SON LA – Velká neturistická provincie severozápadu

son-la-pruvodce-vietnam
Provincie Son La nabízí místa bez davů turistů. Autentická oblast, jak cestovat, co vidět a další zajímavosti.

ℹ️ Informace o Son La
🌄 Rezervace Ta Xua
🚍 Jak se dostat do Son La
☀️ Počasí v Son La
🏡 Ubytování v Son La
🔍 Zajímavá místa v Son La
📍 Mapa zajímavých míst

Son La: místo kde se spojuje příroda a kultura.

Hlavní město Son La je dobré místo k zastávce pokud pojedete z Dien Bien do Moc Chau či naopak. Příliš mnoho turistů a historických památek tu však nenajdete. Až z 80% je přírodní prostředí pokryto pohořími. V těchto oblastech žije spousta obyvatel různých etnických skupin (Ma, Hmong, Dao, Muong, Kinh, Tay, Thai,…), tak jako jinde na severu, které můžete navštívit v jejich vesnicích. Většina vesnic se nachází severně od města Son La, silnice TL106 do 20 km a dále severozápadně, silnice QL6 a AH13 do 40 km.

Na motorce se z města můžete vydat k jedné z největších přehrad Vietnamu.


Jedna z největších vodních přehrad Indočíny (přehrada Son La) je pravě v této oblasti, díky tomu také tato oblast netrpí nedostatkem vody. Tato přehrada je asi 50 km severně od města na řece Da (Černá řeka) a není problém se sem dostat na motorce. Přehrada Son La byla dokončena v roce 2012 a stala se na nějakou dobu největší přehradou a producentem vody v jihovýchodní Asii. V současné době však již není největší. Poloha přehrady viz. mapa dole pod článkem. Cestou projedete mnoho zajímavých vesnic s etnickými obyvateli a také přes Černou řeku.

Černá řeka je nejdelší řeka severního Vietnamu, je dlouhá 527 km a je to pravý největší přítok Rudé řeky. Na dolním toku se voda využívá na zavlažování rýžových polí. Celkově je řeka dlouhá přibližně 1000 km a vede do Číny.

son-la-ban-mong-vietnam
Paní z etnika Thai připravuje Com Lam (rýže v bambusu) ve vesnici Mong – Son La.


THAI – 3.největší etnická skupina ve Vietnamu (cca 1 500 000 obyvatel).


Největší etnickou skupinu zde tvoří lidé z etnika Thai. Obyvatelé etnické menšiny Thai jsou 3. největší etnickou skupinou ve Vietnamu. Jejich počet se odhaduje přibližně na necelá 2% z celkového počtu obyvatel Vietnamu, tedy kolem 1,5 milionů obyvatel. Obyvatelé této etnické skupiny žijí hlavně v oblasti Son La, Mai Chau, Lao Cai a Lai Chau. Thai etnikum se dělí na Černé a Bílé, v provincii Son La převažují obyvatelé skupiny Černých Thajců.

Ubytování v Son La (Slevy až 60%)

Thai etnická menšina je velice známá pro své krásně tkané oděvy a jiné doplňky a typické domy na chůdách. Tyto domy jsou navrženy tak, aby chránili obyvatele před případnými povodněmi či nebezpečnými zvířaty. Zároveň poskytují přístřeší pro zvířata, které chovají.

vietnam-son-la-market
Market ve městě Son La.


V severozápadní oblasti Son La je velký počet vesnic a etnických obyvatel.


Dalším dobrým tipem k návštěvě u města Son La je vesnice Mong v oblasti Hua La (5 km jižně od města). Velice dobře dostupné místo v krásném údolí a kopcovitou krajinou. Údolí je pokryto stromy kávy, švestek (trochu odlišné oproti našim švestkám) či meruněk. Tady můžete ochutnat některá typická jídla černých thajců, např. Pia (omáčka s masem s různých částí dobytka) nebo Ruan Can (víno s brčkem).

Průsmyk Pha Din na trase ze Son La do Dien Bien Phu.


Son La je dobrým místem pro zastávku, pokud budete pokračovat také dále do Dien Bien Phu. Pokud budete cestovat do Dien Bien Phu, neměli byste minout další silniční horský průsmyk v severozápadním Vietnamu – Pha Din Pass (Đèo Pha Đin). Tento průsmyk se nachází asi 60 km od města Son La.

son-la-ta-bu-vietnam
Vesnice Ta Bu kousek od Černé řeky – Son La.


Ve městě Son La je věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace z roku 1908.


Z této doby je to jedna z nejznámějších památek, věznice známá jako „peklo na zemi“. Byla známá díky brutalitě francouzských kolonistů praktikované na vězních. Najdete ji na vrcholu Khau Ca Hill, ulice Khau Ca. Dobrým vyhlídkovým místem na celé město je vrchol u hotelu Trade Union v severní části města Son La. V tomto hotelu je možné pronajmout motorku, ve městě můžete mít problém s půjčením.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰

Provincie Son La na svůj turistický boom teprvé čeká.


Asi 3 km severně od města Son La je také dobré udělat zastávku a podívat se do jeskyně Thẩm Tét Toòng. Je to 150 m dlouhá jeskyně s krásnými stalagmity a krápníky. Nad jeskyní a v okolí jsou skály a kopce se zelenými stromy a další menší vesnice. Západním směrem od města Son La je městečko Thuan Chau, kde se ráno koná pestrobarevný etnický trh s různými výrobky (tašky, přívěšky, látky…). Na návštěvu horských scenérií a okolí však musíte mít motorku či jiný dopravní prostředek.

vietnam-son-la
Hornaté oblasti západně od města Son La


🌄 Přírodní rezervace Ta Xua není úplně snadno přístupná, ale je ohromující.


Přírodní rezervace Ta Xua patří také do provincie Son La, ale leží cca 90 km od města Son La. Krásné a úžasné místo plné přírody a vhodné místo pro „lovce oblak“. Nejlepší způsob, jak se dostat z města Son La do přírodní rezervace Ta Xua, například na Dinosaurální páteř (Sống Lưng Khlong Long), je cestovat na motorce. Existují však některé místní autobusy mezi městy Son La a Phu Yen (Phu Yen je cca 25 od Bac Yen), takže můžete vystoupit v Bac Yen – výchozí bod pro přístup k vesnici Ta Xua, půjčit si motorku např. v hotelu/nha nghi a jet do rezervace. Z Bac Yen můžete cestovat na motorce do vesnice Ta Xua (asi 13 km), je dobré vědět, že některé cesty a silnice v přírodní rezervaci Ta Xua jsou špatné a zničené.

ta-xua-rezervace-son-la
Na motorce v rezervaci Ta Xua, foto cca 3 km od vesnice Ta Xua.


Přírodní rezervace Ta Xua je vhodná především pro zkušené motorkáře.


Některé silnice v přírodní rezervaci Ta Xua nejsou v dobrém stavu a některé úseky jsou zničené. Je vhodné sem jet, pouze pokud máte nějaké zkušenosti s řízením motocyklu. Vzhledem k tomu, že se jedná o hornatou oblast, hrozí i sesuvy půdy v monzunovém období a není vhodné sem cestovat. Nicméně, pokud jste v městě Bac Yen a počasí je hezké, můžete si udělat krásný výlet přes vesnici Ta Xua na Sống Lưng Khưng Long (Dinosauří páteř). Celá cesta nabízí fascinující výhled na okolní krajinu a můžete vidět i trochu z rezervace. Vesnice Ta Xua (13 km od Bac Yen) nabízí také možnost občerstvení a nachází se zde i nějaké homestay. Můžete se ubytovat ale i přímo u „Dinosauří páteře“, využít můžete např. Y Xoa Home Stay.

ta-xua-dinosauri-pater
Sống Lưng Khưng Long (Dinosauří páteř) v rezervaci Ta Xua.


Pokud se chcete vydat do rezervace Ta Xua – ubytujte se ve městě Bac Yen.


Město Bac Yen v provincii Son La je typické malé vietnamské město bez turistů. Ve městě jsou různé obchody a několik malých restaurací, stejně jako městský trh. Trh v Bac Yenu navštěvují různé etnické menšiny (zejména Hmongové z okolních vesnic) a zde některé obchody také provozují. Můžete si zde také koupit jejich klasické vyšívané oděvy a etnické kostýmy.

Výlet / túru ve Vietnamu si rezervuj zde

Než se vydáte do přírodní rezervace Ta Xua nebo okolí, ubytujte se v Bac Yen. Právě zde jsou některé malé guesthousy a hotýlky. Tato oblast je jedním z míst, které zahraniční turisté nenavštěvují, ale to neznamená, že byste toto místo měli minout, ani vlastně nemůžete, je to nejbližší město k vesnici a rezervaci Ta Xua a „Dinosauří páteře“.

bac-yen-market-son-la-vietnam
Městský market v Bac Yen.


Celá oblast v Son La je vhodná na jízdu na motorce
, silnice jsou tady ve velice dobrém stavu. V Son La je mírné klima, takže návštěvu můžete načasovat na kteroukoli dobu. Obzvláště vhodné jsou dobré jarní měsíce. Počasí je zde téměř stejné jako v Hanoji.

Jako velmi dobrá zastávka při cestování je vhodný okres Moc Chau.


Do provincie Son La také patří okres a město Moc Chau, je vzdálené jižně od města cca 140 km. Slouží jako dobrá zastávka pokud přijedete do města Son La z jihu, např. z Mai Chau. Je to velká hornatá a kopcovitá oblast. Město leží v nadmořské výšce 1050 m. Pokud se zde budete pohybovat, doporučuji v této krásné oblasti čajových plantáží a kvetoucích ovocných stromů a květin na chvíli zůstat. Zvláště na jaře je toto místo velmi krásné a má velmi dobré klima vhodné k procestování. Moc Chau je významným producentem kvalitního mléka a čaje.

Oblast v Moc Chau obývají lidé různých etnických menšin. Žijí tady převážně lidé z etnika Thai a Hmong ale také dalších menšin – Dao, Kho Mu, Tay a La Ha. Více o tomto místě si přečtěte v článku o Moc Chau.

moc-chau-caj-plantaze-vietnam
Čajové plantáže v Moc Chau (provincie Son La).


🚍 Jak se dostat z Hanoje do města Son La:

Z Hanoje do města Son La vyjíždí několik autobusů ze zastávky My Dinh a Yen Nghia, cesta může trvat až 7-8 hodin. Tyto autobusy dost často jezdí přes Moc Chau a pokračují až do Dien Bien Phu (např. autobus Hai Van ze zastávky My Dinh). Některé jiné autobusové společnosti mohou vyjíždět i z jiných zastávek. Do Son La není také problém přijet autobusy z měst Dien Bien Phu, Lai Chau, Moc Chau, Mai Chau, časy si však musíte zjistit na místě. V Son La není žádné vlakové spojení, jedinná možnost je tedy cestovat autobusem, jízdenky můžete již rezervovat a zakoupit online. V budoucnu by zde mělo být otevřeno renovované letiště.

– cesta dálkovým autobusem z Hanoje do Son La trvá cca 7 hodin, minivanem cca 4-5 hodin
– jízdenky na autobus z Hanoje do Son La stojí cca 8-10 Usd
– k dispozici také online jízdenky na luxusní van, jízdenky jen za 10 Usd (super komfort)
➜ jízdenky na autobusy, minivany vyhledáte a zakoupíte online na Baolau ➜

autobus-hanoj-son-la-vietnam
Dálkový spací autobus Ngoc Thuan z Hanoje do Son La (foto: Baolau)


☀️ Počasí v Son La + Kdy sem jet?

Provincie Son La se nachází v severozápadní oblasti Vietnamu, na západě sousedí s Laosem. Díky vysoké nadmořské výšce se počasí v Son La vyznačuje chladným a mírným klimatem s výraznými sezónními změnami v průběhu roku. Než se vydáte do Son La, můžete si také zkontrolovat předpověď počasí v Son La.

  • Období dešťů v Son La začíná v květnu a trvá do října, přičemž červenec a srpen jsou nejdeštivější měsíce. Během této doby oblast zažívá časté srážky, často doprovázené bouřkami. Průměrná teplota během období dešťů se pohybuje mezi 20 °C až 26 °C s vysokou vlhkostí.
  • Období sucha v Son La začíná v listopadu a trvá do dubna, přičemž nejchladnějšími měsíci jsou prosinec a leden. Během této doby je suché a chladné počasí s průměrnou teplotou od 13°C do 18°C. Toto je považováno za nejlepší čas k návštěvě provincie Son La, protože počasí je mírné a obloha jasná, což poskytuje vynikající viditelnost okolních hor a údolí.
  • Nejlepší doba k návštěvě Son La je od listopadu do dubna, kdy je příjemné a suché počasí, takže je ideální pro outdoorové aktivity, jako je turistika, trekking, řízení motorky a poznávání přírodních krás regionu. Během této doby navíc region slaví své tradiční festivaly, které návštěvníkům poskytují jedinečný kulturní zážitek.

🏡 Ubytování v Son La a Rezervaci La + Ta Xua:

Provincie Son La ve Vietnamu nabízí řadu možností ubytování, které uspokojí různé typy cestovatelů a rozpočtů. Zde jsou některé z nejoblíbenějších možností pro návštěvníky Son La:

  • Hotely: Son La má několik hotelů, od levných přes střední až po luxusní. Tyto hotely nabízejí pohodlný pobyt s vybavením, jako je klimatizace, Wi-Fi a zařízení na pokoji. Mezi oblíbené hotely v destinaci Son La patří Muong Thanh Luxury Son La Hotel, Thien An Son La Hotel a Trade Union Hotel.
  • Ubytování v rodině: Cestující si pro autentičtější zážitek mohou zvolit ubytování v rodině. Homestay poskytují příležitost zůstat s místními rodinami, zažít jejich každodenní život a kuchyni a dozvědět se o místní kultuře. Mezi oblíbené ubytování v soukromí v Son La patří Ba Ha Homestay a Tha Phinh Homestay.
  • Penziony: Penziony jsou cenově dostupné ubytování, které poskytuje základní vybavení, jako je postel, společná koupelna a někdy Wi-Fi. Penziony jsou ideální pro batůžkáře a levné cestovatele. Mezi oblíbené penziony v Son La patří Thanh Van Guesthouse a Lan Anh Guesthouse.
  • Rezorty: Pro luxusnější pobyt má Son La několik resortů, které nabízejí úžasný výhled, špičkové vybavení, a vybavení, jako jsou bazény, lázně a restaurace. Některá oblíbená letoviska v Son La zahrnují Muong Thanh Holiday Son La Resort a Lao Khoa Resort.

Některé doporučené hotely ve městě Son La:
Hanoi hotel
Hoàng Anh hotel
Muong Thanh hotel
Cosy Hotel Son La
Hoa Lu hotel

Několik dobrých homestay v rezervaci Ta Xua:
Homestay Tà Xùa Lu Trế
Tà Xùa Clouds homestay
Y Xoa Home Stay


🔍 Zajímavá místa v Son La:

  • vesnice s etnickými obyvateli – Bo Muoi, Tong Lanh, Ta Bu (sever, severozápad u města Son La)
  • řeka Song Da („Černá řeka)
  • Son La vodní přehrada
  • „barevný“ trh v Thuan Chau
  • vesnice Mong v oblasti Hua La
  • věznice a muzeum z dob francouzské kolonizace
  • vyhlídkový vrchol nad městem
  • jeskyně Thẩm Tét Toòng
  • Ta Xua přírodní rezervace + Dinosauří hřbet
  • Phu Luong přírodní rezervace (hora Ta Chi Nhu)
  • okres Moc Chau (140 km jižně od města Son La)

📍 Son La – mapa zajímavých míst:


Časté dotazy + Tipy pro provincii Son La:

1. Jak rezervovat autobusové jízdenky z Hanoje do města Son La?

  • Lístky na autobus z Hanoje do města Son La si můžete rezervovat online na Baolau.

2. Existuje vlak nebo let z Hanoje do Son La?

  • Ne, do města Son La nejezdí žádný vlak, protože v Son La není železnice. Také není možné cestovat letadlem, mezi Hanojí a městem Son La nejsou žádné lety, Son La nemá letiště.

3. Jak se pohybovat v provincii Son La?

  • V Hanoji si můžete půjčit kolo nebo motorku a cestovat sami. Tato možnost je vhodná pouze pro nejzkušenější řidiče motorek. Ve Vietnamu je IDP nutný. Můžete vyhledávat a rezervovat motorku online pomocí Bikesbooking. Místní autobusy jsou v této provincii omezené.

4. Kterou horskou oblast v provincii Son La byste měli navštívit?

  • Jednou z nejvíce fascinujících horských oblastí provincie Son La je Ta Xua Nature Rezerva Dinousar Spine. Není snadné se tam pohybovat, rozhodně byste měli cestovat na motorce. Některé silnice v tomto parku nejsou v dobrém stavu, ale můžete jet na motorce do Dinosaur Spine.

5. Kde se ubytovat ve městě Son La?

  • Město Son La má různé levné hotely, penziony nebo motely. Můžete vyhledávat a zarezervujte si hotel v Son La online. Různé vesnice také nabízí autentické homestay u etnických obyvatel.

6. Jak daleko je město Son La od Hanoje?

  • Cestovní vzdálenost z Hanoje do města Son La je asi 300 km turistickým autobusem přes město Moc Chau . Moc Chau se nachází mezi městy Mai Chau a Son La a je to další zajímavé místo severního Vietnamu.

7. Jaké oblíbené atrakce v Son La můžete navštívit?

  • Son La má několik oblíbených atrakcí, které mohou návštěvníci prozkoumat, jako je vězeňské muzeum Son La, vodní elektrárna Son La, náhorní plošina Moc Chau a jeskyně Tham Tet Toong. Provincie má také několik etnických vesnic, kde mohou návštěvníci zažít místní kulturu a tradice.

  8. Kdy je nejlepší čas v roce navštívit Son La?

   • Nejlepší doba k návštěvě Son La je od listopadu do dubna, kdy je suché a chladné počasí, takže je ideální pro outdoorové aktivity a objevování přírodních krás regionu.

  9. Jaká je kuchyně Son La?

   • kuchyně Son La je ovlivněna místními etnickými skupinami a je známý pro své rozmanité chutě a použití místních surovin. Mezi oblíbená jídla patří grilované maso, lepkavá rýže, rýže z bambusových trubic a kyselá masová polévka.

  10. Jaké jsou nějaké outdoorové aktivity v Son La?

   • Son La nabízí několik venkovních aktivit, jako je trekking, pěší turistika, cyklistika a objevování přírodních krás regionu. Návštěvníci se mohou také zapojit do dobrodružných sportů, jako je zip-lining, lezení po skalách a jízda na kajaku.

  11. Jaké jsou některé tradiční festivaly v Son La?

   • Son La má několik tradičních festivalů, které oslavují místní kulturu a tradice. Mezi oblíbené festivaly patří Buffalo Fighting Festival, Khau Pha Paragliding Festival a Moc Chau Plum Festival.

  12. Jaký je dopravní systém v Son La?

   • Son La má dobré silniční spojení a návštěvníci mohou k cestování po provincii využít autobusy nebo si najmout taxi. Můžete si také půjčit motorku, abyste mohli objevovat region po vlastní ose, dobré pokud můžete a umíte dobře řídit.

  13. Jaké kulturní etikety je třeba dodržovat při návštěvě Son La?

   • Při návštěvě Son La je důležité respektovat místní kulturu a tradice. Návštěvníci by se měli oblékat skromně, před vstupem do domů nebo chrámů si zout boty a před pořizováním fotografií místních obyvatel nebo jejich domovů požádat o povolení.

Rezervuj si výlet + Vstupenky ve Vietnamu


➡️ Kam jet z města Son La:

Pokračovat můžete do Dien Bien Phu, Lai Chau, Sapa, Moc Chau, Mai Chau.

Zpět na zajímavá místa


UbytováníCenyDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekováníTipyHaLongLetenkySapaDien Bien PhuHueUberHanoj

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 10

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: