BAI DINH — Budhistický komplex v Ninh Binh

bai-dinh-pagoda-palac-ninh-binh
Bai Dinh (Chùa Bái Đính) je rozsáhlý budhistický komplex pagoda a paláců u města Ninh Binh.

Informace o Bai Dinh
Jak jet do Bai Dinh
Kdy jet do Bai Dinh
Ubytování u Bai Dinh
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Bai Dinh

Bai Dinh je velký komplex budhistický paláců a pagod u města Ninh Binh.

  • Tento budhistický komplex patří k top místům, který navštíví asi každý turista, kdo přijede do města Ninh Binh. Je to opravdu velmi rozsáhlé, velmi působivé, kousek od komplexu Trang An a tedy i relativně snadno dostupné. Palácový komplex Bai Dinh (nebo také kulturní a spirituální místo Bai Dinh) ke top turistické místo, takže je třeba počítat s tím, že tady mohou být větší davy turistů. Ale, to se samozřejmě může lišit a záleží kdy sem prostě přijedete. Osobně jsem toto místo navštívil odpoledne a nějaké velké davy turistů tady nebyly.
  • Bai Dinh (Chùa Bái Đính) je historické místo u hory Bai Dinh, udává se rok založení 1136 a postupem času tady vznikly další menší paláce, pagody či byly dostavěny různé sochy. Bai Din je z jedné části označen jako nový komplex a z druhé jako starý původní palác. Nový Komplex Bai Dinh má rozlohu cca 550 hektarů a je rozložen na kopcích Ba Rau, byl dokončen v roce 2010 a zahrnuje různé památky, svatně, stovky soch, apod. Původní Pagoda Bai Dinh se nachází na hoře Bai Dinh 800 metrů od nového chrámu. Celý komplex je obrovský a doporučuji vám vyhradit si zde na návštěvu minimálně 3-4 hodiny a pořádně si namasírovat svaly na vašich nohou, protože tady se nachodíte 🙂
bai-dinh-palac-pagoda-vietnam
Pohled ze severní části od řeky Hoang Long na budhistický komplex Bai Dinh. Konkrétně odtud.


Krásné výhledy, monumentální památky, ale i kulturní a duchovní akce.

  • Celý komplex nabízí řadu pagod, svatyní a psát o každé nemá asi větší smysl. Nicméně z těch nejazjímavějších samozřejmě vyberu Pagodu Bai Dinh, velkou sochu nad areálem – Maitreya (Tượng Phật Di Lặc), vysokou stupu Báo Thiên, chrám Buddhy tří světů (Tam Thế Phật Điện) a nebo zvonici Lầu Chuông a 500 soch u vstupu do areálu ze severní strany. Chrám nabízí nejen úchvatný výhled na okolí, ale během své návštěvy si můžete také užít různé akce a aktivity, pokud budete mít štěstí a budou se konat. Šestý den lunárního nového roku chrám hostí během jara pulzující festival, obvykle od února do března. Můžete také sledovat nebo se dokonce zúčastnit zajímavých lidových her, včetně přetahování lanem a wrestlingu, a ochutnat autentické místní občerstvení ve stáncích.

Ubytování v Ninh Binh a okolí

  • V komplexu Bai Dinh se chodí pěšky, ke vchodu na severní straně můžete být převezeni pojízdným malým vozítkem / autíčkem a nebo se vydáte jen pěšky již od vchodu z jižní strany. Jsou tedy různé možnosti a upozorním, že nelze vyloučit, že časem se tyto možnosti změní. Já jsem zvolil cestu vozítkem  již od vchodu k severní bráně komplexu a odtud jsem to celé prošel zpět pěšky. A měl jsem toho v tom vedru docela plné zuby, ale stálo to rozhodně za to. Při zpáteční cestě je opět kousek cesty přeprava tím malým vozítkem ke vchodu na jižní straně. Doporučuji jet elektrickým vozítkem k severní bráně a odtud jít zpět přes celý areál pěšky.

▶ Pagoda Bai Dinh ( Chùa Bái Đính ) –  v samotném srdci komplexu
▶ Socha Maitreya (Tượng Phật Di Lặc) – odtud skvělé výhledy
▶ Stupa Báo Thiên – nejviditelnější stavba komplexu Bai Dinh

bai-dinh-pagoda-brana-sever
U severní brány komplexu Bai Dinh, tímto mikrobusem sem můžete být převezeni již od vchodu z jižní strany komplexu.


Jak se dostat z Hanoje či Ninh Binh do palácového komplexu Bai Dinh?

  • Budhistický komplex Bai Dinh se nachází cca 20 km západně od města Ninh Binh (okres Gia Viễn), pokud pojedete přes Trang An komplex. Spousta turistů sem přijíždí soukromými transfery v rámci různých skupinových výletů např. i z Hanoje. Já osobně jsem sem přijel na motorce z komplexu Trang An u Ninh Binh. Bohužel netuším, zda sem jezdí nějaký lokální veřejný autobus z města. Motorka se dá zaparkovat na placeném parkovišti před vstupem do areálu k pokladnám. Samozřejmostí je také možnost využít např. taxi či mototaxi / Grab z Trang An či Ninh Binh. Při větší návštěvnosti počítejte trochu s menším chaosem či zdržením u pokladen.

Jak se dostat z Hanoje do Ninh Binh?

  • Město Ninh Binh je cca 100 km jižně od Hanoje, dostupné autobusem, vlakem či taxi a není zde žádné letiště. Pokud byste chtěli jet rovnou z Hanoje (a nebo i rovnou z letiště Noi Bai) ke komplexu Bai Dinh, můžete využít některé ze soukromých minivanů (např. Binh Minh Limousine), které jezdí na této trase. Cesta minivanem z Hanoje ke komplexu Bai Dinh může trvat 2.5-3 hodiny a jízdenky stojí něco kolem 10 USD / osoba, více info v článku na odkaze výše. Pokud budete pobývat v okolí Ninh Binh, tak doporučuji toto místo zařadit do vašeho itineráře např. na půl dne a přijet sem jednoduše na motorce. Komplex je velký a rozhodně sem nejezděte 2 hodiny před zavíračkou.
bai-dinh-pagoda-budha-sochy-ninh-binh
500 soch Arhatů v budhistickém komplexu Bai Dinh (Five hundred Arhat Statues).


Kdy jet do budhistického komplexu Bai Dinh? Jaká je otevírací doba?

  • Bai Dinh komplex můžete navštívit po celý rok. Doporučuji zvolit méně horký den, protože chodit tady ve vedru může být pro některé velmi náročné a než pak vylezete ještě na kopec / horu Bai Dinh (Núi Chùa Bái Đính), tak toho opravdu budete mít dost. Vhodnou dobou tedy může být např. podzim, tak jako jiná místa v okolí Ninh Binh a nebo pak i zimní období. Otevírací doba areálu je od 6-18 hodin a to po celý týden. I když je vstupné do areálu zdarma, tak některé jednotlivé vstupenky si můžete zakoupit jednoduše na místě a není potřeba rezervovat nic předem. Doporučuji si vyhradit alespoň 4 hodiny, pokud nechcete rychle běhat sem tam.

Rezervuj si výlet ve Vietnamu

Kde a jak koupit vstupenky do komplexu Bai Dinh?

  • Jak bylo napsáno, lístky do Bai Dinh si koupíte na místě. Pokladna a vstup do areálu je kousek od parkoviště, vše je zde značené a nemůžete nic minout. Můžete si zakoupit i organizovanou túru s průvodcem. Můžete si tedy zakoupit lístek na odvoz elektrickým autem k severní bráně za 30 000 dongů (30 Kč) + 30 Kč zpět a vstup do vysoké stupy Báo Thiên (Tháp Báo Thiên) za 50 000 dongů (50 Kč). Túra s průvodcem do nového komplexu Bai Dinh Pagoda stojí cca 300 000 dongů (300 Kč), obě pagody (nová + stará) stojí 500 000 dongů (500 Kč) s průvodcem. Všechny ostatní památky, menší paláce a chrámy jsou zdarma. Upozorňuji však, že všechny tyto informace se v budoucnu mohou změnit. Hodně turistů sem jezdí v rámci různých jednodenních výletů i např. z Hanoje a Ninh Binh.

▶ Otevírací doba Bai Dinh je od 6-18 hod. (může se časem i lišit).
▶ Vhodná doba k návštěvě Bai Dinh – zvolte chladnější den.
▶ Vstup do komplexu je zdarma, platí se odvoz autem a vstup do stupy.

stupa-bao-thien-bai-dinh-ninh-binh
Stupa Báo Thiên (Tháp Báo Thiên) v budhistickém komplexu Bai Dinh v Ninh Binh.


Je možné se v okolí komplexu Bai Dinh ubytovat? Jaké jsou možnosti?

  • Ano, je to možné a i přímo v komplexu se nachází velmi dobře hodnocený Bai Dinh Hotel – stylový, moderní resort v retro stylu (není to klasický hotel typu panelák). I v okolí se nachází různé ubytovací kapacity v obci Gia Sinh a kolem celého komplexu a ceny nejsou vůbec vysoké, mohou začínat i za 200 – 300 Kč za pokoj či homestay. V okolní obci jsou také restaurace, obchody a jiné služby. Další možností je se ubytovat ve scénickém komplexu Trang An či Tam Coc v krásné přírodě a sem vyjet jen např. na motorce na výlet.

icon-home Ubytování v okolí komplexu Bai Dinh:

Mountain View Homestay
Bai Dinh Garden Resort & Spa
Ninh Binh Family Homestay
Ninh Binh Palm Homestay
Nguyen Family Homestay

bai-dinh-hotel-ninh-binh-vietnam
Bai Dinh Hotel se nachází přímo v budhistickém komplexu Bai Dinh (foto: Agoda).
ninh-binh-mountain-view-homestay
Ninh Binh Mountain View Homestay je perfektní a skvěle hodnocený homestay (foto: Agoda).


Praktické informace – Bai Dinh komplex v Ninh Binh:

Kde se nachází Bai Dinh pagoda / palácový budhistický komplex?

  • Bai Din Pagoda (Chùa Bái Đính) nebo také palácový budhistický komplex se nachází v obci Gia Sinh (okres Gia Vien) cca 20 km západně od centra města Ninh Binh v severním Vietnamu.

Jak se dostat do komplexu Bai Dinh?

  • Z Hanoje do Bai Dinh: můžete jet soukromým minivanem přímo z Hanoje ke komplexu Bai Dinh. Cesta trvá cca do 3 hodin a jízdenky stojí cca 10-12 USD na osobu. Více info v tomto článku: Jak jet z Hanoje do Ninh Binh?
  • Z Ninh Binh do Bai Dinh: využijte soukromé taxi, motorku a nebo mototaxi / Grab.

Je Bai Dinh navštěvovanou turistickou atrakcí?

  • Ano, Bai Dinh je vyhlášené historické a pamětní místo v celém Vietnamu a navštěvuje ho hodně turistů. Nicméně v některém období nemusí být tak hodně navštěvován, např. na podzim. Velmi navštěvovaný také bývá při různých kulturních a duchovních ceremoniích (TET, leden – březen).

Kde koupit vstupenky do komplexu Bai Dinh?

  • Lístky do komplexu Bai Dinh, pokud budete chtít jet elektrickým autem a navštívit stupu Báo Thiên (Tháp Báo Thiên) koupíte přímo na místě, kousek od parkoviště v jižní části komplexu.

Kolik stojí vstupenky do komplexu Bai Dinh?

  • Do komplexu Bai Dinh je umožněn vstup zdarma, ale má to jistá omezení. Nelze např. jet elektrickým vozítkem a nebo nemůžete jít zdarma do stupy Báo Thiên (Tháp Báo Thiên). Jízda elektrickým autem stojí na české koruny cca 30 Kč (60 Kč i se zpáteční jízdou) a vstup do stupy cca 50 Kč. Organizované túry s průvodcem stojí od 300-500 Kč, dle typu výběru (stará pagoda, a nebo stará i nová pagoda). Tyto informace se časem mohou i změnit.

Jak velký je palácový budhistický komplex Bai Dinh?

  • Rozloha palácového komplexu Bai Dinh je celkem kolem 550 hektarů. Areál je velký, rozhodně se nejedná o návštěvu na 1 hodinu, počítejte celkem alespoň 3-4 hodiny celkem, pokud chcete vidět vše a nejezděte sem 2 hodiny před zavírací dobou.

Je možné si na místě v Bai Dinh zakoupit jídlo?

  • Před komplexem Bai Dinh v blízkém okolí jsou nějaké restaurace, přímo v komplexu není.

Kdy navštívit palácový komplex Bai Dinh?

  • Teoreticky můžete přijet v průběhu celého roku. Doporučuji zvolit trochu chladnější den, neboť ve vedru taky chodit, může být pro některé osoby náročné. Otevírací doba komplexu Bai Dinh je od 6-18 hodin.

Co lze vidět v komplexu Bai Dinh?

  • Celý komplex zahrnuje několik zajímavých míst a spoustu další např. i malých svatyň, paláců či i jeskyní u hory Bai Dinh. Nejzajímavější je samozřejmě Pagoda Bai Dinh, dále Stupa Báo Thiên, Socha Maitreya, 500 soch Arhatů, Zvonice, Hora Bai Dinh, jeskyně a další místa.

Kde se nachází Stará pagoda Bai Dinh?

  • Původní stará pagoda Bai Dinh (Bai Dinh Ancient Pagoda) se nachází na hoře Bai Dinh za komplexem. Lze sem jít vyznačenou stezkou, a půjdete sem asi až jako na poslední místo, je totiž směrem z odchodu tohoto areálu.

Jak se obléknout do komplexu Bai Dinh?

  • Asi bych řekl takto – s respektem a rozumem. Jde o duchovním a náboženské místo, takže určitě sem nechoďte v plavkách a nebo svlečení do půl těla. Osobně jsem měl triko s krátkým rukávem, šortky s délkou nohavic pod kolena a botasky a bylo vše v pohodě. Jo, a nefoťte se tady nazí 🙂

Kde se ubytovat v blízkosti Bai Dinh?

  • Ubytovat se můžete i přímo v palácovém komplexu Bai Dinh, kousek od pagody a to konkrétně v Bai Dinh Hotelu.

Mapa cestovní trasy z Ninh Binh do komplexu Bai Dinh:

(Budhistický komplex Bai Dinh se nachází cca 20 km od centra města Ninh Binh, vhodná je cesta přes Trang An)

ninh-binh-bai-dinh-cesta-mapa
Modře vyznačená trasa z města Ninh Binh do budhistického komplexu Bai Dinh, přes Trang An scénický komplex.


Bai Dinh palácový komplex u města Ninh Binh — Fotky:

bai-dinh-pagoda-palac-vstup-vietnam
Vstup a brána ze severní části do budhistického komplexu Bai Dinh.
bai-dinh-pagoda-chram-ninh-binh
Bai Dinh Pagoda je jednou z dominant celého komplexu, toto je nová pagoda, stará pagoda v jeskyni je u hory Bai Dinh.
bai-dinh-pagoda-zlaty-buddha-ninh-binh
Sochy v Pagodě Bai Dinh v Ninh Binh. Všechno je to prostě hodně veliké.
bai-dinh-sochy-ninh-binh-vietnam
V koridoru který vede k Pagodě Bai Dinh se nachází stovky různých soch, tady v tomto případě, sochy bojovníků.
zvonice-bai-dinh-pagoda-vietnam
Zvonice se nachází kousek za vstupem do areálu Bai Dinh ze severní strany.
stupa-bao-thien-bai-dinh-pagoda-vietnam
Vysoká stupa Báo Thiên (Tháp Báo Thiên) je viditelná na několik kilometrů z okolí.
bai-dinh-pagoda-socha-maitreya-vietnam
Socha Maitreya vzhlížící na okolí u Ninh Binh, trošku se zapotíte až sem vylezete.
socha-maitreya-bai-dinh-ninh-binh
Socha Maitreya v palácovém komplexu Bai Dinh, je bronzová a váží prý 80 tun.
socha-maitreya-stupa-bai-dinh
Od Sochy Maitreya v Bai Dinh je skvělý výhled na široké okolí.
bai-dinh-palacovy-komplex-vietnam
Z Ninh Binh a nebo z Trang An můžete jet pár kilometrů na motorce do Bai Dinh, motorka je vhodná na celé okolí.
bai-dinh-ninh-binh-mapa
Mapa budhistického komplexu Bai Dinh v Ninh Binh.

Vlak a lanovka na FansipanJak jet do My ThoJak na Con DaoVietnamská jídlaZ Phuketu na Koh Yao YaiJak jet na Koh LipeJak jet na Phuket

Vietnamská kuchyně icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 6

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: