XUAN TRUONG – Pěkný výlet kousek od Bao Lac

xuan-truong-cao-bang-vietnam-cz
Xuan Truong (Xuân Trường, Okres Bao Lac) – Pěkná obec a údolí v provincii Cao Bang.

Informace o Xuan Truong
Jak jet do Xuan Truong
Kdy jet do Xuan Truong
Kde se ubytovat
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Xuan Truong


Xuan Truong – dobré místo ke kratší návštěvě, pokud jste již v Bao Lac.

  • Xuan Truong (Xuân Trường) v provincii Cao Bang, okres Bảo Lạc, je menší obec skládající se z několika malých vesniček, cca 20 km od města Bao Lac v provincii Cao Bang. Bao Lac může být vaší první zastávkou pokud se přesouváte z provincie Ha Giang do provincie Cao Bang ze severní části. Z Meo Vac do Bao Lac je to cca 72 km po hlavní silnici a z Cao Bang do Bao Lac je to 130 km po silnici QL34.
  • Bao Lac je tedy vcelku odlehlejší místo, ale nachází se na hlavní silnici QL34, a jelikož jde o větší městečko, nabízí řadu služeb, restaurací a i ubytování. Je tedy dobré se tady na chvíli zastavit a navštívit i některá neturistická místa v okolí. Jednou z nich je i obec Xuan Truong skládající se z několika menších vesniček.
xuan-truong-bao-lac-vietnam10
Kousek před Xuan Truong, před průsmykem Me Pia.


Okres Bao Lac v Cao Bang – to je stále zatím neturistická oblast etnických minorit.

  • Hlavním městem Okresu Bao Lac je město stejného jména – Bao Lac. Toto neturistické místo by mělo být vaší první zastávkou pokud se chcete podívat do oblasti Xuan Truong. Celá oblast je místem, kde žijí různé etnické minority, jako např. obyvatelé skupiny Dao, Hmongů, San Chi, Tay či Lo Lo a dalších menších skupin. Při cestování v této oblasti je pravděpodobně často uvidíte, ale záleží také, kde se budete pohybovat.

Ubytování v Cao Bang (Slevy až 60%)

  • Etnické minority zde žijí převážně v horských oblastech a v okolí města Bao Lac v menších vesničkách stále ještě v klasických dřevěných domech na chůdách. Tak jako např. v obci Xuan Truong. Pro pohyb v oblasti je nezbytná motorka, jinak máte malou šanci se zde pohybovat, pokud tedy nebudete mít svůj soukromý transfer.
xuan-truong-bao-lac-vietnam9
Ženy z etnické skupiny Dao odchází z marketu v Xuan Truong.


Obec Xuan Truong není rozhodně oblast turistických atrakcí či zajímavostí.

  • Okres Bao Lac a obec Xuan Truong není žádnou top komerční turistickou oblasti a to pro některé cestovatele může být naopak velkým lákadlem. Nečekejte tedy tady žádné top atrakce – prakticky žádné tu totiž nejsou. Oblast si naopak stále drží svou typickou severo-vietnamskou autenticitu a pro ty, kteří chtějí vidět něco jiného než např. davy turistů v Zátoce Ha Long, by mělo být toto místo lákadlem.
  • Oblast kolem Bao Lac nemá mnoho dobrých cest ani pro pohyb na motorce (pokud nejezdíte motokros). Ale jednou z těch lepších je silnice z města Bao Lac až do Xuan Truong a kousek i dále. Vcelku snadno se sem tedy dostanete po kvalitní betonové vozovce i na motorce (cca 20 km) a projedte pěkné horské pasáže. Jednou z těch zajímavějších je i Průsmyk Me Pia (đèo Mẻ Pia), který se skládá z několik strmých zatáček a celý je vlastně ve tvaru jakéhosi hada.
xuan-truong-bao-lac-vietnam2
Xuan Truong u Bao Lac je zemědělská oblast pokrytá rýžovými poli.


Xuan Truong – to je údolí a místo rýžových polí, vesnic, přírody a i fajn lidí.

  • V samotném údolí a centru obce Xuan Truong (hned za průsmykem Me Pia) se nachází klasické severo-vietnamské domy na chůdách, ale již jsou zde vystavěny i betonové domy a menší domky, takže je vidět, že oblast prochází také jakousi pomalou urbanistickou změnou. Rozhodně tady ale nečekejte žádné turistické hotely, atrakce a party a na druhou stranu je to i dobře, tak si aspoň oblast zachovává svůj původní ráz. V centru obce je i klasická vietnamská tržnice, kde se prodávají různé věci, textil, potraviny ale i cetky z Číny za velmi nízké ceny.
  • Občerstvit se tady taky můžete, ale osobně jsem tady viděl v centru obce asi 3 malinké restaurace s maximálně 2 jídly – Pho, Com (nudle, rýže…samozřejmě nevylučuji, že se zde časem něco ještě třeba objeví či postaví).  Možná tady budete při návštěvě trochu za atrakci, zahraniční turisté sem nejezdí ve velké míře, mě osobně tady neustále skenovali oči cizích lidí s občasným úsměvem na tváři.
xuan-truong-bao-lac-vietnam6
Restaurace v Xuan Truong, kde se dělá jedno jídlo – Pho.


Jak se dostat a cestovat do Xuan Truong? Po vlastní ose na motorce.

  • Do Xuang Truong se dostanete na motorce z města Bao Lac. Cestovní vzdálenost z Bao Lac do Xuan Truong je přibližně 20 km přes vesnici Cốc Pục a dále přes průsmyk Me Pia. Využijte navigaci dle Google map. Cesta je to relativně snadná, udělaná betonová kvalitní silnice až do Xuan Truong, nicméně i tak dbejte opatrnosti, hlavně při zpáteční cestě. Směrem z Bao Lac do Xuang Truong se jede převážně po rovině a pak do kopce.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰

  • Doporučuji před odjezdem natankovat plnou nádrž benzinu do motorky. Nad průsmykem Me Pia před obcí Xuan Truong je malé občerstvení a obchůdek i zde si můžete zakoupit benzin. Bohužel netuším zda zde jezdí nějaké lokální autobusy, ale na to bych se vůbec nespoléhal. Může jet např. až po pár hodinách. Případně můžete využít taxi z města Bao Lac, pokud se vám podáří nějaké odchytnout.
xuan-truong-bao-lac-motorbike1
Nejlepší variantou jak přijet do Xuan Truong z Bao Lac je vlastní motorka.


Jak se dostat do Bao Lac? Variant je více, např. z Meo Vac či Cao Bang.

  • Bao Lac je odlehlejším místem severozápadní části provincie Cao Bang. Pro ty co pojedou na motorce, tak je např. vhodné spojit tuto návštěvu např. s návštěvou provincie Ha Giang. Z města Meo Vac do Bao Lac (cca 70 km) můžete jet na motorce – pěkná ale i náročnější cesta, bez velkého provozu, autentickými oblastmi, některé úseky silnic mohou být v horší kondici, ale projet se to dá i na poloautomatické motorce.
  • Z města Cao Bang do Bao Lac taktéž můžete jet na motorce, delší cesta (cca 130 km), taktéž velmi pěkné scenérie, autentické oblasti. Na trase je několik míst kde lze natankovat benzin do motorky, několik menších městeček na trase. Mezi Cao Bang, Meo Vac a Bao Lac jezdí lokální autobusy, nicméně časy odjezdů si musíte zjistit na daném místě před odjezdem. Upozornění: trasy na motorce lze doporučit lidem, kteří už mají zkušenosti s řízením motorky.
deo-me-pia-pass-xuan-truong2
Průsmyk Me Pia (Đèo Mẻ Pia) před Xuan Truong. Buďte opatrní na padající kamení.


Kdy navštívit a jet do Xuan Truong (Okres Bao Lac)?

  • Nejvhodnější doba k návštěvě Xuan Truong může být suché období (podzim – zima). Pokud pojedete v letních měsících (monzunové období) musíte počítat s větším výskytem srážek, tudíž některé cesty zde mohou být hůře sjízdné. Pokud hrozí nějaké větší deště či povodně v této oblasti, doporučuji se spíše tomuto místu vyhnout a zvolit jinou oblast. A to hlavně z důvodu již napsaného – mohou hrozit sesuvy půdy u cest či nesjízdné cesty a silnice.

Rezervuj si výlet ve Vietnamu online

  • Září – říjen je obdobím sklizně rýže v oblasti Xuan Truong (tak jako na mnoha jiných místech severního Vietnamu), tudíž oblast Xuan Truong a Bao Lac bude hrát žluto-zlatavou barvou a může být vše ještě více fotogenické. Např. tedy říjen může být vhodný měsíc kdy navštívit toto místo, doporučuji sledovat počasí vždy před odjezdem jak se bude vyvíjet, někdy se nelze spoléhat ani na to, že je zrovna suché období.
xuan-truong-bao-lac-vietnam4
Rýžová pole v Xuan Truong jsou zbarvena do žluto-zlatavé barvy při sklizni.


Kde se ubytovat v Bao Lac? Hotely, homestay, guesthousy?

  • Pravděpodobně zakotvíte ve městě Bao Lac a odtud vyrazíte do Xuan Truong. Město Bao Lac nabízí klasické levnější vietnamské guesthousy či homestay a menší hotýlky, na náměstí u tržnice je i lepší hotel (Hotel Duc Tai). Ceny za ubytování v Bao Lac jsou nízké a např. dvojlůžkový pokoj v guesthousu stojí cca 250-350 Kč. Ve městě Bao Lac je spousta obchodů kde si můžete zakoupit téměř vše, jídlo, oblečení, potraviny, dát si kávu…. Některé ubytovací kapacity v Bao Lac si můžete rezervovat jednoduše online, viz. níže.

icon-home Ubytování ve městě Bao Lac:

Đức Anh Hotel – Bao Lac
Việt Hoàng hotel
Bao Lac Homestay & Hostel
Hotel Đức Tài

bao-lac-vietnam
Soutěž ve městě Bao Lac.


Praktické informace – Xuan Truong (Okres Bao Lac):


Jak se dostat do Bao Lac?

> Můžete přijet na motorce či lokálním autobusem z provincie Ha Giang, např. z měst Meo Vac, Bao Lam. Další variantou je jet na motorce/autobusem z města Cao Bang do Bao Lac. Obě cesty nabízí pěkné pasáže a hezké scenérie, někde mohou být hůře sjízdné silnice. Jezděte opatrně a pomalu.

Jak se dostat z Bao Lac do Xuan Truong?

> Do Xuan Truong z města Bao Lac se dostanete na motorce a nebo si odchytnete taxi ve městě. Cesta je dlouhá pouhých cca 20 km. Zda jezdí lokální autobusy mi není známé, ale na autobusy se v této odlehlé oblasti bohužel nelze spoléhat.

Je možné si ve Xuan Truong něco zakoupit?

> Ano, i v Xuan Truong si můžete zakoupit občerstvení, jídlo (Pho, Com) a nebo něco na místní tržnici. Ale vše je velmi limitované, jedná se o malou obec složenou z několika vesnic. Ve Xuan Truong nenajdete žádné velké restaurace ani turistické hotely.

Kde se stravovat v Bao Lac?

> Bao Lac nabízí řadu klasických vietnamských restaurací a i obchodů a ceny jsou nízké. Na tzv.náměstí v Bao Lac je i tržnice a i zde se servírují klasická vietnamská jídla, pho, rýže, zelenina, apod.

Kde se nachází Xuan Truong?

> Obec Xuan Truong se nachází v okrese Bao Lac (provincie Cao Bang) a od města Bao Lac je cca 20 km a leží v údolí. Město Bao Lac se nachází cca 320 km od hlavního města Vietnamu – Hanoje.

Kdy jet do Xuan Truong?

> Xuan Truong můžete navštívit po celý rok. Doporučuji zvolit suché období (podzim-zima), jelikož v oblasti mohou být některé cesty hůře sjízdné v monzunovém období, pokud hrozí deště či povodně. Sledujte počasí předem jak se vyvíjí.

Čím může být pro vás Xuan Truong zajímavé?

> Bao Lac je spíše pro většinu lidí takovou zastávkou při přesunu z provincie Ha Giang do Cao Bang či opačně. Nejsou tu žádné “top musíš vidět” místa. Nicméně doporučuji zde zůstat nějaký ten den a podívat se na Vietnam z jiné perpsektivy než jen z pohledu top turistických míst. Zahraniční turisté sem nejezdí v davech, ale spíše jen projedou (může to být pro některé lidi i výhoda). Cestou z Bao Lac do Xuan Truong projedete zajímavý průsmyk Me Pia. Oblast je také zajímavá pro život malé etnické skupiny Černí Lo Lo, můžete občas vidět lidi z této minority i ve městě.

Jak se pohybovat v okolí Bao Lac/Xuan Truong?

> Pokud se chcete pohybovat po okolí Bao Lac či Xuan Truong, musíte mít motorku a nebo svůj privátní transfer. Není tu příliš mnoho dobře sjízdných cest a některé cesty jsou opravdu polní, téměř na poloautomatické motorce nesjízdné, ale i tak tady pár udělaných silnic je.

icon-map-marker Mapa oblasti Xuan Truong a trasy z města Bao Lacicon-angle-double-down

(z Bao Lac do Xuan Truong vede jedna poměrně slušná betonová silnice, před Xuan Truong průsmyk Me Pia)

bao-lac-me-pia-xuan-mapa
Mapa trasy z města Bao Lac přes Průsmyk Me Pia do Xuan Truong.


Aktuální počasí v Xuan Truong / Bao Lac:

(dešťě + bouřky v oblasti Bao Lac, kliknutím na ikonu v pravém horním rohu si zobrazíte další informace)


Xuan Truong (Okres Bao Lac, Cao Bang) – Fotky:

xuan-truong-bao-lac-motorbike
Na motorce v Xuan Truong.
xuan-truong-bao-lac-vietnam8
Obec Xuan Truong a údolí mezi pohořím a kopci.
xuan-truong-bao-lac-vietnam1
Pohled na Xuan Truong od průsmyku Me Pia.
xuan-truong-bao-lac-vietnam-market
Takový ten tradiční market ve městečku Xuan Truong.
deo-me-pia-pass-xuan-truong
Průsmyk Me Pia (Đèo Mẻ Pia) u Xuan Truong.
xuan-truong-bao-lac-vietnam5
Hlavní silnice přes obec Xuan Truong.
xuan-truong-bao-lac-vietnam3
Rýžové pole a pohoří v Xuan Truong.
xuan-truong-bao-lac-vietnam7
Kousek od tržnice ve městečku Xuan Truong.
deo-me-pia-pass-xuan-truong1
Výhled z průsmyku Me Pia (Đèo Mẻ Pia) směrem na Bao Lac.
xuan-truong-bao-lac-vietnam
Oblast před Xuan Truong v okrese Bao Lac.
bao-lac-xuan-truong-vietnam
Oblast kousek za městem Bao Lac, při sjezdu na Xuan Truong.

Víza do VietnamuDinosauří hřbetMotorky ve VietnamuSaigon > Mui NeSaigon > Ostrov Phu QuocNha TrangHanoj > HueDo Da LatSapa

Cao Bang – průvodce icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: