Ostrov Quan Lan v provincii Quang Ninh

ostrov-quan-lan-vietnam
Ostrov Quan Lan v provincii Quang Ninh na severu Vietnamu.

Informace o Quan Lan
Jak se tam pohybovat
Silnice a počasí
Ubytování na Quan Lan
Dotazy + Odpovědi
Fotky z Quan Lan


Ostrov Quan Lan – příjemné zpestření na severu Vietnamu na plážích, ale…

  • V první řadě je třeba uvést, že tento článek a fotky se vztahují k mé několikadenní návštěvě, která proběhla v listopadu 2018 (mimo sezónu). V blízké budoucnosti by se z ostrova měl stát turistický resort a ostrov byl těsně ve fázi před širší urbanizací. Ostrov Quan Lan v provincii Quang Ninh je jeden z mnoha set ostrovů (udává se až 600), který je součástí soustroví Van Don. Další blízký turistický ostrov je Ostrov Co To.

Souostroví Van Don – mnoho set ostrovů, velká část z nich je neobydlených.

  • Většina ostrovů ze soustroví Van Don je neobydlena, Quan Lan ale obydlen je. Ostrov Quan Lan je dále od turistické a navštěvované Zátoky Ha Long a zahraniční turisté sem zatím přijíždí ve výrazně menším počtu než do Ha Long. Na Ostrov Quan Lan se dostanete lodí z města Cai Rong (plavba trvá cca 1 hodinu) a nebo z přístavu Hong Gai ve městě Ha Long (cca 1,5-2 hodiny).
ostrov-quan-lan-vietnam-plaz1
Pláž Quan Lan – označovaná také jako Thai Hoa, pravděpodobně nejhezčí pláž na ostrově Quan Lan.


Velmi pěkné pláže, ale mimo sezónu opuštěné a i zanesené odpadky a bordelem.

  • Ostrov má zhruba 5 menších osad, 1 malé městečko v jiho-centrální části – Tan Phong a dále pak městečko na severu – Quang Trung a na těchto 2 místech je možné se ubytovat. K dispozici jsou levnější menší guesthousy/hotely a na severu i jeden velmi kvalitní větší hotel. Ostrov není koncertem historických památek a jedině v městečku Tan Phong si můžete prohlédnout chrám a modlitební místo, to hlavní asi budou ale pro návštěvníky pláže a těch je tady cca 6.

Jak jet z Hanoje do Ha Long?

Pláže na ostrově – Quan Lan (Thai Hoa), Sơn Hào, Minh Châu, Robinson.

  • Z těch největších jmenuji – pláž Quan Lan (Thai Hoa), pláž Sơn Hào, pláž Minh Châu, z těch menších pak pláž Robinson. Tyto pláže jsou velmi pěkné, nicméně je třeba dodat, že mimo sezónu (říjen-duben) mohou být zaneseny odpadky (to vidět nechcete, fotky níže) a na plážích si nic nekoupíte. Některé z těchto pláží jsou až např. 2 km dlouhé. Na ostrově je ještě pár dalších menších pláží.
ostrov-quan-lan-chram-mesto1
Modlitební místo Đình Quan Lạn ve městečku Tan Phong.


Prakticky jedinou možností jak se po ostrově pohybovat je pěšky či na motorce.

  • Ostrov Quan Lan není tak velký, v nejširším bodě má cca 4 km, ale délka ostrova je cca 18 km. Pěšky tam asi každý den chodit nebudete, takže vám zbývá jen možnost zapůjčení motorky (či případně kola) a to nejlépe, když se na zapůjčení motorky zeptáte rovnou na hotelu. Na ostrově jsem neviděl za několik dní jedinný funkční autobus (jen 1 rezavý odstavený vrak). Upozorňuji, že v turistické sezóně může být situace jiná.

Přeprava minibusem z města k přístavům – zjistěte si časy odjezdu.

  • Na ostrově také funguje svoz turistů k přístavům, v určité časy/hodiny  jezdí malinkatý minibus pro několik osob, který objede guesthousy/městečka, zastavíte jej např. zamáváním rukou a pojedete k přístavu. K jakému přístavu (zda Quan Lan či Minh Chau) a v jakou hodinu si musíte zjistit na ubytování, většinou tyto informace vědí. To platí i o odjezdech lodí z přístavu zpět do Cai Rong, musíte si zjistit na místě, může se to navíc časem samozřejmě měnit.
ostrov-quan-lan-rybari-lod
Rybáři na Ostrově Quan Lan staví novou loď.


Jaké jsou cesty a silnice na ostrově a co počasí, kdy Quan Lan navštívit?

  • Ostrovem ze severu na jih vede 1 hlavní kvalitní silnice a dalších několik vedlejších cest. Přeprava na motorce není vůbec náročná, celý ostrov je na rovině, cesty jsou až na některé výjimky vcelku dobře sjízdné. I na motorce se dostanete až k blízkým 3 největším plážím na ostrově po vedlejších malých cestách.

❱ Rezervujte si motorku ve Vietnamu ❰

Turistická sezóna na otrově začíná zhruba od května do září.

  • Turistická sezóna je udávána od 2.poloviny dubna až do září a teploty jsou průměrně kolem 30°C, výjimečně mohou být i vyšší. Toto období je také samozřejmě nejlepší na koupání, v neturistickém období nemusí být koupání bezpečné a jak bylo již psáno, ve vodě mohou být odpadky. V době mého pobytu, v listopadu, byla teplota cca do 25°C, sem tam lehce sprchlo. Turistická sezóna – více turistů, více služeb, neturistická sezóna – omezené služby, méně turistů.
ostrov-quan-lan-palac-mesto
Budhistický palác Quan Lan (Chùa Quan Lạn).


Kde se na Ostrově Quan Lan stravovat a kde hledat ubytování?

  • Nabídky ubytování jsou trochu limitované, je to přeci jen menší ostrov. Ale i tak zde najdete a využijete levnější guesthousy / hotýlky v již zmíněných malých městečkách. Ceny jsou většinou cca 300-700 Kč/pokoj pro 2 osoby. U některých pláží jako např. Quan Lan či Son Hao jsou i možnosti ubytování v apartmánech/chatkách, ale v době mého pobytu byly všechny uzavřené. Tady je třeba dodat, že na ostrově probíhaly stavební práce a na několika místech se pravděpodobně v blízké budoucnosti otevřou nové ubytovací kapacity či resorty/hotely.

Vyhledej si ubytování na Ostrově Quan Lan

Na ostrově v budoucnu budou vystavěny pravděpodobně nové hotely.

  • Celý ostrov vypadal vlastně jako před přípravou na větší urbanizaci celého ostrova, rozkopané půdní plochy, někde i nová výstavba cest, na několika místech byly vidět již vystavěné základy budov, apod. Kdy ty změny ostrova proběhnou naplno je ve hvězdách. Již v roce 2018 proběhly v médiích zprávy, že ostrov bude zařazen do tzv. „turistické zóny“ provincie Quang Ninh. Stravovat se můžete v městečkách Tan Phong a Quang Trung, pár restaurací najdete, ale opět vcelku limitované. Pokud budete někam vyrážet, kupte si na cestu pití případně i svačinu.
ostrov-quan-lan-minh-chau-plaz
Na pláži Minh Chau, jezdili tam i rybáři, tak jsem se také projel.
ostrov-quan-lan-vietnam-plaz-jih
Pláž Got (Bãi Gót) na jihu ostrova Quan Lan.


Shrnutí a praktické informace o Ostrově Quan Lan:


Jak se dostat z Hanoje na Ostrov Quan Lan?

  • Musíte se dostat nejdříve z Hanoje do města Ha Long a nebo dále do Cai Rong. Mezi Ha Long (autobusová stanice Bai Chay) a městem Cai Rong (Van Don) jezdí také veřejný městský autobus v ceně asi cca 50 Kč, cesta trvá cca 1-1,5 hodiny, autobus často staví, končí kousek od centra Cai Rong. Mezi městy můžete využít ale i taxi.
  • Lodě z Ha Long na Quan Lan vyjíždí z přístavu Hon Gai, lístek stojí cca 9-10 Usd, přesné časy si musíte zjistit na místě, může se to časem měnit a lodě z Van Don (Cai Rong) z přístavu Cai Rong, lístek stojí cca 7-9 Usd, opět časy si musíte zjistit na místě. V poslední době jezdí cca 4 lodě každý den z každého přístavu. Lístky na lodě bylo možné rezervovat online na Baolau, v poslední době to však možné již nebylo, nicméně můžete zkusit Baolau.
  • Lodě z přístavu Cai Rong jezdí do přístavů Minh Chau (na severu ostrova) ale i Quan Lan, lodě z Ha Long jezdí do přístavu Quan Lan. Doporučuji zvolit spíše jet do přístavu Quan Lan, odtud je to cca 4 km do městečka Tan Phong.

Jak se dostat z přístavu Quan Lan do městečka Tan Phong?

  • Z přístavu Quan Lan do městečka Tan Phong se dostanete malým minibusem pro turisty a nebo můžete využít mototaxi, ptejte se na místě. Několikrát jsem si všiml, že minibus již čeká před příjezdem lodi na turisty (nemohu však zaručit že tam bude čekat vždycky).

Jaké je nejbližší letiště od Ostrova Quan Lan?

  • Nejbližším letištěm se od konce roku 2018 stalo nově otevřené mezinárodní letiště Van Don. Nachází se cca 10 km od přístavu v Cai Rong. Dostanete se sem letecky z některých destinací středního a jižního Vietnamu.

Jak je velký Ostrov Quan Lan?

  • Ostrov Quan Lan má délku přibližně 18 km (od přístavu Minh Chau až na jih ostrova k pláži Bai Got) a šířka ostrova na nejširším bodě je cca 4 km. Ze severu na jih se dostanete na motorce do 1 hodiny.

Jaké jsou nejzajímavější a hezké pláže na Ostrově Quan Lan?

  • Dle mého názoru jsou to ty největší a to – Quan Lan (Thai Hoa), Son Hao a Minh Chau. Upozorňuji, že mimo turistickou sezónu mohou být pláže špinavé a zanesené bordelem, ale naprosta katastrofa to ještě není. Výhodou návštěvy mimo turistickou sezónu je výrazně menší počet turistů, služby jsou však limitované.

Kde si na ostrově Quan Lan zapůjčit motorku?

  • Kde uvidíte stát větší počet motorek v řadě, tak tam se doporučuji ptát. Nejlepší může být se zeptat přímo na hotelu/guesthousu, mohou pomoci. Půjčení motorky stojí cca 7-12 Usd na 1 den.

Jak moc je Ostrov Quan Lan navštěvovaný?

  • V neturistickém období jezdí výrazně méně turistů. Např. v době mého pobytu v listopadu bylo na ostrově tak max 30 cizinců, při pohybu po ostrově jsem však neviděl téměř ani jednoho. V turistickém období však může být situace jiná. Na ostrově pravděpodobně turismus v budoucnosti poroste, začínající změny a počáteční výstavby byly již vidět.

Je možné koupit nějaké občerstvení přímo na plážích?

  • V době mého pobytu byly všechny restaurace a stánky u všech pláží uzavřeny, v turistickém období bude situace určitě jiná. Spíše doporučuji si vzít minimálně pití na cestou sebou.

Kde se na Ostrově Quan Lan ubytovat?

  • Doporučuji zvolit městečko Tan Phong, cca 4 km od přístavu Quan Lan. Zde najdete několik levných guesthousů/hotýlků. Je tu i pár restaurací a kaváren. Osobně jsem zde měl ubytování přes Airbnb (majitel guesthousu pro mě po dohodě přijel na motorce až k přístavu jakmile jsem přijel na ostrov)

Je nutné na Ostrov Quan Lan cestovat s turistickým průvodcem?

  • Ne není to nutné, na ostrov se dostanete snadno, viz. informace výše a ostrov je malý, že za jeden den ho možná projedete na motorce. Orientujte se podle Google maps, na ostrově se nemůžete nikde ztratit.

Další dobře hodnocené guesthousy/hotely na Ostrově Quan Lan (rezervace možná online):
▶️ Quan Lan Nam Phong Hotel ▶️ Tuan Thuy Guesthouse ▶️ Link Homestay Quan Lan ▶️ Thanh Thuy Guesthouse ▶️ Hung Thinh Hotel ▶️ Phuong Hoang Hotel ▶️ Mina House

ostrov-quan-lan-mapa-pristavy
Ostrov Quan Lan + Mapa přístavů.


Aktuální počasí na Ostrově Quan Lan a v blízkém okolí:

(zobrazení dešťových přeháněk, v horním pravém rohu kliknutím na ikonu můžete zobrazit další doplňkové informace)


Další fotografie z Ostrova Quan Lan:

ostrov-quan-lan-vietnam-plaz2
Pláž Quan Lan – Thai Hoa v jižní části ostrova, cca 2 km od městečka Tan Phong.
ostrov-quan-lan-chram-mesto
Budhistický chrám Quan Lan (Chùa Quan Lạn) ve městečku Tan Phong.
ostrov-quan-lan-vietnam-plaz4
Pláž Quan Lan – Thai Hoa v jižní části ostrova, opuštěné stánky mimo sezónu.
ostrov-quan-lan-lode
V malém přístavu na jihu ostrova.
ostrov-quan-lan-plaz-son-hao
Pláž Son Hao na Ostrově Quan Lan, zde se již připravovali nějaké nové výstavby.
ostrov-quan-lan-den-cau-cua-dong
Taoistický chrám na jihu ostrova Quan Lan (Đền Cậu Cửa Đông).
ostrov-quan-lan-urbanizace
Ohraničené pozemky u pláže Son Hao, v centrální části ostrova Quan Lan.
ostrov-quan-lan-minh-chau-plaz1
Pláž Minh Chau v severní části ostrova Quan Lan.
ostrov-quan-lan-vietnam-plaz
Opuštěná pláž Quan Lan – Thai Hoa, sice to není vidět ale na okraji byly nanesené plasty.
minibus-ostrov-quan-lan
Minibus na Ostrově Quan Lan.
ostrov-quan-lan-minh-chau-plaz2
Pláž na severu ostrova Quan Lan – Minh Chau, zdálky pěkné, na kraji pláže však dost bordelu.
ostrov-quan-lan-bordel
Za pláží Quan Lan kouksek od města Tan Phong.
ostrov-quan-lan-tran-khanh-du-palac
Budhistický palác – Trần Khánh Dư, kousek od města Tan Phong.
ostrov-quan-lan-vietnam-plaz3
Část pláže Son Hao v severní části ostrova.
ostrov-quan-lan-silnice
Silnice na Ostrově Quan Lan, která spojuje severní a jižní část.
ostrov-quan-lan-zapad
Západní část vedle Ostrova Quan Lan – v pozadí Ostrov Tra Ban (Đảo Trà Bản).
ostrov-quan-lan-urbanizace1
Ostrov Quan Lan v západní části, na několika místech byly vidět podobné obrázky.
ostrov-quan-lan-vietnam
Ostrov Quan Lan – osada v centrální části ostrova.

Hang Mua – VyhlídkaTrang  An komplexVodopád Ban GiocDong Van GeoparkSaigon > Nha TrangVíza – VietnamZ Hanoje do Da Nang

Zátoka Ha Long icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 6

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: