Vodopády Ban Gioc (Detian) v provincii Cao Bang

vodopad-ban-gioc-cao-bang
Vodopády Ban Gioc patří k nejnavštěvovanějším místům provincie Cao Bang.

Informace o Ban Gioc
Jak jet k Ban Gioc
Kdy jet do Ban Gioc
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Ban Gioc


Vodopády Ban Gioc – Detian – asi nejkrásnější vodopády na severu Vietnamu.


Vodopády Ban Gioc – Detian jsou jednou z největších turistických atrakcí v provincii Cao Bang, je to jeden z nejkrásnějších vodopádů v jihovýchodní Asii, a jsou označeny jako největší vodopády ve Vietnamu. Tyto vodopády jsou také velmi fotogenické. Celá provincie Cao Bang však nepatří do navštěvovaných turistických destinací. Myslím si, že je to škoda, protože tato provincie má pro cestovatele hodně co nabídnout. Vodopády Ban Gioc jsou souhrnem několika menších vodopádů a mají vlastně i dva názvy. Ban Gioc – tzv. část vodopádu ve Vietnamu a Detian – tzv. část vodopádu v Číně. Vodopády Ban Gioc – Detian jsou až 200 m široké (většinou v létě, když je hodně vody), skládají se ze 3 kaskád až 70 m vysokých, jedna kaskáda je cca až 30 m vysoká.

ban-gioc-vodopady-cao-bang1
Výhled od blízké Pagody Truc Lam Phat Tich, nejhezčí výhledy na okolí.


Vodopády Ban Gioc v provincii Cao Bang jsou navštěvovány převážny asijskými turisty.


Vodopády Ban Gioc nepatří do často navštěvovaných turistických destinací neasijských turistů, především přijíždí turisté z Asie (Čína, Vietnam…) a zejména v letních měsících. Vodopády nejsou tak lehce dostupné a jsou umístěny v neturistické provincii, takže může být trochu horší doprava, která odrazí spoustu lidí od návštěvy. Chcete-li navštívit tyto vodopády v této pěkné oblasti, doporučuji zde zůstat i pár dní a prozkoumat tuto oblast, nejlépe na motorce. Např. okres Trung Khanh a přilehlé vesnice, nebo rozhodně navštívit nedalekou jeskyni Nguom Ngao (cca 3 km od vodopádů), Pagodu Truc Lam Phat Tich (asi 500 m od vodopádů), která nabízí i velmi pěkný výhled na celé okolí.

Ubytování v Cao Bang (Slevy až 60%)

ban-gioc-vodopady-lod
K přepravě pod vodopády a na druhou stranu můžete využít lodní transfer – vor.


Nejlepší způsob jak se dostat k vodopádům je cestovat na motorce (pokud můžete).


Vodopády Ban Gioc se nachází cca 360 km od Hanoje a to není ve Vietnamu krátká vzdálenost a cesta trvá hodiny cestování. Nejlepší startovní místo k návštěvě je město Cao Bang – asi 85 km od vodopádů. Z Hanoje až do Cao Bang můžete cestovat spacími dálkovými autobusy. Autobusové jízdenky stojí cca 8-11 Usd a cesta může trvat 7.5-10 hodin. Ve městě Cao Bang můžete využít místní autobus k vodopádům (cca 3 hodiny), na tento autobus se zeptejte na hotelu kde budete ubytováni, místa se odjezdu se mohou v průběhu času změnit. Mezi Hanojí a Cao Bang není žádné vlakové spojení. Další možností je také soukromé auto, i takové auto si můžete rezervovat online.

Pokud můžete cestovat na motorce, doporučuji vyjet z města Cao Bang, cesta k vodopádům je velmi dobrém stavu, a v oblasti pak můžete zůstat třeba 2 dny a prozkoumat i velmi pěkné okolí. Celá silnice DT206 je velmi pěkná, v dobrém stavu budete cestovat pěknými vesnickými oblastmi, není náročná a cestou můžete fotit. Po cestě jsou menší městečka a i restaurace. Další možností je využít nějakou turistickou agenturu k uspořádání výletu až k Vodopádům Ban Gioc a dalších míst v provincii Cao Bang, ale není to levná záležitost.

1. Dálkový autobus z Hanoje do Cao Bang
2. Lokální autobus z města Cao Bang k vodopádům (nutné zjistit si jízdní řád v Cao Bang)
3. Cestovat na motorce z města Cao Bang k vodopádům (pokud můžete – doporučuji)

ban-gioc-vodopady-cao-bang3
Rýžové pole po sklizni u Vodopádů Ban Gioc.


Jak se pohybovat a přepravovat v blízkém okolí Vodopádů Ban Gioc – Detian?


Vodopády se nachází v nížinné oblasti, obklopené kopcovitými horskými útvary a kopci, není tak složité se tam dostat a snadno se zde i pohybovat pokud už jste v provincii Cao Bang. K dispozici je parkoviště pro motocykly a automobily přímo před vchodem k vodopádům, kam vede cesta pro dopravní prostředky. Ve vymezeném prostoru u vodopádů budete chodit pěšky a pro kratší výlet lodí pod vodopády můžete využít i lodní raft/vor, kterým se dostanete i na druhou stranu řeky (platí se samostatně, tedy vstup+lodní přeprava). Doporučuji si půjčit motorku nebo jízdní kolo a prozkoumat okolí po vlastní ose, některé velmi malé vedlejší cesty nemusí však být v deštivém období dobře sjízdné.

❱ Rezervujte si motorku ve Vietnamu zde ❰

ban-gioc-vodopady-cao-bang7
Ban Gioc je označen jako největší vodopád ve Vietnamu.


Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě Vodopádů Ban Gioc a provincie Cao Bang?


Navštívit Vodopády Ban Gioc – Detian můžete po celý rok. Nejlepší a doporučované období jsou většinou letní měsíce (květen-září), kdy je voda většinou čistá, průhledná a vody je dostatek. Tyto měsíce jsou však monzunové období, a proto nelze vyloučit občasné silné dešťové srážky či menší povodně. V létě také počítejte s větším počtem navštěvujících turistů. V zimních měsících (suchá sezóna) může být méně vody, voda nemusí být tak čistá a některé služby (ubytování, stravování…) na místě mohou být omezené, ale není monzunové období a turisté přijíždí v menším počtu. V zimě může být i velmi chladno (připravte si teplejší oblečení), ale je dobré vědět, že počasí se může vždy velmi rychle měnit.

ban-gioc-vodopady-severni-vietnam
Jedna část vodopádů ještě na území Vietnamu, před čínskou hranicí.


Souhrn a další informace o Vodopádech Ban Gioc – Detian:


Jak cestovat z Hanoje do Cao Bang?

> Pokud nemáte svého soukromého turistického operátora, můžete cestovat různými dálkovými autobusy (většinou spací) z několika autobusových stanic. Cestování autobusem z Hanoje do města Cao Bang trvá asi 7.5-10 hodin a autobusové jízdenky stojí kolem 8-11 Usd. Mezi Hanojí a Cao Bang není žádné železniční ani letecké spojení. Cao Bang nemá letiště.

    • Autobusové jízdenky z Hanoje do Cao Bang koupíte na Baolau
    • Soukromé auto/taxi/minivan z Hanoje k Vodopádu Ban Gioc rezervujte na 12go.asia

Jak cestovat z města Cao Bang k Vodopádům Ban Gioc?

> Nejlepší možností je cestování na motorce, není však samozřejmě pro každého. Silnice – DT206 vedoucí k vodopádům, je ve velmi dobrém stavu a oblast je krásná a nabízí pěkné scenérie, výhodou cestování na motorce je, že můžete zastavovat a fotit či případně navštívit i jiná místa cestou. Další možností je cestování místním veřejným autobusem z města Cao Bang k vodopádům. Přesné časy autobusů si musíte zjistit opět na autobusové zastávce v Cao Bang nebo se zeptejte na hotelu.

Jak velké a rozsáhlé jsou Vodopády Ban Gioc – Detian?

> Vodopády Ban Gioc v Cao Bang jsou 4. největší vodopády na světě rozkládající se na hranici dvou států současně. Skládá se ze tří hlavních kaskád, nejvyšší patro/spád je vysoký cca 30m, celková výška je přes 70 metrů a šířka v období dešťů od května do září dosahuje až 200 metrů (v suchém období může být menší).

Kdy je nejlepší doba k návštěvě Vodopádů Ban Gioc?

> Teoreticky můžete navštívit Vodopád Ban Gioc po celý rok, ale v zimních měsících může být méně vody, je to období sucha. Nejlepší čas na návštěvu je v letním období od května do září (října), kdy někdy může více pršet, takže můžete vidět velký vodopád, ale je nutné vědět, že jde o období monzunů v severním Vietnamu.

Je možné se u vodopádů ubytovat? Jsou zde nějaké ubytovací kapacity?

> Ano, existují zde některé typy ubytování. Některé typické homestay nebo levnější hotely v blízkém okolí, ale je to ještě stále trochu omezené. V zimních měsících mohou být některé z těchto homestay nebo hotelů uzavřeny. Nelze vyloučit, že se časem nabídka rozšíří. Ceny za ubytování se pohybují v rozmezí od 150 – 500 Kč/noc, dle typu a kvality. Vybírejte a rezervuje ubytování v Cao Bang či u Ban Gioc zde.

Jak dlouho zůstat v oblasti a okolí Vodopádů Ban Gioc?

> Mnoho cestovatelů navštíví pouze vodopády v průběhu dne a pak odjíždí zpět. Myslím si, že je to chyba a doporučuji zůstat v této krásné oblasti alespoň 3 dny, pronajmout si motorku nebo kolo a projet si celou oblast po vlastní ose (pokud to dovolují cesty). Např. již 3 km od vodopádu je fascinující jeskyně Nguom Ngao nebo v okrese Trung Khanh můžete navštívit malebnou oblast Phong Nam a další scénické okolí.

Je možné si zakoupit u vodopádů na místě nějaké jídlo a občerstvení?

> Ano, můžete si zde koupit nějaké lehé občerstvení/jídlo, ale je to trochu omezené, pár mini-restaurací je přímo před Vodopády Ban Gioc v areálu. Nevylučuji, že v blízké budoucnosti vyrostou některé nové obchody/restaurace.

Kde se nachází Vodopády Ban Gioc – Detian?

> Vodopády Ban Gioc – Detian se nachází cca 360 km od Hanoje a asi 85 km od města Cao Bang. Leží na severovýchodě severní části Vietnamu. Tento vodopád leží přímo na hranici s Čínou, a tedy i z druhé strany je navštěvován čínskými turisty. Vodopády také patří do oblasti geoparku Non Nuoc Cao Bang, který byl v roce 2018 zapsán na seznam UNESCO.

vodopad-ban-gioc-mapa
Umístění Vodopádů Ban Gioc, cca 85 km od města Cao Bang.


Aktuální počasí u Vodopádů Ban Gioc / Cao Bang:

(dešťové srážky, v pravém horním rohu kliknutím na ikonu zobrazíte další doplňující informace o počasí)


Vodopády Ban Gioc – Detian v Cao Bang – Fotografie:

ban-gioc-vodopady-cao-bang6
Lávka vedoucí k druhé části Vodopádů Ban Gioc u čínské hranice.
ban-gioc-vodopady-cao-bang8
Můžete se přiblížit až k samotným vodopádům, ale opatrně.
ban-gioc-vodopady-cao-bang
Výhled na vodopády z Pagody Truc Lam Phat Tich.
ban-gioc-vodopady-cao-bang5
Vodopády Ban Gioc mohou být při větších deštích i více rozbouřené.
ban-gioc-vodopady-obchody
Na místě si můžete zakoupit i různé turistické suvenýry a občerstvení.
ban-gioc-vodopady-oblast-cao-bang
Řeka Quây Sơn a přemostění kousek před Vodopády Ban Gioc.
nguom-ngao-jeskyne-cao-bang
Jeskyně Nguom Ngao je nejzajímavějším místem k návštěvě u Vodopádů Ban Gioc.
trung-khanh-cao-bang-vietnam
Řeka Quây Sơn pár kilometrů před Vodopády Ban Gioc.

Vlaky do Lao CaiZ Hanoje do DanangZ Hanoje do HueZe Saigonu do Mui NePhu QuocOstrov Koh SamuiKoh Phi PhiChiang MaiPhuket

Provincie Cao Bang

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: