“Dinosauří páteř” + Přírodní rezervace Ta Xua

dinosauri-pater-rezervace-ta-xua-vietnam
“Dinosauří páteř” (Sống Lưng Khủng Long) v přírodní rezervaci Ta Xua.

Informace o Ta Xua
Jak jet do Ta Xua
Kdy jet do Ta Xua
Ubytování v Ta Xua
Dotazy + Odpovědi
Fotky z rezervace


Fascinující místo v Přírodní rezervaci Ta Xua – tzv. “Dinosauří hřbet/páteř”.

  • Přírodní rezervace Ta Xua a tzv. “Dinosauří hřbet” (Sống Lưng Khủng Long) u města Bac Yen (Provincie Son La) to je fascinující horské a pro zahraniční turisty opomíjené místo, přijíždí hlavně vietnamští turisté a cestovatelé. Přírodní rezervace Ta Xua je obrovskou oblastí, kterou není úplně jednoduché procestovat (pokud teda nejezdíte motokros), neboť jelikož jde o vysoce položenou oblast (nejvyšší hora 2865m) a cesty a silnice nejsou v příliš dobrém stavu.

Pro průzkum části rezervace musíte mít motorku – minimálně poloautomat.

  • Nicméně to však neznamená, že byste nemohli nakouknout do rezervace Ta Xua alespoň z menší části a to vlastní cestou a s výletem až k tzv. užasnému Dinosauřímu hřbetu, který není zas až tak složitě dostupný, musíte však mít motorku s minimálně poloautomatickou převodovkou. Dinosauří hřbet leží v nadmořské výšce cca 1500 m a pohledy odtud či od vesnice Ta Xua a okolí jsou vážně dechberoucí. Hory, pohoří, kopce, příroda, rýžové terasy, mraky (můžete být i nad nimi, pokud vyjedete ještě výše, nad vesnici Ta Xua) a oblast obývající převážně etnickými Hmongy.
rezervace-ta-xua-vietnam3
Horské masivy a rýžové terasy u vesnice Ta Xua.


Startovním místem pro výlet do rezervace Ta Xua a ke hřbetu, je město Bac Yen.

  • Přírodní rezervace Ta Xua je také oblíbeným místem pro tzv. “Lovce mraků”. Ano a pokud budete mít štěstí tak příchod a pohyb mraků uvidíte poměrně velmi rychle. V době mé návštěvy, v celé oblasti jsem byl celý den, jsem tady viděl velmi rychlé změny počasí jako nikde jinde ve Vietnamu (slunce, mraky, mlha, drobný déš+t…) a velmi rychlý pohyb mraků. A všechno je to užasně fotogenické, pokud teda zrovna nepřijde mlha (nedejbože velké deště) a viditelnost na 30 m. Začít váš výlet do rezervace Ta Xua musíte ve městě Bac Yen.

Ubytování v Son La (Slevy až 60%)

bac-yen-market-vietnam
Market ve městě Bac Yen. Obchod s tradičními kroji Hmongů.


Fascinující výhledy a pasáž od vesnice Ta Xua k Dinosauřímu hřbetu.

  • Nejbližší zastávkou, kde se lze i občerstvit, ale i ubytovat je vesnice Ta Xua, která je od Dinosauřího hřbetu vzdálena 12 km. Ubytovat se samozřejmě můžete i ve městě Bac Yen (doporučuji zvolit spíše město). Ve vesnici Ta Xua v rezervaci je pár občerstvení s klasickými vietnamskými jídly, nečekejte žádné extra velké menu, je to dost limitované. Z Vesnice Ta Xua až k Dinosauřímu hřbetu pojedete fascinující pasáží, ale počítejte s tím, že některé úseky t0to cesty mohou být zničené (kameny, díry…). Nicméně dříve tato cesta ke hřbetu, byla prý ještě horší.
dinosauri-pater-ta-xua-vietnam3
Vyhlídkové místo na Dinosauří páteři (Sống Lưng Khủng Long) v rezervaci Ta Xua.


Jak se dostat k Dinosauřímu hřbetu v Přírodní rezervaci Ta Xua? Na motorce.

  • Dinosauří hřbet v Přírodní rezervaci Ta Xua se nachází cca 25 km od města Bac Yen. To je startovní místo pro výlet do oblasti. Bac Yen je typické menší městečko bez zahraničních turistů, s nabídkami ubytování a mnoha obchody. Do Bac Yen, pokud nemáte svou motorku, se můžete dostat např. lokálním autobusem z Moc Chau s přestupem ve Phu Yen (Phu Yen je cca 30 km od Bac Yen, můj případ) a nebo i z Hanoje autobusem (cca 200km, cesta přes město Phu Yen, ve Phu Yen možné vzít jiný autobus do Bac Yen), časy si však musíte zjistit aktuálně vždy na místě – stanice My Dinh nebo Yen Nghia. Doporučuji spojit s výletem v Moc Chau a z Moc Chau přesun autobusem.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰

Půjčte si motorku ve městě Bac Yen (např. tam, kde budete ubytováni).

  • Z Bac Yen do Ta Xua a k Dinosauřímu hřbetu – zda již pojedete po vlastní ose, na motorce. Z Bac Yen do vesnice Ta Xua je to cca 12 km a pojedete neustále do prudkého kopce, i zde může být cesta různě zničená a nic moc, cesta ale s parádními výhledy. Z vesnice Ta Xua poté pojedete dalším 12 km úsekem k Dinosauřímu hřbetu s dalšími fascinujícími výhledy, uvidíte cestou i cca 3 vodopády. Cesta může mít opět špatné úseky, někde i kamenitou cestu, ale na motorce (poloautomat), jsem tam dorazil vcelku v pohodě.  Upozornění: Jezděte pomalu, pokud se nechcete někde vysypat a přizabít! Cesta na motorce do rezervace Ta Xua je jen pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti s motorkou.
rezervace-ta-xua-vietnam8
K Dinosauří páteři se lze dostat na motorce přes vesnici Ta Xua.


Kdy navštívit a jet do Přírodní rezervace Ta Xua a k Dinosauřímu hřbetu?

  • Je třeba si uvědomit, že jde o horskou oblast a je nutné počítat s rychlými změnami počasí. V zimních měsících chladno/zima, ale suché období, v letních měsících bohužel možnost větších dešťů a hrozících sesuvů půdy. Doporučují se měsíce prosinec až březen (a to i pro tzv. “lovce mraků”). Osobně jsem tu byl v listopadu a zažil jsem tady za 3 dny v oblasti a rezervaci velmi rychlé změny počasí – sluníčko, hezky, chladno, mlha, mraky…ale celkově to šlo, i výhledy byly pěkné, občas trochu v mlze, ale žádná velká zima, teplota do cca 17 st. C.

Výlety ve Vietnamu rezervuješ zde

Před tím než vyrazíte do rezervace Ta Xua, sledujte počasí jak se vyvíjí.

  • Doporučuji před výletem do oblasti rezervace Ta Xua určitě aktuálně sledovat počasí jak se vyvíjí a podle toho reagovat. Pokud hrozí nějaké velké deště, mlha, rozhodně doporučuji sem vůbec nejezdit, protože by to bylo, jasně – pro někoho dobrodružství, ale z tohoto dobrodružství byste toho moc neměli, výhledy do oblasti žádné a to nejdůležitější – nebezpečné úseky silnic, hrozící sesuvy půdy a nesjízdná vozovka. V tomto případě to opravdu nemá žádnou cenu, čekejte na slunečné počasí a jasnou oblohu.
cesta-bac-yen-ta-xua-rezervace
Cesty k Dinosauří páteři a do vesnice Ta Xua mohou být občas ve špatném stavu.


Kde se ubytovat a kde najdu ubytování v Bac Yen a Ta Xua?

  • Bac Yen není Sapa a to znamená, že nabídka je zde soustředěna hlavně na menší vietnamské hotýlky/guesthousy, žádný extra luxus, ale standard, průměrná kvalita. Ano je zde i jeden větší lepší hotel (KHÁCH SẠN SAO MAI), ale převážná většina ve městě jsou malé hotely, tzv. Nhà nghỉ. Ceny jsou tedy vcelku velmi nízké. Ve městě je spousta obchůdků a i nějaké vietnamské restaurace s klasickými jídly, spíše nečekejte západoevropskou kuchyni.
  • Ubytovat se můžete i ve vesnici Ta Xua i tam postupně vznikají a budou asi vznikat nadále další homestay. Je zde i velmi pěkný resort – Ta Xua Hills. Službami je to však velmi omezené, je to velmi malá vesnice. Doporučuji ubytovat se spíše ve městě Bac Yen a odtud poté vyrazit na výlet do rezervace Ta Xua a k Dinosauřímu hřbetu. Na zapůjčení motorky se doporučuji ptát tam kde budete ubytováni. Ve městě Bac Yen je i čerpací stanice, ale i ve vesnici Ta Xua lze koupit benzin do motorky. Homestay se nachází i u Dinosauřího hřbetu (Y Xoa Homestay).

icon-home Ubytování ve městě Bac Yen:

Khach San So Mai
Nhật Vượng Hotel
Đồng Tâm Hotel Bắc Yên

icon-home Ubytování přímo v rezervaci Ta Xua:

Homestay Tà Xùa Lu Trế
Tà Xùa Clouds homestay
Y Xoa Home Stay

vesnice-ta-xua-obchod-vietnam
Obchůdek Hmongů s tradičními oděvy ve vesnici Ta Xua.


icon-info-circle Praktické informace – “Dinosauří páteř” + Rezervace Ta Xua:


Jak se dostat z Hanoje do Bac Yen a do rezervace Ta Xua?

> Z Hanoje do Bac Yen neexistujé vlakové spojení, tudíž jedinou možností je využít autobus ze stanice My Dinh nebo Yen Nghia (přes město Phu Yen) a nebo svou motorku. Přijet můžete i lokálním autobusem z města Moc Chau. Časy a jízdní řád si však musíte zjistit před odjezdem, může se měnit. Z Bac Yen do vesnice Ta Xua můžete jet na motorce.

Jak se dostat z města Bac Yen k Dinosauřímu hřbetu?

> Jedinou možností je využití motorky (minimálně poloautomat, ne žádný slabý skútřík) či svého privatního transferu. Cesta z Bac Yen k Dinosauřímu hřbetu přes vesnici Ta Xua je dlouhá 25 km. Cesta má i poničené úseky a lze ji označit jako nebezpečnou, žádná značení, hrozby sesuvu půdy, jezděte hlavně pomalu a opatrně.

Jaké je vstupné na Dinosauří hřbet?

> Vstupné na Dinosauří hřbet není žádné, nevylučuji však, že časem se nějaké vstupné zavede.

Jaká je nadmořská výška Dinouřího hřbetu a vesnice Ta Xua?

> Dinosauří hřbet v rezervaci Ta Xua má nadmořskou výšku cca 1500 m.n.m. Vesnice Ta Xua je na tom zhruba podobně.

Je možné si ve vesnici Ta Xua zakoupit nějaké jídlo/pití?

> Ano, ve vesnici Ta Xua, 12 km od Dinosauřího hřbetu, si můžete zakoupit občerstvení, kávu, pití, dát si nudle Pho, apod…

Je možné se u “Dinosauřího hřbetu” ubytovat?

> Ano, přímo u hřbetu se nachází pár homestay. Využít můžete např. Y Xoa Home Stay

Kde se nachází Dinosauří hřbet a rezervace Ta Xua?

> Dinosauří hřbet je součástí Přírodní rezervace Ta Xua (okres Bac Yen, provincie Son La). Nachází se cca 230 km od Hanoje a 25 km od města Bac Yen. Ta Xua rezervace leží mezi provinciemi Son La a Yen Bai a městy Tram Tau a Bac Yen.

Kdy jet do rezervace Ta Xua a k Dinosauřímu hřbetu?

> Dopouručovány jsou měsíce prosinec až březen. Počasí zde však může být rychle proměnlivé. To však neznamená že sem nemůžete přijet i v jinou dobu. Rozhodně sem však nejezděte pokud hrozí velké deště (monzunové období). V zimních měsících je třeba počítat s větší zimou v horské oblasti.

Co ještě vidět a navštívit pokud jedu k Dinosauří páteři?

> Cestou z vesnice Ta Xua k Dinosauří páteři byste měli vidět 3 vodopády (Thác Háng Bla, Thác Tổ Ong, Thác Phun Sương), zhruba v polovině cesty. Oblast je unikátní pro své scenérie, přírodu. Dopouručuji určitě vyjet cca 2 km nad vesnici Ta Xua kde se vám nabídne z vyhlídkového místa další úžasný výhled na rezervaci Ta Xua.

Pro co ještě je Přírodní rezervace Ta Xua populární?

> Přírodní rezervace Ta Xua není příliš navštěvovaná zahraničními turisty, jezdí sem převážně Vietnamci. Oblíbená je také pro trekování do hor. Různí soukromí průvodci nabízí např. 2-3 denní treky do rezervace a do hor. Pro hlubší průzkum musíte mít průvodce, jinak nemáte šanci se orientovat.

Kde si půjčit motorku v Bac Yen?

> Motorku na průzkum do rezervace Ta Xua si zkuste zapůjčit na místě, kde budete ubytování, ptejte se na hotelu.

Jaký je stav silnic v rezervaci Ta Xua?

> Není dobrý. K Dinosauřímu hřbetu z města Bac Yen to ještě jakžtakž jde (i tam jsou však zničené a neopravované úseky), ale pokud budete chtít pokračovat hlouběji do rezervace např. po silnici DT112 (z Bac Yen do Tram Tau) lze spíše doporučit motokrosovou motorku, jsou tam velmi špatné úseky, kameny, potoky, díry… Nicméně kousek od vesnice Ta Xua můžete pár kilometrů ještě jet i po silnici DT112, ale časem se cesta bude spíše zhoršovat a terén bude hůře sjízdný. Cestě do Tram Tau je tedy spíše lepší se zcela vyhnout.

Jací etničtí obytelé žijí v oblasti Ta Xua?

> V oblasti Ta Xua žijí převážně etničtí obyvatelé skupiny Hmong (Mong). Často je zde tedy můžete vidět ve svých tradičních krojích. Žijí zde často ve velmi skromných/chudých podmínkách.

Čím je ještě oblast Ta Xua známá?

> V oblasti Ta Xua také roste světoznámý cca 100 let starý čaj Shan Thuyet. Můžete mít třeba štěstí, kdy uvidíte některé etnické obyvatele z Ta Xua na stromech jak česají tento čaj.


icon-map-marker Mapa trasy z města Bac Yen k “Dinosauří páteři”:

(toto je hlavní cesta jak se dostat k Dinosauří páteři, silnice a cesta není v moc dobrém stavu)

bac-yen-dinosauri-hrbet-trasa-mapa
Trasa a mapa cesty z města Bac Yen k Dinosauří páteři v rezervaci Ta Xua.


Aktuální počasí v Ta Xua / Bac Yen:

(déšť a bouřky, kliknutím na ikonu v pravém horním rohu si zobrazíte další informace)


“Dinosauří páteř” a Přírodní rezervace Ta Xua – Fotky:

(Fotky z okolí vesnice Ta Xua a trasy k Dinosauřímu hřbetu + kousek nad vesnicí Ta Xua)

rezervace-ta-xua-vietnam
Výhled od vesnice Ta Xua na blízké okolí.
rezervace-ta-xua-vietnam2
Cesta od vesnice Ta Xua k Dinosauří páteři v rezervaci Ta Xua.
dinosauri-pater-ta-xua-vietnam
Mini obchůdek u Dinosauří páteře v rezervaci Ta Xua.
dinosauri-pater-ta-xua-vietnam1
Dinosauří páteř v rezervaci Ta Xua zahalená mraky.
rezervace-ta-xua-vietnam1
Přírodní rezervace Ta Xua, někde za vesnicí Ta Xua.
dinosauri-pater-ta-xua-vietnam2
Na samotný konec Dinosauří páteře se dostanete po cestě.
rezervace-ta-xua-vietnam4
Pohled ze samotného konce Dinosauří páteře v rezervaci Ta Xua.
dinosauri-pater-ta-xua-vietnam4
Dinosauří páteř v rezervaci Ta Xua.
rezervace-ta-xua-vietnam5
Výhledy z Dinosauří páteře v rezervaci Ta Xua.
rezervace-ta-xua-vietnam10
Údolí a hory v rezervaci Ta Xua, kousek od Dinosauří páteře.
rezervace-ta-xua-vietnam6
Kousek od města Bac Yen směrem k vesnici Ta Xua.
rezervace-ta-xua-vietnam9
Fascinující výhledy na rýžové terasy a hory v rezervaci Ta Xua.
ta-xua-reserve-vietnam
Nad vesnicí Ta Xua v hotovém nebi.

Mu Cang ChaiHanojZátoka Ha LongVíza do VietnamuPhnom PenhSiem ReapNa Ostrov Phu QuocMui Ne + Phan ThietZ Hanoje do Hue

Son La – průvodce icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: