Průsmyk Ma Pi Leng v provincii Ha Giang

prusmyk-ma-pi-leng-ha-giang
Průsmyk Ma Pi Leng a řeka Nho Que v provincii Ha Giang.

Informace o Ma Pi Leng
Jak průsmyk projet
Silnice a počasí
Co tam uvidíte
Kde se ubytovat
Dotazy + Odpovědi
Fotky z Ma Pi Leng


Průsmyk Ma Pi Leng – pravděpodobně nejkrásnější horský průsmyk na severu.


Severní Vietnam má spoustu pěkných horských průsmyků, menší až po ty velmi velké. Tím nejhezčím, velkým a fascinujícím je pravděpodobně průsmyk Ma Pi Leng v provincii Ha Giang(cca 1500-2000 m.n.m.) Ma Pi Leng se nachází mezi městy Dong Van a Meo Vac (silnice QL4C) což jsou nejsevernější města na severu Vietnamu, délka průsmyku je cca 20 km, zhruba 10 km z toho jsou ty nejviditelnější impozantní scenérie.

Nejlepší začátek pro projetí průsmyku je začít ve městě Dong Van, což bylo dříve historické odlehlé městečko, nyní je vcelku dobře přizpůsobeno již i pro turisty a cestovatele. Město Dong Van (vzdálené od města Ha Giang cca 150 km) nabídne řadu kaváren, restaurací a i ubytovacích kapacit.

dong-van-ha-giang-vietnam
Dong Van je nejsevernější městečko na severu Vietnamu.


Nejvhodnějším prostředkem jak projet průsmyk Ma Pi Leng, je půjčení motorky.


Z Dong Van do Meo Vac (tedy přes průsmyk Ma Pi Leng, cca 25 km) máte několik možností jak jet. Nejvhodnější je samozřejmě jet přes průsmyk na motorce, ale pozor, jedná se o nebezpečný vysokohorský úsek a tudíž nelze doporučit motorku úplně každému, rozhodně ne lidem, kteří nemají žádné zkušenosti s řízením motorky. Někteří také na motorce nejezdí, bojí se a nechtějí jezdit.

Ubytování v Ha Giang (Slevy až 60%)

Před tím než usednete na motorku přečtěte si pečlivě článek – Vietnam na motorce a sledujte také jaké počasí se blíží, v případě velké mlhy či dešťů, doporučuji jet na motorce přes průsmyk v jiný den. Silnice až do Meo Vac je zde však ve velmi slušném stavu, horší sjízdnost může být však při monzunovém/deštivém období.

ma-pi-leng-prusmyk-vietnam
Při sjezdu do průsmyku Ma Pi Leng vás vítá i billboard.


Nemůžete či nechcete jet na motorce? Máte ještě další možnosti dopravy.


Pokud nechcete jet na motorce, tak další možností je tedy využít např. místní mototaxikáře (Xe Om) ve městě Dong Van (může zařídit a zprostředkovat i hotel, doporučuji se ptát), klasické taxi auto a nebo i lokální menší autobus do Meo Vac (přesné časy odjezdů si musíte však zjistit v Dong Van). Autobus (pokud jde o tento lokální) vám však nezastaví na vyhlídkách v průsmyku a počítejte s tím, že budete chtít fotit a kochat se i krajinou. Pro ty silnější – lze tady jet i na kole.

Některé společnosti i v Hanoji také nabízí různé několika denní výlety/túry do provincie Ha Giang a právě i do tohoto průsmyku, ale platíte, ale na druhou stranu nic nemusíte řešit. Průsmyk Ma Pi Leng je také součástí známé motorkové trasy v provincii Ha Giang, tzv. „Ha Giang Loop“. Trasa je Ha Giang – Dong Van – Bao Lam (Bao Lac) – Ha Giang.

ma-pi-leng-prusmyk-hory-vietnam
Ze začátku projedete takovými kopcovitými scenériemi.


Již pár kilometrů za městem Dong Van začínají fascinující pasáže a výhledy.


Popisovat celou trasu průsmyku po metrech si myslím nemá smysl, nechte se trochu překvapit. Ale napovím, že již pár kilometrů (cca 5) co vyjedete za město Dong Van začínají první krásné pohledy do průsmyku a také na protékající řeku Nho Que (ale v mlze ji možná neuvidíte). Řeka Nho Que přitéká z Číny, celkově je dlouhá 192 km a ve Vietnamu dosahuje délky cca 42 km, v dolní části průsmyku až u města Meo Vac je pak vystavěna přehrada, kterou uvidíte z největší vyhlídky v průsmyku tzv. „Ma Pi Leng Viewpoint“. No on celý úsek cesty je vlastně tzv. „Viewpoint“, kterým budete určitě dojati.

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam
Pohled na řeku Nho Que ze začátku průsmyku Ma Pi Leng, po pár kilometrech za městem Dong Van.


Jaká cesta v průsmyku Ma Pi Leng mě čeká? A co počasí, kdy sem jet?


Silnice, na to že je to horská oblast a ještě takto odléhlá, je kvalitní, ve slušném stavu, z velké části nepojedete přes nějaké děravé silnice či úseky poseté kameny. Na můj vkus je tato cesta vcelku snadná, jel jsem opravdu již horší poškozené úseky. Samozřejmě náhodné opravy úseku či poškození vozovky nemohu ani já vyloučit.

❱ Rezervujte si motorku ve Vietnamu zde ❰

Ve velmi silném deštivém počasí však mohou hrozit sesuvy půdy, tudíž nelze doporučit sem v tomto období jet (tak jako jinde v horách na severu Vietnamu). Doporučuje se převážně podzim – zima (září, říjen – únor) – suché období, ale počítejte s tím, že v zimních měsících může být velmi chladno a vemte si velmi teplé oblečení. Nicméně navštívit toto místo můžete samozřejmě po celý rok.

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam2
Silnice v průsmyku je sice nebezpečná, ale vcelku ve velmi dobré kondici.


Co mohu v průsmyku Ma Pi Leng vidět a navštívit? Nějaké turistické atrakce?


Uvidíte fascinující scenérie, nějaké motorkáře/cestovatele, sem tam nějakou připravenou scénickou vyhlídku, etnické vesnice v okolí průsmyku, etnické obyvatele, přírodu, hory, řeku Nho Que, přehradu…vše je součástí Dong Van Geoparku (Dong Van Geopark je zapsán na seznamu UNESCO). Celá tato oblast vám asi bude připadat jako kdyby zamrzla v čase, asi jako jiné oblasti v provincii Ha Giang (pozor, ale začíná se to již pomalu měnit, např. výstavby zděnných domů, místo dřevěných chatrčí).

A turistické atrakce? Jako nějaké ruské kolo či podobně? Zatím naštěstí žádné. Nelze však vyloučit, že se to v nadcházejících letech trochu promění, sám jsem viděl již v jižní části průsmyku začátek výstavby nějakého hotelu přímo na průsmyku, co z toho bude opravdu netuším. Jen se modlím, ať z toho neudělají nějakou šaškárnu.

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam1
Homolovité a špičaté výběžky, skaliska, kopce…uvidíte je téměř po celé trase průsmyku.


Jaká je vůbec historie horského průsmyku Ma Pi Leng v Ha Giang?


Historie výstavby samotné silnice QL4C a cesty v průsmyku Ma Pi Leng sahá desítky let nazpět, výstavba silnice mezi Ha Giang – Dong Van – Meo Vac probíhala mezi lety 1959-1965, nejsložitější úsek v průsmyku Ma Pi Leng se stavěl až 1 rok. Stavbu prováděli tisíce místních obyvatelů z různých etnických skupin a okolních provincií.

Výlet / túru ve Vietnamu rezervujte zde

Předtím zde žádná taková silnice/cesta nebyla a na přepravu se využívali i koně. Když budete mít štěstí, tak můžete vidět koně místních obyvatelů využívající na přepravu různého zboží dodnes, platí hlavně v odlehlém okolí. Nicméně doba a svět se mění a motorka se dá považovat již za běžný standard, tomu se přizpůsobují i někteří etničtí obyvatelé.

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam3
Kolem průsmyku se také nachází sem tam nějaká cestička kam lze vjet/jít, ale buďte velmi opatrní.

Kde se ubytovat ve městě Dong Van a v blízkosti Průsmyku Ma Pi Leng?


Město Dong Van nabízí různé typy ubytovacích kapacit. Naleznete zde převážně levnější hotely, guesthousy či hostely pro turisty. Dong Van je nejvhodnějším místem pro návštěvu průsmyku neboť se nachází pouhých cca 5 km od začátku jeho scenérie. Ve městě je také spousta obchodů, restaurací či kaváren. Po průjezdu průsmyku můžete pokračovat do Meo Vac a tam se také ubytovat. Ubytování můžete rezervovat jednoduše online, vyberte si z těchto dobře hodnocených hotelů/guesthousů:

Ubytování ve městě Dong Van: Hoang Ngoc HotelBinh Minh HostelHuyen Tram GuesthouseLy Hoan GuesthouseDong Van B&BLam Tung HotelGreen Karst Hostel & Bar

dong-van-bb-ha-giang
Dong Van B&B ve městě Dong Van (foto: Agoda).
bui-homestay-dong-van-ha-giang
Bui Homestay Dong Van ve městě Dong Van (foto: Agoda).


Shrnutí a praktické informace o průsmyku Ma Pi Leng:


Jak se dostat z Hanoje do města Dong Van?

  • Jedinou možností (pokud necestujete na motorce či s cestovkou) je využít autobusové spojení do města Ha Giang a v Ha Giang využít lokální autobus do města Dong Van. Jízdenky pro turistické dálkové autobusy do Ha Giang i do Dong Van koupíte online.
  • Jízdenky na autobusy z Hanoje do města Ha Giang koupíte na Baolau nebo 12go.asia

Jak je dlouhý průsmyk Ma Pi Leng a kolik času trvá průjezd?

  • Průsmyk Ma Pi Leng je dlouhý cca 20 km, nejhezčí scénická pasáž má cca 10 km. Průjezd může trvat i hodiny pokud budete zastavovat a fotit a to budete. Nicméně pokud jen pojedete na motorce a nebudete zastavovat tak za cca 2 hodiny byste ho mohli projet a zastavit ve městě Meo Vac. Z Meo Vac můžete pokračovat do Bao Lac, další pěkné pasáže.

Je průsmyk Ma Pi Leng nebezpečný?

  • Ano silnice v tomto průsmyku patří k nebezpečným úsekům v této oblasti. Některé části silnice nejsou nijak ohrazeny proti vyjetí. Nicméně samotná silnice je ve slušném stavu a není zničená (nelze však vyloučit náhodné opravy), ve velmi deštivém počasí či mlze však může být hůře sjízdná. V roce 2017 zde byla také zaznamenána smrtelná nehoda španělského turisty, který jel v mlze a nepřiměřenou rychlostí, bohužel vyjel ze silnice a zemřel. To nejdůležitější tedy je – jezděte opatrně a pomalu a pozor i na ostatní motorkáře.

Na co se připravit a na co dávat pozor v průsmyku Ma Pi Leng?

  • Doporučím připravit si hlavně vhodnou dobu k návštěvě (spíše suché období), záleží na počasí jaké bude, pokud bude mlha či velmi deštivo, nedoporučuji sem jet a zkusit cestu v jiný lepší den, koukat se na mlhu a nevidět nic opravdu zde nemá žádný smysl. Ve velmi deštivém období může být tento úsek nebezpečný.

Nemohu jet na motorce a ani nechci, co dělat?

  • Další možností je využít lokálního zkušeného mototaxikáře (Xe Om), klasické taxi a nebo lokální autobus/minibus do města Meo Vac. Na mototaxi, taxi i na autobusy se ptejte na hotelu, většinou tyto informace znají či případně doporučí někoho konkrétního.

Jakou motorku zvolit na průjezd průsmyku?

  • Do celé provincie Ha Giang a tedy i do průsmyku Ma Pi Leng doporučuji zvolit motorku alespoň s obsahem 110cc či 125cc / poloautomat. Nedoporučuji jet na nějakém velmi slabém automatickém skútříku.

Lze si koupit nějaké lehké občerstvení v průsmyku?

  • Ano lze si zakoupit, sem tam, ale je to omezené. Např. na vyhlídce „Ma Pi Leng Viewpoint“ lze zakoupit i nějaké suvenýry. Doporučuji si vzít spíše radši něco sebou. Nevylučuji však, že se časem objeví nějaké nové obchůdky.

Kde se ubytovat v Meo Vac?

Ubytování ve městě Meo Vac: Mr Hung Hotel Meo VacThao Linh MotelOng Vang Meo Vac HotelMai Dao GuesthouseLittle Yen’s HomestayLolo Guesthouse Meo Vac

ong-vang-meo-vac-hotel-vietnam
Ong Van Meo Vac Hotel ve městě Meo Vac (foto: Agoda).
giac-xua-guesthouse
Giac Xua Guesthouse ve městě Meo Vac (foto: Agoda).


Mapa Průsmyku Ma Pi Leng v provincii Ha Giang:

(začít můžete ve městě Dong Van ale i v Meo Vac)

prusmyk-ma-pi-leng-mapa
Mapa trasy a průsmyku Ma Pi Leng mezi městy Dong Van a Meo Vac.


Aktuální počasí v oblasti okolo průsmyku Ma Pi Leng:

(zobrazení dešťů, v horním pravém rohu kliknutím na ikonu můžete zobrazit další doplňkové informace o počasí)


Další fotografie z průsmyku Ma Pi Leng:

ma-pi-leng-ha-giang-vietnam10
Největší vyhlídka v průsmyku označená jako „Ma Pi Leng Viewpoint“.
ma-pi-leng-ha-giang-vietnam6
Fantastické výhledy uvidíte prakticky po celé délce průsmyku Ma Pi Leng.
ma-pi-leng-ha-giang-vietnam7
Průsmyk Ma Pi Leng a silnice vedoucí do města Meo Vac.
ma-pi-leng-silnice-vietnam
Vlnitá silnice v části průsmyku u města Meo Vac.
ma-pi-leng-vietnam-viewpoint
Ma Pi Leng Viewpoint – vyhlídkový bod v průsmyku.
ma-pi-leng-ha-giang-vietnam9
Některé úseky v průsmyku Ma Pi Leng jsou nebezpečné, jezděte opatrně.
vietnam-sever-ma-pi-leng
Na motorce v průsmyku Ma Pi Leng.
ma-pi-leng-ha-giang-vietnam8
Část průsmyku Ma Pi Leng před městem Meo Vac.
ma-pi-leng-ha-giang-vesnice
Některé obrázky vám budou připadat jako z daleké historie lidstva.
ma-pi-leng-prusmyk-pamatnik
Památník u průsmyku Ma Pi Leng.
ma-pi-leng-prusmyk-motorka
Při zastavování v průsmyku si dávejte pozor i na padající kamení s přilehlých skalisek.
ma-pi-leng-meo-vac-vietnam
Silnice vedoucí do města Meo Vac.

Vlaky do Lao CaiVietnamská kuchyněNha TrangZ Hanoje do HueDa NangZe Saigonu do Mui NePhu QuocPhong NhaPhnom Penh

Provincie Ha Giang

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 5

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: