Cestování ve VIETNAMU bez cestovky → Tipy

Vietnam - Lai Chau
Proč cestovat ve Vietnamu bez cestovky na vlastní pěst?

1. Do Vietnamu bez cestovky?
2. Kde vidět autentický Vietnam?
3. Méně navštěvovaná místa
4. Proč jet či nejet do Vietnamu?
5. Kolik může stát cesta?
6. Jak se přepravovat a čím?
7. Na jak dlouho jet?
8. Často kladené dotazy

DO VIETNAMU BEZ CESTOVKY na vlastní pěst! Nejlepší rozhodnutí.

Tento web aonline průvodce po severním Vietnamu jsem založil abych podpořil nezávislé cestovatele, kteří se chtějí vydat do severního Vietnamu bez cestovní agentury na vlastní pěst. A jde to jako do kdejaké jiné země, opravdu. V severním Vietnamu není třeba se čeho bát, jestli vám někdo bude říkat, že tady na Vás číhá velké nebezpečí, tak já budu říkat, že neříká pravdu. Většina lidí cestuje převážně do jižního Vietnamu. Osobně si myslím, že i severní Vietnam má co nabídnout a ještě nabídne. Vietnam s batohem pro individuální cestovatele může být dobrou volbou. Každoročně do Vietnamu přijíždí miliony zahraničních turistů, jen v roce 2019 to bylo již cca 18 milionů (převážně z Asie). V roce 2020 byl samozřejmě propad návštěvnosti turistů kvůli celosvětové pandemii způsobené koronavirem.

Rezervujte si výlet / túru ve Vietnamu zde

Vietnam se extrémně rychle vyvíjí a samozřejmě také modernizuje.

Vietnam je bezpečná a krásná země, je tak bezpečná a ještě mnohem více než cestování kdekoli jinde po Evropě. Já osobně jsem se tady cítil zcela bezpečně, a nikdo tady na vás číhat nebude (kromě náhaněčů na turistických místech). Všude jako jinde na celém světě však buďte obezřetní. Lidi co chtějí pohodlí či organizovaný zájezd platí desetitisíce korun za 14 denní zájezd do Vietnamu s cestovní agenturou. Dle mého názoru je to však zbytečné, ale chápu, že pro některé lidi i organizovaná dovolená může být pěkná, tady se však zaměřím spíše na to jak jet do Vietnamu bez cestovky.

vietnam-cestovani-son-la
Někde v provincii Son La, směrem na Dien Bien Phu.


CO SI VYBERETE? První varianta je určitě lepší.


1. VIETNAM bez cestovky
– cca 35 000,- Kč / 1 osoba / 1 měsíc (více zážitků, více míst, svoboda pohybu)

2. VIETNAM s cestovkou – až 65 000,- Kč a více / 1 osoba / 2 týdny (méně zážitků, méně míst)

Cena je za zpáteční letenku (cca 15 000,- Kč), dopravu, stravu, další výdaje. Při cestování 2 osob se mohou výdaje lišit. Samozřejmě také existují cestovky, které vám sestaví zájezd na klíč a nebo jezdí mimo turistická místa, nabídka v Čr je dle mého názoru však omezená.

Vietnam je pro cestovatele a turisty relativně levnou zemí. Ceny se zvyšují čím blíže jste turistickému místu či atrakci. Na vesnicích a v menších městech jsou ceny za jídlo a ubytování výrazně nižší. Nicméně s rychlým moderním vývojem v této zemi lze počítat, že ceny za služby se budou pomalu zvyšovat. Luxusní služby a hotely jsou nabízeny převážně na turistických místech.

Cestovani ve Vietnamu
Cestování ve Vietnamu – Město Son La.


VIETNAM JE PERLA ASIE – jiný svět, různí lidé, jiný život než tak jak ho známe, jiná mentalita obyvatel – ale mimo turistické spoty!

A nejlépe si ho vychutnáte, pokud seberete odvahu a do Vietnamu se vydáte sami bez cestovní agentury a mimo turistické cíle. Nejprve však budete potřebovat vízum do Vietnamu. Doporučuji ověřený postup online získání nejlevnějšího víza do Vietnamu a to bud jednovstupové E-vízum na 1 měsíc pobytu (nově od 1.2.2017) a nebo Víza po příletu (Visa on arrival, VOA, vícevstupová).

Než dorazíte do Vietnamu, naučte se nějaká slova vietnamsky.

Pokud si koupíte zájezd od cestovní agentury, tak většina cestovek vám nabídne návštěvy těch nejvytíženějších míst a vyhodíte desetitisíce korun zcela zbytečně za 14 dní. Ano uvidíte třeba krásnou zátoku Ha Long a další turistické spoty, ale tam pravou atmosféru Vietnamu asi nenajdete. Pravá autenticita severního Vietnamu je mimo tato místa.

Upřímně říkám – to radši jeďte na 1 měsíc na Sardinii než do Vietnamu s cestovní agenturou a budete spokojení. A nebo ty peníze dejte radši na charitu. Uděláte dobrou věc.

Jenže Sardinie není Vietnam:


Severní Vietnam asi není pro každého – kdo očekává mimo turistická místa luxusní ubytování a komfort služeb, bude možná zklamán.

Pravý Vietnam uvidíte hlavně mimo turistické atrakce a místa. Vesnice, hory, rýžová pole, zapadlé kouty mimo civilizaci, milí a přátelští lidé různých etnických skupin. Půjčte si motorku a vyražte na průzkum mimo města, nebudete zklamáni a domů se vrátíte s báječnými zážitky. Buďte však velice opatrní při jízdě na motorce, potkáte zde spousty sebevrahů a hazardérů, ale moc nehod nebo téměř žádnou nehodu asi neuvidíte. Nejprve než budete cestovat ve Vietnamu na motorce, přečtěte si článek doprava ve Vietnamu.

Pro cestování do méně navštěvovaných míst je nezbytná motorka.

Naopak, na turistických místech budete pod neustálým tlakem naháněčů, těch co vidí ve vás jen chodící banky, a těch co na vás budou zkoušet různé triky a finty aby z vás dostali ještě nějaký ten dolar nebo dong navíc. A oni to umí a ty dolary z vás většinou dostanou (pokud ty dolary budete mít u sebe). Taková rizika se snižují čím dále jste od jakéhokoli města. Je dobré však opět poznamenat, že ne všude všichni lidé myslí jen na peníze a lidé jsou většinou přátelští.

Cestování ve Vietnamu
Cestování ve Vietnamu na motorce – provincie Lai Chau.

Severní Vietnam není jen Hanoj, Zátoka Ha Long a nebo město Sapa.

Hanoj, zátoka Ha Long a město Sapa jsou nejnavštěvovanější místa na severu, tisíce turistů a někdy i frustrace, ale neplatí to samozřejmě stále. A na těchto místech se vydělávají těžké peníze – bohužel. Hanoj je hlavní město Vietnamu, zátoka Ha Long je jedno z nejkrásnějších míst na světě zapsané na seznamu UNESCO, a Sapa jedno z nejsevernějších míst na severu, kde můžete pozorovat etnické obyvatele, kteří ještě stále dodržují staré zvyky v chudé ale nádherné krajině. Dobrou alternativou je návštěva provincie Ha Giang, která je zatím nedotčena masovým turismem.

Stovky turistů potkáte hlavně v Hanoji a zátoce Ha Long.

Obyvatele až 54 etnických skupin můžete vidět ale kdekoli jinde. Poněkud horší je to někde s dostupností, některé oblasti jsou dosti daleko. Autobusy ve Vietnamu jezdí do téměř všech míst a dost často, nutno však dodat, že v horách poněkud omezeněji a jsou dosti pomalé, řidiči také jezdí jak šílenci. Ale v Asii jezdí takto téměř všude. Sapa má naopak velice dobrou dostupnost a ve městě je dostatek dobrých služeb. Připravte se ale na spousty turistů, ovšem také záleží v jakém časovém období sem přijedete.

Trekování ve Vietnamu
Trekování s Hmongy a cestování ve Vietnamu po vlastní ose.


Zkuste cestovat také jiná místa severního Vietnamu! Moc Chau, Lai Chau, Ha Giang, Lang Son a Cao Bang jsou dobrými tipy.

Pravý sever Vietnamu poznáte hlavně mimo turistické atrakce a spoty. Avšak někde zažijete pravý Vietnam i ve městech. Takové „město duchů“ Lai Chau s typickými socialistickými rysy není vůbec špatný tip 🙂 Všude platí jedno pravidlo – půjčit si motorku a vyjet mimo město. Doprava ve Vietnamu však může být i nebezpečná, a silnice v horách nejsou v moc dobrém stavu, pokud si nejste jistí zda jízdu na motorce zvládnete, nepůjčujte si ji. Pokud chcete vidět přírodu, etnické obyvatele, hory, bez cestování na motorce či privátního průvodce se neobejdete (pokud nebudete mít taxi).

Kde nejsou stovky turistů je pravé kouzlo Vietnamu.

Krásná místa jako je Moc Chau, Lai Chau či Ha Giang a Lang Son tam na vás čekají. Čajové plantáže, kvetoucí ovocné sady, obrovská rýžová pole, úžasná panoramata a hory, údolí v kombinaci s etnickými obyvateli jsou nezapomenutelné. Nepromarněte tato místa, cestovat do severního Vietnamu a navštívit jen Hanoj a zátoku Ha Long, je prostě málo. Nutno zdůraznit, že právě na tato místa jezdí většina cestovních agentur a potkáte zde tisíce turistů.

Vietnam - Moc Chau
Vietnam – cestování v Moc Chau


Pokud jezdíte na připravené dovolené a jste zvyklí na válení se na pláži a na nablískané talíře, tak cestování do Vietnamu radši zvažte! Turistická místa vám luxus mohou nabídnout, ale opět platí, že pravá autenticita Vietnamu je mimo turistická místa.


Proč cestovat do Vietnamu:

  • poznáte zcela jiný život, než tak jak ho žijeme my
  • chcete navštívit obyvatele etnických menšin v horách
  • máte rádi hory a trekování
  • milujete přírodu a fantastické scenérie
  • vyhledáváte dobrodružství
  • jste nezávislí cestovatelé a nejezdíte s cestovkou
  • rádi cestujete na motorce
  • výjimečné kulinářské zážitky vietnamské kuchyně
  • no a pak jestli odpovíte na většinu bodů níže odpovědí „NE“

Proč necestovat do Vietnamu:

  • válíte se každý rok u moře a jste zvyklí na komfort (ale i to můžete ve Vietnamu dostat)
  • potřebujete kolem sebe luxus (na severu ho zatím moc nenajdete, výjimečně)
  • jste líní, a bojíte se udělat nějaký ten krok navíc
  • zavřete se do hotelu a nevystrčíte nos
  • nejste příliž přátelští
  • nemůžete se koukat na bídu a chudobu vesnických obyvatel (pro tyto lidi je to však normální)
  • pojedete jen na největší turistická a navštěvovaná místa
Vietnam - Parfémová pagoda
Vietnam – říční cesta k Parfémové pagodě (Chua Huong)


Kolik stojí cestování ve Vietnamu?

Jak už bylo napsáno výše, cestování ve Vietnamu je levné, ale nemusí tomu tak být na velkých turistických místech. Pokud nebudete příliš utrácet a pařit každý den, tak za 1 měsíc pobytu byste neměli zaplatit více jak 35 000,- Kč komplet i se zpáteční letenkou za 1 osobu. Pokud seženete letenku v akci a budete ve Vietnamu na cenách smlouvat, můžete se dostat i pod 30 000,- Kč. Tato cena platí pro low-cost cestovatele, kteří nevyhledávají luxusní hotely a každý den nepaří (v severním Vietnamu však hodně luxusních hotelů moc nenajdete, ty jsou hlavně jen v Hanoji, Ha Long, Sapa). Samozřejmě každý z nás má jiné nároky a požadavky a Vietnam si můžete užít i celkem luxusně.


Rozeberme si tuto cenu na 1 měsíc, 1 osobu v Kč trochu detailněji:

vízum do Vietnamu na 1 měsíc (jednovstupové) – 25 USD (tzv. E-vízum na 1 měsíc pobytu)
cestovní pojištění – alespoň v ceně cca 1 000,-
zpáteční letenka – 12-13 000,- (i za tuto cenu se objevují letenky v akci)
strava na 1 den – 150,- (snídaně, oběd, večeře, nápoje – stravování na ulici a v levnějších bistrech)
ubytování na 1 noc v guesthousu, pokoj pro 2 osoby průměrné kvality (Nha Nghi) – 150,-
zapůjčení motorky na 1 den – cca 250,- (cca 15 dní – 3 800,-), nepočítám případné zapůjčení či koupi na celý měsíc
benzin do motorky na 1 den – cca 100,-
doprava autobusy za celý měsíc – cca 500,- (využití  přibližně 5x)
vstupy na památky či do vesnic na 1 den – cca 100,-
jiné drobné výdaje na 1 den – cca 50,-

Kompletní cena za cestování ve Vietnamu na 1 měsíc/1 osoba: cca 35 000,- Kč (orientačně)

hanoj-vietnam-cestovani
Vietnam – Ho Či Minovo Mauzoleum v Hanoji.


Jak a s čím cestovat ve Vietnamu, jak se pohybovat?

Jak již bylo výše napsáno, nejlepší varianta pro cestování ve Vietnamu je využití motorky (pronájem či koupě). Ve Vietnamu se však můžete pohybovat a cestovat tak jako u nás. K dispozici jsou autobusy různých kvalit, vlaky (na severu však méně tras), taxi, mototaxi, pronájmy kol, ale také letecké spoje mezi velkými městy. Pro vyhledání vlakových a autobusových spojů a online nákupu jízdenek ve Vietnamu využijte vyhledávač Baolau nebo 12go.asia. Oficiální e-shop vietnamských železnic Dsvn.vn bohužel někdy neakceptuje zahraniční platební karty při nákupu online. Více informací o nákupu online jízdenek na vlaky, autobusy, či lodě si přečtěte podrobně v článku doprava ve Vietnamu. Společnost Baolau (má ficiální ceny jízdenek dopravců) doporučuje i průvodce Lonely Planet nebo společnosti Vietnam Airlines či cest.fórum Gapyear.

Cestovní pojištění do Vietnamu

Cestování ve Vietnamu na motorce:

• pravděpodobně nejlepší varianta cestování je zapůjčení či koupě motorky
• zapůjčení stojí od 8-15 USD/1 den (tato cena platí pokud si motorku půjčíte např. na 1-4 dny, pokud si půjčíte motorku např. na 1 měsíc, cena se výrazně sníží).
v Hanoji se jezdí všude, v protisměru, po chodnících, na zákazech, atd…
• motorku si před půjčením zkontrolujte a vyzkoušejte a doporučuji si ji i vyfotit před prodejcem
• při koupi či půjčení motorky musíte dostat od obchodníka modrou kartu vlastníka (při zapůjčení alespoň kopii)
• modrá karta prokazuje údaje o vlastníkovi motorky, pokud byste ji neměli, můžete mít problém s policií
• při zapůjčení či koupi  motorky byste měli také dostat příslušnou smlouvu (v případě uplatnění cestovního pojištění)
mezinárodní řidičský průkaz pro řízení nezbytný (sebou vzít i svůj český řidičský průkaz)

motorky-pujceni-vietnam-bikesbooking

vietnam-motorkadoprava-severni-vietnam

Cestování ve Vietnamu autobusem:

• jezdí různé typy různých společností: minibusy, městské autobusy, turistické autobusy, dálkové spací noční autobusy
• autobusy ve Vietnamu jezdí téměř všude a často, s výjimkou horských oblastí, tady se intervaly značně liší, doporučuji se ptát na místě (Vietnamština je však někde nezbytná, lze využít Google Překladač v mobilu, mě se často osvědčil)
• cenově dostupná varianta cestování ve Vietnamu
• často se nedodrží přesné časy odjezdu/příjezdu
• v horských oblastech můžete jet 100 km i 3 hodiny (přinejhorším vůbec nejet, např. sesuv půdy…)

Cestování ve Vietnamu vlakem:

• vietnamské vlaky jsou většinou čisté, nejsou však moc rychlé
• některé jsou pohodlné, lůžkové, někde jsou však jen stále dřevěné lavice
• doporučuji si koupit jízdenku online na Baolau
• lístek si samozřejmě můžete koupit i na nádraží, nicméně počítejte s tím, že některé spoje mohou být vyprodané

V SEVERNÍM VIETNAMU JSOU PROZATÍM TYTO VLAKOVÉ TRASY:
Hanoj – Lao Cai (návštěvníci mířící do Sapy)
Hanoj – Dong Dang (provincie Lang Son)
Hanoj – Haiphong (Ha Long Bay)
Hanoj – Quan Trieu
Hanoi – Ninh Binh a dále až na jih do Ho Či Minova města

Cestování ve Vietnamu taxikem:

• taxi ve Vietnamu je poměrně rozšířené, hlavně v Hanoji a dalších větších městech
• v Hanoji se všeobecně doporučuje společnost Mai Linh nebo Taxi Group
• zeptejte se řidiče zda má taxametr, a trvejte na něm, doporučuji sledovat taxametr i za jízdy
• mějte drobné bankovky, řidiči mohou tvrdit, že nemají na vrácení
• lze také využít ve větších městech alternativní taxislužbu Grab (obdoba Uberu)

cestovani-vietnam-motorka
Cestování ve Vietnamu na motorce v horských oblastech.


Na jak dlouho jet/ letět do Vietnamu? Jak dlouho cestovat?

Každý z nás cestuje jinak a má jiné potřeby, chce vidět a zažít něco jiného. Pokud však chcete severní či jižní Vietnam poznat trochu více doporučuji si vyhradit minimálně 3-4 týdny na každou z těchto částí Vietnamu, toto je jen můj názor. Vietnam je velká země, přesuny a doprava trvá často dosti dlouho a v některých horských oblastech jsou špatné či hůře sjízdné silnice.

Nabídky ubytování ve Vietnamu a kde je rezervovat.

Nabídka ubytovacích kapacit je poměrně velká hlavně ve velkých městech. Na turistických místech jsou také i luxusní hotely téměř se všemi službami. Toto platí hlavně pro města Hanoj, Ha Long, Hai Phong, Sapa. Není problém jakékoli ubytování ve Vietnamu rezervovat online. Nicméně na některých odlehlých místech nemusí být nabídky na internetu.

Téměř všechny hotely, hostely a guesthousy (Nha Nghi) mají Wifi pro přístup na internet, teplou vodu, někde klimatizaci a televizi. Na některých guesthousech jsou občas tvrdší lůžka, počítejte s tím. Hodně se také rozjelo ubytování přes Airbnb. Na Airbnb, které roste, si můžete rezervovat i homestay ubytování u etnických obyvatel v typických chatrčích. Pro rezervaci online doporučuji využít ověřené portály Agoda nebo Booking.

vietnam-ubytovani-Mega-Studio-Homestay
Mega Studio Homestay – 15 minut od centra Hanoje (rezervace možná na Airbnb nebo i Agoda)


Než se rozhodnete cestovat ve Vietnamu, přečtěte si tyto důležité informace:

> Jak vyřídím nejlevnější víza do Vietnamu?
>
Na co si dát ve Vietnamu pozor?
> Jaké nejdůležitější věci si vzít do Vietnamu?
> Potřebuji očkování do Vietnamu?
> Kde se ubytovat ve Vietnamu?
> Jak na volání a internet ve Vietnamu?
>
Tipy a dotazy na cestování v sevením Vietnamu
>
Itineráře pro severní Vietnam
>
Cestovní pojištění do Vietnamu

knihy-vietnam-banner

Vietnam však stále nabízí místa, kam typičtí turisté a cestovní agentury nejezdí.

Cestování ve Vietnamu má stále své kouzlo hlavně na neturistických místech a doufám jen, že to ještě chvíli potrvá, otázkou je jak dlouho. Nicméně Vietnam je Vietnamců a je tudíž jejich věcí jak se bude dále Vietnam měnit. Za nejnavštěvovanější místa ve Vietnamu jsou považovány: Hanoj, Ha Long, Sapa, Ninh Binh na severu a Hoi An, Hue, Nha Trang, Da Nang a DaLat, Ho Či Minovo město ve středním a jižním Vietnamu.

Do Vietnamu bez cestovky určitě stojí za to jet. Nemusíte se bát nedostupností služeb, všude někdo a něco je a nebo někdo něco prodává. Pokud se bojíte cestovat na motorce, tak téměř všude jezdí místí autobusy (v horských oblastech je doprava omezenější). Kvalita ubytování je na celkově dobré úrovni a lidé většinou nápomocní. Doufám, že si cestování ve Vietnamu bez cestovky užijete naplno!

plaz-van-chay-ostrov-co-to
Pláž Van Chay na Ostrově Co To (Souostroví Van Don).


Otázky a odpovědi – Cestování ve Vietnamu:

1. Jak a kde koupím jízdenky / letenky pro Vietnam?

    • Jízdenky a letenky pro dopravu ve Vietnamu koupíte jednoduše online na Baolau nebo 12go.asia. Na těchto ověřených vyhledávačích najdete nejširší nabídku jízdenek a letenek pro Vietnam a i sousední země.

2. Jak poznat Vietnam i do jeho větší hloubky?

    • Převážná většina turistů jezdí stále na ta samá místa (např. Sapa, Zátoka Halong..). Nicméně Vietnam je daleko zajímavější i na neturistických místech, autenticita, nekomerční prostředí. Pro dopravu na taková místa musíte mít buď motorku a nebo svého soukromého dopravce.

3. Jaká jsou nejzajímavější místa na severu Vietnamu, kam jet?

    • Na severu je jich spousta, více turistická, ale i výrazně méně navštěvovaná. Rozhodně si zařaďte do itineráře i méně turistická místa (např. Cao Bang, Ha Giang či Son La) stojí to za to.

4. Jak se nejrychleji dostanete ze severu do středního či jižního Vietnamu?

    • Nejrychlejší variantou je letecké spojení. Hlavní letiště v Hanoji je letiště Noi Bai, cca 25 km severně od Hanoje. Z tohoto letiště lze využít přímé lety např. do Vinh, Dong Hoi, Hue, Da Nang, Ho Či Minovo město.

5. Jak na víza do Vietnamu, jak je získat a na jak dlouho?

    • Nejčastěji turisty využívané vízum pro turisty je vízum na 1 měsíc pobytu, a to buď přes schvalovací dopis a nebo objednání online e-víza. Vše podstatne k vízum zde. Jak na víza do Vietnamu?

6. Na jak dlouho jet do Vietnamu?

    • Záleží na mnoha faktorech a vašich představách co preferujete. Důležité je, jak se chcete přepravovat, doprava zabere hodně času, zda preferujete spíše pomalejší dovolenou než hektické létání z místa na místo. Optimální je 1 měsíc na každou část Vietnamu, tedy 1 měsíc na sever, střed, či jih.

7. Má smysl se nechat do Vietnamu očkovat?

    • Poraďte se se svým doktorem. Osobně bych asi spíše využil doporučovaná očkování, je to jen můj názor a nikomu ho nenutím a ani samozřejmě nemohu. Není již nutné mít očkování proti Covidu. Důležitá je také pečlivá hygienická prevence. Vše o očkování čtěte zde: Očkování do Vietnamu.

8. Jak se nejlépe přepravovovat po Vietnamu?

    • Kam se lze dostat vlakem, doporučuji využít vlakové spojení. Vlaková síť však na severu není tak rozšířená a na spoustu míst se dostanete jen autobusem / minivanem, na motorce a nebo soukromým autem. Pro průzkum okolí je vhodný skútr / motorka, to však není vhodné úplné pro každého.

👉 Výhody a nevýhody cestování ve Vietnamu na vlastní pěst:

➕ Výhody ➖ Nevýhody
Flexibilita: Cestování na vlastní pěst vám umožňuje plně si naplánovat itinerář a mít větší flexibilitu v přizpůsobení cestování vašim potřebám. Jazyková bariéra: Místní obyvatelé ve Vietnamu často mluví převážně vietnamsky, což může ztížit komunikaci a porozumění, zejména mimo turistické oblasti.
Autentičnost: Cestování na vlastní pěst vám umožňuje prozkoumat autentické stránky Vietnamu a interagovat s místními obyvateli a jejich kulturou. Potřeba vlastního plánování: Při cestování na vlastní pěst je třeba předem plánovat trasu, ubytování a další logistické detaily, což vyžaduje více času a úsilí.
Nezávislost: Cestování na vlastní pěst vám dává nezávislost a možnost objevovat místa mimo turistické trasy a přizpůsobit si tempo cestování podle svých preferencí. Logistika: Navigace v neznámém prostředí a řízení dopravy ve Vietnamu může být obtížné a vyžaduje důkladné plánování a orientaci v místní dopravě.
Rozmanitá kuchyně: Vietnam je proslulý svou rozmanitou a chutnou kuchyní, kterou si můžete vychutnat na vlastní pěst a ochutnat místní speciality. Potenciální kulturní rozdíly: Místní zvyky a tradice ve Vietnamu se mohou lišit od těch, které jste zvyklí, a vyžadují respekt a přizpůsobení se novému prostředí.
Ekonomické: Cestování na vlastní pěst může být ekonomicky výhodnější, protože můžete vybírat ubytování, dopravu a stravování odpovídající vašemu rozpočtu. Ochrana zdraví: Při cestování na vlastní pěst je důležité být obezřetný ohledně hygienických podmínek a zdravotní péče, abyste minimalizovali riziko nemocí a nežádoucích incidentů.

vietnamska-kultura-tradice-zvyky

UbytováníMapyVíza do VietnamuOčkováníPenízePočasíTrekování + ParkyMauzoleumMotorkyTipyHa Long Bay

Praktické informace ➔

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 41

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: