínají první pasáže fascinujícího horského průsmyku Khau Pha, který je dlouhý cca 30 km, přes ten se dále pokračuje do Mu Cang Chai. Je to krásná scénická jízda, ale opatrně pokud jedete na motorce.

Zábavní park Aeris Hill – oblíbená turistická atrakce v Tu Le.


Nachází se přímo na svazích slavného průsmyku Khau Pha (nad městem Tu Le), jednoho ze čtyř nejvyšších průsmyků ve Vietnamu. Aeris Hill je ryze dobrodružný park a ten pravý cíl pro sportovně založené lidi, kteří rádi zdolávají výzvy. Dobrodružství v Aeris Hill parku se skládá ze čtyř hlavních atrakcí, nejdelší vietnamské zipline, zorbingové dráhy, vysokého lanového uspořádání a horolezectví. Zipline o celkové délce 1,2 kilometru spojuje dvě čtvrti mezi sebou a představuje zvláštní vrchol tohoto zábavního parku. Aeris Hill je otevřen po celý týden od 8.30 do 18.00 hodin (může se časem lišit). Ceny vstupenek se pohybují od cca 100 000 VND (4,3 USD) do 400 000 VND (17 USD) v závislosti na počtu atrakcí a her a na tom, zda jsou zakoupeny na víkend nebo na všední dny. Nachází se kousek od moderního Le Champ Tu Le Resortu.

tu-le-yen-bai-vietnam
Údolí u města Tu Le, cca 40 km před Mu Cang Chai.


V oblasti převažuje ubytování formou guesthousů či levných hotelů.


Ve městě Yen Bai, Nghia Lo a Mu Cang Chai naleznete pár levných vietnamských guesthousů (Nha Nghi). Ceny jsou velmi nízké, okolo 150,- Kč / osoba. Pro krátkodobé přespání jsou naprosto dostačující, luxusní hotely v Yen Bai však nehledejte (nelze však vyloučit že v blízké době se nějaké objeví). Pokud budete cestovat dále na sever (Lai Chau, Sapa), můžete využít ranní autobus, který vyjíždí kolem 7.00 z Mu Cang Chai v centru města (na přesný čas se zeptejte na hotelu).

Rezervuj si výlet / túru online

Luc Yen – okres kde se těží a obchodují drahé a vzácné kameny.


V severní části nad jezerem Thac Ba leží nenápadné malé město Yen The (Luc Yen okres). Není nijak na první pohled odlišné od ostatních měst severního Vietnamu. Ve městě se však koná každý den v dopoledních hodinách (cca do 10.00 hodin) menší trh s drahými kameny a drahokamy. Některé kameny co se v této oblasti najdou dosahují po zpracování vysokých cen, některé jsou však i levnější. Celá oblast je vyhlášená těžbou a hledáním těchto kamenů, např. rubínu a safíru. Yen The je od Yen Bai města trochu z ruky (cca 80km, viz.mapa), ale pokud budete mít cestu kolem, můžete se zastavit.

vietnam-luc-yen-market-yen-bai
Market s drahými kameny v Luc Yen (foto: Luc Yen z Wikipedia.org, licensovaná pod CC by 3.0)


🚍 Jak se dostat do Yen Bai, Nghia Lo a Mu Cang Chai:

Z Hanoje ze zastávky My Dinh a Giap Bat jezdí autobusy do města Yen Bai, Nghia Lo, ale i Mu Cang Chai. Některé soukromé turistické autobusy jezdí z jiných zastávek. Cena jízdenek je cca 12 – 26 USD (dle typu autobusu). Můžete využít také vlakové spojení do města Yen Bai (směr Lao Cai) a zde využít místní bus do Nghia Lo a dále také do Mu Cang Chai. Do města Nghia Lo jede autobus z Hanoje přibližně 5 hodin, do Mu Cang Chai cca 7-8.5 hodin.

Rezervovat jízdenky si můžete pro moderní standardní, ale i luxusní a komfortní spací autobusy od různých společností. Počítejte s tím, že autobusy většinou mají několik dalších zastávek, před příjezdem do cílového místa. Čtěte pečlivě všechny informace před objednáním jízdenek. Z Hanoje do města Yen Bai můžete jet vlakem, jízdenky na Baolau.
Autobusové jízdenky z Hanoje do Mu Cang Chai koupíte na 12go.asia ➜

autobus-hanoj-yen-bai-mu-cang-chai
Spací autobus Techbus VN z Hanoje do Mu Cang Chai (foto: 12go.asia).


Z Hanoje můžete jet autobusem až do Mu Cang Chai
, počítejte však s tím, že cesta je dlouhá cca 300km a jízda může trvat až 8 hodin (tento čas může být i vyšší). Silnice nejsou v moc dobré kondici. Některé dálkové autobusy, které jezdí z Hanoje až do Lai Chau staví právě v Mu Cang Chai.

Do měst Mu Cang Chai a Nghia Lo jezdí také některé autobusy ze Sapy, ptát se musíte v Sapě, nejlépe na hotelu. Mu Cang Chai, průsmyk Khau Pa a okolní vesnice jsou nejhezčí místa s obrovskými rýžovými terasami. Okolí kolem města Nghia Lo se zase vyznačuje údolím Muong Lo, které je 2.největším rýžovým polem v severozápadním Vietnamu.


🚍 Jak se dostat z Nghia Lo do Mu Cang Chai:

Z Nghia Lo do města Mu Cang Chai (cca 100 km) – využít musíte jedině lokální autobus, který projíždí na trase. Přesné časy si musíte zjistit v Nghia Lo, ptejte se buď přímo na hotelu/homestay kde jste ubytovaní a nebo na autobusové stanici ve městě.

ryze-terasy-mu-cang-chai
Okolí Mu Cang Chai nabízí fascinující výhledy na obrovské rýžové terasy (a těžkou práci)


☀️ Počasí v Yen Bai:

Provincie Yen Bai má vlhké subtropické klima se čtyřmi zřetelnými ročními obdobími. Období sucha trvá od listopadu do dubna a období dešťů trvá od května do října. Průměrná teplota v provincii Yen Bai se pohybuje kolem 22-24°C. Předtím než pojedete, podívejte se na aktuální počasí Aktuální počasí v Yen Bai.

  • Nejlepší čas na návštěvu provincie Yen Bai závisí na vašich preferencích.Pokud se chcete vyhnout dešti, pak by období sucha bylo nejlepší dobou k návštěvě. Pokud si však užíváte svěží zelené krajiny a nevadí vám občasný déšť, pak by období dešťů mohlo být dobrou volbou. Během období dešťů jsou rýžová pole v provincii nejživější a nejkrásnější a během sezóny sklizně rýže můžete zažít místní kulturu.
  • Klima v Mu Cang Chai je podobné jako v provincii Yen Bai, s vlhkým subtropickým podnebím a čtyřmi odlišnými ročními obdobími. Období sucha trvá od listopadu do dubna, zatímco období dešťů trvá od května do října.
  • Nejlepší čas na návštěvu Mu Cang Chai je během sezóny sklizně rýže, která obvykle probíhá od září do října. Během této doby jsou terasovitá rýžová pole nejúžasnější a nabízejí dechberoucí výhledy do krajiny. Toto roční období však může být také docela přeplněné, takže je nejlepší rezervovat si ubytování předem. Pokud se raději vyhýbáte davům a nevadí vám nižší teploty, můžete zvážit návštěvu Mu Cang Chai během období sucha, od listopadu do dubna. Během této doby je počasí chladnější a pohodlnější a stále si můžete užívat přírodní krásy této oblasti.

🏡 Ubytování v Yen Bai + Mu Cang Chai:

  • V Yen Bai a Mu Cang Chai mají návštěvníci na výběr různé možnosti ubytování.Pro ty, kteří preferují pohodlný a moderní zážitek, jsou ve městě hotely a penziony, které nabízejí vybavení, jako je klimatizace, teplé sprchy a Wi-Fi.Pro autentičtější zážitek se mohou návštěvníci rozhodnout zůstat v rodinách ve vesnicích etnických menšin, kde se mohou dozvědět o místních zvycích a životním stylu a vychutnat si domácí jídla.Homestay v Mu Cang Chai se někdy nacházejí přímo na rýžových terasách s krásným výhledem a autenticitou.
  • Homestay obvykle nabízejí základní ubytování, jako jsou sdílené pokoje a společné koupelny, ale poskytují jedinečnou příležitost zažít místní kulturu na vlastní kůži.Pro ty, kteří chtějí luxusnější zážitek, jsou k dispozici také luxusní hotely a resorty, které nabízejí úžasný výhled na okolní krajinu a moderní vybavení, jako jsou bazény, lázně a restaurace, ale počty jsou omezené. Ať už jsou preference jakékoli, návštěvníci Yen Bai a Mu Cang Chai si jistě najdou ubytování, které vyhovuje jejich potřebám a rozpočtu. Město Yen Bai má také různé malé místní penziony a kolem jezera Thac Ba je také několik homesta místních obyvatel.

➜ Ubytování v Yen Bai / Mu Cang Chai – rezervuj zde
(pokud se nepodaří vyhledat, zkuste změnit datum)

ubytovani-yen-bai-mu-cang-chai-vietnam


🔍 Zajímavá místa v provincii Yen Bai:

  • Mu Cang Chai (pohoří a rýžové terasy, údolí…)
  • oblast u městečka Tu Le (Průsmyk Khau Pha, rýžová pole…)
  • palác Dong Cuong a okolí
  • jezero Thac Ba (10 km od města Yen Bai)
  • město Nghia Lo a okolní vesnice
  • Muong Lo – 2.největší rýžové pole v severozápadním Vietnamu
  • okres a městečko Tram Tau (etnické vesnice, kostel Ta Rapids..)
  • market Muong Lo ve městě Nghia Lo
  • La Pan Tan (rýžové terasy, údolí)
  • přírodní rezervace Phu Luong a hora Ta Chi Nhu (2979 m.n.m)
  • vesnice s etnickými obyvateli v Mu Cang Chai (Che Cu Nha, Ze Xu Phinh…)
  • hora Hac Y s citadelou a Palácem Dai Cai
  • vesnice Suoi Giang a čajové stromy staré stovky let
  • market s drahými kameny ve městě Luc Yen

📍 Yen Bai / Mu Cang Chai – mapa:


Často kladené dotazy – Yen Bai / Mu Cang Chai:

1. Jak se dostat z Hanoje přímo do Mu Cang Chai?

  • Z Hanoje do Mu Cang Chai lze jet autobusy/minivany či na motorce. Jiná možnost není, vlakové a ani letecké spojení mezi Hanojí a Mu Cang Chai není. Jízdenky na autobusy rezervujte online na Baolau nebo 12go.asia.

2. Lze si vyhledat a rezervovat organizovaný výlet do Mu Cang Chai / Yen Bai?

  • Můžete zkusit vyhledat organizovaný soukromý výlet / túru do Mu Cang Chai online na KLOOK. K dispozici jsou i jiné túry a výlety na různá místa Vietnamu.

3. Jak se pohybovat v Yen Bai / Mu Cang Chai?

  • V provincii Yen Bai je nejvhodnější možností pohybovat se na motorce / skútru. Lokální autobusové spoje jsou v oblasti limitované. Musíte mít mezinárodní řidičský průkaz, pokud chcete řídit motorku. V Hanoji si můžete rezervovat motorku online na Bikesbooking. Jezděte pomalu a velmi opatrně.

4. Jaká jsou nejzajímavější místa v provincii Yen Bai?

  • Nejzajímavější místa v provincii Yen Bai jsou: okres Mu Cang Chai, průsmyk Khau Pha a jezero Thac Ba u města Yen Bai.

5. Čím je Mu Cang Chai tak zajímavým místem?

  • Mu Cang Chai je proslaveno hlavně díky fascinujícícm velkým rýžovým terasám. Několikrát tato oblast byla zmiňována a v prestižních cestovatelských časopisem či webech. Nejedná se však o velké turistické místo jako např. Zátoka Ha Long. Přijíždí hlavně samostatní cestovatelé. Oblast je také oblíbena hlavně vietnamci o víkendových dnech.

6. Kde se v Mu Cang Chai ubytovat?

  • V Mu Cang Chai se nachází levnější guesthousy či motely, ale i také lokální pravé homestay etnických obyvatel. Některé ubytovací kapacity v Mu Cang Chai rezervujete jednoduše online.

7. Je v provincii Yen Bai či v Mu Cang Chai letiště?

  • Ne, v provincii Yen Bai a v Mu Cang Chai není žádné letiště. Nejbližším letištěm je letiště Noi Bai v Hanoji.

8. Kdy je nejlepší čas navštívit Yen Bai a Mu Cang Chai?

  • Nejlepší doba k návštěvě Yen Bai a Mu Cang Chai je od září do začátku listopadu, v období sklizně, kdy jsou rýžové terasy nejkrásnější. Počasí v tomto období je chladné a suché, takže je ideální pro outdoorové aktivity a prohlídky památek. Krásu Yen Bai a Mu Cang Chai si však návštěvníci mohou užít i v jiných ročních obdobích, například na jaře, když kvetou květiny a stromy.

9. Jaké jsou oblíbené aktivity v Yen Bai a Mu Cang Chai?

  • Mezi oblíbené aktivity v Yen Bai a Mu Cang Chai patří trekking, pěší turistika, cyklistika, prohlídky památek a poznávání vesnic etnických menšin. Návštěvníci se mohou projít rýžovými terasami, vydat se na výlet na vrcholky hor s panoramatickými výhledy, na kole po malebných silnicích a navštívit tradiční trhy a vesničky s řemeslnými výrobky.

10. Jaká je místní kuchyně Yen Bai a Mu Cang Chai?

  • Yen Bai a Mu Cang Chai jsou známí svou lahodnou kuchyní, která zahrnuje různé pokrmy z čerstvých místních surovin. Mezi nejoblíbenější jídla patří thang co (kořeněná polévka z koňského masa a orgánů), xoi khuc (lepkavé rýžové kuličky plněné fazolemi mungo) a grilované ryby z jezera Thac Ba.

11. Na co by měli návštěvníci pamatovat při návštěvě Yen Bai a Mu Cang Chai?

  • Návštěvníci by měli respektovat místní zvyky a praktiky etnických menšin v Yen Bai a Mu Cang Chai. Důležité je také se vhodně oblékat a nosit pohodlnou obuv na trekking a turistiku. Návštěvníci by také měli dbát na životní prostředí a vyvarovat se odhazování odpadků nebo poškození rýžových teras. A konečně, při prohlídce oblasti by měli návštěvníci vždy nosit mapu a dostatek vody.

12. Čím je známá provincie Yen Bai?

  • Yen Bai je známý svou krásnou až hornatou a kopcovitou krajinou, kulturou etnických menšin a vynikající kuchyní. Provincie je domovem několika úžasných přírodních zajímavostí, včetně jezera Thac Ba, čajových kopců Suoi Giang a rýžových teras Mu Cang Chai. Návštěvníci mohou také prozkoumat tradiční zvyky a praktiky etnických menšin, jako jsou Hmongové, Daoové a Thajci.

➡️ Kam jet z města Yen Bai:

Pokračovat můžete do Mu Cang Chai, Sapa (Lao Cai), Hanoje.

⏪ Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekováníCestovní pojištěníMotorkyTipyDien BienAirbnbSapaPlážeHue

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 34

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: