LAI CHAU – Příroda a etnické menšiny

Okolí města Lai Chau
Okolí města Lai Chau a prodej zboží u silnice.

Informace o Lai Chau
Jak se dostat do Lai Chau
Počasí v Lai Chau
Ubytování v Lai Chau 
Zajímavá místa v Lai Chau
Mapa zajímavých míst


Okolí města s překrásnými hornatými oblastmi je opravdu fascinující.


Provincie Lai Chau je již dlouho nejchudší a nejméně industrializovaná oblast severního Vietnamu. Nicméně i zde se doba mění a průmysl a ekonomika postupně roste. Mezi roky 2000-2007 se průmyslová výroba téměř ztrojnásobila a zemědělství a lesnictví vzrostlo o 50%. Nejvíce rozšířenými produkty a výrobky jsou likér, cihly, cement a elektřina. Silniční infrastruktura však stále zaostává, nicméně i to se pomalu a jistě mění a opravuje se zde spousta silnic, nebo se staví nové.

V centru města neunikne vaší pozornosti velká socha a památník Ho Či Mina.


Lai Chau je místem kde je dobré se zastavit, pokud jedete ze Sapy do Dien Bien Phu či Muong Lay. Můžete si zde pronajmout motorku a udělat okružní výlet kolem města, jsou zde překrásné scenérie kopců a pohoří. Velice dobře se tu jezdí, není tady tak hustá doprava jako na jiných místech. Můžete však mít problém se zapůjčením, sám jsem tady sháněl motorku celý den, zkuste se zeptat v Karaoke na ulici Tran Phu.

lai-chau-vietnam
Socha Ho Či Mina ve městě Lai Chau.


V Lai Chau městě si pronajměte motorku – bez ní se zde nehnete.


Hlavně v oblasti Lung Then a Can Ho je nádherná cesta mezi kopci skrz údolí s velkými rýžovými polemi. Za zmínku také stojí oblast Nam Long kousek od města Lai Chau, kde je velká koncentrace etnických obyvatel. Převážně zde žijí lidé etnika Thai, Hmong, Dao a také Viet obyvatel. V Lai Chau a okolí se také konají různé festivaly těchto obyvatel. Nejznámnějším je festival Thai obyvatel – Hoa Ban festival, který vás velice dobře seznámí s kulturou a spirituálním životem těchto lidí.

❱ Rezervujte si motorku ve Vietnamu online ❰

vietnam-lai-chau2
Okolí města Lai Chau.


Mang a La Hu – 2 etnické menšiny, které sídlí jen v oblasti Lai Chau.


Můžete si také udělat výlet na motorce do jeskyně Tien Son, která se nachází asi hodinu cesty od města Lai Chau a nebo na nedělní etnický market Dao San (50 km od města). Pokud chcete delší výlet na motorce můžete se vydat až do 80 km vzdáleného městečka Sin Ho. Jízda přes nádherné kopce a panoramata stojí za to. V neděli se v Sin Ho také koná market, na který se zde schází ženy z etnických menšin (Květinoví, Modří či Černí Hmongové, Lu, Dao) nakoupit tu tak můžete spoustu ručních výrobků či zajímavých pochutin.

Vietnam-Lai-Chau
Okolí města Lai Chau – Hoang Lien národní park.


V Lai Chau se nachází také nějaké jeskyně vhodné k návštěvě.


Cestou do Sin Ho přes Nam Long narazíte také na komplex 10 jeskyní Pu Sam Cap v nadmořské výšce 1700 m. Doporučuje se návštěva nejnižší jeskyně díky její snadné dostupnosti. V okrese Sin Ho se dále nachází také historický palác Deo Van Longa.  Deo Van Long byl francouzský vůdce autonomní Tai federace severozápadního Tonkinu, poválečné francouzské Indočíny.

vietnam-lai-chau-sin-ho
Kousek od města Sin Ho (foto: Vojtěch Obuškevič).


Hoang Lien národní park je jeden z nejkrásnějších parků ve Vietnamu.


Národní park Hoang Lien je obrovská zalesněná a hornatá oblast, rozkládá se mezi městy Sapa a Muong Lay. Je to ideální místo k ekoturistice a trekování, poznávání etnických vesnic a obyvatel. V některých vesnicích je také možné využít homestay ubytování. V oblasti tohoto parku žijí hlavně obyvatelé etnické skupiny Hmong, Tay a Dao. Hoang Lien park je velmi bohatý na flóru a faunu, žije zde několik druhů chráněných živočichů.

VÍCE FOTEK Z MĚSTA A OKOLÍ LAI CHAU

Lai Chau - Vietnam
Lai Chau a okolí u města – Vietnam.


Jak se dostat ze Sapy do Lai Chau:

Lai Chau se nachází cca 70 km od Sapy. Mezi Sapou a Lai Chau jezdí místní autobusy, přez průsmyk Tram Ton (scénická jízda). V Sapě se ptejte např. v některém z hotelů nebo v infocentru. Není problém sem jet samozřejmě na motorce ze Sapy. Do Sapy se dostanete vlakem s přestupem na autobus ve městě Lao Cai nebo autobusem přímo do Sapy. Použijte dopravní vyhledávač spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup lístků online i z Čr možná). Do Lai Chau se také dostanete místními autobusy z okolních měst Dien Bien, Son La, Mu Cang Chai (Yen Bai), časy si musíte zjistit na místě.


Jak se dostat z Hanoje do Lai Chau:

Z Hanoje do Lai Chau se můžete dostat nočními dálkovými autobusy. V provincii Lai Chau neexistuje žádné vlakové spojení, není zde ani letiště, autobus či motorka je tedy jedinná možnost. Z Hanoje ze zastávek My Dinh a Giap Bat do města Lai Chau vyjíždí pár dálkových autobusů, cesta trvá cca 8-14 hodin. Některé soukromé společnosti i z jiných zastávek. Můžete si již jednoduše zakoupit online autobusovou jízdenku do Lai Chau.

– z Hanoje do Lai Chau můžete cestovat nočními dálkovými autobusy
– cesta spacím nočním autobusem trvá cca 9 hodin (může se změnit)
– jízdenka na autobus z Hanoje do Lai Chau stojí cca 17-20 Usd
icon-angle-double-right jízdenku na autobus do Lai Chau zakoupíte online na Baolau

autobus-the-anh-hanoj-lai-chau
Autobus společnosti The Anh z Hanoje do Lai Chau (foto: Baolau)


Počasí v Lai Chau:

Nejchladnější období v Lai Chau je od prosince do února (období sucha, téměř stejné počasí jako v Sapě) ale záleží na tom, kde se budete pohybovat. Samotné město leží v nížině, ale okolí je kopcovité až hornaté. Nejteplejší měsíce jsou červen, červenec, srpen (monzunová sezóna). Velmi chladné počasí může být v zimních měsících, zejména v horských a kopcovitých oblastech této provincie, zamračeno ale i mlhavo.
Aktuální počasí v Lai Chau


Ubytování ve městě Lai Chau:

Nabídka ubytování na rezervačních portálech Agoda a Booking je velmi omezená. Snad jen cca 6 hotelů ve městě Lai Chau (ne v provincii). Některé z těchto možnosti ubytování jsou vyznačené na mapě níže. Pokud si nevyberete na portálech online, musíte tedy řešit výběr ubytování na místě.

Některé doporučené hotely ve městě Lai Chau:

Muong Thanh Lai Chau Hotel
Thuy Thien Hotel
Hoang Nham Luxury Hotel
Doan Ket 1 Hotel
Minh Son Hotel


Zajímavá místa v Lai Chau:

  • oblast Can Ho a Nam Long
  • památník Ho Či Mina ve městě
  • jeskyně Pu Sam Cap
  • nedělní etnický market Dao San
  • výlet na motorce do městečka Sin Ho (přes oblast Nam Long)
  • palác thajského krále Deo Van Long
  • Tien Son jeskyně a Vodopád Tac Tinh v Tam Duong
  • horský Průsmyk Tram Ton (O Quy Ho) vedoucí do Sapy
  • vyhlídka Cầu kính Rồng Mây v Průsmyku Tram Ton
  • Národní park Hoang Lien
  • festivaly v provincii Lai Chau
  • jízda na motorce po okolí – překrásné scenérie
  • Pu Si Lung (2. největší hora Vietnamu, 3076 m.n.m., bez průvodce a povolení nedostupná hora)
  • Pu Tha Leng (3.největší hora Vietnamu, 3049 m.n.m., bez průvodce se sem nedostanete)

 Lai Chau – mapa zajímavých míst:

 Kam jet z města Lai Chau:


Pokračovat můžete do Sapa, Bac Ha, Dien Bien, Son La, Mu Cang Chai (Yen Bai).

 Zpět na zajímavá místa


UbytováníDopravaVízaOčkováníPenízePočasíTrekováníTipyUberSapaHa LongBacHaHanojDien Bien PhuKuchyně+Jídla

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: