PHONG NAM – Scénická oblast v Cao Bang

phong-nam-cao-bang-vietnam
Phong Nam (Phong Nậm, Okres Trung Khanh) – Scénická oblast v provincii Cao Bang.

Informace o Phong Nam
Jak jet do Phong Nam
Kdy jet do Phong Nam
Kde se ubytovat
Dotazy + Odpovědi
Fotky z Phong Nam


Phong Nam je velmi pěknou neturistickou oblastí v provincii Cao Bang.

  • Phong Nam (Phong Nậm) v provincii Cao Bang, okres Trung Khanh, je malá obec, nikterak vyznačovaná na různých turistických průvodcích či webech jako “musíte vidět”. No a já pro ty co vyhledávají méně turistická místa rozhodně mohu říci – udělejte si tady kratší zastávku, nebudete litovat. Nejde o místo, kde byste viděli nějaké chrámy s turisty a nebo jiné turistické šílenosti a atrakce, davy turistů, tohle je prostě pravý Vietnam na vesnici dokreslený fotogenickými pahorky a kopci a bez turistů. Prakticky celá provincie Cao Bang je podobná, ale hodně lidí jede po hlavní silnici jen směrem k největší atrakci této provincie – Vodopádům Ban Gioc.

Jeďte k Vodopádům Ban Gioc a tady si snadno udělejte po trase kratší zastávku.

  • Phong Nam se nachází a začíná již cca 6 km za městem Trung Khanh, které je od města Cao Bang vzdálené 60 km. Město Trung Khanh leží právě na trase k Vodopádům Ban Gioc (na silnici DT206) a nemůžete ho minout. No a ti co mají více času – doporučuji odbočit a jet směrem na obec Nà Tổng a pokračovat dále do Phong Nam. Využít můžete jako navigaci Google mapy, ale některé menší cesty nejsou v oblasti vyznačené, ale ztratit se nemůžete, protože moc jich tady zase není. Již za městem Trung Khanh na vás začnou vykukovat první kopce oblasti Phong Nam.
phong-nam-cao-bang-vietnam2
Již kousek za městem Trung Khanh se začínají objevovat velmi hezké scenérie.


Celá oblast je velmi fotogenická a vy jste tomu všemu tak blízko, prakticky v tom.

  • Do Phong Nam musíte vyrazit na motorce, jinak nemáte jinou možnost jak oblast projet (pokud tedy nejedete na kole, nebo nemáte svůj privátní transfer), s autobusy sem nepočítejte. Je to odlehlá oblast u čínských hranic, kterou protínají betonové, vcelku kvalitní cesty po kterých se dá bez problémů na motorce jezdit, sem tam je některá menší polní cesta. Cesty tedy leží většinou v nížině a kolem cest se linou kopce a menší pahorky, nebo protéká řeka. Phong Nam je klasicky zemědělská oblast, rýžová pole, pěstování kukuřice, zeleniny, apod.  V oblasti je pár velmi malých vesniček, obývaných převážně Vietnamci, a sem tam v menší míře, také obyvateli etnických minorit.

Ubytování v Cao Bang (Slevy až 60%)

Nejde zatím o oblast kde byste měli hledat nějaké hotely či homestay.

  • Toto místo, ale vlastně nejen to, i celý okres Trung Khanh vřele doporučuji procestovat. Ti co vyhledávají neturistická autentická místa by mohli být spokojeni. Ve Phong Nam nenajdete žádné ubytování pro turisty (nejblíže v Trung Khanh), protože tam žádná nejsou (a to je možná i dobře). Menší výlet na pár hodin, rozhodně doporučuji udělat na toto místo, pokud již pokračujete k Vodopádům Ban Gioc a nebo opačně, načepujte benzin do motorky v Trung Khanh a projeďte si celou oblast na motorce. Součástí tohoto místa je také přírodní rezervace, avšak při mé návštěvě jsem žádnou opici co byla na billboardu neviděl (asi možná spaly, netuším).
phong-nam-cao-bang-village
V okolí Phong Nam a města Trung Khanh se nachází většinou malé vesnice.


Jak se dostat do Phong Nam (město Trung Khanh)?

  • Vaším startovním místem bude asi město Cao Bang. Nejlepší volbou, pokud můžete, je cestovat na motorce. K Vodopádům Ban Gioc jezdí z města Cao Bang a zpět také autobusy, ale s autobusem je to trochu experiment, museli byste se nechat vyhodit ve městě Trung Khanh, tady si sehnat na chvíli motorku a poté zase odchytnout další autobus, buď k Vodopádům Ban Gioc a nebo do města Cao Bang. Je možné, že jezdí i nějaký lokální autobus do města Trung Khanh, ale osobně o tom bohužel nevím. Přesun autobusem a shánění motorky ve městě  Trung Khanh by ale zabral hodně času. Takže nejlepší je prostě jet na motorce až k vodopádům a tady si udělat kratší stop např. při zpáteční cestě.

Jak se dostat z Hanoje do Cao Bang? Můžete spacím autobusem či minivanem.

  • Z Hanoje do Cao Bang musíte jedině spacím autobusem či minivanem či na motorce (pro zkušené řidiče). Neexistuje vlakové ani letecké spojení. Cesta autobusem z Hanoje do Cao Bang může trvat až 6.5-8 hodin. Některé autobusy vyjíždí ze stanic My Dinh a Gia Lam, časy si musíte zjistit aktuálně na místě před odjezdem. Pokud sem pojedete autobusem, doporučuji v provincii Cao Bang zůstat více dní a pokusit se jí prozkoumat po vlastní ose, nejlépe na motorce. Na otočku jen k vodopádům si myslím nemá tato cesta moc smysl.
  • Jízdenky pro autobusy / minivany z Hanoje do Cao Bang koupíte na Baolau
  • Soukromé auto / minivan z Hanoje až k Vodopádu Ban Gioc rezervujte na 12go.asia
phong-nam-cao-bang-vietnam6
Oblastí Phong Nam protéká řeka, podobné obrázky údolí jsou časté.


Kdy navštívit a jet do Phong Nam (Trung Khanh, Cao Bang)?

  • Ve Phong Nam a v provincii Cao Bang opět platí to co na mnoha jiných místech severu Vietnamu. Doporučuje se vyhnout se monzunovému období, kdy hrozí více dešťů, můžete sem však přijet po celý rok. Sklizeň rýže je zde zhruba od poloviny září až do poloviny října (může se i mítně lišit). Osobně bych doporučil sem jet např. v říjnu, ale vždy předem sledujte počasí jak se vyvíjí a zda hrozí nějaké velké deště. Oblast je položená v nížině, takže v létě vysoké teploty a na období podzim-zima mohou být teploty vcelku příjemné a menší.

❱ Motorku ve Vietnamu si rezervuj online ❰

phong-nam-cao-bang-vietnam15
Rýže, kukuřice, zelenina… Phong Nam je prostě klasická zemědělská oblast.


Kde se ubytovat, v Trung Khanh, Phong Nam, Cao Bang či Ban Gioc?

  • Pokud byste u oblasti Phong Nam chtěli přespat, tak nejbližší ubytování bude ve městě Trung Khanh. Jedná se převážně o levnější typické vietnamské guesthousy – Nha Nghi a ceny jsou tedy nízké. Přímo ve Phong Nam nic není, nevylučuji, že třeba se časem ale něco objeví. Další variantou je jet až k Vodopádům Ban Gioc, zde zůstat třeba 2-3 dni a při zpáteční cestě Phong Nam navštívit či jen projet. U Vodopádů Ban Gioc jsou možnosti různé, např. guesthousy, homestay, levnější hotely, ale zatím stále trochu limitovaně.

icon-home Ubytování ve městě Trung Khanh:

Khách Sạn Đình Văn
Nhà Nghỉ Hoàn Lê

icon-home Ubytování u Vodopádů Ban Gioc:

Khuổi Ky Homestay
Mảy Linh Homestay

phong-nam-cao-bang-vietnam12
Rýžová pole v oblasti Phong Nam – Trung Khanh po sklizni.


Praktické informace – Phong Nam (Okres Trung Khanh):

Jak se dostat z Cao Bang do Phong Nam?

> Nejvhodnější možností bude cestovat na motorce. Zda jezdí lokální autobus z města Cao Bang do Trung Khanh si musíte zjistit na místě. Mezi městem Cao Bang a Vodopády jezdí lokální autobus, možností je tedy využít tento spoj a nechat se vyhodit u města Trung Khanh. Pro pohyb v oblasti Phong Nam však musíte mít motorku, neboť žádné autobusy přímo do Phong Nam nejezdí (nelze však vyloučit, že časem třeba jezdit bude).

Je možné si v oblasti Phong Nam něco zakoupit?

> V oblasti Phong Nam se nachází pár malých vesniček, občas se objeví velmi malý a skromný krámek. Nečekejte tedy žádný velký výběr, tradičně různé vietnamsko-čínské krekry, keksy, instantní polévky a nápoje, minerální vody, džusy, limonády, ale je to opravdu velmi omezené. Ve měste Trung Khanh už je spousta obchodů i velká tržnice.

Kde se nachází oblast Phong Nam?

> Phong Nam začíná cca 6 km severně za městem Trung Khanh, provincie Cao Bang, okres Trung Khanh. Phong Nam je cca 65 km od města Cao Bang a jedná se o příhraniční oblast s Čínou.

Kdy jet do Phong Nam?

> Můžete jet v jakoukoli dobu a měsíc, ale doporučuje se vyhnout monzunovému období, pokud se objeví větší deště. Mohou hrozit povodně. V létě vyšší teploty, na podzim a v zimě jsou teploty nižší a klima příjemnější.

Čím je Phong Nam pro cestovatele zajímavé?

> Oblast je velmi fotogenická, malebná, jedná se o oblast bez komerčního a masového turismu. Zemědělská venkovská oblast. Pro mě osobně je to velmi pěkná zastávka při cestě mezi městem Cao Bang a Vodopády Ban Gioc.

Jak se pohybovat ve Phong Nam?

> V oblasti Phong Nam musíte mít motorku jinak se zde nehnete. Jsou zde různé betonové cesty, po kterých je vcelku snadné se pohybovat, občas menší polní cesty, ale pohyb je bezproblémový neboť cesty jsou položené v nížině. Pro navigaci můžete využít Google Mapy, nemusí však být zaneseny všechny cesty.


icon-map-marker Mapa oblasti Phong Nam a trasy z města Cao Bang:

(hlavní a velmi slušná cesta z města Cao Bang do Phong Nam, přes město Trung Khanh)

mapa-trasa-cao-bang-phon-nam
Trasa z města Cao Bang do Phong Nam přes město Trung Khanh.


Aktuální počasí ve Phong Nam / Trung Khanh:

(dešťě a bouřky v oblasti, kliknutím na ikonu v pravém horním rohu si zobrazíte další informace)


Phong Nam (Okres Trung Khanh, Cao Bang) – Fotky:

phong-nam-cao-bang-vietnam1
Ještě staré zavlažovací systémy polí v oblasti Phong Nam – Trung Khanh.
phong-nam-cao-bang-vietnam3
Ostré vrcholky kopců ve Phong Nam – v provincii Cao Bang velmi častým jev.
phong-nam-cao-bang-vietnam5
Na motorce opatrně, občas se po cestách potuluje zvěř.
phong-nam-cao-bang-vietnam7
Nějaký starší kamenný most přímo v oblasti Phong Nam.
phong-nam-cao-bang-vietnam8
Scenérie kopců a vrcholky, sem tam nějaký domek či malá vesnička… to je Phong Nam.
phong-nam-cao-bang-vietnam9
Oblast Phong Nam protíná několik menších betonových cest, které jsou ve slušném stavu.
phong-nam-cao-bang-vietnam14
Součástí Phong Nam je i přírodní rezervace, opice jsem však žádné neviděl.
phong-nam-cao-bang-vietnam4
V oblasti Phong Nam projíždíte prakticky neustále přes různá pole.
phong-nam-cao-bang-vietnam13
Takové ty typické starší vietnamské domečky, které asi uvidíte často.
phong-nam-cao-bang-vietnam11
Když budete mít štěstí ve Phong Nam, uvidíte také těžkou práci na polích.
phong-nam-cao-bang-vietnam10
Fascinující pohled na oblast Phong Nam a blízká pole.
phong-nam-cao-bang-hranice
Oblast Phong Nam v provincii Cao Bang leží u hranic s Čínou.

Dinosauří hřbet – Ta XuaMu Cang ChaiVodopády Ban GiocHoi An+Da NangChiang MaiKoh ChangKoh SamuiJak do KrabiKoh Phi Phi

Cao Bang – průvodce icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: