YEN BAI – provincie s velkým potenciálem

yen-bai-vietnam

Rýžové terasy v Yen Bai / Mu Cang Chai


Yen Bai je zemědělsky založená provincie s velkým potenciálem.


Sdílí hranice s šesti provinciemi, které jsou Ha Giang, Lao Cai, Lai Chau, Son La, Phu Tho, Tuyen Quang. V provincii žije přibližně 750 200 lidí. Přez město Yen Bai také projíždí vlaky z Hanoje směr Lao Cai. Z města Lao Cai můžete vyrazit buď do Sapy, Lai Chau a nebo do Bac Ha a dále až do Ha Giang. Provincie Yen Bai není zrovna místem kam cestují tisíce turistů ze zahraničí a to může být výhoda.

Do Yen Bai přijíždí především vietnamští turisté, cizinci výrazně méně.


Historie Yen Bai je známá díky francouzské kolonizaci, zejména následné “Yen Bai vzpouře”, povstání vietnamských vojáků ve francouzské koloniální armádě dne 10. února 1930 ve spolupráci s civilními příznivci, kteří byli členy Viet Nam Quoc Dan Dang (Vietnamská nacionalistická strana).

vietnam-yen-bai-terasy

Horské masivy a rýžové terasy v oblasti Mu Cang Chai.


Je zde zaznamenáno 30 etnických skupin, převažně Thajců a Hmongů.


Kinh lidé, kteří tvoří většinu obyvatel této provincie se zde usadili nazpět společně s místními menšinami kmenů. V této oblasti žije přibližně 30 etnických skupin obyvatel a z toho jsou 4 skupiny etnika Yao lidí. Převažují zde obyvatelé etnické skupiny Thai a Hmong. Lesnictví a zemědělství jsou hlavními ekonomickými faktory provincie a také obživy místních obyvatel.

Obrovské jezero Thac Ba se stovkami ostrovů je kousek od města Yen Bai.


Přibližně 15km od města Yen Bai se nachází známé Thac Ba jezero. Je to velké přírodní bohatství země, spolu s jeho vodní elektrárnou. Je nazýváno také jako “Malá Ha Long” se stovkami ostrůvků a je to vhodné místo k ekoturistice. Dong Cuong Festival je důležitý festival provincie a koná se každý rok po Tet slavnostech. Můžete zde vidět spousty lidových her a tradic na vlastní oči. Hlavní “atrakcí” Yen Bai jsou však hory a rýžové terasy v oblasti Mu Cang Chai.

yen-bai-thac-ba-jezero

Jezero Thac Ba, 15 km od města Yen Bai.


Horské masivy a překrásná údolí s rýžovimi terasami a polemi.


Tímto se vyznačuje hlavně oblast u Mu Cang Chai a města Nghia Lo. Ve městě Nghia Lo můžete vidět druhá největší rýžová pole v severním Vietnamu a celé Yen Bai provincii. Rýžová pole se přemění do žluto-zlaté barvy na podzim v září a sklizeň zde běží do konce října. Terasovitá rýžová pole v Mu Cang Chai jsou uznávány jako národní místo, a dodávají jedinečnou kulturní identitu Hmongů v oblasti Yen Bai.

Suoi Giang – místo kde rostou stovky let staré čajové stromy.


C
elá oblast města Yen Bai je také obklopena malými vesnicemi a dřevěnými domky etnika Thai a Hmong obyvatel. Ve městě se také koná pestrobarevný market, kde můžete nakoupit prakticky vše. Za návštěvu také stojí oblast u vesnice Suoi Giang, kde můžete spatřit čajové stromy staré 100-400 let. Místní obyvatelé z této oblasti tento čaj nazývají “léčivým čajem” (Sua Zie) a věří že to je lék. Tato oblast se nachází asi 1500 – 2200 m.n.m., panuje zde mírné klima a průměrná roční teplota je 20 °C.

yen-bai-vietnam-hmong

Ženy z etnika Hmong v provincii Yen Bai


V oblasti převažuje ubytování formou guesthousů či levných hotelů.


Ve městě Yen Bai, Nghia Lo a Mu Cang Chai naleznete pár levných vietnamských guesthousů. Ceny jsou velmi nízké, okolo 150,- Kč / osoba. Pro krátkodobé přespání jsou naprosto dostačující, luxusní hotely v Yen Bai však nehledejte. Podívejte se na částečný výběr hotelů v Yen Bai. Na známých rezervačních portálech Agoda a Booking bohužel nic (v září 2016) nenajdete. Pokud budete cestovat dále na sever (Lai Chau, Sapa), můžete využít ranní autobus, který vyjíždí kolem 7.00 z Mu Cang Chai v centru města (na přesný čas se zeptejte na hotelu).

Luc Yen – okres kde se těží a obchodují drahé a vzácné kameny.


V severní části nad jezerem Thac Ba leží nenápadné malé město Yen The (Luc Yen okres). Není nijak na první pohled odlišné od ostatních měst severního Vietnamu. Ve městě se však koná každý den v dopoledních hodinách (cca do 10.00 hodin) menší trh s drahými kameny a drahokamy. Některé kameny co se v této oblasti najdou dosahují po zpracování vysokých cen, některé jsou však i levnější. Celá oblast je vyhlášená těžbou a hledáním těchto kamenů, např. rubínu a safíru. Yen The je od Yen Bai města trochu z ruky (cca 80km, viz.mapa), ale pokud budete mít cestu kolem, můžete se zastavit.

vietnam-luc-yen-market-yen-bai

Market s drahými kameny v Luc Yen (foto: Luc Yen z Wikipedia.org, licensovaná pod CC by 3.0)


🚍
  Jak se dostat do Yen Bai, Nghia Lo a Mu Cang Chai:


Z Hanoje ze zastávky My Dinh a Giap Bat
jezdí autobusy do města Yen Bai, Nghia Lo, ale i Mu Cang Chai. Cena lístků 100 – 200 Kč. Můžete využít také vlakové spojení do města Yen Bai (směr Lao Cai) a zde využít místní bus do Nghia Lo a dále také do Mu Cang Chai. Použijte dopravní vyhledávač spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup lístků online na vlak do města Yen Bai možná, na autobusy však nikoli). Do města Nghia Lo jede autobus z Hanoje přibližně 5 hodin.

Z Hanoje můžete jet autobusem až do Mu Cang Chai
, počítejte však s tím, že cesta je dlouhá cca 300km a jízda může trvat až 8 hodin (tento čas může být i vyšší). Silnice nejsou v moc dobré kondici. Některé dálkové autobusy, které jezdí z Hanoje až do Lai Chau staví právě v Mu Cang Chai.

Do měst Mu Cang Chai a Nghia Lo jezdí také některé autobusy ze Sapy, ptát se musíte v Sapě, nejlépe na hotelu. Mu Cang Chai, průsmyk Khau Pa a okolní vesnice jsou nejhezčí místa s obrovskými rýžovými terasami. Okolí kolem města Nghia Lo se zase vyznačuje údolím Muong Lo, které je 2.největším rýžovým polem v severozápadním Vietnamu.

yen-bai-ryzove-pole-vietnam

Rýžová pole v provincii Yen Bai směrem na Mu Cang Chai.


🌞
Počasí v Yen Bai:


Nejchladnějšího období
v Mu Cang Chai a Nghia Lo je od prosince do února. V zimě se můžou vyskytovat mlhy v horských oblastech, ale pak může být velmi pěkný slunný den a všechno se rychle mění.

Máte-li rádi pěší turistiku, je doporučena návštěva v měsících od září do listopadu nebo od března do května. V těchto měsících je velmi dobré počasí a teploty od 15-28 °C a noční teploty od 10-18 °C. Průměrná teplota v Yen Bai je od 18-22 °C. Rýže se sklizí a je zbarvena do zlatavé barvy od 15. září do 20. října.
Aktuální počasí v Yen Bai


🏡
  Ubytování v Yen Bai:


Online rezervační portály nenabízí v provincii Yen Bai moc velký výběr. Na Airbnb je dost typických homestay ubytování, téměř v každém větším městečku. Pokud si nevyberete na internetu, tak budete muset řešit ubytování až na místě osobně. Ve větších městech jako Yen Bai, Nghia Lo, Luc Yen naleznete i pár hotelů ale i hostelů. V oblasti rýžových teras – Mu Cang Chai, Tu Le se nachází pár levných guesthousů, ale i homestay v chatrčích u etnických obyvatel.
 Ubytování v Yen Bai / Mu Cang Chai


📷
  Zajímavá místa v provincii Yen Bai:


• nedotčené rýžové terasy ve venkovském prostředí
• palác Dong Cuong a okolí
• jezero Thac Ba
(10 km od města Yen Bai)
• město Nghia Lo a okolní vesnice
• Muong Lo –
2.největší rýžové pole v severozápadním Vietnamu
• okres Tram Tau
• market Muong Lo ve městě Nghia Lo
• oblast Mu Cang Chai
(pohoří a rýžové terasy)
• La Pan Tan
(rýžové terasy, údolí)
• přírodní rezervace Phu Luong a hora Ta Chi Nhu
(2979 m.n.m)
• vesnice s etnickými obyvateli v Mu Cang Chai
(Che Cu Nha, Ze Xu Phinh…)
• hora Hac Y s citadelou a Palácem Dai Cai
• vesnice Suoi Giang a čajové stromy staré stovky let
• market s drahými kameny ve městě Luc Yen

 Yen Bai – mapa:

 Kam jet z města Yen Bai:


Pokračovat můžete do Mu Cang Chai, Sapa (Lao Cai), Hanoje.

 Zpět na zajímavá místa


Ubytování
DopravaVízaOčkováníPenízePočasí
TrekováníCest.pojištěníMotorkyTipyDien BienAirbnbSapaPlážeHue

Úno 24, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem YEN BAI – provincie s velkým potenciálem
Premium Wordpress Themes by UFO Themes