Údolí Muong Hoa u města Sapa

udoli-muong-hoa-sapa-vietnam
Údolí Muong Hoa v Sapě je oblíbené hlavně mezi turisty, vhodná oblast pro lehčí trekování.

Informace o Muong Hoa
Jak se tam dostanete
Co navštívit a vidět
Kdy jít do Muong Hoa
Dotazy + Odpovědi
Mapa Údolí Muong Hoa
Fotografie z Muong Hoa

Údolí Muong Hoa je turisty nejnavštěvovanějším místem u města Sapa.

  • Sapa v severním Vietnamu – to je momentálně jedno z nejnavštěvovanějších míst v severním Vietnamu. Dá se i říci, že i snadno dostupné např. z Hanoje. Turistické místo, kam nyní přijíždí návštěvníci z celého světa. Řada z nich chce navštívit nejvyšší horu Vietnamu – Fansipan a vyzkoušet i homestay u etnických minorit v pěkné přírodě. Pro to je Sapa ideální, nicméně je třeba dodat, že za poslední dobu se toto místo dosti změnilo a nyní je to spíše takový turistický oblíbený resort. Jedním z míst kde lze využít homestay i u např. etnické skupiny Hmongů a nebo skupiny Dao, je populární Údolí Muong Hoa (Mường Hoa) ležící u Národního parku Hoang Lien (pohoří Hoang Lien Son).

15 skvělých homestay v Sapě

Treky, výlety do přírody, homestay, rýžové terasy, větší mnoštví turistů.

  • Údolí Muong Hoa je velké cca 20 km na délku, pokud budeme počítat, že začíná někde u města Sapa (za vesnicí Sin Chai) a táhne se podél pohoří Hoang Lien a města Sapa až do vesnice Ban Ho na jihu. Je to samozřejmě velmi pěkná scénická oblast s s rýžovými terasami, vesnicemi které leží u horské oblasti.
  • A nutno dodat, že také s velkým množstvím klasických původních homestay a nebo s homestay či resorty připravenými a upravenými pro turisty (takže někde Wi-fi, televize, sprcha a další služby je prostě standard). Samotné údolí si zhruba stále zachovává původní ráz a některé turistické hotely / komplexy jsou spíše blízko města Sapa. V samotném údolí jsou až na některé výjimky většinou homestay s chatrčemi u původních obyvatel.
udoli-muong-hoa-sapa-homestay
Po velké části Údolí Muong Hoa v Sapě jsou různě vystavěné homestay či menší turistické resorty.


Z Hanoje do Údolí Muong Hoa samozřejmě přes město Sapa (Lao Cai).

  • Do Údolí Muong Hoa se dostanete z města Sapa, které leží hned vedle tohoto údolí. Platí se poplatek cca 80 000 dongů (80 Kč) a poplatek je vybírán většinou kousek za městem Sapa (tato informace se časem může měnit). Např. já osobně jsem jednou platil za vstup, po druhé jsem jel na motorce do údolí a neplatil jsem nic. Některé vesnice mohou být také zpoplatněny, např. 40 Kč za vstup. Do města Sapa je možné z Hanoje jet autobusy, minivany, vlakem + autobusem přes město Lao Cai a nebo privátním transferem. Pokud jedete z Ha Giang tak autobusem / minivanem.

Ze Sapy do Údolí Muong Hoa se dostanete několika způsoby:

  • 1. pěšky po vlastní ose / na motorce
  • 2. pěšky s lokálním průvodcem
  • 3. trek v rámci např. 2 denního výletu + homestay
  • 4. ubytujete se ve vesnici (např. v Ta Van, Hau Thao…)
  • 5. vláčkem do stanice Muong Hoa (lanovka Fansipan Legend)

Turistické vlaky z Hanoje do Lao Cai

  • Co tedy zvolit pokud chcete do Údolí Muong Hoa? Záleží kolik máte času, co chcete vidět / zažít, jaký je váš rozpočet, jaký typ homestay chcete… Řada různých cestovek ve městě Sapa nabízí různé treky + homestay do údolí Muong Hoa za různé ceny (cca od 50-150 USD). Je však třeba také počítat s tím, že tyto nabídky mohou být hlavně pro pohodlnější turisty, kteří se třeba spokojí s ubytováním v upraveném resortu (imitaci homestay) v té nejnavštěvovanější vesnici a tedy poté to může postrádat jakousi autenticitu.
  • Další nabídkou však mohou být treky lokálních průvodců (často i žen etnické skupiny Hmong), které mohou nabízet autnetický homestay mimo vyšláplé turistické trasy. Některé tyto ženy mluví i trošku anglicky, takže se domluvíte. Záleží na vaší kreativitě jak a s kým se na těchto podmínkách domluvíte. Počítejte však s tím, že jdete na turistické místo a platí, že čím dále od Sapy, tak spíše tím lépe. Viz. příklad např. vesnice Thanh Kim.
udoli-muong-hoa-sapa-ryzove-terasy
Rýžové terasy v Údolí Muong Hoa u města Sapa, kousek od vesnice Lao Chai.


Co můžete vidět, zažít a navštívit v Údolí Muong Hoa v Sapě?

  • V Údolí Muong Hoa uvidíte hlavně velmi pěkné horské scenérie parku Hoang Lien, rýžové terasy, řeku Muong Hoa protékající údolím (pokud je voda), různé vesnice skupiny Hmongů či Dao (turistické ale i autentické), horu Fansipan a také turisty. A také výše již zmíněný vláček k lanové dráze Fansipan Legend, vedoucí do stanice Muong Hoa. Také počítejte s tím, že vám budou malé děti, ale i místní ženy z vesnic nabízet různé předměty ke koupi po cestě. Někdy to může být i otravné. Občas u některých vesnic uvidíte bohužel i menší bordel a odpadky.

Rezervuj si ubytování v Sapě

  • Dalším lákadlem mohou být také starověké kameny s různými rytinami, které se nachází kolem obcí Hau Thao, Lao Chai a Ta Van. Oblast nazývaná jako „Sapa Ancient Rock Field“ nebo na seznamu UNESCO jako „The Area of Old Carved Stone in Sapa„. Nejběžnějšími vzory na kamenech jsou obrazy hor, kopců či polí. Existuje také mnoho obrazů mužů a žen, v různých pozicích. Některé kameny jsou až několik metrů velké.

Skvělým zážitkem může být pravý homestay (ne pobyt v hotelu).

  • Ze zážitků bych si dovolil uvést, že asi nejzajímavější zkušeností může být vyzkoušení pravého homestay mezi etnickými minoritami. Tím nemyslím homestay kde je Wi-fi, vana, či bazén, víte jak to myslím 🙂 Osobně jsem 2x vyzkoušel zcela autentický homestay v Hau Thao a Thanh Kim a byl to skvělý zážitek, na který si rád vzpomenu. Počítejte s tím, že lidé v takových vesnicích žijící žijí většinou ve velmi chudých poměrech a za homestay se samozřejmě platí, jak se dohodnete záleží na vás. Většinou vám připraví i své jídlo, většinou rýže, maso, zelenina.
udoli-muong-hoa-hau-thao-homestay1
Homestay u Hmongů ve vesnici Hau Thao v Údolí Muong Hoa. V tomto případě šlo o autentický homestay u minorit.


Kdy navštívit Údolí Muong Hoa, kdy je nejlepší doba?

  • Ve své podstatě můžete navštívit Údolí Muong Hoa v Sapě kdykoli, po celý rok. Ale i Sapa má vhodná období k návštěvě a těmi doporučovanými jsou měsíce září-říjen a nebo pak jarní měsíce. V letních měsících počítejte s možností výskytu větších srážek, a to v tomto případě není ideální, neboť v tomto období může být na cestách v údolí více bahna. Zima je na druhou stranu suché období, ale zde může být velmi chladno, mlhy, i sníh se v Sapě občas objeví. Ale v zimě zde nemusí zase být tolik turistů. Spíše bych doporučil období od září do listopadu.

Rezervuj si výlet ve Vietnamu

  • Pokud půjdte např. na 1-2 denní trek do Údolí Muong Hoa s pobytem na homestay, vemte si nepromokavé oblečení a kvalitní trekové boty, nejlépe také nepromokavé. Pokud sem půjdete v zimním období, rozhodně si přibalte do batohu trochu teplejší oblečení, bundu, kalhoty (klidně i čepici). Pokud půjdete v teplém počasí, klidně šortky + triko, ale počítejte s tím, že večer se může teplota zcela změnit a kalhoty poté oceníte. Treky jsou různě dlouhé, i několik kilometrů. Např. oblíbená trasa ze Sapy do  vesnice Tavan je dlouhá cca 10 km. Nejkratší je návštěva vesnice Cat Cat, 1 km od města, tato vesnice je však již takovou spíše turistickou kulisou a rozhodně se nejedná o autentickou vesnici.
udoli-muong-hoa-sapa-hmongove
U vesnice Lao Chai a výhled z Údolí Muong Hoa na pohoří Hoang Lien Son.


Jaké je ubytování v Údolí Muong Hoa a jaké jsou kapacity?

  • V naprosté většina se v Údolí Muong Hoa nachází různé homestay, jak již zmiňované turistické homestay a nebo autentické homestay etnických minorit. Také zde na některých místech vyrostly turistické chatky a nebo bungalovy s kvalitními službami pro turisty. Na tomto místě nejsou žádné hotelové komplexy, větší hotely se nachází jen v blízkosti města Sapa, ale ne přímo v tomto údolí. Většina homestay se nachází ve vesnicích Lao Chai, Tavan, Y Linh Ho, Hau Thao, Su Pan, Ban Ho. Populární vesnice Cat Cat, 1 km od města, je spíše turistická atrakce, kam chodí spousta turistů, zde bych se ubytování spíše vyhnul a zaměřil bych se dále od Sapy. Ve městě Sapa je nepřeberné množství různých kvalitních hotelů, pro ty co vyhledávají dokonalý servis se službami.

icon-home Zde je výběr různých ubytování v Sapě a okolí:

15 nejlepších homestay
15 TOP levných hotelů
15 TOP luxusních hotelů

udoli-muong-hoa-hau-thao-homestay
Takto nějak může vypadat pravý autentický homestay etnických minorit v Údolí Muong Hoa.


Praktické informace – Údolí Muong Hoa u města Sapa:

Kde se nachází Údolí Muong Hoa?

  • Údolí Muong Hoa (Mường Hoa) se nachází u města Sapa v provincii Lao Cai, přibližně 320 km od Hanoje.

Jak se dostat do Údolí Muong Hoa?

  • Do Údolí Muong Hoa se dostanete ze Sapy několika způsoby. Oblíbený způsob je některý z treků s využitím homestay, tedy pěšky a v rámci např. 1-2 denního pobytu v homestay ve vesnici. Další možností je vyrazit po vlastní ose a to buď pěšky a nebo projet údolí na motorce. Ne všude se však s motorkou dostanete. Další možností je také využít některého z lokálních průvodců.

Jak se dostat do Sapy z Hanoje?

  • Existují několik způsobů. Autobusem, privátním minivanem, na motorce a nebo kombinací vlak + autobus přes město Lao Cai. Vlaky do Lao Cai jsou velmi oblíbenou možností jak se sem dostat. Z Lao Cai se dále jede cca 30 km veřejným autobusem a nebo taxi.

Je zpoplatněn vstup do Údolí Muong Hoa?

  • Ano, za vstup do Údolí Muong Hoa se platí. Cena lístku je cca 80 000 dongů (80 Kč) a tento poplatek je většinou vybírán při vstupu a nebo u silnice směřující do tohoto údolí. Pozice tohoto stanoviště se může časem měnit, ale většinou jde o místo kousek za městem Sapa. Může také nastat situace, kdy nikdo žádný poplatek vybírat nebude, např. jen při průjezdu po silnici, která vede vedle tohoto údolí.

Co očekávat od návštěvy Údolí Muong Hoa?

  • V první řadě musíte počítat s tím, že jdete na turistické místo. Tomu je i často přizpůsobeno, takže počítejte s více turisty, občas otravnými místními lidmi, kteří vám budou nutit nějakou věci a předměty ke koupi. Samotné údolí nabízí krásné scenérie u Národního parku Hoang Lien a snadnou možnost jak vyzkoušet autentický homestay a trochu poznat etnické minority jak žijí.

Mám si vzít něco sebou na cestu? Jídlo, pití, co dalšího?

  • Doporučuji si pro jistotu vzít alespoň pití a něco lehkého k jídlu. Na druhou stranu, téměř v každé vesničce je vždy nějaký obchůdek, občerstvení, ve vesnicích Lao Chai nebo Tavan např. restaurace, takže tahat těžký batoh spíše nedoporučuji. Pokud budete ubytováni na homestay, tak většinou je v této nabídce i strava. Oblečení – kvalitní trekové boty, nepromokavé oblečení či pláštěnku (třeba bundu do batohu), v zimním období i teplejší oblečení.

Jaká je velikost Údolí Muong Hoa?

  • Údolí Muong Hoa je přibližně 20 km dlouhé a začíná někde u města Sapa, šíře údolí je zhruba tak 3 km.

Kde si půjčit motorku pokud chci údolím jen projet?

  • Pokud se chcete přepravovat na motorce, tak se zkuste na zapůjčení zeptat přímo tam kde budete ubytováni. Do některých vesnic je možné, že vás s motorkou nepustí.

Jaká je vhodná doba k návštěvě Muong Hoa?

  • Nejvhodnější období k návštěvě Muong Hoa je podzim a jaro, září – říjen a nebo březen – květen. Zimní měsíce zde mohou být velmi chladné, i možnost výskytu sněhových přeháněk a mlhy, je to však suché období. V letních měsících naopak hrozí deště a terén v údolí může být velmi bahnitý.

Jak si vyřídit autentický homestay?

  • I některé autentické homestay můžete dnes rezervovat jednoduše online. Na druhou stranu se můžete pokusit domluvit přímo ve městě Sapa s některými místními lidmi, záleží na vašich schopnostech. Je třeba být opatrní na nabídky různých cestovek, nabízí např. autentický homestay, ale pak zjistíte, že se jedná o klasický turistický resort a nebo upravenou chatu v nejnavštěvovanější vesnici.

Kolik stojí turistické túry / výlety s průvodcem do Muong Hoa?

  • Pokud chcete využít organizovanou túru s místním průvodcem a nabídkou homestay dohromady, tak takové nabídky se cenově liší. Záleží co je v ceně, jak dlouho zůstanete v Muong Hoa, zda je tam strava, apod. Průměrně se ceny pohybují od cca 50-200 USD, např. 1-2 dny trek + homestay ve vesnici.

Jak se dostat z Údolí Muong Hoa na horu Fansipan?

  • Z Údolí Muong Hoa vyjíždí lanovka ze stanice Fansipan Legend, která se nachází cca 2.5 km od města Sapa. U této stanice se nachází také stanice Muong Hoa, do které přijíždí malý vláček z města Sapa. Takže můžete využít vlak + lanovku na horu Fansipan. Další možností je také trek, ale musíte mít lokálního průvodce, který zná přesnou trasu.

Mapa údolí Muong Hoa (údolí je vlevo od města Sapa):

(z centra města můžete vyjet na motorce a nebo můžete jít pěšky, teoreticky také na trek s průvodcem)


Údolí Muong Hoa u města Sapa a blízké okolí — Fotky:

udoli-muong-hoa-sapa-vietnam
Na treku ze Sapy do Údolí Muong Hoa, ženy Hmongů často tady působí jako průvodci.
udoli-muong-hoa-sapa-ryzove-terasy1
Rýžové terasy u vesnice Lao Chai v Údolí Muong Hoa.
udoli-muong-hoa-sapa-reka
Nad Údolím Muong Hoa, v pozadí je vesnice Lao Chai a Tavan.
udoli-muong-hoa-sapa-deti
Děti u silnice v Údolí Muong Hoa, někdy žebrají, někdy něco prodávají.
udoli-muong-hoa-sapa-hmong
Pani Černých Hmongů v Údolí Muong Hoa, určitě připravuje něco ke koupi.
muong-hoa-bridge-lao-chai-village-sapa
V Údolí Muong Hoa je také několik mostů, které vedou do vesnic přes řeku.
udoli-muong-hoa-sapa-vietnam1
V některých zimních měsících může být také v Údolí Muong Hoa hustá mlha.
muong-hoa-hau-thao-vesnice-sapa
Dívky etnika Hmong nad Údolím Muong Hoa, kousek od vesnice Hau Thao.
muong-hoa-lao-chai-skola-vietnam
Škola v Údolí Muong Hoa, kousek od vesnice Tavan.
muong-hoa-obcerstveni-sapa
Takové místní občerstvení ve vesnici Tavan v Údolí Muong Hoa.
udoli-muong-hoa-trekovani-hmong
Kousek nad Údolím Muong Hoa, někde u vesnice Hau Thao.
vlak-sapa-fansipan-legend-vietanm
Vláčkem můžete také jet z města Sapa do stanice Muong Hoa, k lanovce Fansipan Legend mířící na horu Fansipan.

Vodopád Chieng KhoaBai Din PagodaPláže na severuKnihy o VietnamuJak na Phu QuocZe Saigonu do Da LatZ Bangkoku do Khao Sok

Mapy Vietnamu icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: