Mu Cang Chai — Rýžové terasy, příroda, Hmongové

mu-cang-chai-ryze-vietnam
Mu Cang Chai v severním Vietnamu v provincii Yen Bai je fascinující oblastí hlavně rýžových teras.

Informace o Mu Cang Chai
Jak se tam pohybovat
Rýžové terasy v okolí
Kdy jet do Mu Cang Chai
Dotazy + Odpovědi
Fotky z Mu Cang Chai


Mu Cang Chai – koncert rýžových teras, na který budete dlouho vzpomínat.


Severní Vietnam
nabízí řadu míst s překrásnými rýžovimi terasami, vypsat je všechny by bylo asi na delší seznam a stejně je uvidíte při vašem cestování po severu. Jedno z nejzajímavějších míst se nachází v provincii Yen Bai a je to okres Mu Cang Chai (Mù Cang Chải) s městem stejného názvu. Toto míst bylo již několikrát zařazeno na prestižních cestovatelských portálech jako jedno z nejkrásnějších míst na světě a to hlavně i díky tomu jak jsou zde některé spoty fotogenické.

Město obklopené rýžovými terasami, horskými oblastmi a místo Hmongů.


Samotné město Mu Cang Chai je spíše malé městečko položené podél řeky Nam Kim a v údolí, které je však obklopeno krásnými rýžovými terasami. Zahraniční turisté přijíždí v daleko menší míře než ti z Asie, místo tak nelze označit jako top turistické, jako např. Sapa, ale i tak na některých místech a spotech turisty potkáte, záleží také kdy sem pojedete. Je ale možné, že časem se vše bude měnit a turismus více růst.

mu-cang-chai-mesto
Centrum města Mu Cang Chai v severním Vietnamu.


Mu Cang Chai oblast začíná již u města Tú Lệ a u průsmyku Khau Phạ.


Okres Mu Cang Chai je poměrné větší horská oblast (viz. mapa níže), kterou se vine hlavní silnice QL32. Okres začíná již u městečka Tú Lệ a hned za městem již začíná fascinující průsmyk Khau Phạ (známé místo také pro paraglading), rýžová pole a terasy. Cela tato trasa z Tú Lệ až do města Mu Cang Chai (cca 40km) je krásným horským místem a pokud můžete jet na motorce – vřele doporučuji (jezděte opatrně a pomalu).

Ubytování v Mu Cang Chai (Slevy až 60%)

Největší etnickou skupinou v oblasti Mu Cang Chai jsou Hmongové.


Toto místo nepatří k nějakým místům, kde se vám dostanou „zápaďácké“ služby, je to spíše chudší typická vietnamská oblast o to však více zajímavější. Yen provincie je hlavně zemědělskou provincií. Etnické vesnice Hmongů i ve výše položených oblastech, úžasné rýžové terasy, přířoda, ale i tvrdá a náročná práce místních Hmongů na těchto terasách. No třeba budete mít i příležitost si takovou práci na homestay vyzkoušet.

  • U města Tú Lệ již začíná krásná oblast okresu Mu Cang Chai.
  • Průsmyk Khau Phạ – známé místo i pro paraglading.
mu-cang-chai-mesto2
Pohled na městečko Mu Cang Chai z blízkého okolí.


Jak se v Mu Cang Chai a blízkém okolí nejlépe pohybovat a přepravovat?


Opět platí to co i jinde ve Vietnamu, pokud nebudete mít motorku či svého soukromého dopravce, který vás vyveze na zajímavá místa budete o to nejlepší ochuzeni. Např. zajímavé vyhlídkové spoty na jihu pod městem jsou vzdálené cca 10 km a to pěšky chodit určitě nebudete chtít. Řada dalších míst je vzdálena např. několik km na výše položených místech, ani na kole se tam nedostanete neboť cesty jsou velmi prudké a některé i hůře sjízdné.

Bez motorky, mototaxi či privátního dopravce to moc nepůjde.


Další možností je např. najmout si mototaxi na místě, které vás za poplatek někam doveze. To si však musíte domluvit ve městě, nejlépe na hotelu/ubytování, neboť ve městě žádné oficiální půjčovny motorek asi nenajdete, nebo já aspoň žádné neviděl (to se může časem změnit). Je třeba zmínit, že některé menší cesty do okolí jsou hůře sjízdné/dosti strmé a doporučuji se těmto cestám vyhnout v monzunovém období.

  • Přijet do města autobusem a druhý den zase odjet bez průzkumu okolí nemá moc smysl.
  • Nejezděte do výše položených míst v monzunovém/deštivém období.
mu-cang-chai-mam-xoi
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – Mam Xoi (Raspberry Hill) v oblasti La Pan Tan.


Rýžové terasy a zajímavé vyhlídkové spoty v okolí města Mu Cang Chai.


Asi jako většina cestovatelů sem pojedete právě kvůli rýžovým terasám, to však není vše. Další zajímavou možností je zde si i vyzkoušet homestay ubytování u místních etnických obyvatel a to i v oblasti rýžových teras. Okolí má spoustu zajímavých vyhlídkových míst, fotogenických míst, některá jsou pro turisty označena a některá ne, každý si tu určitě najde to své hezké místo. Většina z nich se nachází na výše položených místech, např. známý Raspberry Hill (Mam Xoi), zde občas stojí i mototaxi, které vás za drobný poplatek (cca 10-20 kč) vyveze až k terasám, ale můžete jet nahoru i na své motorce.

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu online ❰


Zajímavé oblasti v Mu Cang Chai – La Pán Tẩn, Dế Xu Phình, Ku Bao Chay.


V Mu Cang Chai hlavně z těch lépe dostupných oblastí, se nachází většina míst několik kilometrů jižně pod městem Mu Cang Chai. Jde o oblasti rýžových teras – La Pán Tẩn, Dế Xu Phình či Ku Bao Chay. Zde se nachází několik vyhlídkových spotů na krásné okolí. Některá tato místa jsou zpoplatněna menším vstupním poplatkem např. 20-40 kč. Troufnu si tvrdit, že většina z vás stejně někam dále ani nepojede (čest výjimkám). Všechna tato místa jsou vyznačena na Google mapě v článku o Yen Bai.

  • La Pán Tẩn – několik míst a spotů, etnické vesničky (Raspberry Hill – Mam Xoi).
  • Dế Xu Phình – další pěkná místa, trochu horší cesta na motorku, ale dá se projet.
  • Ku Bao Chay – několik spotů již u silnice (např. Mũi Giày Spot, Chòi Vọng Canh…).
mu-cang-chai-la-pan-tan2
Rýžové terasy Mu Cang Chai – oblast La Pan Tan.


Jaké je počasí v Mu Cang Chai, kdy je nejvhodnější doba sem jet?


Mu Cang Chai je výše položenou oblastí, obklopenou horskými pohořími. V zimním období zde může být velmi chladno, ale naopak v létě je velmi teplo. Klima je zde však rozhodně příjemnější než např. v nížině v Ninh Binh pod Hanojí. Nelze samozřejmě vyloučit náhlé rychlejší změny počasí – teplo/chladno. Navštívit toto místo můžete po celý rok, spíše bych se ale vyhnul monzunovému období (letní měsíce).

Kdy jet do Mu Cang Chai, pokud chci vidět krásně barevné rýžové terasy?


Ano, je to hezké při sklizni a i těsně před ní. Oblast hraje žluto-zeleným zbarvením kam se podíváte a práce při sklizni jsou v plném produ. Je to hodně fotogenické. To však neznamená, že jen v tuto dobu je tato oblast krásná. Pokud však chcete vidět tuto krásu při sklizni či těsně před ní, musíte přijet na podzim a to nejlépe na přelomu září-října. Sklizeň rýže je zde 1x ročně právě na podzim, zhuba v květnu se rýže teprve seje.

 • Září – říjen – doba sklizně, práce na terasách, fotogenické a barevné.
 • Přijet můžete však po celý rok (pokud můžete, vyhněte se monzunovému období, dešťům).
mu-cang-chai-ryzove-terasy
Vyhlídkový bod na rýžové terasy u Mu Cang Chai – Ku Bao Chay (Chòi Vọng Cảnh).


Co jiného můžu v Mu Cang Chai vidět, nějaké historické památky?


Samotné městečko Mu Cang Chai není nikterak zajímavé, prostě typické vietnamské městečko, spíše jde tady o okolí. Ve měste jsou restaurace, menší obchody, lokální market, menší guesthousy, ale historické památky či nějaké monumenty zde nehledejte, protože je nenajdete. Jaké jídlo je zde dostupné? Typické vietnamské pokrmy, nehledejte tady evropskou kuchyni, protože tady ji nenajdete (pokud vám ji někdo neudělá na přání na hotelu). V oblasti Mu Cang Chai jde tedy hlavně o rýžové terasy, přírodu, etnické vesnice Hmongů.

  • Mu Cang Chai není místem, kde můžete navštěvovat historické památky – žádné tu nejsou.
mu-cang-chai-ryzove-terasy3
Kousek od města Mu Cang Chai v oblasti Ku Bao Chay.


Ubytování v Mu Cang Chai, jaké jsou možnosti ubytování, homestay/hotel?


Mátě několik možností jaké ubytování zvolit, hlavně zde najdete levnější guesthousy, homestay či motely přímo ve městě Mu Cang Chai a nebo i jižně v oblasti rýžových teras. Cena za ubytování v Mu Cang Chai je zhruba od 200-400 Kč za pokoj/či lůžko. Některé homestay mohou být sdílené i s více lidmi, o to je to však poté i levnější, někde se i za poplatek vaří, máte tedy např. oběd/večeři. Některé ubytovací kapacity se také nachází i v oblasti rýžových teras, např. u La Pan Tan.

mu-cang-chai-hello-homestay
Hello Mu Cang Chai Homestay v La Pan Tan (foto: Agoda).


Zvažte zda se neubytovat jižně pod městem Mu Cang Chai, v oblasti rýžových teras.


Výhodou ubytování ve měste je dostupnost služeb, jídla, apod. Nicméně velmi zajímavé oblasti se nachází několik km jižně pod městem, takže doporučuji zvážit, zda se neubytovat a využít homestay přímo u těchto míst, ve vesnicích u etnických místních obyvatel, je to na vás. Služby tam jsou však trochu omezenější, cesty i někde horší, ale nebojte jídlo seženete skoro všude a navíc budete ve fantastické oblasti. Počítejte s tím, že homestay jsou skromně zařízené.

Rezervujte si túru ve Vietnamu online

Ubytování v okolí Mu Cang Chai (u rýžových teras):

Hello Mu Cang Chai Homestay
Do Gu Homestay
Hong Minh Guesthouse
Mu Cang Chai Ecolodge

mu-cang-chai-ryzove-terasy1
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – Dế Xu Phình.


Shrnutí a další informace o oblasti Mu Cang Chai:


Kde se nachází Mu Cang Chai?

  • Mu Cang Chai (samotné město) je přibližně 300km severo-západně od Hanoje v provincii Yen Bai, 100 km od města Nghia Lo. Okres Mu Cang Chai je obklopen provinciemi Son La, Lai Chau a Lao Cai.

Jak se dostat z Hanoje do Mu Cang Chai?

  • Z Hanoje do Mu Cang Chai můžete jet autobusem (pokud nejedete na motorce), ale počítejte s dlouhou cestou – cca 8 hodin (může se i měnit). Některé autobusy vyjížídí ze stanice My Dinh či Giap Bat v Hanoji. Jiné soukromé i spací noční turistické autobusy i z jiných zastávek. Cena za jízdenku do Mu Cang Chai je cca 200-300 kč.
  • Pokud jedete ze severu – z Lai Chau a Sapa do Mu Cang Chai – jezdí některé menší lokální autobusy, ale zjistěte si vše předem před odjezdem. Počítejte s tím, že je to limitované a přesuny trvají několik hodin (až 6 hodin).
  • Jet můžete také vlakem z Hanoje do města Yen Bai a odtud poté vzít lokální autobus do Mu Cang Chai. Vlakové jízdenky do Yen Bai vyhledejte a kupte na Baolau.
   icon-angle-double-right jízdenky z Hanoje do Mu Cang Chai zakoupíte na Baolau nebo 12go.asia
cuong-lan-autobus-hanoj-mu-cang-chai
Spací turistický autobus Cuong Lan z Hanoje do Mu Cang Chai (foto: Baolau).


Co vidět a navštívit v Mu Cang Chai?

  • Hlavně se jedná o rýžové terasy, etnické vesnice a pěkné okolí, příroda. Spoty a vyhlídky – Mam Xoi (Raspberry Hill), Mũi Giày, Chòi Vọng Canh, Điểm chụp Lúa Sán Nhù – oblasti La Pan Tan, Dế Xu Phình, Ku Bao Chay, Mo De.
  • Dále také fascinující horský průsmyk Khau Pha u městečka Tu Le

Kdy jet do Mu Cang Chai?

  • Můžete sem přijet v průběhu celého roku (spíše se ale vyhnout monzunovému období – letním měsícům), nejlepší doba k návštěvě Mu Cang Chai je přelom září až října – zbarvené zlatavě-žluté rýžové terasy a doba sklizně.

Jak zde funguje doprava a autobusy?

  • Doprava autobusy funguje, ale časy odjezdů z města dále např. do Sapy, Lai Chau, jsou limitované. Menší lokální autobusy často postávají na náměstí v centru města Mu Cang Chai, ale doporučuji si vše zjistit před odjezdem, nejlépe se zeptat tam kde jste ubytování. Jízdní řády tady nikde nenajdete.

Jak se dostat z města Mu Cang Chai do Sapy?

  • Jezdí některé autobusy, ale opět limitovaně, spíše počítejte i s menším pohodlím. Časy odjezdů si zjistěte předem, nejlépe tam kde jste ubytováni. Počítejte s tím že cesta trvá cca 6 hodin (může se i lišit)

Jak se zde nejlépe pohybovat?

  • Pokud můžete půjčte si motorku na místě a orientujte se podle Google map, některé menší cesty však nemusí být zaneseny. Nemá smysl zůstat jen ve městě Mu Cang Chai, zajímavá místa se nachází i pár kilometrů od města. Další možností je sehnat si mototaxi (Xe Om). Některé okolní cesty jsou hůře sjízdné, nekvalitní.

Kde se ubytovat a kde se stravovat?

  • Zvažte oblast jižně od města, zde se nachází nejzajímavější místa a vyhlídkové spoty na rýžových terasách. K dispozici jsou převážně ve městě – guesthousy, motely, restaurace a v okolí na vesnicích u teras – lokální homestay Hmongů.

Jak moc je oblast Mu Cang Chai turistická?

  • Příjíždí převážně asijští turisté a hlavně Vietnamci. Cizinci přijíždí v daleko menší míře. Nicméně oblast patří spíše k méně turistickým cílům, rozhodně nejde např. o Sapu. Je možné že na některých spotech bude více návštěvníků a na některých skoro nikdo a také záleží kdy sem pojedete. Některá vyhlídková místa jsou i zpoplatněna.

Proč Mu Cang Chai navštívit?

  • I když nejde jen o rýžové terasy, tak toto místo patří opravdu k nejfotogeničtějším místům s rýžovými terasami na severu Vietnamu. Osobně toto místo mohu vřele doporučit k vaši návštěvě.


Orientační mapa oblasti Mu Cang Chai:

(v článku o Yen Bai najdete detailní Google mapu s vyznačenými spoty a zajímavými místy)

mu-cang-chai-vietnam-mapa
Mapa oblasti Mu Cang Chai ve Vietnamu.


Aktuální počasí v oblasti Mu Cang Chai:

(deště, srážky, v horním pravém rohu kliknutím na ikonu můžete zobrazit další informace o počasí)


Další fotografie z oblasti Mu Cang Chai:

mu-cang-chai-de-xu-phin2
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – Dế Xu Phình.
mu-cang-chai-la-pan-tan1
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – La Pán Tẩn.
mu-cang-chai-jidlo-pho
Pho v místní restauraci v Mu Cang Chai – cena 15 Kč.
mu-cang-chai-de-xu-phin1
Rýžové terasy při sklizni v Mu Cang Chai – Dế Xu Phình.
mu-cang-chai-ryzove-terasy6
Rýžové terasy při sklizni v Mu Cang Chai – oblast Ku Bao Chay.
mu-cang-chai-ryzove-terasy4
Rýžové terasy u vyhlídkového bodu – Mũi Giày v Mu Cang Chai a řeka Nam Kim.
mu-cang-chai-mam-xoi1
Mu Cang Chai – Mam Xoi (La Pan Tan) – hodně fotogenický turistický spot.
mu-cang-chai-mam-xoi2
Všechna krása v Mu Cang Chai je vykoupena tvrdou prací místních obyvatel.
mu-cang-chai-la-pan-tan
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – La Pán Tẩn. Cela oblast nabízí řadu výhledů.
mu-cang-chai-ryzove-terasy5
Rýžové terasy v Mu Cang Chai – oblast Ku Bao Chay.
mu-cang-chai-mesto1
Ženy etnické skupiny Hmongů na náměstí v Mu Cang Chai.
mu-cang-chai-ryzove-terasy2
Údolím v Mu Cang Chai protéká řeka Nam Kim.
mu-cang-chai-de-xu-phin
Sklizeň na rýžových terasách v Mu Cang Chai – Dế Xu Phình.
mu-cang-chai-cesta-la-pan-tan
Cesta v okolí rýžových teras u La Pan Tan (Mu Cang Chai).

Ostrov Quan LanPrůsmyk Tham MaHang Mua – Ninh BinhTrang An KomplexVíza do VietnamuChiang MaiNa Ostrov Phu QuocMui Ne

Provincie Yen Bai

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 7

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: