Údolí a městečko TU LE — Stop před Mu Cang Chai

tu-le-yen-bai-vietnam
Údolí a městečko Tu Le v provincii Yen Bai.

Informace o Tu Le
Jak jet do Tu Le
Kdy jet do Tu Le
Ubytování v Tu Le
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Tu Le


Městečko a údolí Tu Le jako dobrý stopover mezi Mu Cang Chai a Nghia Lo.

  • Tu Le (Tú Lệ) v provincii Yen Bai, okres Van Chan, je malé městečko a údolí, které leží na cestě z Nghia Lo do Mu Cang Chai. Je tedy trošku z ruky, ale i toto místo stejně jako Mu Cang Chai protíná hlavní a vcelku kvalitni hlavní silnice QL32. Toto místo navštěvují převážně Vietnamci, kteří dále pokračují do Mu Cang Chai a pak většinou zahraniční cestovatelé, kteří projíždí na svých motorkách. Město obklopuje několik menších vesnic převážně etnických Hmongů.

Tu Le je obklopeno horskými masivy a v okolí jsou rýžová pole a terasy.

  • Město a údolí nemá takové ty běžné turistické atrakce jako jinde ve Vietnamu, nicméně obrovská rýžová pole a to celé obklopené horskými masivy a pohořím vytváří krásnou a jedinečnou krajinu. Jedná se o zemědělskou oblast a hlavní komoditou je tu jako na mnoha podobných místech, rýže. U města je také jedna menší snadno dostupná turistická jeskyně – Tien Nu (Động Tiên Nữ). Nicméně do blízkého okolí či vesnic se můžete vydat pěšky, projít se vesnicemi Hmongů, na hlubší průzkum horské oblasti byste však měli mít průvodce.
tu-le-valley-yen-bai-vietnam3
Údolí a trochu vyschlá řeka u městečka Tu Le.

Krásná scenérie rýžových polí a teras a horského průsmyku Khau Pha.

  • Celá trasa z města Nghia Lo až do Mu Cang Chai (cca 100 km) přes město Tu Le nabízí krásné scenérie, horské cesty, parádní výhledy na přírodu a i obrázky tvrdé dřiny z rýžových polí a teras. Projet tuto oblast je nejlepší na motorce (pro zkušené řidiče), mezi Nghia Lo a Mu Cang Chai i Tu Le jezdí i limitovaně lokální menší autobusy, nicméně jízdní řády těžko najdete, tudíž pak vám nezbývá nic jiného než si odjezdy zjistit vždy na místě (např. na hotelu/guesthousu) a nebo prostě čekat na silnici až něco pojedete (pro adventure cestovatele). Hned za městem Tu Le začíná horský průsmyk Khau Pha, který je oblíbený a známý i pro paraglading.

Město nabídne vcelku solidní výběr ubytovacích kapacit a i občerstvení.

  • Město se již docela přetransformovalo a nabízí i menší hotýlky, guesthousy, nově i luxusnější a velmi pěkný resort Le Champ Tu Le Resort, v okolí je také možný homestay u etnických obyvatel (doporučuji homestay určitě vyzkoušet). Lze očekávat, že turismus tu spíše v budoucnu poroste. Oblíbené je také toto místo např. na víkendové dny, tudíž počítejte s tím, že o víkendu zde může být více převážně vietnamských turistů. Ve městě je řada lokálních restaurací většinou s tradičními vietnamskými jídly (Pho, rýže…), kávou, čajem, apod, takže hlady určitě neumřete.
tu-le-valley-yen-bai-vietnam2
Rýžová pole v Tu Le krásně dokreslují celou krajinu, období sklizně.


Jak se dostat do Tu Le? Můžete jet na motorce či využít autobusové spojení.

  • Z Hanoje do Tu Le (přes Nghia Lo) je to cca 240 km a jet můžete jedině autobusem/minivanem či na motorce. Vlakové spojení z Hanoje vede jen do města Yen Bai, které je vzdálené cca 130 km. Tudíž zde byste museli využít lokální autobus do Nghia Lo a dále do Tu Le a to chce trochu experimentovat a to vezme dost času. Osobně doporučuji spojit tuto cestu s návštěvou Mu Cang Chai. A do Mu Cang Chai přes Tu Le jezdí autobusy. Cesta autobusem z Hanoje do Mu Cang Chai trvá cca 7 hodin, do Tu Le cca 6 hodin.

Z Hanoje do Tu Le či Mu Cang Chai (přes Nghia Lo) – autobusem či minivanem.

  • Z Hanoje do Tu Le také jezdí minivan a jízdenky si můžete zakoupit online na 12go.asia . Autobusové jízdenky pro spací autobus z Hanoje do Mu Cang Chai můžete zase rezervovat zde na Baolau. Můžete tedy využít i autobus do Mu Cang Chai a nechat se vyhodit v Tu Le (to si však musíte domluvit předem s řidičem autobusu, neručím za to, zda řidič v tomto vyhoví). Další možností je např. jet do Nghia Lo a zde si zapůjčit motorku a jet až po vlastní ose do Tu Le, dále pak do Mu Cang Chai a klidně i zpět. Platí však pro lidi, kteří mají zkušenosti s motorkou.
tu-le-town-vietnam
V okolních vesnicích u Tu Le žijí převážně etničtí Hmongové.


Kdy navštívit a jet do Tu Le a dále do Mu Cang Chai?

  • Platí vlastně zhruba to samé co pro Mu Cang Chai. Jet můžete samozřejmě po celý rok, ale je lepší se vyhnout monzunovému období (letní měsíce), protože hrozí větší deště (ty však nejsou stálým pravidlem). Pokud chcete vidět žlutá až zlatavá rýžová pole těsně před sklizní, tak je dobré zvolit přelom měsíců září-říjen. Říjen je vhodný měsíc pro návštěvu tohoto místa a okolí u Mu Cang Chai (pokud nehrozí deště).

Období sklizně rýže v Tu Le je zhruba přelom měsíců září-říjen

  • Průměrná roční teplota v Tu Le je cca 23 °C, v letních měsících však může být velmi vysoká až ke 30 °C, v zimním období mohou teploty klesnout výrazně níže až na 10-15 °C. V podzimních měsících tedy může být příjemné klima doporučené k návštěvě. Zimní měsíce (suché období) také nemusí být špatné, ale neuvidíte tak barevnou krajinu jako před sklizní. Doporučuji vždy s výhledem sledovat počasí jak se vyvíjí.
tu-le-valley-rice-field-vietnam4
Rýžové pole a pohoří u městečka Tu Le.


Kde se ubytovat a kde najdu ubytování v Tu Le? Homestay, hotely?

  • Město Tu Le nabízí převážně zatím vietnamské guesthousy, hostely (Nha Nghi) či menší hotýlky. Ceny jsou nízké a začínají zhruba na 150 Kč/lůžko Většina z těchto guesthousů je umístěna u hlavní silnice ve městě. Některé z nich mají i společnou restauraci a nabízí i stravování. Pokud chcete zapůjčit motorku, zkuste se zeptat na guesthousu. V okolí Tu Le se objevuje pár lokálních homestay i u etnických obyvatel a nad městem je nový luxusní resort Le Champ Tu Le Resort. Za městem Tu Le se můžete ubytovat i v průsmyku Khau Pha. Níže některé tipy pro ubytování v Tu Le.

icon-home Ubytování v Tu Le / Van Chan:

Homestay Nhận Thịnh
Homestay Búng Sổm
Gio Nui Homestay And Restaurant
Khách sạn Mường Hoa
Le Champ Tu Le Resort (luxusnější resort)

tu-le-valley-yen-bai-vietnam4
Tu Le v provincii Yen Bai je zemědělská oblast a hlavně se zde sklízí rýže.


icon-info-circle Dotazy a tipy – Údolí a městečko Tu Le:


Jak se dostat z Hanoje do Tu Le?

Můžete využít minivan či autobus (cca 6 hodin) a nebo jet na motorce (zkušení řidiči). Neexistuje vlakové spojení do Tu Le ani do Mu Cang Chai, jen do města Yen Bai. Autobus z Hanoje do Mu Cang Chai jede cca 7 hodin.
icon-angle-double-right jízdenky z Hanoje do Tu Le či Mu Cang Chai koupíte na 12go.asia Baolau

Jak se dostat z města Nghia Lo do Tu Le?

> Pokud budete mít stop v Nghia Lo, poté musíte pokračovat již jen autobusem či na motorce. Mezi Nghia Lo a Tu Le jezdí i lokální malé autobusy, ale velmi limitovaně a časy si tak musíte zjistit vždy před odjezdem, nejlépe se ptát tam, kde budete ubytováni, spíše bych se na autobusy nespoléhal.

Jaké možnosti stravování jsou v městečku Tu Le?

> Ve městě Tu Le je řada menších vietnamských restaurací a není problém zde zakoupit různá vietnamská jídla.

Kde se nachází městečko a údolí Tu Le?

> Městečko a údolí Tu Le se nachází v provincii Yen Bai, okres Van Chan, cca 240 km od Hanoje a cca 50 km před Mu Cang Chai a 50 km nad Nghia Lo. Město je obklopený horskými masivy a v okolí jsou rýžová pole a rýžové terasy, příroda.

Kdy jet do Tu Le?

> Můžete jet v jakoukoli dobu a měsíc, ale je lepší se vyhnout monzunovému období. Období sklizně rýže je zde na přelomu září-října, říjen je vcelku vhodný měsíc na návštěvu tohoto místa, příjemné teploty, žluto-zlatá rýžová pole, sklizeň rýže.

Čím je Tu Le pro turisty a cestovatele zajímavé?

> Tu Le či okolí u průsmyku Khau Pha je fotogenické hlavně díky rýžovým polím, etnickým Hmongům, krásné krajině, ale i také paragladingu, který se uskutečňuje hlavně u průsmyku Khau Pha, např. tedy za městem Tu Le.

Kde se nachází Průsmyk Khau Pha?

> Průsmyk Khau Pha začíná ihned za městem Tu Le, na silnici QL32, tedy směrem na Mu Cang Chai. Jeho celková délka je cca 30 km. Nadmořská výška průsmyku Khau Pha je cca 1200-1500 m.n.m.

Jak se dostat z Tu Le do Mu Cang Chai?

> Z Tu Le do Mu Cang Chai můžete využít jedině některý z turistických autobusů či soukromých minivanů, které zde občas projíždí a jedou až do Mu Cang Chai a nebo jet na motorce. Časy odjezdů autobusů si musíte zjistit na místě.


Mapa oblasti Tu Le a dále do Mu Cang Chai:

(všechna vyznačená místa protíná hlavní silnice QL32, která je vcelku v dobrém stavu)

tu-le-vietnam-mapa
Poloha městečka Tu Le a trasy do Mu Cang Chai.

Aktuální počasí v Tu Le / Van Chan:

(zobrazení déšťů a bouřek, kliknutím na ikonu v pravém horním rohu si zobrazíte další informace)


Městečko a rýžová pole + okolí v Te Le – Fotky:

tu-le-valley-yen-bai-vietnam5
Hmongové v Tu Le zde bydlí stále v klasických dřevěných chatrčích.
tu-le-yen-bai-rice-field-vietnam3
Od městečka Tu Le se vám naskytně několik výhledů na okolní horské masivy.
tu-le-town-rice-field-vietnam
Tu Le je menší městečko a je to dobré místo k zastávce pokud jedete dále do Mu Cang Chai.
tu-le-valley-yen-bai-vietnam1
Děti u silnice u městečka Tu Le.
tu-le-yen-bai-rice-field-vietnam2
Sklizeň rýže v Tu Le zde probíhá hlavně v říjnu (může se i trochu lišit).
tu-le-town-vietnam1
Chystá se příprava jídla, menší zabijačka v městečku Tu Le.
tu-le-road-vietnam
Silnice QL32, která vede u města Tu Le, je vcelku kvalitní silnice.
tu-le-valley-yen-bai-vietnam
Kousek před městečkem Tu Le se již začnou objevovat první horské scenérie.
tu-le-khau-pha-prusmyk-vietnam
U Průsmyku Khau Pha u městečka Tu Le.

Hang MuaTrang An KomplexOstrov CoToVíza do VietnamuSiem ReapOstrov Koh TaoOstrov Koh PhanganJak do Vung TauDo Nha Trang

Mu Cang Chai – průvodce icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: