LAI CHAU – příroda a etnické menšiny

Okolí města Lai Chau

Okolí města Lai Chau a prodej zboží u silnice.


Okolí města s překrásnými hornatými oblastmi je opravdu fascinující.


Provincie Lai Chau je již dlouho nejchudší a nejméně industrializovaná oblast severního Vietnamu. Nicméně i zde se doba mění a průmysl a ekonomika postupně roste. Mezi roky 2000-2007 se průmyslová výroba téměř ztrojnásobila a zemědělství a lesnictví vzrostlo o 50%. Nejvíce rozšířenými produkty a výrobky jsou likér, cihly, cement a elektřina. Silniční infrastruktura však stále zaostává, nicméně i to se pomalu a jistě mění a opravuje se zde spousta silnic, nebo se staví nové.

V centru města neunikne vaší pozornosti velká socha a památník Ho Či Mina.


Lai Chau je místem kde je dobré se zastavit, pokud jedete ze Sapy do Dien Bien Phu či Muong Lay. Můžete si zde pronajmout motorku a udělat okružní výlet kolem města, jsou zde překrásné scenérie kopců a pohoří. Velice dobře se tu jezdí, není tady tak hustá doprava jako na jiných místech. Můžete však mít problém se zapůjčením, sám jsem tady sháněl motorku celý den, zkuste se zeptat v Karaoke na ulici Tran Phu.

lai-chau-vietnam

Socha Ho Či Mina ve městě Lai Chau.


V Lai Chau městě si pronajměte motorku – bez ní se zde nehnete.


H
lavně v oblasti Lung Then a Can Ho je nádherná cesta mezi kopci skrz údolí s velkými rýžovými polemi. Za zmínku také stojí oblast Nam Long kousek od města Lai Chau, kde je velká koncentrace etnických obyvatel. Převážně zde žijí lidé etnika Thai, Hmong, Dao a také Viet obyvatel. V Lai Chau a okolí se také konají různé festivaly těchto obyvatel. Nejznámnějším je festival Thai obyvatel – Hoa Ban festival, který vás velice dobře seznámí s kulturou a spirituálním životem těchto lidí.

vietnam-lai-chau2

Okolí města Lai Chau.


Mang a La Hu – 2 etnické menšiny, které sídlí jen v oblasti Lai Chau.


Můžete si také udělat výlet na motorce do jeskyně Tien Son, která se nachází asi hodinu cesty od města Lai Chau a nebo na nedělní etnický market Dao San (50 km od města). Pokud chcete delší výlet na motorce můžete se vydat až do 80 km vzdáleného městečka Sin Ho. Jízda přes nádherné kopce a panoramata stojí za to. V neděli se v Sin Ho také koná market, na který se zde schází ženy z etnických menšin (Květinoví, Modří či Černí Hmongové, Lu, Dao) nakoupit tu tak můžete spoustu ručních výrobků či zajímavých pochutin.

Vietnam-Lai-Chau

Okolí města Lai Chau – Hoang Lien národní park.


V Lai Chau se nachází také nějaké jeskyně vhodné k návštěvě.


Cestou do Sin Ho přes Nam Long narazíte také na komplex 10 jeskyní Pu Sam Cap v nadmořské výšce 1700 m. Doporučuje se návštěva nejnižší jeskyně díky její snadné dostupnosti. V okrese Sin Ho se dále nachází také historický palác Deo Van Longa.  Deo Van Long byl francouzský vůdce autonomní Tai federace severozápadního Tonkinu, poválečné francouzské Indočíny.

vietnam-lai-chau-sin-ho

Kousek od města Sin Ho (foto: Vojtěch Obuškevič).


Hoang Lien národní park je jeden z nejkrásnějších parků ve Vietnamu.


Národní park Hoang Lien je obrovská zalesněná a hornatá oblast, rozkládá se mezi městy Sapa a Muong Lay. Je to ideální místo k ekoturistice a trekování, poznávání etnických vesnic a obyvatel. V některých vesnicích je také možné využít homestay ubytování. V oblasti tohoto parku žijí hlavně obyvatelé etnické skupiny Hmong, Tay a Dao. Hoang Lien park je velmi bohatý na flóru a faunu, žije zde několik druhů chráněných živočichů.

VÍCE FOTEK Z MĚSTA A OKOLÍ LAI CHAU

Lai Chau - Vietnam

Lai Chau a okolí u města – Vietnam.


🚍
  Jak se dostat do Lai Chau:


Lai Chau se nachází cca 70 km od Sapy. Mezi Sapou a Lai Chau jezdí místní autobusy, přez průsmyk Tram Ton (scénická jízda). V Sapě se ptejte např. v některém z hotelů nebo v infocentru. Není problém sem jet samozřejmě na motorce ze Sapy. Do Sapy se dostanete vlakem s přestupem na autobus ve městě Lao Cai nebo autobusem přímo do Sapy. Použijte dopravní vyhledávač spojů Baolau nebo 12go.asia (rezervace a nákup lístků online i z Črmožná)

Dále se do Lai Chau můžete dostat přímými autobusy z měst Dien Bien, Son La, Mu Cang Chai (Yen Bai) ale i z Hanoje. V provincii Lai Chau neexistuje žádné vlakové spojení. Z Hanoje ze zastávek My Dinh a Giap Bat do města Lai Chau vyjíždí několik dálkových autobusů, cesta trvá cca 8-14 hodin. Nicméně takto dlouhá cesta jen do Lai Chau pozbývá pravděpodobně významu. Některé autobusy však jedou přes Mu Cang Chai, to je pro některé velmi zajímavý stopover.


🏡
  Ubytování ve městě Lai Chau:


Nabídka ubytování na rezervačních
portálech Agoda a Booking je velmi omezená (březen 2017). Snad jen 2 hotely ve městě Lai Chau (ne v provincii). Některé další možnosti ubytování jsou vyznačené na mapě níže. Pokud si nevyberete na portálech, musíte tedy řešit výběr na místě.


📷
  Zajímavá místa v Lai Chau:


• oblast Can Ho a Nam Long
• památník Ho Či Mina
• jeskyně Pu Sam Cap
• nedělní etnický market Dao San
• výlet na motorce do městečka Sin Ho (přes oblast Nam Long)
• palác thajského krále Deo Van Long
• Tien Son jeskyně a vodopád v Tam Duong
• národní park Hoang Lien
• festivaly v provincii Lai Chau
• jízda na motorce po okolí – překrásné scenérie
• Pu Si Lung
(2. největší hora Vietnamu, 3076 m.n.m., bez průvodce a povolení nedostupná hora)
• Pu Tha Leng
(3.největší hora Vietnamu, 3049 m.n.m., bez průvodce se sem nedostanete)

 Lai Chau – mapa:

 Kam jet z města Lai Chau:


Pokračovat můžete do Sapa, Bac Ha, Dien Bien, Son La, Mu Cang Chai (Yen Bai).

 Zpět na zajímavá místa


Ubytování
DopravaVízaOčkováníPenízePočasí
TrekováníTipyUberSapaHa LongBacHaHanojDien Bien PhuKuchyně

Led 25, 2017 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem LAI CHAU – příroda a etnické menšiny
Premium Wordpress Themes by UFO Themes