DIEN BIEN PHU – Místo bohaté válečné historie

vietnam-dien-bien-military
Hřbitov vietnamských vojáků ve městě Dien Bien Phu.

Informace o Dien Bien Phu
Jak se dostat do Dien Bien
Počasí v Dien Bien Phu
Ubytování v Dien Bien Phu 
Zajímavá místa v Dien Bien
Mapa zajímavých míst


Dien Bien Phu – město určené hlavně pro fanoušky válečné historie.


Město Dien Bien Phu leží na západě severního Vietnamu přibližně 20 km od hranic s Laosem. Nachází se v
Muong Thanh údolí ve tvaru srdce, cca 20 km dlouhé a 6 km široké údolí. Scenérie kolem města jsou nádherné, samotné město leží na široké suché planině. Údolí Muong Thanh je největší rýžové pole v severozápadním Vietnamu. Druhé největší rýžové naleznete v okolí měst Nghia Lo v provincii Yen Bai. Ve městě se nachází také letiště s pravidelnými lety do Hanoje a zpět. Lety provozuje společnost Vietnam Airlines, 2 lety každý den do města Dien Bien. Nicméně i tak je to stále místo, kam se zahraniční turisté moc nehrnou.

Dobrým místem k návštěvě je také jezero a rezervace Pa Khoang.


Jezero a rezervace Pa Khoang se nachází asi 20 km východně od města Dien Bien. Pokud si chcete odpočinout od válečných památek, je to ideální místo. Toto jezero bylo dříve potokem, ovšem když zde byly postaveny zavlažovací systémy na rýžová pole, stal se potok jezerem. Na jezeře je možné pronajmout loďku a udělat okružní jízdu. Při té příležitosti navštivte některé vesnice s etnickými obyvateli v okolí jezera.

vietnam-dien-bien2
Památník vietnamských vojínů ve městě Dien Bien


Francouzské vojsko zde utrpělo v roce 1954 velkou porážku.


Dien Bien je místem, kde se v roce 1954 utkal v rozhodující bitvě indočínské války komunisticky orientovaný Vietminh vedený Ho Či Minem s francouzským koloniálním vojskem. Zákopová válka zde trvala 56 dní a město trpělo. Zajato bylo 8000 francouzských vojáků a na obou stranách byly ztráty kolem 3000 mrtvých vojáků. Toto byl klíčový moment studené války, v které se Francouzi snažili vyhrát válku o své kolonie, bylo to mezi lety 1946-1954. Některé pozůstatky či památníky války lze vidět i v okolí města Dien Bien.

Ubytování v Dien Bien (Slevy až 60%)

Ve městě můžete vidět několik historických památek z indočínské války.


Je to např. městské a válečné muzeum, hřbitov Vietminh vojáků, kopec Hill A1, válečný památník D1, bunkr plukovníka Colonela de Castra nebo historický most Muong Thanh (kousek od bunkru).
Porážka francouzské armády Vietminhem vedla k ukončení války v Indočíně a ke konci koloniálního panství. Byla to jedna z největších porážek francouzské armády. Ženevská konference pak v roce 1954 rozdělila Vietnam podle 17. rovnoběžky fakticky na dva samostatné státy. Ke sjednocení Severního a Jižního Vietnamu došlo až v roce 1976.

Další významným historickým místem je bunkr a velitelství ve vesnici Phang – Muong Phang. Bylo to velitelství vietnamských vojsk a generála Võ Nguyên Giápa, který dovedl viet.vojsko v roce 1954 k vítězství nad francouzi ve městě Dien Bien Phu.

vietnam-dien-bien3
Památník vojenské techniky z války ve městě Dien Bien Phu (foto: Che Trung Hieu)


Můžete navštívit Laos – hraniční přechod v Tay Trung je otevřen pro turisty.


Přibližně 40 km od města se nachází hraniční přechod do Laosu – Tay Trang. Je možné ho projít od února 2019 již i s novými 30-denními e-vízy.
Velkým lákadlem je také projížďka na motorce kolem města Dien Bien. Shlédnout můžete úžasné scenérie hor a kopců nebo navštívíte vesnici Noong Chun a další vesnice, kde žijí lidé etnika bílých thajců (Thai). Seznámte se z jejich zvyky či shlédněte kulturní vystoupení, v této oblasti žije také velká část lidi etnika Hmong. Díky ideálnímu klimatu se v oblasti Dien Bien Phu pěstují různé speciality, jako např. Nep Nuong rýže, z které se vaří oblíbené pokrmy Xoi Nep Nuong, Com Lam (rýže v bambusu) a Banh den.

dien-bien-phu-vietnam-pole
Rýžová pole v okolí Dien Bien Phu.


Jak se dostat do Dien Bien Phu:

Pokud se chcete do Dien Bien Phu dostat přímo z Hanoje, tak je možné využít letecké spoje Vietnam Airlines (podívejte se na vyhledávač dopravních spojů Baolau ). Na Baolau je možné kupovat také letenky a ostatní lístky na dopravu ve Vietnamu, autobusy však zde nenajdete. Let trvá přibližně 1 hodinu a ceny jsou od 700-850,- Kč. Z měst Lai Chau, Muong Lay, Son La ale i Sapa jezdí místní autobusy. V Dien Bien Phu neexistuje žádné vlakové spojení.

Z Hanoje také vyjíždí dálkové autobusy. Cesta je však dlouhá, až 12 hodin, cena lístku cca 350,- Kč. Nemá asi velký smysl cestovat tak dlouho jen kvůli návštěvě tohoto místa, ale určitě je to dobré místo k zastávce, pokud po severozápadu Vietnamu budete cestovat na motorce a budete tak mít více času. Pokud však někdo chce poznat velkou základnu vesnic etnické skupiny Thajců (Thai), může být toto místo velmi vhodné.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰


Počasí v Dien Bien Phu, kdy sem jet:

Ideální dobou k návštěvě Dien Bien Phu je období od listopadu do dubna, kdy jsou suché měsíce, bez monzumových dešťů. V noci však počítejte v těchto měsících s chladnými večery a se zimou v horách. V období monzumových dešťů mohou být cesty nesjízdné. V letních měsících bývá počasí v nížinách v okolí velmi horké.
Aktuální počasí v Dien Bien Phu


Ubytování v Dien Bien Phu:

Není zde tak široká nabídka ubytování, ale ve městě naprosto dostačující, některé hotely můžete najít na rezervačních portálech, celkem velmi slušné kvality. Ve městě je také několik levných guesthousů (Nha Nghi) v centru města.
Ubytování v Dien Bien Phu (hotely, guesthousy)


Některé doporučené hotely ve městě Dien Bien:

Ruby Hotel
Muong Thanh Hotel
Duc Thang Guest House
A1 Hotel
Hong Ky Boutique Hotel


Zajímavá místa v Dien Bien Phu:

  • Muzeum vítězství
  • hřbitov Vieminh vojáků
  • kopec Hill A1
  • Válečný památník D1
  • historický most Muong Thanh
  • bunkr plukovníka Colonela de Castra
  • vesnice Noong Chun a další etnické vesnice v okolí
  • jeskyně Pa Thom, u hranic s Laosem
  • jezero a rezervace Pa Khoang
  • Muong Phang – historický bunkr viet.vojsk
  • jízda na motorce po okolí

Dien Bien Phu – mapa zajímavých míst:

 Kam jet z Dien Bien Phu:

Pokračovat můžete do Lai Chau, Son La.

 Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekováníLetištěDien Bien PhuItinerářeKuchyněKnihySapaLetenkyMapy

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 11

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: