MOC CHAU – Čajové plantáže, příroda a etnika

moc-chau-pruvodce-vietnam
Moc Chau – Cestovní průvodce. Tipy co vidět, kde se ubytovat, kam jet a další tipy pro okolí Moc Chau.

ℹ️ Informace o Moc Chau
🚍 Jak se dostat do Moc Chau
☀️ Počasí v Moc Chau
🏡 Ubytování v Moc Chau
🔍 Zajímavá místa v Moc Chau
📍 Mapa zajímavých míst

Moc Chau: čajové plantáže a Hmongové.

Moc Chau je okres provincie Son La a jeho hlavní město stejného názvu je obrovská hornatá a kopcovitá oblast. Leží cca 200 km západně od Hanoje ve výšce 1050 m.n.m. Je to velice dobrá zastávka mezi městy Son La a Mai Chau. Pokud se zde budete pohybovat, doporučuji v této krásné oblasti čajových plantáží a kvetoucích ovocných stromů a květin na chvíli zůstat. Tou chvílí myslím minimálně 3-4 dny.

Chcete vidět kvetoucí stromy a keře v dokonalém kontrastu? Přijeďte na jaře.


Hlavně na jaře je v Moc Chau období čaje a sklizně švestek, broskví, meruněk a dalšího ovoce. Počátkem února zde začínají např. kvést švestkové stromy. Buďte opatrní před návštěvou polí kde jsou tyto stromy. Kvůli nevhodnému chování některých cestovatelů někde majitelé vybírají i poplatek za vstup. Moc Chau má mírné klima. Průměrná teplota v létě je 20° C, kdy to vypadá jako by oblast byla natřena zelenou barvou, trochu zima je na podzim, jaro je teplé a je nejvhodnější na návštěvu, lze také doporučit září-říjen.

moc-chau-hmong-vietnam
Pani z etnika Hmong v blízké vesnici u města Moc Chau.


Severně od Moc Chau uvidíte úchvatné scenérie pohoří a obrovského údolí.


Oblast obývají lidé různých etnických menšin. Žijí tady převážně lidé etnika Hmong a Thai ale také dalších menšin – Dao, Kho Mu, Tay a La Ha. Nejkrásnější místa k návštěvě jsou hlavně v okolí – příroda, čajové plantáže, vyhlídky, etnické vesnice (Chieng Di, Pa Phach, Hoa Banh…). Čajové plantáže jsou asi hlavní dominantou společně s půvabným okolím. Je zde také několik ovocných farem, sadů a květinových zahrad. Moc Chau je i významným producentem kvalitního mléka a čaje.

Ubytování v Moc Chau (Slevy až 60%)

Vodopád Dai Yem přitahuje mnoho návštěvníků z města Moc Chau.


Vodopád Dai Yem (Thác Dải Yếm) je snadno přístupný pěkný a velký vodopád, pouhých cca 10 km od města Moc Chau. Můžete jet z města Moc Chau k Vodopádu Dai Yem na motorce/skútru (velmi snadná a udržovaná silnice), na kole nebo soukromým taxi. Nyní je to již oblíbená turistická atrakce a všichni návštěvníci a cestovatelé jsou zde vítáni. U vodopádu Dai Yem je parkoviště, platí se vstupné ccca do 100 Kč (může se časem změnit).

dai-yem-vodopad-moc-chau
Vodopád Dai Yem u Moc Chau.


„Trh lásky“ – sledujte navazování vztahů etnických obyvatel.


Na podzim se v Moc Chau koná také „trh lásky“, který po staletí láká do tohoto kraje mnoho mladých Hmong lidí, aby si zde vyměnili dary, vyznali lásku a slíbili si, že se uvidí i v následujícím roce. Několik měsíců před začátkem trhu lásky, si dívky ve věku 15-17 let připravují své nejkrásnější pestrobarevné kostýmy a chlapci hrají na foukací hudební nástroj Khen a tancují. Khen je vyroben ze sedmi či osmi párů bambusových trubek. V poslední době však došlo k poklesů počtu chlapců, kteří tuto záležitost zvládají. Na pěkný dokument o „trhu lásky“ se podívejte zde.

moc-chau-vietnam2
Výhled na město Moc Chau


V Moc Chau se konají různé festivaly Hmongů a Thai obyvatel.


Na Den nezávislosti 2.září se zde odehrává velký
festival lásky“ Thai obyvatel. Můžete vidět spousty zajímavých zvyků a tradic nebo si můžete něco zakoupit nebo ochutnat nějaký tradiční pokrm. Mladí lidé z etnických skupin se sem schází za účelem navázání vztahů a hledání partnera. Celé města září v tento den pestrými barvami a všude hraje hudba.

Dalším významným festivalem v Moc Chau je festival Het Cha. Het Cha se koná od 23.-26.března, každý rok. Je hlavně zaměřen na oslavu příchodu nové sklizně a produkce potravin z tohoto úrodného kraje. Do celého města se scházejí obyvatelé z etnické skupiny Hmongů a Thai.

Moc Chau - festival
Oslavy a festivaly Hmongů v Moc Chau jsou významné pro celý kraj.


Pokud zůstanete v Moc Chau déle, půjčte si motorku na výlety do této oblasti.


Pokud zůstanete v Moc Chau déle a budete chtít prozkoumat okolí, budete si muset půjčit motorku/skútru nebo alternativně použít taxi, mototaxi (Xe Om). Na motorku se zkuste poptat přímo na hotelu/guesthousu, poradí a nebo vám ji zapůjčí. Zajímavá a krásná místa se nacházejí také v blízkém okolí, ale některé i např. několik kilometrů od města. Například čajové plantáže Doi Che Trai Tim, meruňkové údolí Na Ka, etnické vesnice nebo krásný 7-patrový vodopád Chieng Khoa (Thác Chiềng Khoa).

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu zde ❰

Vodopád Chieng Khoa, 30 km od města, nabízí příjemný výlet do přírody.


Vodopád Chieng Khoa (Thác Chiềng Khoa) není příliš navštěvován zahraničními turisty, protože je vzdálen asi 30 km od centra města Moc Chau. Jediný způsob, jak se tam dostat, je cestovat na motorce. Téměř po celé trase pojedete v krásných scenériích, uvidíte čajové plantáže, přírodu a hory. Chieng Khoa je 7-patrový vodopád a je vzdálen asi 3 km od vesnice Chieng Khoa ve východní části okresu Moc Chau (vyznačeno na mapě, navigujte se dle Google map). Pokud přijdete na místo a nebudete schopni najít samotnou cestu k vodopádům (může být hůře viditelná), zkuste se zeptat někoho na cestě.

chieng-khoa-vodopad-vietnam
Vodopád Chieng Khoa je parádním místem obklopeným přírodou, 30 km od města.


Moc Chau nabízí stále jedinečný pohled na život etnických lidí v oblasti.


Moc Chau je místem, kde je velká část populace tvořena etnickými skupinami, jako jsou především Hmongové. Celá oblast je místem etnických vesnic, kde stále můžeme pozorovat původní zvyky a tradice lidí, jako je oblékání do barevných kostýmů či příležitostných festivalů. Mnoho z etnických obyvatel Moc Chau žije v dřevěných chatrčích v kontaktu s přírodou, ale také musíme říci, že zděné domy se pomalu začínají objevovat a nahrazují právě tyto chatrče. Tato oblast však stále zatím nabízí jedinečný a autentický pohled na život těchto lidí, důležité je vyjet mimo město.

moc-chau-chieng-di-vesnice
Typická etnická vesnice v Moc Chau. Toto je v okolí vesnice Chieng Di.


V okolí města Moc Chau můžete nalézt několik zajímavých vyhlídek v přírodě.


Důležité je nezůstávat ve městě, protože tam toho moc nenajdete. Podstatné je jak se zde budete pohybovat a opět musím doporučit hlavně motorku, protože převážná většina pěkných míst a příroda je i několik kilometrů od města. Několik zajímavých krásných vyhlídkových bodů na okolí se nachází např. u vesnice Chieng Di hned u hlavní silnice QL6  (dále i Chieng Di I a Chieng Di II), což je zhruba 15 km od města Moc Chau. Celá pasáž po této silnici zhruba až 25 km po této trase nabízí pár pěkných vyhlídek, pěkné scenérie a pokud pojedete hlouběji do okolí tak samozřejmě i etnické vesnice. Na některých vyhlídkách se může platit i menší vstupné (10-40 Kč), které vybírají místní etničtí obyvatelé.

Ubytování v Moc Chau (dobře hodnocené):

▶️ The November Moc Chau
▶️ Lavalee Bungalow
▶️ Muong Thanh Holiday Hotel
▶️ Ben’s Hotel
▶️ Doi House
▶️ Vhouse Moc Chau
▶️ Green Hotel Moc Chau

moc-chau-chieng-di-vietnam
Jeden z vyhlídkových bodů u vesnice Chieng Di.


Obrovské plochy kopcovitých čajových plantáží se nachází v okolí města.


Čajové plantáže uvidíte prakticky ihned při příjezdu do města z východu a to z hlavních silnic QL43 a QL6. Hlavně např. v oblasti Hoa Banh (Phieng Luong), Tien Tien, Phieng Ha…na východě od města. Některé další velké plochy čajových plantáží ze vesnicí Cho Long – plantáže Doi Che Trai Tim, přibližně 20 km severně od města, musíte mít motorku či taxi abyste se sem dostali.

U plantáží je pěkný vyhlídkový vrchol, z kterého je pěkný výhled na celé okolí. Na některých čajových plantážích si lze čaj ochutnat a samozřejmě i zakoupit. Např. čaj z plantáže Doi Che Trai Tim, Shan Thuet 0,5 kg jsem zakoupil za 100 kč. Ceny se jinde samozřejmě mohou lišit dle kvality a druhu čaje.

Rezervuj si výlet + Vstupenky ve Vietnamu

moc-chau-doi-che-trai-tim
Čajové plantáže Doi Che Trai Tim, přibližně 20 km od města Moc Chau.


Jedno z nejnavštěvovanjších míst v Moc Chau – Skleněný most Bach Long.


Bach Long Glass Bridge (skleněný most) se nachází mezi dvěma menšími horami, tento neuvěřitelný skleněný most má celkovou délku 290 m, s impozantní skalnatou částí 342 m na útesu. Mostovka měří 2,4 m na šířku, zatímco prosklená cesta na mostě je široká 1,5 m a výhledy z vrcholu jsou dechberoucí! Ale Bach Long Glass Bridge je jen jedna z mnoha atrakcí na tzv. Ostrově Moc Chau (Moc Chau Island). K dispozici je také prvotřídní turistický a zábavní komplex, který se může pochlubit lanovkou, skluzavkou, skluzavkou na trávě, vnitřním a venkovním dětským hřištěm, oblastí pro suvenýry, nekonečným bazénem s proskleným dnem, hotelem, vilami na úbočí hory, kempem, bambusovou restaurací a dalším.

Bach Long Glass Bridge také vede k nádherné jeskyni Chim Than, známé také jako God Bird Cave. Tento přírodní zázrak je domovem ohromujících krápníků, které byly po staletí součástí místních legend. Samotný most je podepřen dvěma 30 m vysokými věžemi a korejskými nosnými kabely, s palubou vyrobenou ze super tvrzeného skla značky Saint Gobain z Francie se třemi vrstvami silného skla pro maximální bezpečnost a odolnost. Bach Long Glass Bridge je asi 10 km od města Moc Chau v obci Muong Sang a lze se sem dostat taxikem či na motorce. Vstupenky lze koupit na místě, stojí pro dospělé cca 27 USD, pro dítě cca 19 USD, o víkendu je vstupné snížené, děti do výšky 1m mají vstup zdarma. Most je otevřen po celý týden od 8-18 hod. Pokud budete v Moc Chau, lze návštěvu doporučit, menší nevýhodou je poměrně výšší cena za vstupné.

bach-long-skleneny-most-moc-chau
Bach Long skleněný most je momentálně největší turistickou atrakcí v Moc Chau.


🚍 Jak se dostat z Hanoje do Moc Chau:

Z Hanoje jezdí některé autobusy/minivany do Moc Chau – autobusové zastávky My Dinh a Yen Nghia v Hanoji. Autobusy jezdí převážně v odpoledních a podvečerních hodinách, minivany jezdí i po celý den. Některé soukromé společnosti vyjíždí i z jiných stanic. Cesta autobusem z Hanoje do Moc Chau trvá cca 4-5 hodin (může se samozřejmě i lišit). Autobusové jízdenky z Hanoje do Moc Chau stojí průměrně cca 8-13 Usd/osoba.

– z Hanoje do Moc Chau můžete využít pohodlný luxusní van/limuzínu či spací autobus
– autobusové společnosti do Moc Chau: Xuan Trang Limousine, Thanh Chung
– jízdenka na bus či minivan z Hanoje do Moc Chau stojí jen cca 8-13 USD
➜ Jízdenky na pohodlný minivan či bus do Moc Chau koupíte online na Baolau ➜ nebo 12go.asia ➜

minivan-xuan-trang-hanoj-moc-chau
Komfortní a moderní minivan/limuzína Xuan Trang z Hanoje do Moc Chau, jízdenky jen za cca 9-10 USD (foto: Baolau)


Mai Chau
je vzdálené asi 60 km od Moc Chau a i odtud vyjíždí některé lokální autobusy do Moc Chau. Např. od hotelu Mai Chau Valley View v asi 10:30 dopoledne. Doporučuji se vždy radši zjistit informaci na hotelu nebo na homestay, často poradí a časy se mohou i měnit. Autobusem je možné jet také z města Son La a Ninh Binh. Do Moc Chau se nedostanete vlakem, neexistuje žádné vlakové spojení, takže jedině možnost autobus/motorka.


☀️ Počasí v Moc Chau + Nejlepší čas na návštěvu:

Počasí v Moc Chau se vyznačuje dvěma odlišnými obdobími: obdobím sucha a obdobím dešťů, podobné jako v jiných částech severu Vietnamu. Než pojedete, podívejte se také na Aktuální počasí v Moc Chau.

  • Období sucha v Moc Chau trvá od října do března, přičemž nejsušším měsícem je leden. Během této doby je počasí chladné a suché, s jasnou modrou oblohou a nízkou vlhkostí. Teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C, takže je ideální čas k návštěvě Moc Chau pro outdoorové aktivity, jako je trekking, turistika a prohlídky památek. Je to vhodné období i na cestování na motorce.
  • Období dešťů v Moc Chau začíná v dubnu a trvá do září, přičemž červenec a srpen jsou nejdeštivější měsíce. Během této doby je počasí teplé a vlhké, s častými dešťovými přeháňkami a bouřkami. Teplota se pohybuje od 20°C do 30°C s vysokou vlhkostí. Přestože je krajina během období dešťů svěží a zelená, nemusí to být nejlepší čas na návštěvu Moc Chau kvůli zvýšenému riziku sesuvů půdy a záplav.
  • Nejlepší doba k návštěvě Moc Chau je od října do března, v období sucha. To je, když je příjemné počasí a krajina je nejkrásnější. Chladný a suchý vzduch je ideální pro outdoorové aktivity a kvetoucí květiny a rozkvetlé stromy vytvářejí úžasné fotografické příležitosti. Pokud se v tuto dobu chystáte navštívit Moc Chau, nezapomeňte si vzít teplé oblečení, protože teploty mohou v noci výrazně klesnout.

🏡 Ubytování v Moc Chau / Kde se ubytovat:

Moc Chau má řadu možností ubytování, které vyhovují všem rozpočtům a preferencím. Oblíbené jsou homestay či různé bungalovy a chatky v okolí města. Zde jsou některé z nejoblíbenějších typů ubytování v Moc Chau:

  • Hotely a rezorty: Moc Chau má řadu hotelů a rezortů, které nabízejí pohodlné a luxusní ubytování. Tyto hotely sahají od cenově dostupných možností až po špičková letoviska s vybavením, jako jsou bazény, lázně a restaurace.
  • Ubytování: Ubytování v domácnostech je oblíbenou možností pro návštěvníky, kteří chtějí poznat místní kulturu a způsob života. Ubytování v soukromí v Moc Chau nabízí hostům možnost zůstat s místní rodinou, vychutnat si tradiční jídla a zúčastnit se každodenních aktivit.
  • Penziony: Penziony jsou cenově výhodnou možností pro cestovatele, kteří chtějí základní ubytování se základním vybavením, jako je postel, koupelna a Wi-Fi. Tyto penziony najdete po celém Moc Chau a nabízejí pohodlný pobyt pro ty, kteří mají omezený rozpočet.
  • Kempování: Pro dobrodružné cestovatele je kempování v Moc Chau oblíbenou možností. V oblasti je několik kempů, které nabízejí možnost poznat krásu přírody a noční oblohy.
  • Bungalovy: Bungalovy jsou další možností pro ty, kteří chtějí jedinečný zážitek z ubytování. Tyto samostatné domy nabízejí soukromí a pohodlí a obvykle se nacházejí v malebných lokalitách.

Ubytování v Moc Chau (hostely, homestay…) – rezervuj zde

ubytovani-moc-chau-vietnam


🔍 Zajímavá místa v Moc Chau:

📍 Moc Chau – mapa zajímavých míst:


Často kladené otázky + tipy pro Moc Chau:

1. Jak rezervovat jízdenky na autobus z Hanoje do Moc Chau?

  • Je možné rezervovat autobusové jízdenky nebo auto z Hanoje do Moc Chau na Baolau nebo 12go.asia.

2. Existuje let z Hanoje do Moc Chau?

  • Ne, do Moc Chau z Hanoje nelétají žádná letadla, Moc Chau totiž nemá letiště.

3. Jak se pohybovat a prozkoumávat Moc Chau?

  • Nejlepší možností je cestovat v této oblasti na vlastní pěst, např. můžete si půjčit motorku. Mezinárodní řidičský průkaz je nutný, pokud chcete řídit motorku ve Vietnamu.

4. Jaká je doba cesty z Hanoje do Moc Chau?

  • Cesta turistickým autobusem nebo minivanem z Hanoje do Moc Chau trvá přibližně 4–5 hodin.
  • Cesta na motorce z Hanoje do Moc Chau trvá asi 6–7 hodin.

5. Kolik stojí cesta z Hanoje do Moc Chau?

  • Cesta turistickým autobusem nebo minivanem z Hanoje do Moc Chau stojí přibližně 8–11 USD/os.

6. Jak daleko je Moc Chau od Hanoje?

  • Dojezdová vzdálenost z Hanoje do města Ha Giang je asi 200 km turistickým autobusem nebo na motorce.

7. Čím je Moc Chau známý?

  • Moc Chau je známý svou úžasnou přírodní krásou se svěžími plantážemi zeleného čaje, malebnými údolími a zvlněnými kopci. Je také známá svým jedinečným kulturním dědictvím etnickými menšinovými skupinami jako např. Thajci, H’mongové a Dao lidé žijící v této oblasti. Moc Chau je navíc známá svým mlékárenským průmyslem, který vyrábí vysoce kvalitní mléko a mléčné výrobky.

8. Jaké jsou hlavní turistické atrakce v Moc Chau?

  • Moc Chau má mnoho oblíbených turistických atrakcí, včetně náhorní plošiny Moc Chau, borového lesa a vodopád Dai Yem, vrchol Pha Luong, vesnice Pa Phach a další. Měli byste také vidět a navštívit Bach Long Glass Bridge kousek od města.

9. Kdy je nejlepší čas navštívit Moc Chau?

  • Nejlepší doba k návštěvě Moc Chau je od října do března v období sucha, kdy je chladné a suché počasí a krajina je nejkrásnější. Toto je ideální čas pro outdoorové aktivity, jako je trekking, turistika a prohlídka památek.

10. Jaké možnosti ubytování jsou k dispozici v Moc Chau?

  • Moc Chau má řadu možnosti ubytování, včetně hotelů a rezortů, ubytování v rodině, penziony, kempy a bungalovy. Existují možnosti, které vyhovují všem rozpočtům a preferencím.

11. Co si mám zabalit na cestu do Moc Chau?

  • Pokud navštívíte Moc Chau v období sucha (říjen až březen), je důležité mít i teplé oblečení, protože teploty mohou v noci výrazně klesnout. Pokud se chystáte na návštěvu v období dešťů (duben až září), nezapomeňte si přibalit nepromokavé oblečení a pevnou obuv.

12. Jaké jsou oblíbené aktivity v Moc Chau?

  • Mezi oblíbené aktivity v Moc Chau patří trekking, pěší turistika, cyklistika, objevování čajových plantáží, návštěvy místních vesnic a ochutnávání místní kuchyně.

13. Je bezpečné cestovat do Moc Chau?

  • Ano, Moc Chau je pro turisty obecně bezpečný. Je však důležité být obezřetný a přijmout nezbytná opatření, jako je nenosit s sebou cennosti a vyhýbat se nočnímu cestování o samotě. Před cestou se také doporučuje zkontrolovat cestovní upozornění a povětrnostní podmínky.

Rezervuj si výlet + Vstupenky ve Vietnamu


➡️ Kam jet z Moc Chau:

Pokračovat můžete do Son La, Mai Chau, Nghia Lo (Yen Bai), Ninh Binh.

⏪ Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVízaOčkováníPeníze+MěnaPočasíTrekováníLetenkyMotorkyCo vzítSapaKuchyněLetištěTipyPojištění

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 24

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: