Dong Van Karst Plateau Geopark [MAPA+TIPY]

dong-van-karst-geopark-vietnam

Dong Van Karst Plateau Geopark v provincii Ha Giang.


Informace | Jak tam cestovat | Silnice + Počasí | Co uvidíte | Souhrn | Počasí | Fotografie


Dong Van Karst Plateau Geopark – nádherné místo na seznamu UNESCO.


Dong Van Karst Plateau Geopark (náhorní plošina) je místem, které budete určitě chtít vidět a procestovat, pokud budete v severním Vietnamu. Nachází se v provincii Ha Giang a rozkládá se ve 4 okresech – Quan Ba, Yen Minh, Dong Van a Meo Vac. Uvidíte zde nejzajímavější horské scenérie, přírodu, řeky, etnické vesnice a etnické obyvatele. Geopark má rozlohu 2380 km² – Dong Van (460 km²), Meo Vac (577,6 km²), Yen Minh (785,2 km²) A Quan Ba (557,2 km²) a nadmořská výška dosahuje až 2 265 m. Tento geopark je definován jako národní chráněná oblast obsahující množství geologických památek, které mají mimořádný význam. V roce 2010 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO chráněných geoparků jako první vietnamský geopark a je domovem 17 etnických skupin, které vytvářejí jedinečné a bohaté kulturní dědictví této oblasti. Toto místo se nedávno stalo více známé i díky motorkovému tripu zvaného jako “Ha Giang motorbike loop”.

dong-van-karst-geopark-vietnam1

Již z hlavní silnice QL4C uvidíte parádní scenérie Dong Van Karst Plateau Geoparku.


Jak cestovat v Dong Van Karst Plateau Geoparku? Můžete jet na motorce.


Máte několik možností jak cestovat v tomto geoparku. Ideálním startovním místem je začít z města Ha Giang a pokračovat na daleký sever, pak se můžete vrátit. Nejvhodnější volbou (hlavně pro zkušené řidiče) je cestovat na motorce. Jedná se o horskou oblast, takže některé silnice a cesty mohou být nebezpečné a vedlejší silnice nemusí být v dobrém stavu. Hlavní silnice, která prochází geoparkem (QL4C), je vcelku v dobrém stavu, ale jsou zde i některé části, které nejsou dobře udržovány (časem se může zlepšit).

icon-angle-double-rightJezděte opatrně a pomalu, silnice jsou nevyzpytatelné!
icon-angle-double-rightPůjčte si výkonější motorku než slabý automatický skútr!
icon-angle-double-rightPokud můžete, necestujte v deštivých dnech (hrozí sesuvy půdy)!


V monzunovém období (v letních měsících) mohou hrozit sesuvy půdy, pokud tedy hodně prší, takže je lepší zvolit spíše suché období (podzim – zimu), ale cestovat na motorce zde můžete i tak samozřejmě po celý rok. Jako zahraniční turista musíte mít sebou mezinárodní řidičský průkaz, můžete být kontrolováni policií a mohou tento doklad po vás vyžadovat. Než vyjedete na váš výlet v Ha Giang, zjistěte si jaká má být předpověď počasí a také si zkontrolujte motorku.

dong-van-karst-geopark-vietnam4

Cestování na motorce přes Dong Van Karst Geopark lze doporučit hlavně zkušeným řidičům.


Jaké jsou jiné možnosti cestování v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


Pokud nechcete jet na motorce, jsou zde ještě další možnosti jak v geoparku cestovat:

1. Profesionální řidič motocyklu / turistický průvodceicon-angle-double-down

Nemusíte řídit motorku, pokud nemůžete, nebo se bojíte. Stačí si najmout profesionálního řidiče motocyklu a průvodce v jedné osobě. Stáváte se spolujezdcem, neřídíte, jen sedíte a pozorujete krajinu. Tito řidiči znají toto místo a někdy se mohou i částečně přizpůsobit vašim požadavkům. Tyto výlety mohou být poskytovány některými půjčovnymi motocyklů v Ha Giang. Často se jezdí známý okruh na motorce “Ha Giang motorbike loop”.

2. Cestovní agenturaicon-angle-double-down

Existují různé cestovní kanceláře, které mohou uspořádati  několikadenní výlet do provincie Ha Giang. Na tyto cesty často využívají minibusy (nebo soukromé limuzíny, minivany). Výhodou je, že se o nic nemusíte starat, tyto turistické agentury organizují vše, nevýhodou je vyšší cena těchto cest. Turistické agentury v Hanoji nabízí právě takové výlety i do Ha Giang a součástí výletu je i právě tento geopark.

3. Doprava místními autobusyicon-angle-double-down

Můžete také cestovat místními autobusy. Ale není to tak snadné, jak se může zdát. Vždy si budete muset na místě zjistit, kdy a kam přesně autobus pojede. Zeptat se můžete v hotelu penzionu, často mají takové informace. Stále to funguje tak, že můžete počkat na autobus v centru města a zastavit si ho tím, že na něj zamáváte. Kam jede poznáte většinou na ceduli na předním skle. Nicméně počet autobusů je v této provincii trochu omezen, řidiči obvykle jezdí nebezpečně a cesta vám i tak může zabrat spoustu času, autobusy často zastavují, vykládají a nakládají různé zboží a nabírají další lidi. Pokud jsou menší autobusy plné – není to tak pohodlné.

dong-van-karst-geopark-vietnam6

V Dong Van Karst Geoparku projedete mnoha etnickými vesnicemi.


V jakém stavu jsou silnice a cesty v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


Hlavní silnice – QL4C (Ha Giang – Dong Van – Bao Lac) – je třeba si uvědomit, že se jedná o silnici, která vede horskými oblastmi, ale celkově je tato silnice v dobrém stavu, ale mohou zde být některé úseky, které jsou neustále opravovány (např. od Meo Vac do Bao Lac). Některé menší úseky mohou být také poškozené a často se objevují i díry na silnici a i kameny. Je důležité řídit pomalu a velmi opatrně, všude v provincii Ha Giang. Vedlejší silnice – tyto silnice nemusí být v dobrém stavu a mohou být poškozeny, v deštích mohou být i nesjízdné. Avšak např. vedlejší silnice z Dong Van do Lung Cu (přes Mã Lé) je ve velmi dobrém stavu, udělaná.

Jaké je zde počasí a kdy navštívit Dong Van Karst Plateau Geopark?


Platí to samé, co pro celou provincii Ha Giang (více zde). Je to horská oblast, v zimních měsících může být velmi chladno (avšak suché období), v letních měsících (monzunová sezóna) – může se vyskytovat více nárazových dešťů. Vhodnou dobou k návštěvě Dong Van Karst Geoparku mohou být podzimní měsíce (září – listopad), nicméně, i tak nelze zaručit že bude vhodné počasí, může se  i rychle měnit, doporučuji sledovat počasí před vycestováním.

dong-van-karst-geopark-vietnam8

Téměř celý Dong Van Karst Plateau Geopark je pokryt kopci a horami.


Co můžete vidět a navštívit v Dong Van Karst Plateau Geoparku?


V tomto geoparku můžete vidět spoustu zajímavých a fascinujících míst. Budou to především fantastické přírodní a horské scenérie, průsmyky, údolí, vyhlídková místa, etnické vesnice, etnické trhy (hlavně v neděli). Podívejte se na detailní mapu provincie Ha Giang, kde je většina z těchto míst vyznačena + je zde okruh na motorce “Ha Giang Motorbike Loop”. Průsmyk Ma Pi Leng (+kaňon Tu San) – jedno z nejzajímavějších míst v Dong Van Karst Geoparku.

Nejznámnějšími turistickými místy v Dong Van Karst Geoparku jsou:


1. Quan Ba (“Dvojitá hora” – Fairy Mountain, Co Tien)
2. Průsmyk Tham Ma, Údolí Sung La
3. Královský palác Hmongů (Hmong Royal Palace)
4. Průsmyk Ma Pi Leng (+kaňon Tu San)
5. Lung Cu vlajková věž
6. Etnické markety a vesnice…

etnicky-market-vietnam

Dong Van Karst Plateau Geopark je také místem konání mnoha etnických marketů.


Souhrn a další informace o Dong Van Karst Geoparkuicon-angle-double-dow


Jak cestovat z Hanoje do Ha Giang (+Dong Van)?

> Jediným způsobem (pokud nejedete na motorce nebo s turistickou agenturou) je jet autobusem do města Ha Giang. Ve městě Ha Giang si můžete půjčit motorku (nebo si zakoupit motorkový výlet s řidičem) a nebo si vzít místní autobus do města Dong Van (hlavně v ranních hodinách). Jízdenky do Ha Giang lze zakoupit online.
icon-angle-double-rightautobusové jízdenky z Hanoje do Ha Giang zakoupíte na Baolau nebo 12go.asia

Jak velký je Dong Van Karst Plateau Geopark?

> Geopark pokrývá oblast o rozloze 2380 km². 4 okresy – Dong Van (460 km²), Meo Vac (577.6 km²), Yen Minh (785.2 km²) a Quan Ba (557.2 km²)

Je doprava v Dong Van Karst Geoparku nebezpečná?

> Pokud cestuje na motorce – ano, některé silnice mohou být nebezpečné. V roce 2017 se stala smrtelná nehoda zahraničního turisty v průsmyku Ma Pi Leng, který jel rychle a v mlze, zemřel poté co vyjel ze silnici do kaňonu. Takže jezděte opatrně a pomalu.

Na co se připravit a na co dávat pozor v Dong Van Karst Geoparku?

> Vyberte si vhodnou dobu na cestování, pokud je mlhavé nebo velmi deštivé počasí, bude to o ničem, zkuste si vybrat jiný lepší den. Některé silniční úseky mohou být nebezpečné v období dešťů, hrozí sesuvy půdy. Pokud cestujete v zimních měsících, připravte si teplejší oblečení. Kontrolujte si stav motorky.

Nemůžu řídit motorku a ani nechci, jak zde tedy cestovat?

> Další možností je využít místního průvodce/řidiče na motorce, turistickou agenturu a nebo místní autobus/minibus (autobusy jsou však omezené). Nejlevnější možností dopravy v geoparku je cestování autobusem, nicméně nebudete moci zastavot kde se vám zachce.

Jakou motorku vybrat pro cestování v provincii Ha Giang?

> V provincii Ha Giang doporučuji zvolit minimálně motorku o obsahu 110cm nebo lepší/poloautomat nebo manual. Nedoporučuji cestovat na velmi slabém automatickém skútru, slaboučké skútry jsou pro město, ne pro tuto horskou oblast.

Je možné v Dong Van Karst Geoparku zakoupit jídlo/občerstvení?

> Samozřejmě, v každé vesnici, městečku zakoupíte teplé i studené jídlo, pití, některé odřízlé malé vesnice mohou mít omezený výběr. V celé provincii Ha Giang je také velmi limitován výběr západoevropské kuchyně, velmi sporadicky spíše jen ve vetších městech.

Kde se nachází Dong Van Karst Plateau Geopark?

> Dong Van Karst Plateau Global Geopark se nachází v severovýchodní části Vietnamu – v provincii Ha Giang. Je to cca 300 km z Hanoje do Ha Giang a asi 250 km severovýchodně od města Sapa.

Jaká je historie Dong Van Karst Plateau Geoparku?

Geografické dědictví pochází z období kambria (asi před 550 miliony lety) až do současnosti.

Je nutné mít povolení pro vstup do Dong Van Karst Geoparku?

> Je nutné mít povolení pro cestování v provincii Ha Giang. Více si přečtěte v článku o Ha Giang.


Dong Van Karst Plateau Geopark – Mapaicon-angle-double-down

(klikněte na obrázke pro stažení, nebo se podívejte na detailní Google mapu provincie Ha Giang)

dong-van-karst-geopark-mapa

Mapa Dong Van Karst Plateau Geoparku v provincii Ha Giang.


Aktuální počasí v Dong Van Karst Plateau Geoparkuicon-angle-double-down

(déšť a bouřky v oblasti, v pravém horním rohu klikněte na ikonu a zobrazte si i další doplňující informace)

Dong Van Karst Plateau Geopark – Fotografieicon-angle-double-down

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam

Průsmyk Ma Pi Leng a kaňon Tu San mezi městy Meo Vac a Dong Van.

dong-van-karst-geopark-vietnam7

Vstupní brána do Dong Van Karst Plateau Geoparku v okrese Quan Ba.

dong-van-karst-geopark-vietnam2

Dong Van Karst Plateau Geopark patří k chudým oblastem Vietnamu.

dong-van-karst-geopark-vietnam9

Kopce a hory v Dong Van Karst Plateau Geoparku vytváří fantastické scenérie.

dong-van-karst-geopark-vietnam11

Hlavní silnice QL4C v provincii Ha Giang se vine mezi různými kopci.

fairy-mountain-co-tien-quan-ba

“Dvojitá hora” (Fairy Mountain – Co Tien) v okrese Quan Ba.

dong-van-karst-geopark-vietnam5

V celém geoparku se nachází různé vyhlídky a cestičky do okolí.

dong-van-karst-geopark-vietnam3

V průběhu cestování přes Dong Van Karst Plateau Geopark projedete mnoha údolími.

dong-van-karst-geopark-vietnam10

Některé úseky silnic v provincii Ha Giang jsou úzké, jezděte opatrně a pomalu.

lung-cu-vietnam

Lung Cu vlajková věž (Lung Cu Flag Tower) na nejsevernějším místě Vietnamu.

Víza do VietnamuZ Hanoje do HuePočasí ve VietnamuOčkování do VietnamuDaNangNa Phu QuocMuiNeVung TauKoh Samui

Provincie Ha Giangicon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Led 16, 2019 | Posted by | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dong Van Karst Plateau Geopark [MAPA+TIPY]