SON LA – Velká neturistická provincie severozápadu

son-la-da-vietnam
Son La – Severní Vietnam. Řeka Da (Černá řeka) v provincii Son La.

Informace o Son La
Rezervace Ta Xua
Jak se dostat do Son La
Počasí v Son La
Ubytování v Son La
Zajímavá místa v Son La
Mapa zajímavých míst


Son La je 5. největší provincie v zemi bez velké návštěvnosti turistů.


Hlavní město Son La je dobré místo k zastávce pokud pojedete z Dien Bien do Moc Chau či naopak. Příliš mnoho turistů a historických památek tu však nenajdete. Až z 80% je přírodní prostředí pokryto pohořími. V těchto oblastech žije spousta obyvatel různých etnických skupin (Ma, Hmong, Dao, Muong, Kinh, Tay, Thai,…), tak jako jinde na severu, které můžete navštívit v jejich vesnicích. Většina vesnic se nachází severně od města Son La, silnice TL106 do 20 km a dále severozápadně, silnice QL6 a AH13 do 40 km.

Na motorce se z města můžete vydat k jedné z největších přehrad Vietnamu.


Jedna z největších vodních přehrad Indočíny (přehrada Son La) je pravě v této oblasti, díky tomu také tato oblast netrpí nedostatkem vody. Tato přehrada je asi 50 km severně od města na řece Da (Černá řeka) a není problém se sem dostat na motorce. Přehrada Son La byla dokončena v roce 2012 a stala se na nějakou dobu největší přehradou a producentem vody v jihovýchodní Asii. V současné době však již není největší. Poloha přehrady viz. mapa dole pod článkem. Cestou projedete mnoho zajímavých vesnic s etnickými obyvateli a také přes Černou řeku.

Černá řeka je nejdelší řeka severního Vietnamu, je dlouhá 527 km a je to pravý největší přítok Rudé řeky. Na dolním toku se voda využívá na zavlažování rýžových polí. Celkově je řeka dlouhá přibližně 1000 km a vede do Číny.

son-la-ban-mong-vietnam
Paní z etnika Thai připravuje Com Lam (rýže v bambusu) ve vesnici Mong – Son La.


THAI – 3.největší etnická skupina ve Vietnamu (cca 1 500 000 obyvatel).


Největší etnickou skupinu zde tvoří lidé z etnika Thai. Obyvatelé etnické menšiny Thai jsou 3. největší etnickou skupinou ve Vietnamu. Jejich počet se odhaduje přibližně na necelá 2% z celkového počtu obyvatel Vietnamu, tedy kolem 1,5 milionů obyvatel. Obyvatelé této etnické skupiny žijí hlavně v oblasti Son La, Mai Chau, Lao Cai a Lai Chau. Thai etnikum se dělí na Černé a Bílé, v provincii Son La převažují obyvatelé skupiny Černých Thajců.

Ubytování v Son La (Slevy až 60%)

Thai etnická menšina je velice známá pro své krásně tkané oděvy a jiné doplňky a typické domy na chůdách. Tyto domy jsou navrženy tak, aby chránili obyvatele před případnými povodněmi či nebezpečnými zvířaty. Zároveň poskytují přístřeší pro zvířata, které chovají.

vietnam-son-la-market
Market ve městě Son La.


V severozápadní oblasti Son La je velký počet vesnic a etnických obyvatel.


Dalším dobrým tipem k návštěvě u města Son La je vesnice Mong v oblasti Hua La (5 km jižně od města). Velice dobře dostupné místo v krásném údolí a kopcovitou krajinou. Údolí je pokryto stromy kávy, švestek (trochu odlišné oproti našim švestkám) či meruněk. Tady můžete ochutnat některá typická jídla černých thajců, např. Pia (omáčka s masem s různých částí dobytka) nebo Ruan Can (víno s brčkem).

Průsmyk Pha Din na trase ze Son La do Dien Bien Phu.


Son La je dobrým místem pro zastávku, pokud budete pokračovat také dále do Dien Bien Phu. Pokud budete cestovat do Dien Bien Phu, neměli byste minout další silniční horský průsmyk v severozápadním Vietnamu – Pha Din Pass (Đèo Pha Đin). Tento průsmyk se nachází asi 60 km od města Son La.

son-la-ta-bu-vietnam
Vesnice Ta Bu kousek od Černé řeky – Son La.


Ve městě Son La je věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace z roku 1908.


Z této doby je to jedna z nejznámějších památek, věznice známá jako „peklo na zemi“. Byla známá díky brutalitě francouzských kolonistů praktikované na vězních. Najdete ji na vrcholu Khau Ca Hill, ulice Khau Ca. Dobrým vyhlídkovým místem na celé město je vrchol u hotelu Trade Union v severní části města Son La. V tomto hotelu je možné pronajmout motorku, ve městě můžete mít problém s půjčením.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰

Provincie Son La na svůj turistický boom teprvé čeká.


Asi 3 km severně od města Son La je také dobré udělat zastávku a podívat se do jeskyně Thẩm Tét Toòng. Je to 150 m dlouhá jeskyně s krásnými stalagmity a krápníky. Nad jeskyní a v okolí jsou skály a kopce se zelenými stromy a další menší vesnice. Západním směrem od města Son La je městečko Thuan Chau, kde se ráno koná pestrobarevný etnický trh s různými výrobky (tašky, přívěšky, látky…). Na návštěvu horských scenérií a okolí však musíte mít motorku či jiný dopravní prostředek.

vietnam-son-la
Hornaté oblasti západně od města Son La


Přírodní rezervace Ta Xua není úplně snadno přístupná, ale je ohromující.


Přírodní rezervace Ta Xua patří také do provincie Son La, ale leží cca 90 km od města Son La. Krásné a úžasné místo plné přírody a vhodné místo pro „lovce oblak“. Nejlepší způsob, jak se dostat z města Son La do přírodní rezervace Ta Xua, například na Dinosaurální páteř (Sống Lưng Khlong Long), je cestovat na motorce. Existují však některé místní autobusy mezi městy Son La a Phu Yen (Phu Yen je cca 25 od Bac Yen), takže můžete vystoupit v Bac Yen – výchozí bod pro přístup k vesnici Ta Xua, půjčit si motorku např. v hotelu/nha nghi a jet do rezervace. Z Bac Yen můžete cestovat na motorce do vesnice Ta Xua (asi 13 km), je dobré vědět, že některé cesty a silnice v přírodní rezervaci Ta Xua jsou špatné a zničené.

ta-xua-rezervace-son-la
Na motorce v rezervaci Ta Xua, foto cca 3 km od vesnice Ta Xua.


Přírodní rezervace Ta Xua je vhodná především pro zkušené motorkáře.


Některé silnice v přírodní rezervaci Ta Xua nejsou v dobrém stavu a některé úseky jsou zničené. Je vhodné sem jet, pouze pokud máte nějaké zkušenosti s řízením motocyklu. Vzhledem k tomu, že se jedná o hornatou oblast, hrozí i sesuvy půdy v monzunovém období a není vhodné sem cestovat. Nicméně, pokud jste v městě Bac Yen a počasí je hezké, můžete si udělat krásný výlet přes vesnici Ta Xua na Sống Lưng Khưng Long (Dinosauří páteř). Celá cesta nabízí fascinující výhled na okolní krajinu a můžete vidět i trochu z rezervace. Vesnice Ta Xua (13 km od Bac Yen) nabízí také možnost občerstvení a nachází se zde i nějaké homestay. Můžete se ubytovat ale i přímo u „Dinosauří páteře“, využít můžete např. Y Xoa Home Stay.

ta-xua-dinosauri-pater
Sống Lưng Khưng Long (Dinosauří páteř) v rezervaci Ta Xua.


Pokud se chcete vydat do rezervace Ta Xua – ubytujte se ve městě Bac Yen.


Město Bac Yen v provincii Son La je typické malé vietnamské město bez turistů. Ve městě jsou různé obchody a několik malých restaurací, stejně jako městský trh. Trh v Bac Yenu navštěvují různé etnické menšiny (zejména Hmongové z okolních vesnic) a zde některé obchody také provozují. Můžete si zde také koupit jejich klasické vyšívané oděvy a etnické kostýmy.

Výlet / túru ve Vietnamu si rezervuj zde

Než se vydáte do přírodní rezervace Ta Xua nebo okolí, ubytujte se v Bac Yen. Právě zde jsou některé malé guesthousy a hotýlky. Tato oblast je jedním z míst, které zahraniční turisté nenavštěvují, ale to neznamená, že byste toto místo měli minout, ani vlastně nemůžete, je to nejbližší město k vesnici a rezervaci Ta Xua a „Dinosauří páteře“.

bac-yen-market-son-la-vietnam
Městský market v Bac Yen.


Celá oblast v Son La je vhodná na jízdu na motorce
, silnice jsou tady ve velice dobrém stavu. V Son La je mírné klima, takže návštěvu můžete načasovat na kteroukoli dobu. Obzvláště vhodné jsou dobré jarní měsíce. Počasí je zde téměř stejné jako v Hanoji.

Jako velmi dobrá zastávka při cestování je vhodný okres Moc Chau.


Do provincie Son La také patří okres a město Moc Chau, je vzdálené jižně od města cca 140 km. Slouží jako dobrá zastávka pokud přijedete do města Son La z jihu, např. z Mai Chau. Je to velká hornatá a kopcovitá oblast. Město leží v nadmořské výšce 1050 m. Pokud se zde budete pohybovat, doporučuji v této krásné oblasti čajových plantáží a kvetoucích ovocných stromů a květin na chvíli zůstat. Zvláště na jaře je toto místo velmi krásné a má velmi dobré klima vhodné k procestování. Moc Chau je významným producentem kvalitního mléka a čaje.

Oblast v Moc Chau obývají lidé různých etnických menšin. Žijí tady převážně lidé z etnika Thai a Hmong ale také dalších menšin – Dao, Kho Mu, Tay a La Ha. Více o tomto místě si přečtěte v článku o Moc Chau.

VÍCE FOTEK ZE SON LA ZDE

moc-chau-caj-plantaze-vietnam
Čajové plantáže v Moc Chau (provincie Son La).


Jak se dostat z Hanoje do města Son La:

Z Hanoje do města Son La vyjíždí několik autobusů ze zastávky My Dinh a Yen Nghia, cesta může trvat až 7-8 hodin. Tyto autobusy dost často jezdí přes Moc Chau a pokračují až do Dien Bien Phu (např. autobus Hai Van ze zastávky My Dinh). Některé jiné autobusové společnosti mohou vyjíždět i z jiných zastávek. Do Son La není také problém přijet autobusy z měst Dien Bien Phu, Lai Chau, Moc Chau, Mai Chau, časy si však musíte zjistit na místě. V Son La není žádné vlakové spojení, jedinná možnost je tedy cestovat autobusem, jízdenky můžete již rezervovat a zakoupit online. V budoucnu by zde mělo být otevřeno renovované letiště.

– cesta dálkovým autobusem z Hanoje do Son La trvá cca 7 hodin, minivanem cca 4-5 hodin
– jízdenky na autobus z Hanoje do Son La stojí cca 8-10 Usd
– k dispozici také online jízdenky na luxusní van, jízdenky jen za 10 Usd (super komfort)
icon-angle-double-right jízdenky na autobusy, minivany vyhledáte a zakoupíte online na Baolau

autobus-hanoj-son-la-vietnam
Dálkový spací autobus Ngoc Thuan z Hanoje do Son La (foto: Baolau)


Počasí v Son La, kdy sem jet:

V Son La je mírné klima, počasí je zhruba stejné jako v Hanoji, s výjimkou horských oblastí. V letních měsících přichází teplý vzduch z Laosu, takže v létě počítejte v Son La s vysokými teplotami. Nejvhodnější dobou k návštěvě jsou měsíce září-říjen, převládá podobné počasí jako v Hanoji.
Aktuální počasí v Son La


Ubytování ve městě Son La + Rezervace Ta Xua:

Nabídka hotelů, guesthousů online na internetu je poměrně omezená ale nabízí nějaké vcelku kvalitní hotely. Pokud nevyužijete možnost rezervace online, tak ve městě Son La budete muset hledat a řešit ubytování na místě, ve městě jsou i levnější varianty ubytování, levnější guesthousy a hotýlky střední kategorie. V rezervaci Ta Xua se nachází hlavně lokální homestay s krásnými výhledy na horská panoramata. Ceny jsou nízké, jak ve městě Son La, tak i v rezervaci Ta Xua. Něco z nabídek ubytování je vyznačené i s přesným umístěním na Google mapě níže.

Některé doporučené hotely ve městě Son La:

Hanoi hotel
Hoàng Anh hotel
Muong Thanh hotel
Cosy Hotel Son La
Hoa Lu hotel

Několik dobrých homestay v rezervaci Ta Xua:
Homestay Tà Xùa Lu Trế
Tà Xùa Clouds homestay
Y Xoa Home Stay


Zajímavá místa v Son La:

  • vesnice s etnickými obyvateli – Bo Muoi, Tong Lanh, Ta Bu (sever, severozápad u města Son La)
  • řeka Song Da („Černá řeka)
  • Son La vodní přehrada
  • „barevný“ trh v Thuan Chau
  • vesnice Mong v oblasti Hua La
  • věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace
  • vyhlídkový vrchol nad městem
  • jeskyně Thẩm Tét Toòng
  • Ta Xua přírodní rezervace + Dinosauří hřbet
  • Phu Luong přírodní rezervace (hora Ta Chi Nhu)
  • okres Moc Chau (140 km jižně od města Son La)

 Son La – mapa zajímavých míst:

 Kam jet z města Son La:

Pokračovat můžete do Dien Bien Phu, Lai Chau, Sapa, Moc Chau, Mai Chau.

Zpět na zajímavá místa


UbytováníCenyDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekováníTipyHaLongLetenkySapaDien Bien PhuHueUberHanoj

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: