Ostrov Co To – Cestovní průvodce + Tipy

ostrov-co-to-vietnam
Ostrov Co To v provincii Quang Ninh – Severní Vietnam. Cestovní průvodce, doprava, tipy, fotky.

Informace o Co To
Jak se tam pohybovat
Silnice a počasí
Ubytování na Co To
Dotazy + Odpovědi
Fotky z ostrova


Ostrov Co To – odlehlejší méně navštěvaný ostrov v provincii Quang Ninh.

    • Ostrov Co To (Đảo Cô Tô) – další možnost kam můžete vyrazit za návštěvou Jihočínského moře v severním Vietnamu. Tento ostrov se nachází cca 50 km od přístavu Cai Rong v provincii Quang Ninh a je výrazně méně navštěvovaný zahraničními turisty. Oblíbený a navštěvovaný je hlavně v turistické sezóně mezi vietnamskými návštěvníky. Já jsem ho navštívil v listopadu 2018 a tedy již po hlavní turistické sezóně, trochu jsem odjel s rozpaky (tak jako z Ostrova Quan Lan), neboť asi 3 velké hezké pláže (z 5 větších pláží) byly zanesené odpadky, ale popořadě…

Součást souostroví Van Don, které zahrnují další stovky malých ostrůvků.

    • Stejně jako Ostrov Quan Lan je Ostrov Co To součástí soustroví Van Don, které se skládá z cca až udávaných 600 menších ostrůvků. Velká část je však neobydlených a nepřístupných i pro běžné turisty. Dle toho co jsem mohl vidět (rozestavěné budovy, hotely…) usuzuji, že Ostrov se připravuje na trochu větší turistický boom, ale to je jen má domněnka. Ostrov Co To byl zhruba ještě před cca 3 lety přístupný pro zahraniční turisty jen se zvláštním povolením, to se však změnilo a na ostrov můžete jet již jen s cestovním pasem.
ostrov-co-to-pristav-mesto
Pohled z hlavního přístavu na městečko na Ostrově Co To.


Ostrov nabídne několik velmi pěkných pláží, ale opět problém – občas ty odpadky.

    • Hned po příjezdu na ostrov se objevíte u hlavního městečka Ostrova Co To (se stejným názvem). Již u města začíná 1.největší pláž a to pláž Tinh Yeu (Bãi tắm Tình Yêu). Tato pláž byla v době mé návštěvy vcelku čistá, voda klidná, teplá, až na výjimky na konci pláži, kde se již objevila spousta bordelu a plastů z moře, pláž byla téměř celý den naprosto prázdná.
  • Nejlepší lodě v Zátoce Ha Long

    • 2.nejdelší pláž na východě ostrova – pláž Hong Van (Bãi tắm Hồng Vàn, délka cca 3,5 km), zcela opuštěná a bohužel zanesena bordelem a plasty, voda ale zcela čistá a průzračná. Voda méně klidná než na západní části ostrova. Přímo u pláže je limitovaná nabídka ubytování.
ostrov-co-to-plaz-tinh-yeu
Hlavní pláž Tinh Yeu na Ostrově Co To, kousek od města.


Hlavní pláže na Ostrově Co To – Tinh Yeu, Hong Van, Van Chay, Bac Van.

    • Pláží na ostrově je několik, ale ty největší jsou výše jmenované čtyři. Naprosto čistá pláž byla v době mé návštěvy jen velmi hezká pláž Van Chay (Bãi tắm Vàn Chảy) v severozápadní části ostrova. Ostatní pláže jako i např pláž Bac Van (Bãi tắm Bắc Vàn) byly bohužel zaneseny plasty a bordelem (to však nemusí platit v turistické sezóně).
    • Všechny tyto pláže na Ostrově Co To jsou snadno dostupné pro turisty a až k nim můžete přijet na motorce/či na kole. Celý ostrov, když budete chtít, projedete na motorce za 1 den.
ostrov-co-to-plaz-tinh-yeu
Západ slunce na Ostrově Co To – Pláž Tinh Yeu u města.


Pláže na ostrově jsou mimo sezónu prakticky zcela opuštěné a bez turistů.

    • Navštívit tento ostrov mimo sezónu znamená výrazně méně turistů, já byl téměř na každé pláži často zcela sám (jen k večeru se poté objevilo pár místních lidí), trošku omezenější služby, ale bohužel neudržované pláže zanesené bordelem. Je důležité doplnit, že v turistické sezóně počítejte s více návštěvníky a i snad tedy uklizenými a čistými plážemi, tak mi to tvrdili i někteří místní lidé, že v sezóně uklízí, ale za tyto slova opravdu nemohu ručit.

Jak jet do Ha Long z Hanoje?

Ostrov v lehčí fázi urbanizace, že by opět výstavby nových hotelů? Možná.

    • Na ostrově v době mé návštěvy také probíhala úprava několika cest, což trošku znepříjemňovalo pohyb na motorce (velká prašnost) a stavěly se nějaké menší silničky zcela nové a byly vidět na pár místech výstavby pravděpodobně nových hotelů/guesthousů. Kdy a co přesně se tam v budoucnu postaví opravdu netuším, jen si přeji aby ostrov nezničili. Prostě trochu podobné obrázky jako na Ostrově Quan Lan.
ostrov-co-to-pamatnik-ho-ci-mina
Památník Ho Či Mina na Ostrově Co To, kousek od centra městečka.


Pohyb po ostrově – na motorce, na kole, či výjimečně hotelovým minibusem.

    • Ostrov Co To je menším ostrovem, velikost cca 10×5 km. K nejbližší a hlavní pláži u města se dostanete pěšky, pokud však vyrazíte dále, doporučuji zapůjčit si motorku/skútr či kolo. Kde si půjčit motorku a kolo? Ptejte se přímo tam kde budete ubytováni – na hotelu/guesthousu, věřím tomu, že vám pomůžou a motorku či kolo zapůjčí či seženou. Kousek od přístavu u města je i malá čerpací stanice.
    • Některé větší hotely mají také na ostrově k dispozici malé otevřené minibusy (podobně jako na Ostrově Quan Lan), které na hotelu naloží lidi a za drobný poplatek je odvezou třeba k pláži nebo na okružní jízdu po ostrově. Nicméně mimo turistickou sezónu může být provoz těchto minibusů omezen a příslušné časy jízd si musíte zjistit až na místě v hotelu. Pohybovat se samozřejmě můžete i pěšky, ale jestli budete chtít každý den jen chodit si nejsem jistý 🙂
ostrov-co-to-plaz-van-chay
Pláž Van Chay na Ostrově Co To – v neturistické sezóně.


Pobřeží Mong Rong a Cau My na jihu ostrova – zdatnější mohou vyrazit i pěšky.

    • Na jihu ostrova, cca 3km od městečka Ostrova Co To se nachází pěkné skalnaté pobřeží Mong Rong + Cau My (Điểm nhìn toàn cảnh Móng Rồng + Bãi đá Cầu Mỵ) s několika zajímavými vyhlídkovými místy na moře i ostrov. Na toto místo se dostanete snadno na motorce/kole, ale i velmi jednoduše ti zdatnější i pěšky. Místo nabízí hlavně na večer velmi pěkné západy slunce a pár zátok/pláží (v době mé návštěvy však byl často vidět nanesený bordel a plasty).

Maják ve středu Ostrova Co To – dostupný snadno na motorce či na kole.

    • Zhruba ve středu severní části ostrova od města, se nachází maják (Hải Đăng Cô Tô) na který se dostanete snadno na motorce, ti zdatnější mohou jet i na kole, cesta je udělaná až k majáku a je trochu do kopce, využijte navigaci dle Google map. Z majáku je nejlepší panoramatický výhled na celý Ostrov Co To.
    • Pro celý pohyb a orientaci na ostrově můžete využívat Google Mapy, jsou zde vyznačeny jak hlavní cesty/silnice, ale i často menší vedlejší cesty např. k plážím. Počítejte spíše s tím, že anglicky se tady s většinou lidí nedomluvíte.
ostrov-co-to-mong-rong-vietnam
Jižní část Ostrova Co To, skaliska Mong Rong (nazývané také jako “Dračí drápy”).


Jaké jsou cesty a silnice na ostrově a co počasí, kdy Ostrov Co To navštívit?

    • Ostrov protíná několik různých menších silnic a menších cest a i vedlejších polních cestiček. Ty hlavní silnice a větší cesty jsou udělané a pohybuje se tu vcelku snadno. Některé vedlejší menší cesty mohou být neudržované a nebo opravované, ale celkově je tady pohyb na motorce vcelku bezproblémový. Některé další cesty v době mého pobytu se opravovali za provozu a stavěly se i cesty zcela nové.

Turistická sezóna na Otrově Co To začíná zhruba od května a končí v září.

    • Turistická sezóna na Ostrově Co To je udávána přibližně stejně jako na Ostrově Quan Lan – tedy cca od 2.poloviny dubna až do září a teploty jsou kolem 30°C (mohou být i vyšší). Toto období je také nejlepší na koupání, v neturistickém období nemusí být koupání v moři bezpečné a jak bylo již psáno, ve vodě mohou být plasty/odpadky a pláže neudržované. V době mého pobytu, v listopadu, byla teplota cca do 27°C. Turistická sezóna – více turistů, více služeb, neturistická sezóna – omezené služby, méně turistů.
ostrov-co-to-hong-van-plaz
Pláž Hong Van na Ostrově Co To – v neturistickém období.


Kde se na Ostrově Co To stravovat a kde a jaké hledat ubytování?

    • Nejlepší možností kde se stravovat je městečko Co To hned u přístavu, je to centrum služeb, restaurací a obchodů, ale i ubytování tohoto ostrova. Je zde dostatečný počet různých restaurací (převládají jídla z mořských živočichů) ale i několik kaváren, dokonce i menší supermarket, obchůdky (+bankomat) takže vybere si tady asi každý. V odlehlých obcích mimo město je výběr samozřejmě výrazně menší, takže doporučuji si pro jistotu koupit něco na cestu, pokud pojedete k plážím (mimo turistickou sezónu může být zavřena většina občerstvení u pláží).

Některé vybrané guesthousy / hotely na Ostrově Co To (rezervace online):
▶️ Homestay CôngAnh ▶️ CôTô Starlight Boutique Hotel ▶️ Sao555 Hotel ▶️ Coto Life-Mini Resort ▶️ Maldives Resort Co To ▶️ Homestay CoTo Haki ▶️ Cuong Thinh Homestay ▶️ Mai Linh Hotel

Guesthousy, homestay, hotely, bungalovy či chatky – ve městě či u pláží.

    • Ubytování na Ostrově Co To – jsou tu různé možnosti ubytování, ve městě převládají menší hotely, guesthousy, většinou průměrné standardní kvality. Mimo města např. v blízkosti pláží mohou být ubytování ve formě bungalovů či chatek. Ceny za ubytování mohou být různé, pohybují se od cca 250-1500 Kč/noc/pokoj.
ostrov-co-to-life-mini-resort
Co To Life Mini Resort kousek od pláže Hong Van na Ostrově Co To.


Na Ostrově Co To pravděpodobně časem vyrostou další hotely a ubytovací kapacity.

    • Na ostrově v neturistické sezóně byly vidět další probíhající výstavby asi nových hotelů a jiných ubytovacích kapacit či obchodů. Ostrov se asi více otevře komerčnímu turismu, tudíž je možné že počet turistů a návštěvníků se v budoucnu bude zvyšovat. Na řadě míst hlavně ve středu ostrova, probíhaly výstavby nových cest/silniček a jiné cesty se opravovali.
    • Nicméně Vietnamci přijíždí hlavně v turistické sezóně, v této době se dle vyjádření místních lidí uklízí pláže a odpadky (za taková vyjádření však nemohu ručit). V neturistickém období je zde výrazně méně turistů, ale pláže mohou být neudržované ale na druhou stranu poloprázdné.
ostrov-co-to-mong-rong-slunce
Zátoka u Mong Rong a Cau My na Ostrově Co To.
ostrov-co-to-pole-vietnam
Rýžové pole kousek od města na Ostrově Co To.


 Shrnutí a praktické informace o Ostrově Co To:


Jak se dostat z Hanoje na Ostrov Co To?

    • Lodě na Ostrov Co To vyjíždí z přístavu Cai Rong. Doporučuji jet nejdříve z Hanoje do města Ha Long a pak dále lokálním autobusem do Cai Rong (Van Don). Mezi Ha Long (autobusová stanice Bai Chay) a městem Cai Rong (Van Don) jezdí veřejný městský autobus v ceně asi cca do 50 Kč, cesta trvá přibližně 1-1,5 hodiny, autobus často staví, konečná stanice autobusu je kousek od centra Cai Rong (cca 1,5 km).
    • Lodní lístek z přístavu Cai Rong na Ostrov Co To stojí cca 8-12 Usd, opět přesné časy a ceny si musíte zjistit na místě (cca 2-3 lodě za den). Lístky na lodě bylo možné rezervovat online na Baolau, v poslední době to však možné již nebylo, nicméně můžete zkusit Baolau třeba se lístky opět objeví. Lodě z přístavu Cai Rong jezdí do hlavního přístavu v západní části Ostrova Co To. Přístav je přibližně 600m od městečka Co To.

Jak se dostat z Ostrova Co To zpět do Cai Rong?

    • Z přístavu u městečka Co To vyjíždí zpáteční lodě do Cai Rong. U přístavu je lodní terminál kde si můžete zjistit časy odjezdu lodí a zakoupit lodní lístek.

Jak se dostat z Ostrova Co To na Ostrov Quan Lan?

    • Mezi ostrovy by měla jezdit loď. Nicméně má osobní zkušenost je taková, že cestu jsem chtěl uskutečnit, na lodním terminálu na Ostrově Co To mi bylo řečeno že loď vyjíždí v 8.00, bohužel když jsem dorazil na místo, bylo mi řečeno že loď bohužel nejede. Více informací bohužel nemám, důvod mi nikdo nedokázal vysvětlit.

Jaké je nejbližší letiště od Ostrova Co To?

    • Nejbližším letištěm se od konce roku 2018 stalo nově otevřené Mezinárodní letiště Van Don. Letiště je přibližně 10 km od přístavu Cai Rong. Dostanete se sem tedy letecky z některých destinací středního ale i jižního Vietnamu.

Jak je velký Ostrov Co To?

    • Co To je malý ostrov v Jihočínském moři, velikost přibližně 15×8 km. Velikostí by se dal srovnat s Ostrovem Quan Lan. Zhruba za 1 den se dá projet ostrov na motorce celý.

Co vidět na Ostrově Co To, jaká jsou zajímavá místa?

    • Pláže – Tinh Yeu, Van Chay, Hong Van, Bac Van
    • Pobřeží/skaliska – Mong Rong a Cau My na jihu ostrova
    • Maják v severní části ostrova (Hải Đăng Cô Tô)
    • Památník Ho Či Mina u města
    • Budhistický chrám se zvonem 3 km východně od města (Chùa Cô Tô)
    • Křesťanský kostel u města (Nhà thờ đảo Cô Tô)

Jaké jsou nejhezčí pláže na Ostrově Co To?

    • Za mě osobně nejhezčí pláží byla asi pláž Van Chay a pak dále i hlavní pláž u města Co To – Tinh Yeu. Pláž Van Chay byla nejčistší pláží na ostrově v době mého pobytu, bez jediného odpadku, opravdu pěkná a čistá, klidné moře. Ani zbývající 2 velké pláže – Hong Van a Bac Van nejsou vůbec ošklivé, nicméně byly zaneseny bohužel bordelem a plasty (v turistické sezóně by měly být uklizené).

Kde si na ostrově Co To zapůjčit motorku?

    • Na ostrově jsem  neviděl žádnou oficiální půjčovnu motorek/skútru, nevylučuji však že časem se nějaká otevře. Zapůjčení tedy řešte tam kde budete ubytováni, ptejte se, pomůžou a možná i motorku zapůjči či seženou. Půjčení motorky stojí tak jako jinde ve Vietnamu – cca 7-12 Usd na 1 den, osobně jsem měl půjčenou motorku přes hotel.

Jak moc je Ostrov Co To navštěvovaný?

    • V neturistickém období jezdí menší počet turistů, nicméně nevýhodou může být to že pláže jsou opuštěné a neudržované. V době mého pobytu jsem byl na mnoha plážích zcela sám, bez jediného turisty. V turistickém období však může být situace jiná a určitě bude přijíždět hlavně více Vietnamců.

Kdy je turistická sezóna na Ostrově Co To?

    • Turistická sezóna na Ostrově Co To začíná zhruba v květnu a končí v září. Tzn. více turistů, dostupné služby. Teploty v tomto období se pohybují kolem 30 °C. Nicméně to neznamená, že sem nemůžete přijet i v jiném čase, spíše bych se ale vyhnul zimním měsícům.

Je možné zakoupit nějaké občerstvení přímo na plážích?

    • V době mého pobytu byly téměř všechny restaurace a občestvovací stánky u všech pláží na Ostrově Co To uzavřeny, v turistickém období bude situace určitě jiná a stánky budou otevřené. Doporučuji si vzít minimálně alespoň pití na cestu sebou, pokud vyrazíže k plážím.

Je nutné na Ostrov Co To cestovat s turistickým průvodcem?

    • Ne není to nutné, na Ostrov Co To nemusíte mít turistického průvodce, ostrov je malý, snadná orientace dle map, ztratit se opravdu nemůžete a na ostrově nejsou žádné historické památky ke kterým byste potřebovali odborný výklad.

Je nutné mít k návštěvě Ostrova Co To speciální povolení?

    • Zhruba před 3 roky museli mít zahraniční turisté speciální povolení určené k návštěvě Ostrova Co To. To však již neplatí a na ostrov se dostanete jednoduše jen s cestovním pasem, v přístavu Cai Rong projdete asi 10 minutovou procedurou, předložíte cestovní pas, úředník si pas na pár minut odebere a poté opět vrátí a vy můžete nastoupit na loď. Neplatí se žádný speciální poplatek.

Jaké ostrovy v okolí Ostrova Co To lze navštívit?

    • Přibližně 2km od Ostrova Co To se nachází další 2 výrazně méně urbanizované ostrovy, na které se lze dostat loděmi (odjezdy si musíte zjistit na Ostrově Co To v lodním terminálu). Ostrov Thanh Lan (Đảo Thanh Lân) – poměrně větší ostrov, téměř celý zalesněný a jen s 2 malými obcemi. Ostrov Co To Con (Đảo Cô Tô Con) – malinký ostrov s několika plážemi, určený na kratší denní výlety.

Kde se na Ostrově Co To ubytovat?

    • Doporučuji zvolit městečko Co To, cca 600 m od hlavního lodního přístavu. Zde najdete několik různých guesthousů/hotelů. Ve měste je i dost restaurací, občerstvení, kaváren i malý supermarket, je to taková základna ostrova. Využít můžete Airbnb a nebo i portál Agoda (hledejte oblast Ha Long a poté si vyberte na mapě), viz. některé vybrané nabídky níže.

Další vybrané guesthousy/hotely na Ostrově Co To (rezervace možná online):
▶️ Homestay CôngAnh ▶️ CôTô Starlight Boutique Hotel ▶️ Sao555 Hotel ▶️ Coto Life-Mini Resort ▶️ Maldives Resort Co To ▶️ Homestay CoTo Haki ▶️ Cuong Thinh Homestay ▶️ Mai Linh Hotel

homestay-cong-anh-co-to-island
Homestay Cong Anh na Ostrově Co To (foto: Agoda).
coto-jade-island-vietnam
Coto Jade Island na Ostrově Co To (foto: Agoda).
ostrov-co-to-mapa-vietnam
Mapa a poloha Ostrova Co To, více detailnější mapu se zajímavými místy naleznete v článku o Zátoce Ha Long.


Aktuální počasí na Ostrově Co To a kolem ostrova:

(zobrazení dešťových přeháněk, v horním pravém rohu kliknutím na ikonu můžete zobrazit další informace)


Další fotografie z Ostrova Co To:

ostrov-co-to-plaz-tinh-yeu-vietnam
Pohoda na zcela prázdné pláži Tinh Yeu u města Co To.
ostrov-co-to-hlavni-pristav
Hlavní přístav na Ostrově Co To, hned u hlavního městečka.
ostrov-co-to-mong-rong
Pobřeží na jižní části Ostrova Co To – Mong Rong.
ostrov-co-to-plaz-hong-van
Bordel na pláži Hong Van na Ostrově Co To – v neturistickém období.
majak-ostrov-co-to-vietnam
Maják na Ostrově Co To – odtud je nejhezčí výhled na celý ostrov.
budhisticky-chram-ostrov-co-to
Budhistický chrám na Ostrově Co To.
ostrov-co-to-plaz-van-chay1
Pláž Van Chay na Ostrově Co To, dle mě nejhezčí a nejčistší pláž.
plaz-van-chay-ostrov-co-to-slunecniky
Opuštěná prázdná pláž Van Chay na Ostrově Co To.
ostrov-co-to-plaz-bac-van
Pláž Bac Van na Ostově Co To (v neturistickém období), nikde, nikdo.
chram-ho-ci-min-ostrov-co-to
Budhistický chrám u památníku Ho Či Mina na Ostrově Co To.
ostrov-co-to-plaz-mesto
Městečko Co To je hlavní základnou Ostrova Co To.
ostrov-co-to-mong-rong-cau-my
Pobřeží Mong Rong – Cau My na Ostrově Co To.
kostel-ostrov-co-to-vietnam
Kostel u městečka Co To.

Ostrov Quan LanHang Mua – Ninh BinhTrang An KomplexVodopády Ban GiocZ Hanoje do HueZ Hanoje do Da NangZe Saigonu do Da Lat

Zátoka Ha Long icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: