SON LA – velká provincie severozápadu

son-la-da-vietnam

Řeka Da (Černá řeka) v provincii Son La.


Son La je 5. největší provincie v zemi bez velké návštěvnosti turistů.


H
lavní město Son La je dobré místo k zastávce pokud pojedete z Dien Bien do Moc Chau či naopak. Příliš mnoho turistů a historických památek tu však nenajdete. Až z 80% je přírodní prostředí pokryto pohořími. V těchto oblastech žije spousta obyvatel různých etnických skupin (Ma, Hmong, Dao, Muong, Kinh, Tay, Thai,…), které můžete navštívit v jejich vesnicích. Většina vesnic se nachází severně od města Son La, silnice TL106 do 20 km a dále severozápadně, silnice QL6 a AH13 do 40 km.

Na motorce se z města můžete vydat k jedné z největších přehrad Vietnamu.


Jedna z největších vodních přehrad Indočíny (přehrada Son La) je pravě v této oblasti, díky tomu také tato oblast netrpí nedostatkem vody. Tato přehrada je asi 50 km severně od města na řece Da (Černá řeka) a není problém se sem dostat na motorce. Přehrada Son La byla dokončena v roce 2012 a stala se na nějakou dobu největší přehradou a producentem vody v jihovýchodní Asii. V současné době však již není největší. Poloha přehrady viz. mapa dole pod článkem. Cestou projedete mnoho zajímavých vesnic s etnickými obyvateli a také přes Černou řeku.

Černá řeka je nejdelší řeka severního Vietnamu, je dlouhá 527 km a je to pravý největší přítok Rudé řeky. Na dolním toku se voda využívá na zavlažování rýžových polí. Celkově je řeka dlouhá přibližně 1000 km a vede do Číny.

son-la-ban-mong-vietnam

Paní z etnika Thai připravuje Com Lam (rýže v bambusu) ve vesnici Mong – Son La.


THAI – 3.největší etnická skupina ve Vietnamu (cca 1 500 000 obyvatel).


N
ejvětší etnickou skupinu zde tvoří lidé z etnika Thai. Obyvatelé etnické menšiny Thai jsou 3. největší etnickou skupinou ve Vietnamu. Jejich počet se odhaduje přibližně na necelá 2% z celkového počtu obyvatel Vietnamu, tedy kolem 1,5 milionů obyvatel. Obyvatelé této etnické skupiny žijí hlavně v oblasti Son La, Mai Chau, Lao Cai a Lai Chau. Thai etnikum se dělí na Černé a Bílé, v provincii Son La převažují obyvatelé skupiny Černých Thajců.

Thai etnická menšina je velice známá pro své krásně tkané oděvy a jiné doplňky a typické domy na chůdách. Tyto domy jsou navrženy tak, aby chránili obyvatele před případnými povodněmi či nebezpečnými zvířaty. Zároveň poskytují přístřeší pro zvířata, které chovají.

vietnam-son-la-market

Market ve městě Son La.


V severozápadní oblasti Son La je velký počet vesnic a etnických obyvatel.


Dalším dobrým tipem k návštěvě u města Son La je vesnice Mong v oblasti Hua La (5 km jižně od města). Velice dobře dostupné místo v krásném údolí a kopcovitou krajinou. Údolí je pokryto stromy kávy, švestek (trochu odlišné oproti našim švestkám) či meruněk. Tady můžete ochutnat některá typická jídla černých thajců, např. Pia (omáčka s masem s různých částí dobytka) nebo Ruan Can (víno s brčkem).

son-la-ta-bu-vietnam

Vesnice Ta Bu kousek od Černé řeky – Son La.


Ve městě Son La je věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace z roku 1908.


Z
této doby je to jedna z nejznámějších památek, věznice známá jako „peklo na zemi“. Byla známá díky brutalitě francouzských kolonistů praktikované na vězních. Najdete ji na vrcholu Khau Ca Hill, ulice Khau Ca. Dobrým vyhlídkovým místem na celé město je vrchol u hotelu Trade Union v severní části města Son La. V tomto hotelu je možné pronajmout motorku, ve městě můžete mít problém s půjčením.

Provincie Son La na svůj turistický boom teprvé čeká.


Asi 3 km severně od města Son La je také dobré udělat zastávku a podívat se do jeskyně Thẩm Tét Toòng. Je to 150 m dlouhá jeskyně s krásnými stalagmity a krápníky. Nad jeskyní a v okolí jsou skály a kopce se zelenými stromy a další menší vesnice. Západním směrem od města Son La je městečko Thuan Chau, kde se ráno koná pestrobarevný etnický trh s různými výrobky (tašky, přívěšky, látky…). Na návštěvu horských scenérií a okolí však musíte mít motorku či jiný dopravní prostředek.

vietnam-son-la

Hornaté oblasti západně od města Son La


Celá oblast v Son La je vhodná na jízdu na motorce
, silnice jsou tady ve velice dobrém stavu. V Son La je mírné klima, takže návštěvu můžete načasovat na kteroukoli dobu. Obzvláště vhodné jsou dobré jarní měsíce. Počasí je zde téměř stejné jako v Hanoji.

Jako velmi dobrá zastávka při cestování je vhodný okres Moc Chau.


Do provincie Son La také patří okres a město Moc Chau, je vzdálené jižně od města cca 140 km. Slouží jako dobrá zastávka pokud přijedete do města Son La z jihu, např. z Mai Chau. Je to velká hornatá a kopcovitá oblast. Město leží v nadmořské výšce 1050 m. Pokud se zde budete pohybovat, doporučuji v této krásné oblasti čajových plantáží a kvetoucích ovocných stromů a květin na chvíli zůstat. Zvláště na jaře je toto místo velmi krásné a má velmi dobré klima vhodné k procestování. Moc Chau je významným producentem kvalitního mléka a čaje.

Oblast v Moc Chau obývají lidé různých etnických menšin. Žijí tady převážně lidé z etnika Thai a Hmong ale také dalších menšin – Dao, Kho Mu, Tay a La Ha. Více o tomto místě si přečtěte v článku o Moc Chau.

VÍCE FOTEK ZE SON LA ZDE

vietnam-son-la-moc-chau

Čajové plantáže v Moc Chau (provincie Son La).


🚍  Jak se dostat do města Son La:


Z Hanoje do města Son La
vyjíždí několik autobusů ze zastávky My Dinh a Yen Nghia, cesta však může trvat až 7-8 hodin. Autobusy jezdí ráno, odpoledne ale i v podvečer. Tyto autobusy dost často jezdí přes Moc Chau a pokračují až do Dien Bien Phu (např. autobus Hai Van ze zastávky My Dinh). Do Son La není také problém přijet autobusy z měst Dien Bien Phu, Lai Chau, Moc Chau, Mai Chau.

Samotné město Son La je spíše vhodný stopover v severozápadním Vietnamu. Do města Son La nevede žádné vlakové spojení. Na vyhledávání a koupě e-jízdenek na dopravu doporučuji využívat néjlepe Baolau (do Son La zde však zatím e-jízdenky nenajdete).


🌞 Počasí v Son La:


V Son La je mírné klima, počasí je zhruba stejné jako v Hanoji, s výjimkou horských oblastí. V letních měsících přichází teplý vzduch z Laosu, takže v létě počítejte v Son La s vysokými teplotami. Nejvhodnější dobou k návštěvě jsou měsíce září-říjen, převládá podobné počasí jako v Hanoji.
Aktuální počasí v Son La


🏡
  Ubytování ve městě Son La:


Rezervační portály Agoda a Booking nenabízí ve městě Son La prakticky nic (listopad 2016). Jen 1 hotel na portále Booking.  Ve městě Son La tak budete muset hledat a řešit ubytování na místě. Ve městě jsou levnější guesthousy a hotýlky střední kategorie.


📷  Zajímavá místa v Son La:


• vesnice s etnickými obyvateli – Bo Muoi, Tong Lanh, Ta Bu (sever, severozápad u města Son La)
• řeka Song Da
• Son La vodní přehrada
• barevný trh v Thuan Chau
• vesnice Mong v oblasti Hua La
• věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace
• vyhlídkový vrchol nad městem
• jeskyně Thẩm Tét Toòng
• Ta Sua přírodní rezervace
• Phu Luong přírodní rezervace
(hora Ta Chi Nhu)
• okres Moc Chau
(140 km jižně od města Son La)

 Son La – mapa:

 Kam jet z města Son La:


Pokračovat můžete do Dien Bien Phu, Lai Chau, Sapa, Moc Chau, Mai Chau.

 Zpět na zajímavá místa


Ubytování
CenyDopravaVízaOčkováníPenízePočasí
TrekováníTipyHa LongLetenkySapaDien BienHueUberHanoj

Led 5, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem SON LA – velká provincie severozápadu
Premium Wordpress Themes by UFO Themes