Dong Van Karst Plateau Geopark [MAPA+TIPY]

dong-van-karst-geopark-vietnam
Dong Van Karst Plateau Geopark v provincii Ha Giang.

Informace o geoparku
Jak tam cestovat
Silnice + Počasí
Co uvidíte v geoparku
Dotazy + Odpovědi
Fotografie geoparku

Dong Van Karst Plateau Geopark – nádherné místo na seznamu UNESCO.


Dong Van Karst Plateau Geopark (náhorní plošina) je místem, které budete určitě chtít vidět a procestovat, pokud budete v severním Vietnamu. Nachází se v provincii Ha Giang a rozkládá se ve 4 okresech – Quan Ba, Yen Minh, Dong Van a Meo Vac. Uvidíte zde nejzajímavější horské scenérie, přírodu, řeky, etnické vesnice a etnické obyvatele. Geopark má rozlohu 2380 km² – Dong Van (460 km²), Meo Vac (577,6 km²), Yen Minh (785,2 km²) A Quan Ba (557,2 km²) a nadmořská výška dosahuje až 2 265 m. Tento geopark je definován jako národní chráněná oblast obsahující množství geologických památek, které mají mimořádný význam. V roce 2010 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO chráněných geoparků jako první vietnamský geopark a je domovem 17 etnických skupin, které vytvářejí jedinečné a bohaté kulturní dědictví této oblasti. Toto místo se nedávno stalo více známé i díky motorkovému tripu zvaného jako “Ha Giang motorbike loop”.

dong-van-karst-geopark-vietnam1
Již z hlavní silnice QL4C uvidíte parádní scenérie Dong Van Karst Plateau Geoparku.


Jak cestovat v Dong Van Karst Plateau Geoparku? Můžete jet na motorce.


Máte několik možností jak cestovat v tomto geoparku. Ideálním startovním místem je začít z města Ha Giang a pokračovat na daleký sever, pak se můžete vrátit. Nejvhodnější volbou (hlavně pro zkušené řidiče) je cestovat na motorce. Jedná se o horskou oblast, takže některé silnice a cesty mohou být nebezpečné a vedlejší silnice nemusí být v dobrém stavu. Hlavní silnice, která prochází geoparkem (QL4C), je vcelku v dobrém stavu, ale jsou zde i některé části, které nejsou dobře udržovány (časem se může zlepšit). Silnice vede také až na sever, do města Dong Van.

❱ Rezervujte si motorku online zde ❰

icon-angle-double-right Jezděte opatrně a pomalu, silnice jsou nevyzpytatelné!
icon-angle-double-right Půjčte si výkonější motorku než slabý automatický skútr!
icon-angle-double-right Pokud můžete, necestujte v deštivých dnech (hrozí sesuvy půdy)!


V monzunovém období (v letních měsících) mohou hrozit sesuvy půdy, pokud tedy hodně prší, takže je lepší zvolit spíše suché období (podzim – zimu), ale cestovat na motorce zde můžete i tak samozřejmě po celý rok. Jako zahraniční turista musíte mít sebou mezinárodní řidičský průkaz, můžete být kontrolováni policií a mohou tento doklad po vás vyžadovat. Než vyjedete na váš výlet v Ha Giang, zjistěte si jaká má být předpověď počasí a také si zkontrolujte motorku.

dong-van-karst-geopark-vietnam4
Cestování na motorce přes Dong Van Karst Geopark lze doporučit hlavně zkušeným řidičům.


Jaké jsou jiné možnosti cestování v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


Pokud nechcete jet na motorce, jsou zde ještě další možnosti jak v geoparku cestovat:

1. Profesionální řidič motocyklu / turistický průvodce:

Nemusíte řídit motorku, pokud nemůžete, nebo se bojíte. Stačí si najmout profesionálního řidiče motocyklu a průvodce v jedné osobě. Stáváte se spolujezdcem, neřídíte, jen sedíte a pozorujete krajinu. Tito řidiči znají toto místo a někdy se mohou i částečně přizpůsobit vašim požadavkům. Tyto výlety mohou být poskytovány některými půjčovnymi motocyklů v Ha Giang. Často se jezdí známý okruh na motorce “Ha Giang motorbike loop”.

2. Cestovní agentura:

Existují různé cestovní kanceláře, které mohou uspořádati  několikadenní výlet do provincie Ha Giang. Na tyto cesty často využívají minibusy (nebo soukromé limuzíny, minivany). Výhodou je, že se o nic nemusíte starat, tyto turistické agentury organizují vše, nevýhodou je vyšší cena těchto cest. Turistické agentury v Hanoji nabízí právě takové výlety i do Ha Giang a součástí výletu je i právě tento geopark.

3. Doprava místními autobusy:

Můžete také cestovat místními autobusy. Ale není to tak snadné, jak se může zdát. Vždy si budete muset na místě zjistit, kdy a kam přesně autobus pojede. Zeptat se můžete v hotelu penzionu, často mají takové informace. Stále to funguje tak, že můžete počkat na autobus v centru města a zastavit si ho tím, že na něj zamáváte. Kam jede poznáte většinou na ceduli na předním skle. Nicméně počet autobusů je v této provincii trochu omezen, řidiči obvykle jezdí nebezpečně a cesta vám i tak může zabrat spoustu času, autobusy často zastavují, vykládají a nakládají různé zboží a nabírají další lidi. Pokud jsou menší autobusy plné – není to tak pohodlné.

dong-van-karst-geopark-vietnam6
V Dong Van Karst Geoparku projedete mnoha etnickými vesnicemi.


V jakém stavu jsou silnice a cesty v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


Hlavní silnice – QL4C (Ha Giang – Dong Van – Bao Lac) – je třeba si uvědomit, že se jedná o silnici, která vede horskými oblastmi, ale celkově je tato silnice v dobrém stavu, ale mohou zde být některé úseky, které jsou neustále opravovány (např. od Meo Vac do Bao Lac). Některé menší úseky mohou být také poškozené a často se objevují i díry na silnici a i kameny. Je důležité řídit pomalu a velmi opatrně, všude v provincii Ha Giang. Vedlejší silnice – tyto silnice nemusí být v dobrém stavu a mohou být poškozeny, v deštích mohou být i nesjízdné. Avšak např. vedlejší silnice z Dong Van do Lung Cu (přes Mã Lé) je ve velmi dobrém stavu, udělaná.

Ubytování v Ha Giang (Slevy až 60%)

Jaké je zde počasí a kdy navštívit Dong Van Karst Plateau Geopark?


Platí to samé, co pro celou provincii Ha Giang (více zde). Je to horská oblast, v zimních měsících může být velmi chladno (avšak suché období), v letních měsících (monzunová sezóna) – může se vyskytovat více nárazových dešťů. Vhodnou dobou k návštěvě Dong Van Karst Geoparku mohou být podzimní měsíce (září – listopad), nicméně, i tak nelze zaručit že bude vhodné počasí, může se  i rychle měnit, doporučuji sledovat počasí před vycestováním.

dong-van-karst-geopark-vietnam8
Téměř celý Dong Van Karst Plateau Geopark je pokryt kopci a horami.


Co můžete vidět a navštívit v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


V tomto geoparku můžete vidět spoustu zajímavých a fascinujících míst. Budou to především fantastické přírodní a horské scenérie, průsmyky, údolí, vyhlídková místa, etnické vesnice, etnické trhy (hlavně v neděli). Podívejte se na detailní mapu provincie Ha Giang, kde je většina z těchto míst vyznačena + je zde okruh na motorce “Ha Giang Motorbike Loop”. Průsmyk Ma Pi Leng (+kaňon Tu San) – jedno z nejzajímavějších míst v Dong Van Karst Geoparku.

Nejznámnějšími turistickými místy v Dong Van Karst Geoparku jsou:

1. Quan Ba (“Dvojitá hora” – Co Tien ve městě Tam Son)
2. Průsmyk Tham Ma, Údolí Sung La
3. Královský palác Hmongů (Hmong Royal Palace)
4. Průsmyk Ma Pi Leng (+kaňon Tu San)
5. Lung Cu vlajková věž
6. Etnické markety a vesnice…

etnicky-market-vietnam
Dong Van Karst Plateau Geopark je také místem konání mnoha etnických marketů. Toto je ve městě Tam Son.


Souhrn a další informace o Dong Van Karst Geoparku:


Jak cestovat z Hanoje do Ha Giang (+Dong Van)?

> Jediným způsobem (pokud nejedete na motorce nebo s turistickou agenturou) je jet autobusem do města Ha Giang. Ve městě Ha Giang si můžete půjčit motorku (nebo si zakoupit motorkový výlet s řidičem) a nebo si vzít místní autobus do města Dong Van (hlavně v ranních hodinách). Jízdenky do Ha Giang lze zakoupit online.
icon-angle-double-right autobusové jízdenky z Hanoje do Ha Giang zakoupíte na Baolau nebo 12go.asia

Jak velký je Dong Van Karst Plateau Geopark?

> Geopark pokrývá oblast o rozloze 2380 km². 4 okresy – Dong Van (460 km²), Meo Vac (577.6 km²), Yen Minh (785.2 km²) a Quan Ba (557.2 km²)

Je doprava v Dong Van Karst Geoparku nebezpečná?

> Pokud cestuje na motorce – ano, některé silnice mohou být nebezpečné. V roce 2017 se stala smrtelná nehoda zahraničního turisty v průsmyku Ma Pi Leng, který jel rychle a v mlze, zemřel poté co vyjel ze silnici do kaňonu. Takže jezděte opatrně a pomalu.

Na co se připravit a na co dávat pozor v Dong Van Karst Geoparku?

> Vyberte si vhodnou dobu na cestování, pokud je mlhavé nebo velmi deštivé počasí, bude to o ničem, zkuste si vybrat jiný lepší den. Některé silniční úseky mohou být nebezpečné v období dešťů, hrozí sesuvy půdy. Pokud cestujete v zimních měsících, připravte si teplejší oblečení. Kontrolujte si stav motorky.

Nemůžu řídit motorku a ani nechci, jak zde tedy cestovat?

> Další možností je využít místního průvodce/řidiče na motorce, turistickou agenturu a nebo místní autobus/minibus (autobusy jsou však omezené). Nejlevnější možností dopravy v geoparku je cestování autobusem, nicméně nebudete moci zastavot kde se vám zachce.

Jakou motorku vybrat pro cestování v provincii Ha Giang?

> V provincii Ha Giang doporučuji zvolit minimálně motorku o obsahu 110cm nebo lepší/poloautomat nebo manual. Nedoporučuji cestovat na velmi slabém automatickém skútru, slaboučké skútry jsou pro město, ne pro tuto horskou oblast.

Je možné v Dong Van Karst Geoparku zakoupit jídlo/občerstvení?

> Samozřejmě, v každé vesnici, městečku zakoupíte teplé i studené jídlo, pití, některé odřízlé malé vesnice mohou mít omezený výběr. V celé provincii Ha Giang je také velmi limitován výběr západoevropské kuchyně, velmi sporadicky spíše jen ve vetších městech.

Kde se nachází Dong Van Karst Plateau Geopark?

> Dong Van Karst Plateau Global Geopark se nachází v severovýchodní části Vietnamu – v provincii Ha Giang. Je to cca 300 km z Hanoje do Ha Giang a asi 250 km severovýchodně od města Sapa.

Jaká je historie Dong Van Karst Plateau Geoparku?

Geografické dědictví pochází z období kambria (asi před 550 miliony lety) až do současnosti.

Je nutné mít povolení pro vstup do Dong Van Karst Geoparku?

> Je nutné mít povolení pro cestování v provincii Ha Giang. Více si přečtěte v článku o Ha Giang.


Dong Van Karst Plateau Geopark – Mapa:

(klikněte na obrázke pro stažení, nebo se podívejte na detailní Google mapu provincie Ha Giang)

dong-van-karst-geopark-mapa
Mapa Dong Van Karst Plateau Geoparku v provincii Ha Giang.

Dong Van Karst Plateau Geopark – Fotografie:

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam
Průsmyk Ma Pi Leng a kaňon Tu San mezi městy Meo Vac a Dong Van.
dong-van-karst-geopark-vietnam7
Vstupní brána do Dong Van Karst Plateau Geoparku v okrese Quan Ba.
dong-van-karst-geopark-vietnam2
Dong Van Karst Plateau Geopark patří k chudým oblastem Vietnamu.
dong-van-karst-geopark-vietnam9
Kopce a hory v Dong Van Karst Plateau Geoparku vytváří fantastické scenérie.
dong-van-karst-geopark-vietnam11
Hlavní silnice QL4C v provincii Ha Giang se vine mezi různými kopci.
fairy-mountain-co-tien-quan-ba
“Dvojitá hora” (Fairy Mountain – Co Tien) v okrese Quan Ba.
dong-van-karst-geopark-vietnam5
V celém geoparku se nachází různé vyhlídky a cestičky do okolí.
dong-van-karst-geopark-vietnam3
V průběhu cestování přes Dong Van Karst Plateau Geopark projedete mnoha údolími.
dong-van-karst-geopark-vietnam10
Některé úseky silnic v provincii Ha Giang jsou úzké, jezděte opatrně a pomalu.
lung-cu-vietnam
Lung Cu vlajková věž (Lung Cu Flag Tower) na nejsevernějším místě Vietnamu.

Víza do VietnamuZ Hanoje do HuePočasí ve VietnamuOčkování do VietnamuDaNangNa Ostrov Phu QuocMuiNeVung TauKoh Samui

Provincie Ha Giang icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 9

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: