Peníze ve Vietnamu > Kde měnit > Bankomaty 💰

vietnamske penize

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy, ale někde také můžete platit dolary.


Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong (VND).


Kurz vietnamské dongu se v poslední době stabilně pohybuje kolem 1 Kč = cca 1000 dongů (září 2017).

Přepočet je tedy velice jednoduchý 1 000 000 dongů = cca 1 000 Kč. A jste hotoví milionáři…


Typy papírových bankovek (mince se nepoužívají)
:


200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000.

Další možností je platit americkými dolary (tato varianta je však oficiálně nelegální). Ne na všech prodejních místech jsou také americké dolary akceptovány.


Nedoporučuji si brát Eura
, raději si vemte dolary a směňte je např. ve zlatnictví, trhu, bance. V Hanoji směníte bez problému i Malajské ringgity. V bankách, které jsou oficiálně oprávněny dělat směnu peněz však nečekejte žádné super výhodné kurzy. Peníze (viet.dongy) samozřejmě vyberete i z bankomatů.

Nejpoužívanější vietnamské bankovky:

 

vietnam-penize-bankovky

Vietnamské banky:


Téměř v každém větším městě funguje několik bank a se směnou byste neměli mít problém. Nejrozšířenější jsou Vietcombank, VietinBank, Sacombank, Agribank. Ve Vietnamu funguje dalších několik desítek menších viet.bank.

banky-vietnam

Vietnamské banky

Otevírací doba bank je většinou od 8. – 15. nebo 17. hodiny (v poledne přestávka cca 1,5 hod.), některé větší banky i v sobotu od 8. – 11.30 h. Osobně jsem nevyužil služeb vietnamských bank, ani nikde jinde v jihovýchodní Asii, vybírám si jen větší hotovost (např. 3000,- Kč) na pár dní.


Zahraniční banky ve Vietnamu:


I ve Vietnamu fungují některé zahraniční banky, hlavně ve velkých městech (Hanoj, Ho Či Minovo město). HSBC, ANZ, Citibank, Deutsche bank.

zahranicni-banky-vietnam

Zahraniční banky ve Vietnamu


Bankomaty a platební karty ve Vietnamu:


Bankomaty jsou velice rozšířené téměř v každém větším městečku. Většina bankomatů akceptuje karty Visa, Mastercard, Cirrus, Maestro. Tady ovšem pozor, některé bankomaty nefungují vždy tak jak by měli a nebo jsou „Out of service“, a výběry jsou omezeny určitým limitem. Např. většina rozšířených ATM bankomatů – 2000 000 Dongů/1 den. U jiných bankomatů může být výběr až 5000 000 – 8000 000 Dongů/1 den (např. HSBC, ANZ, Citibank). Osobně jsem využíval karty Visa a Mastercard většinou bez jakéhokoli problému u různých bankomatů. Doporučuji vzít si do Vietnamu pro jistotu 2 platební karty a předem si ověřit u své banky, zda budou ve Vietnamu fungovat.

– v odlehlých provinciích může být problém s výběrem (blokace zahraničních karet – doporučuji vzít si hotovost)
– poplatek za 1 výběr je zhruba 1-3% z vybírané částky
– vybírají se jen vietnamské dongy
– zahraniční měnu směníte v bance

Před odletem do Vietnamu oznamte váš záměr o cestování vaší bance!
Banka může v případě podezření zneužití platební kartu zablokovat!

 

vietnam-bankomat-anz

Bankomaty společnosti ANZ ve Vietnamu (foto: www.anz.com)


Doporučení, na co si dát při placení ve Vietnamu pozor:


1. Mějte vždy u sebe nějakou rozumnou hotovost, nikdy nevíte co se může přihodit. Obzvláště v odlehlých horských oblastech a menších městečkách nemusíte na banku a ani bankomat narazit. Vietnam je však v poslední době velice proměnlivý a sítě bankomatů se rozšiřují.

2. Buďte opatrní při platbách na různých trzích, ujistěte se kolik a čím platíte. Je všeobecně známá finta kdy prodavač přijme bankovku, řekně vám že vlastně nemá na rozměnění a chce menší. Na zpět vám však vrátí bankovku nižší hodnoty, kterou šikovně zaměnil.

3. Dávejte si pozor na záměnu bankovek, některé bankovky jsou si podobné, zkontrolujte si čím platíte.
(asi 2x se mi podařilo zaměnit bankovku 100 000 za 10 000, prodavač však byl poctivý a vrátil mi ji)

4. Při placení kreditní kartou mějte platební terminál na očích, pokud se bude chtít prodejce vzdálit, doporučuji si vzít kartu zpět.

5. Nenechávejte v hotelech či na homestay ubytováních kreditní karty, doklady a už vůbec ne hotovost.
V některých hotelech mají trezory, můžete je využít.

Osobně cestuji v Asii po levnějších variantách ubytování a veškeré doklady a hotovost mám většinou u sebe. Nestalo se mi, že bych byl někde okraden. Několikrát jsem nechal peníze i ve Vietnamu na guesthousech a v hotelích. Možná jsem měl více štěstí. Samozřejmě i ve Vietnamu také existují případy, kdy se ztratili věci z hotelu. Využít můžete také trezor k uložení, některé hotely jej nabízí. Buďte však vždy opatrní na jakémkoli místě!


Převodník měny (Česká koruna > Vietnamský dong, CZK > VND)icon-angle-double-downUbytováníMapy VietnamuVíza do VietnamuOčkováníPenízePočasíTrekováníMotorkyVlajkaPalác literaturyHa LongSapa

Praktické informace

Úno 27, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Peníze ve Vietnamu > Kde měnit > Bankomaty 💰
Premium Wordpress Themes by UFO Themes