Peníze ve Vietnamu > Kde měnit > Bankomaty 💸

vietnamske penize
Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy, ale někde také můžete platit americkými dolary.

1. Jaká je měna Vietnamu?
2. Nejpoužívanější bankovky
3. Největší banky Vietnamu
4. Bankomaty + Kreditní karty
5. Na co si dávat pozor
6. Dotazy + Odpovědi

Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong (₫, VND).

Vietnamský dong (VND) je oficiální měnou Vietnamu od roku 1978, kdy nahradil původní měnu zvanou severovietnamský piastre. Dong je pojmenován po vietnamském slově pro čínskou minci, která se používala v oblasti dnešního Vietnamu již od 10. století. Kurz vietnamské dongu se v poslední době stabilně pohybuje kolem 1 Kč = cca 1000 dongů (Leden 2024). Vietnamský dong je poměrně stabilní měna a v posledních letech se jeho hodnota vůči americkému dolaru pohybovala přibližně kolem 23 000 VND za 1 USD.

➡️ Přepočet je tedy velice jednoduchý 1 000 000 dongů = cca 1 000 Kč. A jste hotoví milionáři…😉

💸Aktuální kurz Vietnamského dongu ZDE 💸


Jaké se používají papírové bankovky a mince ve Vietnamu?

K dispozici jsou různé hodnoty bankovek a mincí. Bankovky mají obvykle hodnoty 1,000 VND, 2,000 VND, 5,000 VND, 10,000 VND, 20,000 VND, 50,000 VND, 100,000 VND, 200,000 VND a 500,000 VND. Mince nižších hodnot se prakticky nepoužívají.

Další možností je platit americkými dolary (tato varianta je však oficiálně nelegální). Ne na všech prodejních místech jsou také americké dolary akceptovány, např. mimo velká města, na vesnicích…

vietnam-penize-bankovky
Nejpoužívanější papírové bankovky ve Vietnamu: 500 000, 200 000, 100 000, 50 000, 20 000, 10 000.

💱 Kde směnit peníze (US Dolary) ve Vietnamu?

Ve Vietnamu můžete směnit peníze v několika různých místech, včetně bank, směnáren a hotelů či zlatnictví. Zde jsou některá doporučená místa pro směnu peněz v Vietnamu:

1. Banky: Banky nabízejí obvykle nejlepší směnné kurzy a jsou obecně považovány za nejbezpečnější místo pro směnu peněz. Mezi největší banky v Vietnamu patří Vietcombank, BIDV, Vietinbank a Agribank.

2. Směnárny: Směnárny se nacházejí většinou v turistických oblastech a nabízejí konkurenční směnné kurzy. Pokuste se však vyhnout směnárnám, které vypadají neoficiálně nebo se nacházejí na podezřelých místech.

3. Hotely: Mnoho hotelů v Vietnamu nabízí směnu peněz svým hostům. Tyto služby mohou být pohodlné, ale směnné kurzy mohou být nižší než v bankách nebo směnárnách.

4. Zlatnictví: Směnu peněz nabízí také např. různá zlatnictví ve velkých městech, je třeba však kontrolovat zda je kurz výhodný.

5. Letiště: Letiště mají směnárny a bankomaty, kde si můžete směnit peníze, ale směnné kurzy mohou být horší než v jiných místech.

Kromě těchto možností si můžete v některých případech směnit peníze i v obchodech nebo na ulici. Pokud se však rozhodnete použít tyto možnosti, měli byste být velmi opatrní, protože existuje riziko podvodů a falešných bankovek.


🏦 Vietnamské banky:

Centrální bankou ve Vietnamu je State bank of Vietnam. Téměř v každém větším městě (výjimkou odlehlá místa, vesnice či malá městečka) funguje několik bank a se směnou byste neměli mít problém. Nejrozšířenější a největší banky ve Vietnamu jsou – VietinBank, Vietcombank, Sacombank, Agribank, Eximbank. Ve Vietnamu funguje dalších několik desítek menších a i soukromých viet.bank. Otevírací doba bank je většinou od 8 – 16 hodin (v poledne přestávka cca 1,5 hod.), některé větší a cizí soukromé banky i v sobotu od 8. – 11.30 h.

banky-vietnam
Vietnamské banky
Banky ve Vietnamu: Webová stránka
Vietcombank vietcombank.com.vn
BIDV bidv.com.vn
Techcombank techcombank.com.vn
VietinBank vietinbank.vn
ACB acb.com.vn
Sacombank sacombank.com.vn
VPBank vpbank.com.vn
TPBank tpb.vn
MBBank mbbank.com.vn
Agribank agribank.com.vn

Zahraniční banky ve Vietnamu:

I ve Vietnamu fungují některé zahraniční banky, hlavně ve velkých městech (Hanoj, Ho Či Minovo město). Některé z nejznámnějších a největších zahraničních bank jsou: HSBC, ANZ, Citibank, Standard Chartered Bank, Deutsche bank.

zahranicni-banky-vietnam
Zahraniční banky ve Vietnamu

🏧 Bankomaty a platební karty ve Vietnamu:

V posledních letech Vietnam udělal velký krok směrem k modernizaci svého bankovního systému s rozšířením bankomatů, platebních karet a platebních terminálů v hlavních městech a turistických oblastech.

Jedním z nejzřetelnějších změn je nárůst počtu bankomatů, nebo jak se běžně nazývají „ATM“. Tyto stroje jsou nyní široce dostupné většině městských oblastí a nabízejí pohodlný způsob, jak si mohou místní i turisté vybírat hotovost kdykoliv během dne i noci. Tyto stroje obvykle přijímají hlavní platební a debetní karty a některé nabízejí také možnost výběru hotovosti v amerických dolarech.

Vedle bankomatů se v Vietnamu také stále více používají platební terminály. Tyto stroje nabízejí mnoho stejných funkcí jako bankomaty, ale zákazníci mohou také zkontrolovat své účetní zůstatky, převádět peníze mezi účty a platit účty. V mnoha případech nabízejí také rozhraní v angličtině, což je činí přístupnějšími pro zahraniční návštěvníky.

Nakonec se také v Vietnamu v posledních letech staly běžnějšími platební karty. Většina velkých hotelů, restaurací a obchodů nyní přijímá platební karty a stále větší počet místních bank nabízí platební karty pro vietnamské občany. Pro turisty mohou být platební karty pohodlným způsobem platby za větší nákupy nebo výběru hotovosti v nouzových situacích. Je vhodné si vzít do Vietnamu 2 různé platební karty pro jistotu.

Celkově vzato, rozšíření bankomatů, platebních terminálů a platebních karet umožnilo návštěvníkům snadnější přístup k jejich penězům v Vietnamu. S těmito moderními výhodami se mohou cestovatelé zaměřit na užívání živé kultury, úchvatných krajinných scenérií a lahodné kuchyně země.


💳 Které kreditní karty můžete využít ve Vietnamu?

Ve Vietnamu můžete použít hlavní kreditní karty jako Visa, Mastercard, American Express a JCB (Japan Credit Bureau) většinou v hotelích, restauracích a obchodech, které přijímají platby kartou. Nicméně, vždy je dobré se před použitím kreditní karty informovat u prodejce nebo poskytovatele služeb, protože některé menší podniky mohou přijímat pouze hotovostní platby.

Kromě toho některé místní banky ve Vietnamu vydávají kreditní karty, které jsou především určeny pro vietnamské občany. Tyto karty mohou nabízet místní výhody a odměny, ale nemusí být tak široce přijímány mezinárodními obchodníky. Pokud plánujete použít místní kreditní kartu, je nejlepší se předem informovat u banky, aby bylo potvrzeno, kde je karta přijímána.

Celkově se doporučuje, aby jste při cestování do Vietnamu měli k dispozici více platebních možností, včetně hotovosti a kreditních karet od hlavních mezinárodních vydavatelů. To zajistí, že budete mít k dispozici různé platební možnosti bez ohledu na to, kam jste šli nebo co chcete koupit.

ceny-jidlo-ubytovani-sluzby-vietnam


Je možné použít bankomat (ATM) na letištích ve Vietnamu?

Ano, je možné použít bankomat (ATM) na letištích ve Vietnamu. Většina hlavních letišť v zemi má bankomaty umístěné v terminálových budovách, včetně mezinárodního letiště Tân Sơn Nhất v Ho Či Minově Městě, mezinárodního letiště Noi Bai v Hanoji a mezinárodního letiště v Da Nangu ve středním Vietnamu.

Tyto bankomaty obvykle přijímají hlavní mezinárodní kreditní a debetní karty, jako jsou Visa, Mastercard a American Express, stejně jako místní bankovní karty vydávané vietnamskými bankami. Některé bankomaty vám také mohou umožnit výběr hotovosti v amerických dolarech, ale to závisí na konkrétním stroji a bance, která jej provozuje.

Je třeba poznamenat, že bankomaty na letištích mohou být někdy rušné nebo mít dlouhé fronty, zejména v době největšího cestování. Aby se předešlo jakýmkoli problémům, je dobré si včas vybrat hotovost nebo mít k dispozici alternativní platební možnosti, jako je kreditní karta nebo cestovní šeky.


Je možné směnit peníze na letištích ve Vietnamu?

Ano, je možné směnit peníze na letištích v Vietnamu. Většina hlavních letišť v zemi má směnárny umístěné v terminálových budovách, kde můžete směnit zahraniční měnu za vietnamský dong a naopak.

Tyto směnárny jsou obvykle otevřené 24 hodin denně a nabízejí konkurenceschopné směnné kurzy. Nicméně je třeba poznamenat, že směnné kurzy se mohou lišit mezi jednotlivými směnárnami, proto je dobré porovnat kurzy před provedením transakce.

Kromě směnáren mají některá letiště v Vietnamu také bankomaty, které vám umožní výběr vietnamského dongu pomocí vaší zahraniční debetní nebo kreditní karty. To může být pohodlná volba, pokud nemáte na místě vietnamskou měnu, ale je třeba si uvědomit, že se mohou vztahovat poplatky za bankomat a směnné kurzy mohou být méně výhodné než ty nabízené směnárnami.

Celkově je doporučeno směnit alespoň část měny před příjezdem na letiště v Vietnamu, protože kurzy mohou být v bankách nebo směnárnách nacházejících se v městech výhodnější. Nicméně, pokud potřebujete směnit peníze na letišti, obvykle je vám k dispozici několik možností.


Poplatky za výběry z bankomatů a limity pro výběr:

  • Vietcombank – Poplatek – 50.000 VND | Limit výběru – 2.000.000 VND
  • ANZ – poplatek – 40.000 VND | Limit výběru – 5.000.000 VND – 10.000.000 VND
  • Citibank – poplatek – 55.000 VND | Limit výběru – 5.000.000 VND – 10.000.000 VND
  • Agribank – poplatek – 22.000 VND | Limit výběru – 3.000.000 VND
  • BIDV – poplatek – 30.000 VND | Limit výběru – 2.000.000 VND
  • Sacombank – poplatek – 30.000 VND
   (uvedené informace se mohou i drobně lišit, 50.000 VND = cca 50 Kč)

– v odlehlých provinciích může být problém s výběrem (blokace zahraničních karet – doporučuji vzít si hotovost)
– poplatek za 1 výběr je zhruba 1-3% z vybírané částky
– vybírají se jen vietnamské dongy
– zahraniční měnu směníte v bance

Před odletem do Vietnamu oznamte váš záměr o cestování vaší bance!
Banka může v případě podezření zneužití platební kartu zablokovat!

vietnam-bankomat-anz
Bankomaty společnosti ANZ ve Vietnamu (foto: www.anz.com)


⚠️ Doporučení, na co si dát při placení ve Vietnamu pozor:

1. Srovnávejte směnné kurzy: Směnné kurzy se mohou výrazně lišit mezi různými směnárnami, proto je dobré porovnat kurzy před provedením transakce. Hledejte směnárny, které nabízejí konkurenceschopné kurzy a vyhněte se těm, které se zdají příliš výhodné, aby byly pravdivé.

2. Zkontrolujte skryté poplatky: Některé směnárny mohou účtovat skryté poplatky, jako jsou servisní poplatky nebo provize, což může významně snížit částku, kterou obdržíte. Ujistěte se, že se ptáte na jakékoli poplatky před provedením transakce.

3. Pečlivě spočítejte peníze: Před opuštěním směnárny pečlivě spočítejte své peníze, abyste se ujistili, že jste obdrželi správnou částku. Některé nekalé směnárny se mohou pokusit vás oklamat tím, že vám dají méně peněz, než máte nárok.

4. Vyhněte se pouličním prodejcům: Ačkoli může být lákavé vyměňovat peníze s pouličními prodejci, kteří nabízejí atraktivní kurzy, je nejlepší těmto jedincům se vyhnout, protože se mohou podílet na podvodných praktikách. Držte se renomovaných směnáren umístěných v bankách, hotelech nebo hlavních nákupních centrech.

5. Používejte renomované banky: Pokud potřebujete vyměnit velké množství peněz, je nejlepší použít renomované banky, které jsou dobře zavedené a mají dobré jméno. To může pomoci zajistit, že obdržíte spravedlivý směnný kurz a vyhnout se jakýmkoli potenciálním podvodům nebo podvodným aktivitám.


Často kladené dotazy – Peníze a měna ve Vietnamu:

1. Jaké měny jsou ve Vietnamu používány?

  • Ve Vietnamu se používá místní měna – vietnamský dong (VND). Můžete občas využít o americké dolary. V zahraničí bude pravděpodobně obtížné najít nějakou směnu, která by přijímala VND, takže byste měli peníze směnit a vyměnit zpět ještě před odletem z Vietnamu.

2. Kde lze směnit peníze ve Vietnamu?

  • Směnu měny lze provést ve směnárnách peněz na letišti, v bankách, v hotovostních směnárnách, ale také např. občas i v hotelích. Vzhledem k možnému podvodu při směně peněz je však vhodné hledat důvěryhodná místa, kde jsou směnné kurzy transparentní.

3. Existují nějaké poplatky spojené se směnou peněz ve Vietnamu?

  • Některé směnárny nebo banky si účtují poplatky za směnu měn nebo výběr hotovosti. Pokud používáte zahraniční platební kartu v bankomatu, mohou se také vyskytnout poplatky za výběr nebo konverzi měn. Proto je důležité si předem zkontrolovat tyto poplatky a zvolit nejvýhodnější způsob směny peněz.

4. Lze ve Vietnamu použít kreditní karty a debetní karty?

  • V turistických oblastech a velkých městech lze kreditní a debetní karty použít poměrně běžně. V menších městech a venkovských oblastech je však hotovost stále preferovaným způsobem platby.

5. Je bezpečné přivézt hotovost do Vietnamu?

  • Je důležité být opatrný při nošení hotovosti a mít na paměti, že kapesní krádeže jsou poměrně běžné jako jinde ve světě, zejména v turistických oblastech. Proto je vždy dobré mít hotovost rozdělenou do několika kapes nebo brašen

6. Jaké jsou běžné způsoby platby ve Vietnamu?

  • Ve Vietnamu je běžná hotovost, platební karty, mobilní platby, bankovní převody a platby pomocí Bitcoinu a dalších kryptoměn. Hotovost je stále nejpoužívanějším způsobem platby a mobilní platby získávají na popularitě.

7. Lze ve Vietnamu vybrat peníze pomocí zahraničních karet?

  • Ano, ve Vietnamu jsou k dispozici bankomaty, které umožňují výběr peněz pomocí zahraničních karet. Tyto bankomaty jsou většinou umístěny v bankách, nákupních centrech, letištích a v turistických oblastech. Doporučuje se také zkontrolovat s vaší bankou, zda máte povoleno používat vaši platební kartu v zahraničí a jaké poplatky mohou být spojeny s použitím karty v zahraničí.

8. Je lepší mít s sebou hotovost nebo používat platební karty ve Vietnamu?

  • Ve Vietnamu je vhodné mít s sebou jak hotovost, tak platební karty. Hotovost je stále nejvíce používaným způsobem platby, zejména v menších obchodech a na trzích, kde nemusí být k dispozici terminál pro platební karty. Platební karty jsou však velmi užitečné při placení větších nákupů, v bankách, nákupních centrech a v turistických oblastech. Používání platebních karet také zajišťuje bezpečnost vašich finančních prostředků, protože nemusíte nosit velké množství hotovosti s sebou.

9. Jaké jsou nejlepší způsoby, jak minimalizovat náklady na směnu peněz ve Vietnamu?

  • Abyste minimalizovali náklady na směnu peněz ve Vietnamu, můžete využít bankomaty a kreditní karty, směnit peníze ve velkých bankách, používat místní měnu nebo digitální měny. Důležité je být informovaný o poplatcích a směnných kurzech, aby byla transakce co nejlevnější.

10. Mohu si přivézt vietnamské dongy z Vietnamu?

  • Neexistují žádná omezení týkající se vývozu vietnamského dongu ze země, nicméně v České republice prozatím stále žádná banka směnu vietnamských dongů na české koruny nenabízí.

Rezervujte si výlet / túru ve Vietnamu zde

tura-vylet-pruvodce-vietnam


Praktické informace ➔

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 76

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: