DONG VAN — Starobylé město v Ha Giang

mesto-dong-van-ha-giang-vietnam
Dong Van je historické malé městečko na nejsevernějším cípu provincie Ha Giang.

Informace o Dong Van
Jak jet do Dong Van
Kdy jet do Dong Van
Ubytování v Dong Van
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Dong Van

Dong Van (Đồng Văn) je menší městečko na nejsevernějším cípu Vietnamu.

  • Daleký pohraniční sever Vietnamu považuji osobně za jednu z nejzajímavějších oblastí pro cestovatele a turisty. Právě zde v nejsevernější části Vietnamu, v provincii Ha Giang se nachází menší a označované i jako starobylé město  – Dong Van. Město Dong Van leží v okrese stejného jména a je také součástí fascinujícího Dong Van geoparku, kde si etnické skupiny udražují stále své pradávné zvyky. Je to důležitá spojnice a zastávka pokud pojedete přes provincii Ha Giang k průsmyku Ma Pi Leng. K vysokohorsky položenému a fascinujícímu průsmyku u řeky Nho Que.
  • Dong Van město nenabízí nějaké top atraktivní historické spoty, jako např. město Ninh Binh či Hanoj, ale přeci jen i zde pozůstatky historie (i francouzské kolonizace) uvidíte. Kolem města jsou také další menší etnické vesničky a celá oblast leží hezky mezi horami a homolovitými kopci a navíc je tu skvělá a historická vyhlídka na široké okolí.
dong-van-mesto-namesti-vietnam
Staré domy na náměstí v Dong Van – většina je předělána na kavárny, restaurace, ale i homestay.


Historické domy staré téměř až 200 let na starém náměstí a nebo i market.

  • Samotné město Dong Van není nikterak výjimečné oproti jiným městům na severu Vietnamu, možná si řeknete, je to stejné jako to předtím. Částečně je to pravda, ale zde v centru Dong Van se nachází staré náměstí (označené také jako Old town či Old square), kde můžete vidět historické domy, které jsou staré 100 a některé prý až téměř 200 let. A ihned z náměstí se vydejte na menší výšlap na vyhlídku, která byla dříve francouzskou pevností a rozhlednou – značenou jako Dong Van Viewpoint – French Fort, postavená v roce 1925 (pozice zde > Đồn Cao).

Ubytování v Ha Giang (Slevy až 60%)

  • Dong Van okres je domovem několik etnických skupin / minorit jako např. Tay, Hmongů, Dao, Lo Lo či jiných menších skupin. Při vaší cestě v provincii Ha Giang je zcela jistě často budete potkávat. Náměstí v centru Dong Van je nyní již prakticky předělané na komerční centrum, jsou zde kavárny, restaurace, homestay, ale architektura a podoba domů je celkem stále zachována. Některé domy jsou samozřejmě opravené a udržované a některé i různě vystajlované, např. lampiony. Za náměstím i na náměstí jsou také některé domy přizpůsobené turistům a můžete zde nocovat. Což rozhodně doporučuji alespoň 2 dny tady zůstat, z Dong Van si totiž musíte udělat výlet k Vlajkové věži Lung Cu.
vyhlidka-dong-van-fort-vietnam
Vyhlídka z pevnosti nad městem Dong Van, postavené francouzi za kolonizace.


Dong Van nedělní market – lokální produkty a jídlo + etnické minority.

  • Město Dong Van je také vyhlášeným místem pro svůj nedělní market. Je to vlastně unikátní příležitost, kde můžete vidět různé etnické skupiny obyvatel, které sem přichází a nabízí své produkty, plodiny a další věci. Je to ale částečně i taková vietnamská tržnice, prostě takový mix všeho, potraviny, teplé jídlo, ale i různé oděvy jak etnické, tak i různé vietnamské i čínské kopie. Market je v provozu i po celý týden, ale ne tak navštěvovaný a velký jako v neděli. Ve měste je dostatek různých restaurací a ubytovací kapacity jsou také vcelku široké. U města se také koná market se zvířaty, neznám ale přesnou pozici ani den konání. V neděli se konají větší markety i v jiných městech province Ha Giang.

Rezervujte si motorku ve Vietnamu

Z Dong Van do Meo Vac přes fascinující horský průsmyk Ma Pi Leng.

  • Řada cestovatelů míří do Dong Van, protože jedou k Vlajkové věži Lung Cu a poté pokračují přes vysokohorský průsmyk Ma Pi Leng do města Meo Vac. Tento průsmyk začíná zhruba 5 km za městem a je to jedno z nejkrásnějších míst severního Vietnamu a také součást Dong Van geoparku. Pokud nepojedete na tyto 2 místa tak zcela upřímně asi nemá moc smysl jen jet do města Dong Van a zpět. Prostě např. na motorce musíte pokračovat přes Ma Pi Leng do Meo Vac a pak už si jeďte jak chcete 🙂 třeba pokračujte do Cao Bang, což vřele doporučuji. Je důležité také dodat, že celá provincie Ha Giang je vhodná spíše pro cestu na motorce – rozhodně pro ty zkušenější a nebo mít svůj soukromý transfer. A nebo se přesunout mezi městy autobusem a ve měste půjčit motorku na průzkum oblasti.
dong-van-market-vietnam
Market / tržnice ve městě Dong Van, ten největší a minoritami navštěvovaný se koná v neděli.


Jak se dostat z Hanoje či Ha Giang do města Dong Van?

  • Z Hanoje do Dong Van můžete využít cestu autobusem, minivanem, na motorce a nebo mít svůj soukromý transfer. V provincii Ha Giang není žádné letiště ani železnice. Mezi městy Ha Giang a Dong Van jezdí také některé lokální autobusy, vzdálenost mezi městy je cca 160 km a cesta může trvat až 6 hodin. Do Ha Giang z Hanoje můžete jet také autobusy, minivany, a nebo vlak + autobus přes město Lao Cai.
  • Z Hanoje do Ha Giang – autobusy, minivany, motorka, soukromý transfer.
  • Z Ha Giang do Dong Van – lokální autobusy, minivany či motorka.
  • Ze Sapy do Dong Van  – autobusy, minivany, motorka, soukromý transfer.

Jízdenky do Ha Giang + Dong Van kupte zde

Jaká je nejlepší doba k návštěvě města Dong Van?

  • Nejlepší a vhodná doba k návštěvě Dong Van v provincii Ha Giang je suché období. Vhodnými měsíci jsou září – listopad a nebo březen – květen, letní měsíce nejsou příliš vhodné pro tuto horskou oblast, pokud jsou totiž větší deště, hrozí sesuvy půdy na silnicích a doprava může být problematická. Jedete do horské oblasti, rozhodně si přibalte do batohu i teplé a i nepromokavé oblečení. Obzvláště navečer mohou být teploty velmi nízké, v letních měsících však nikoli. V září až říjnu mohou být příjemné teploty a je to vhodná doba k návštěvě.
dong-van-mesto-homestay-vietnam
I takto může vypadat homestay kousek od starého náměstí města Dong Van.


Kde se ubytovat ve městě Dong Van?

  • Pokud se rozhodnete zde zůstat nějaký ten den, tak městečko nabízí různé ubytovací kapacity. A to hlavně levnější guesthousy, hotely a nebo i klasické i turistické homestay v okolí. Ceny jsou nízké a prakticky se tady žádné mega luxusní resorty nenachází. Samozřejmě nelze vyloučit, že tady někdo v budoucnu nějaký luxusní hotel či resort vybuduje. Využít můžete i některé homestay u Vlajkové věže Lung Cu, která je vzdálená cca 25 km severně od města.

Ubytování v Dong Van:

Plum Homestay
Ly Hoan Guesthouse
Dong Van B&B

Ubytování v Lung Cu:

Lolo Ancient House
Nha Tra Long Co Tran
Lolo Eco House

dong-van-plum-homestay-vietnam
Plum Homestay se nachází v přírodě hned u města Dong Van (foto: Agoda).
lung-cu-lolo-ancient-house-vietnam
Lolo Ancient House – klasický homestay u etnické minority Lolo u Vlajkové věže Lung Cu (foto: Agoda).


Dotazy + Tipy – Městečko Dong Van v provincii Ha Giang:

Kde se nachází starobylé město Dong Van?

  • Město Dong Van (Đồng Văn) se nachází v provincii Ha Giang, okres Dong Van. Cestovní vzdálenost je cca 440 km od Hanoje a cca 155 km od města Ha Giang. Město Dong Van je součástí Dong Van geoparku zapsaném v UNESCO.

Čím je město Dong Van zajímavé?

  • Od pohledu se jedná o další z typických severovietnamských městeček. Významné je však i díky “Starému městu”, jehož pozůstatky jsou vidět na náměstí v podobě historických domů starých 100-200 let (nyní předělané na komerční domy, kavárny) a také v blízkých vesnicích okolo města.
  • Město bylo pod správou francouzů v období kolonizace (od roku 1887) a francouzské vojsko zde také bylo opakovaně napadeno obyvately místních etnických minorit někdy v letech 1903-1905. Nad městem se ještě nachází vyhlídka, bunkr / pevnost francouzů (Đồn Cao) postavená v roce 1925.

Jak se dostat na vyhlídku / bunkr nad městem – Đồn Cao?

  • K historickému bunkru a vyhlídce Đồn Cao se dostanete pěšky z centra, vzdálenost je 1 km. Trasa je značená, případně využijte Google mapy k navigaci. Procházka trochu do kopce, ale výhled, pokud je dobré počasí, stojí opravdu za to.

Je toto město důležité i pro cestovatele a turisty?

  • Ano, je to součást i tzv. Ha Giang motorkového okruhu, který vede z města Ha Giang , přes město Dong Van a Meo Vac a zpět jinou cestou do města Ha Giang. Cca 5 km za městem Dong Van začíná fascinují vysokohorský průsmyk Ma Pi Leng, který prostě “musíte vidět” a ten vede až k městu Meo Vac.

Jak se dostat z Hanoje a Ha Giang do města Dong Van?

  • Do města Dong Van nevede žádná železnice, provincie Ha Giang také nemá žádné letiště.
  • Z Hanoje do Dong Van – autobusem, minivanem, na motorce či soukromý transfer přes město Ha Giang.
  • Z Ha Giang do Dong Van – lokálními autobusy, minivany, soukromý transfer či motorka.
  • Jízdenky z Hanoje do Ha Giang a z Ha Giang do Dong Van vyhledáte a koupíte online na Baolau

Kdy je nejlepší doba k návštěvě města Dong Van?

  • Provincie Ha Giang je horská provincie a počasí se tady může často rychle měnit. Doporučené období je suché období, tzn. např. podzim – jaro. Letní měsíce mohou být problém, hrozí deště a silnice mohou být poškozené a nebo zde hrozí sesuvy půdy. Pokud pojedete na podzim či v zimě, rozhodně mějte připravené i nějaké teplejší oblečení.

Jak se dostat k Vlajkové věži Lung Cu?

  • K Vlajkové věži Lung Cu, která se nachází cca 25 km severně od města se dostanete na motorce či soukromým transferem. Nevím o tom, že by zde jezdily nějaké autobusy. Motorka je v této provincii vhodná pro zkušenější řidiče, jezděte pomalu a opatrně, některé úseky silnic mohou být poškozené.

Kde si ve městě Dong Van půjčit motorku / skútr?

  • Pokud se rozhodnete sem jet např. autobusem z města Ha Giang, tak nemá cenu zůstavat jen ve městě Dong Van. Ti zkušenější řidiči by si měli půjčit motorku a vyrazit také do okolí. Na tomto místě je nejlepší ptát se na motorku tam, kde budete ubytování, tedy přímo na homestay, hotelu. Pokud nemají, tak vám třeba poradí, kde by se dala půjčit.

Kde se ve městě Dong Van stravovat?

  • Na výběr je spousta malých restaurací, kaváren, bister, nemá cenu psát nějaký seznam. Na náměstí v historické části jsou různé i stylové kavárny a i malé restaurace, ceny jsou většinou nižší. Navštívit můžete také market / tržnici a ochutnat nějaké čerstvě udělané chuťovky.

Kdy se koná hlavní etnický market v Dong Van?

  • Vyhlášeným dnem pro největší etnický market Dong Van je neděle a koná se kousek od centra města, většinou na místě tržnice (Chợ Đồng Văn). Neděle je vlastně dnem, kde se i v jiných městech provincie Ha Giang konají různé etnické trhy a markety. Jsou zajímavé tím, že se zde často schází lidé z různých etnických minorit z okolí ve svých původních krojích a oděvech. Zážitek je to většinou velmi autentický.

Kde se ubytovat ve městě Dong Van či okolí?

  • Dong Van nabízí různé guesthousy, levnější hotely v centru města a homestay. Doporučuji vyzkoušet homestay. U městě Dong Van můžete zkusit např. Plum Homestay a u Vlajkové věže Lung Cu např. Lolo Ancient House. Některé historické domy na náměstí Dong Van jsou také předělány jako homestay pro turisty.

Mapa trasy z Hanoje do města Dong Van přes Ha Giang:

(Městečko Dong Van se nachází cca 440 km od Hanoje, pokud pojedete přes město Ha Giang)

mapa-hanoj-mesto-dong-van-vietnam
Cesta do města Dong Van z Hanoje je vhodná přes město Ha Giang, zde začíná Dong Van Geopark.


Dong Van – historické městečko na severu Ha Giang — Fotky:

dong-van-historicke-mesto-vietnam1
Starý dům u náměstí v Dong Van, v tomto případě šlo o homestay.
dong-van-historicke-mesto-vietnam2
Na náměstí ve městě Dong Van se nachází několik kaváren, káva je tady většinou velmi dobrá.
dong-van-mesto-kavarna-vietnam
Další z kaváren v historické části městečka Dong Van, v pozadí některé domy jako homestay.
dong-van-mesto-don-cao-vvyhlidka-vietnam1
Historická pevnost / vyhlídka Đồn Cao z dob francouzské kolonizace nad městem Dong Van.
dong-van-mesto-don-cao-vvyhlidka-vietnam
Cesta na vyhlídku a pevnost nad městem Dong Van (Đồn Cao).
dong-van-historicke-mesto-vietnam
Další ze starých historických domů kousek od náměstí města Dong Van.
dong-van-historicke-mesto-vietnam3
Kuchaři na starém náměstí města Dong Van.
dong-van-historicke-mesto-market
Na tržnici / marketu v Dong Van můžete vyzkoušet některé místní čerstvé speciality.
dong-van-historicke-mesto-market1
Příprava jídel na marketu ve městě Dong Van.
dong-van-historicke-mesto-namesti
Většina domů na starém náměstí v Dong Van je předělána na kavárny, restaurace a nebo i homestay pro turisty.
dong-van-lung-cu-vietnam
Tvrdě pracující dívka na cestě k Vlajkové věži Lung Cu v okrese Dong Van.
dong-van-geopark-vietnam
Dong Van geopark je na seznamu UNESCO a je to fascinující horská oblast, kterou musíte na severu Vietnamu navštívit.
dong-van-geopark-vietnam1
Horská oblast a kopce v geoparku Dong Van, pár kilometrů severně od města Dong Van.
prusmyk-ma-pi-leng-dong-van
Průsmyk Ma Pi Leng je vysokohorsky položený průsmyk, který lze projet na motorce, pod průsmykem je řeka Nho Que.

Bai Dinh v Ninh BinhJak na horu FansipanPlantáže v Moc ChauJak jet na Con DaoVietnamská kuchyněLetenky do VietnamuPojištění na cestu

Doprava ve Vietnamu icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: