TAM SON Město — Okres Quan Ba (Ha Giang)

tam-son-quan-ba-ha-giang-vietnam
Město Tam Son v okrese Quan Ba s etnickým marketem a vesnicemi v provincii Ha Giang.

Informace o Tam Son
Jak jet do Tam Son
Kdy jet do Tam Son
Ubytování v Tam Son
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Tam Son

Město Tam Son je hlavním městem okresu Quan Ba v provincii Ha Giang.

  • Tam Son – Takové vcelku nenápadné menší městečko na mapě. Ale rozhodně pro turisty a cestovatele nabídne zajímavou podívanou i s několika zajímavými místy v okolí a pestrým nedělním etnickým marketem. Město Tam Son (Tam Sơn) se nachází v okrese Quan Ba, která je součástí provincie Ha Giang, cca 50 km od města Ha Giang a cca 340 km od Hanoje. Tedy v okrese, který je součástí fascinujícího Dong Van geoparku a také součástí oblíbeného motorkového okruhu vedou provincií Ha Giang. Pokud se vydáte na tento okruh provincií Ha Giang, toto město prakticky nemůžete minout a to není vůbec na škodu, celá oblast je okouzlující a autentická.
  • Město Tam Son je také nazýváno jako Údolí Tam Son a nebo Údolí Quan Ba, nicméně Quan Ba je okres. Ale vcelku je to myslím jedno, prostě Tam Son – Quan Ba. Je také součástí fascinujícího horského průsmyku Quan Ba, který nabídne famózní výhledy do dalekého okolí. A nejen to, je to samozřejmě oblast, kde žijí různé etnické minority, dále od města jsou také vesnice, kde si etničtí obyvatelé stále udržují své zvyky a tradice.
tam-son-mesto-ha-giang
Město Tam Son (Tam Sơn v okrese Quan Ba, Ha Giang) leží v údolí obklopené menšími horami a kopci.


Pokud vyhledáváte autentičtější místa, tak se tady rozhodně chvíli zdržte.

  • Tam Son město a jeho údolí je klasická vietnamská zemědělská oblast. Ještě kousek nad městem uvidíte označení místa jako Quan Ba – Heaven Gate (Nebeská brána) a s jeho vyhlídkou a k návštěvě vám nabídne místa jako Jeskyni Lung Khuy (rozhodně navštivte, třeba na motorce), Údolí Tam Son a jeho dvojitou horu Co Tien (vypadající jako ženská ňadra, nazývané také jako Fairy Mountain nebo Doi Mountain) a vesnici Nam Dam s různými autentickými homestay i malým muzeem etnických minorit a pěknou přírodou v okolí.

Jízdenky do Ha Giang + Dong Van kupte zde

  • Dvojitá hora je i spojena s jakou historickou legendou, kdy muž z etnika Hmong hrával na hudební nástroj a očaroval tím jakousi vílu z nebes, která sestoupila za ním a provdala se za něj. Musela se však vrátit zpět do nebe a kvůli dítěti které spolu měli, tady zanechala svá ňadra aby svým mlekém uživila toto dítě. Její slzy se poté proměnily v řeku Mien. Mléko z jejích prsou prý dodává místu specifické chladné klima. No nějak zhruba takto ve velmi malé zkratce se vypráví tato legenda. Dvojitá hora Co Tien leží hned u silnice a nemůžete ji přehlédnout, je opravdu dominantou.

▶ Jeskyně Lung Khuy – krásná jeskyně v horách
▶ Údolí Tam Son (nebo také Údolí Quan Ba)
▶ Dvojitá hora (Fairy Mountain, Co Tien Mountain)
▶ Vesnice Nam Dam – homestay u etnika Dao + vodopád

tam-son-quan-ba-dvojita-hora
Dvojitá hora – Co Tien v údolí města Tam Son, ano vypadá to jako ženská prsa.


Etnický market v centru města Tam Son – rozhodně navštivte hlavně v neděli.

  • V severním Vietnamu se koná v různých městech velké nedělní markety. Ty nedělní markety jsou vždy nejzajímavější, protože právě na ně se schází velké množství různých etnických skupin a minorit i z velké dálky. Okres Quan Ba a město Tam Son je oblastí několika etnických skupin jako např. Dao, Hmong či Tay a vždy je neděle zárukou, že market ve městě  Tam Son, bude velmi pestrobarevný a velmi živý. A prodává se tady toho opravdu hodně, od různých surovin, potravin, ručně vyrobeného zboží, textilií, šperky, elektroniky až po zvířata jako psy, kachny, slepice, bůvoly.

Rezervuj si ubytování v Ha Giang

  • Je to i příležitost kde můžete ochutnat některá čerstvě udělaná zajímavá jídla. Je to prostě velký zážitek. Je také vhodné doplnit, že i některé etnické markety ve Vietnamu se pomalu mění. Přes týden jsou to vlastně takové tržnice, kde se prodává různé zboží a různé kopie a cetky i z Číny a to i např. ve městě Tam Son. Kromě neděle to tedy nemusí být tak zajímavé, jako právě ve zmiňovanou neděli kam přichází davy lidí a i z minorit.
etnicky-market-tam-son-quan-ba-vietnam
Etnický nedělní market v centru města Tam Son, okres Quan Ba.


Vesnice Lung Tam – možnost spatřit tradiční postup brokátového tkaní.

  • Pokud se ve městě Tam Son zdržíte, rozhodně byste si měli udělat krátký výlet např. na motorce do vesnice Lung Tam (Lùng Tám). Na mapách je toto místo značené jako Lung Tam Linen Cooperative. Tato malá vesnice ve velmi hezkém údolí obklopené horami je unikátní příležitostí, kde můžete vidět tradiční postup a výrobu tkanin a textilií etnika Hmong. Dříve to byla velmi malá vesnička ničím výjimečná oproti jiným. Nicméně postupem času a rozvojem turismu se stala jedním z cílů turistů, kteří projíždí okresem Quan Ba a zde se zastaví. V obci je také postaven a otevřen pěkný obchod, kde je možné si různé výrobky a tkaniny zakoupit.

Rezervuj si motorku ve Vietnamu

  • Zvláštností lněných výrobků ve vesnici Lung Tam je, že všechny výrobky jsou vyráběny z přírodních léčivých přípravků, květin, rostlin apod. Proto jsou barvy svěží, velmi pestré a vydrží dlouho. Kromě toho jsou také zdravé z hlediska opotřebení, odolné vůči plísním a také šetrné k životnímu prostředí. Tradiční řemeslo výroby tkanin se ve vesnici dědí z generace na generaci. Pokud budete mít štěstí, koná se zde také menší venkovní market s těmito výrobky z tkanin, uvidíte tady také tradiční tkalcovské stavy. Pokud se budete chtít dozvědět něco o významu symbolů, které na některých textiliích uvidíte tak mrkněte na Hmong Embroidery. Vesnice Lung Tam se nachází cca 12 km od města Tam Son a jednoduše se sem dostanete na skútru. Návštěvu lze jedině doporučit.
lung-tam-vesnice-ha-giang
Pani z etnika Hmong ve vesnici Lung Tam suší tkaninu na slunci.


Jak se dostat z Hanoje či Ha Giang do města Tam Son?

  • Z Hanoje do města Tam Son se dostanete autobusem, minivanem, na motorce přes město Ha Giang. Město Tam Son je přibližně 50 km od města Ha Giang a protíná ho hlavní silnice QL4C. V provincii Ha Giang není letiště ani železnice. Z Ha Giang jezdí některé lokální autobusy do města Dong Van na dalekém severu a vy tento autobus můžete využít a vystoupit v tomto městě. Pokud jste zkušení řidiči motorek, doporučuji jet na motorce.
  • Z Hanoje do Ha Giang – k dispozici autobusy, minivany, motorka a nebo soukromý transfer.
  • Z Ha Giang do Tam Son – lokální autobusy, minivan či motorka.
  • Z Tam Son poté můžete pokračovat do města Dong Van, které je součástí Dong Van geoparku.

Cestovní pojištění do Vietnamu


Jaká je nejlepší doba k návštěvě města Tam Son (Quan Ba)?

  • Nejlepší doba kdy jet do města Tam Son v provincii Ha Giang je suché období. Platí tedy to samé co pro celou horskou provincii Ha Giang. Doporučované měsíce k návštěvě města Tam Son v Quan Ba jsou září-říjen a nebo jarní měsíce březen či duben. V těchto měsících může být i dobrá viditelnost v krajině a tady v tomto krásném geoparku je to velmi vhodné. V zimě mohou být mlhy a v létě více dešťů, což může způsobovat sesuvy půdy na silnicích v celé provincii a cestování může být velmi stíženo, hlavně pokud pojedete na motorce.
tam-son-nedelni-market-quan-ba-vietnam
Nedělní etnický market ve městě Tam Son, prodává se tady skoro všechno.


Kde se ubytovat ve městě Tam Son (Quan Ba)?

  • Tam Son je hlavním městem okresu Quan Ba, takže nejlepší je hledat ubytování zde. Ve městě se nachází převážně levnější guesthousy, hotýlky a v okolí např. ve vesnici Nam Dam, hned u města, také autentické homestay etnických minorit. Ve vesnici Nam Dam je to hlavně etnická skupina Dao. Součástí homestay je většinou i stravování z lokálních surovin, což stojí také určitě za zkoušku. Ceny jsou zde oproti turistickým místům samozřejmě většinou nízké. Nejdražší, ale hodně stylový je resort Hmong Village Resort s bazénem, ten se ale nachází cca 7 km od města.

Pár tipů na ubytování v Tam Son a okolí:

▶️ Hong Thu Homestay
▶️ Ly Danh Homestay
▶️ Pook Homestay
▶️ Dao Lodge Nam Dam
▶️ H’mong Village Resort

hong-thu-homestay-quan-ba
Hong Thu Homestay u města Tam Son – vesnice Nam Dam (foto: Agoda).
hmong-village-resort-quan-ba-vietnam
H’mong Village Resort je cca 7 km od města Tam Son, nejdražší resort v okolí (foto: Agoda).


Dotazy + Tipy – Městečko Tam Son v provincii Ha Giang:

Kde se nachází město Tam Son (Údolí Tam Son / Quan Ba)?

  • Město Tam Son se nachází v okrese Quan Ba, která je součástí provincie Ha Giang v severním Vietnamu. Cestovní vzdálenost z Hanoje do Tam Son je cca 340 km a z města Ha Giang cca 50 km. Město Tam Son a celý okres Quan Ba je součástí Dong Van geoparku.

Čím je město Tam Son zajímavé?

  • Město Tam Son je vstupní brána do tzv. “Quan Ba Heaven Gate“, scénické oblasti Dong Van geoparku. U města se nachází Dvojitá hora známá jako “Fairy mountain” nebo “Co Tien mountain”, vizuálně zobrazují ženská ňadra. Přibližně 6 km od města se nachází také krásná jeskyně Lung Khuy a 12 km od města vesnice Lung Tam vyhlášená tradičním způsobem výroby tkanin a textilií.

Je toto město důležité i pro cestovatele?

  • Teoreticky ano, neboť se nachází na trase známého motorkového okruhu provincií Ha Giang. A to konkrétně na hlavní silnici QL4C. Je to vhodné místo i pro kratší stop, návštěvu etnických minorit a průzkum krásného okolí.

Jak cestovat do města Tam Son?

  • Jedinou možností jsou autobusy, minivany, privátní transfer a nebo využití motorky. Pro ty zkušenější řidiče motorek bych doporučil motorku. Mezi městy Ha Giang a Dong Van na severu také jezdí některé lokální autobusy, jízdní řád je trochu omezenější. Mezi Ha Giang a Dong Van je právě město Tam Son.
  • Z Hanoje do Tam Son – nejlepší možností je samozřejmě cesta autobus + motorka přes město Ha Giang.
  • Z Ha Giang do Tam Son – lokální autobus, minibus či minivan a nebo motorka.

Kdy je nejlepší doba k návštěvě Tam Son / Quan Ba?

  • Vhodné období pro provincii Ha Giang a města Tam Son v okrese Quan Ba je suché období. V letních měsících hrozí deště a sesuvy půdy na silnicích, jde o vysokohorsky položenou oblast a počasí se i rychle mění. V zimě může být velmi chladno. Vhodné měsíce jsou září, říjen a nebo březen, duben.

Kde si ve městě Tam Son půjčit motorku / skútr?

  • Pokud byste sem přijeli autobusem, tak na motorku se ptejte tam, kde budete ubytování.

Kde se ve městě Tam Son stravovat?

  • Platí to samé co v jiných městech severu Vietnamu. V centru města je naprostý dostatek restaurací a kaváren a ve městě i tržnice / market. Některé homestay etnických minorit nabízí stravování formou lokálních surovin.

Kdy se koná hlavní etnický market v Tam Son?

  • Tam Son město má také svou tržnici / market. Ten je otevřený po celý týden, ale ten největší a nejbarevnější, kde můžete vidět různé etnické obyvatele, se koná vždy v neděli. To je nejlepší doba k návštěvu tohoto marketu.

Kde se ubytovat ve městě Tam Son či okolí?

  • Doporučuji zkusit homestay u etnických obyvatel. A to např. ve vesnici Nam Dam, která leží hned vedle města, v okolí je pěkná příroda. Zkusit můžete např. Hong Thu Homestay. Pokud hledáte něco výrazně komfortnějšího a stylového tak H’mong Village Resort, cca 7 km od města Tam Son.

Kam můžete pokračovat z města Tam Son?

  • Určitě na daleký sever přes město Yen Minh až např. do města Dong Van a ke krásnému průsmyku Ma Pi Leng. Mezi těmito místy se nachází ty nejkrásnější horské oblasti severu Vietnamu. Vše je součást Dong Van geoparku.

Mapa trasy z Hanoje do města Tam Son přes Ha Giang:

(Městečko Tam Son v okrese Quan Ba se nachází cca 340 km od Hanoje, pokud jedete přes město Ha Giang)

mapa-trasa-hanoj-tam-son-quan-ba
Město Tam Son v okrese Quan Ba je cca 340 od Hanoje a 50 km od města Ha Giang.


Tam Son v okrese Quan Ba – údolí, okolí, vesnice — Fotky:

lung-khuy-jeskyne-quan-ba
Jeskyně Lung Khuy je cca 6 km od města Tam Son, určitě pěkné místo k návštěvě.
tam-son-quan-ba-vietnam
Kousek nad městem Tam Son na cestě k jeskyni Lung Khuy.
tam-son-market-quan-ba-vietnam
Pani prodává pejsky na etnickém nedělním marketu ve městě Tam Son.
tam-son-market-dao-vietnam
Ženy z etnika Dao na nedělním marketu ve městě Tam Son.
muzeum-nam-dam-hamlet-tam-son
Ve vesnici Nam Dam je i malé muzeum / komunitní dům etnika Dao, označovaný jako Nam Dam Hamlet Cultural Museum.
quan-ba-tam-son-udoli-ha-giang
Dvojitá hora Co Tien (Fairy mountain) v údolí města Tam Son.
vesnice-lung-tam-quan-ba-vietnam1
Lung Tam je malá vesnice, asi 12 km od města Tam Son, je tu možnost vidět jak lidé etnika Hmong vyrábí různé tkaniny a textilie.
vesnice-lung-tam-quan-ba-vietnam2
Hodně tradiční a starý způsob přípravy textilií ve vesnici Lung Tam.
vesnice-lung-tam-quan-ba-vietnam
Ve vesnici Lung Tam můžete vidět tradiční způsob přípravy tkanin a textilií a nebo si je i můžete zakoupit v místním obchodě.
tam-son-market-vietnam1
Je vidět i na etnických marketech, jak se svět mění. Moderní oděvy, elektronika to vše i na nedělním marketu v Tam Son.
tam-son-market-vietnam
Pánov na nedělním etnickém marketu ve městě Tam Son.
tam-son-market-jidlo-vietnam
Taky možná příprava masa na nedělním etnickém marketu ve městě Tam Son.
tam-son-market-vietnam2
Na nedělním etnickém marketu ve městě Tam Son.
tam-son-market-restaurace-vietnam
Na nedělních marketech ve městě Tam Son není nouze o jídlo. A často to bývá chuťově to nejlepší co si v okolí dáte.
tam-son-market-quan-ba-vietnam1
Neděle je hlavním dnem pro konání velkých etnických marketů v severním Vietnamu a hrají všemi barvami.
tam-son-market-quan-ba-vietnam2
Na marketu v Tam Son se prodává všechno možné, jídlo, ovoce, zelenina, elektronika, výrobky z kovu, zvířata a další…

Bai Dinh v Ninh BinhVodopád Chieng KhoaHora Fansipan – SapaLetenky do VietnamuZe Saigonu na Phu QuocVietnamské restauraceDa Lat

Doprava ve Vietnamu icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: