Historické místo + Jeskyně PAC BO (Provincie Cao Bang)

pac-bo-jeskyne-cao-bang-vietnam
Pac Bo je významné historické místo s několika důležitými místy v provincii Cao Bang.

Informace o Pac Bo
Jak jet do Pac Bo
Kdy jet do Pac Bo
Ubytování v Cao Bang
Dotazy + Odpovědi
Fotografie z Pac Bo

Pac Bo (Pác Bó) v provincii Cao Bang – za historií severního Vietnamu.

  • V severním Vietnamu se nachází řada historických památek z dob francouzského kolonialismu ve Vietnamu + Indočínské války a i z Vietnamsko-americké války. Na severu Vietnamu je několik měst a odlehlých míst kde uvidíte různé památníky, pomníky či ruiny právě z těchto 2 válek. Velmi důležitou postavou této válečné historie byl vlastenec, komunista a první prezident Severního Vietnamu  – Ho Či Min (vietnamsky: Hồ Chí Minh), vlastním jménem Nguyễn Ái Quốc. A jedním z důležitých míst této historie je i hraniční místo s Čínou – Pac Bo (Pác Bó) vzdálené cca 50 km severně od města Cao Bang v okrese Ha Quang. Pac Bo je i název vesnice kde se toto místo nachází.
  • Provincie Cao Bang je velmi atraktivním místem pro cestovatele, kteří vyhledávají i méně navštěvovaná místa. Nabízí několik zajímavých míst jako např. Vodopád Ban Gioc, Non Nuoc Geopark, fascinující scénické okresy např. Trung Khanh, Phong Nam a také jeskyně, krásnou přírodu a méně zahraničních turistů a již zmiňované historické místo Pac Bo. Pro samotné cestovatele to zde může být horší s dopravou, považuji téměř za nezbytné pohybovat se tady na motorce / skútru. Kromě města Cao Bang zde nejsou tak frekventované silnice, což je výhoda.
reka-suoi-le-nin-pac-bo-cao-bang
„Leninova řeka“ (suối Lê-Nin) se nachází v historické oblasti Pac Bo a je také významným místem.


Ho Či Min jako vůdce nacionalistické Ligy za nezávislost Vietnamu.

  • Vesnice Pac Bo je známá hlavně díky tomu, že Ho Či Min se zde 7 týdnů ukrýval v jeskyni Pac Bo (Hang Pắc Bó), také nazývaná jako jeskyně Coc Bo. Stalo se tak v roce 1941, po jeho návratu ze zahraničí kde strávil 30 let. Právě z Pac Bo započaly přípravy na Ho Či Minův odboj vedený levicovým hnutím Viet Minh (Việt Minh), proti francouzskému kolonialismu. A vyústil až v Indočínskou válku v letech 1946-1954, ve které Vietnam nakonec zvítězil.
  • Na historickém místě Pac Bo jsou i další důležitá místa, např. řeka Le-Nin (suối Lê-Nin), vyhlídka Cac Mac – nebo také nazývána jako Hora Karla Marxe (Núi Các Mác), chata Khuoi Nam (Lán Khuổi Nặm), jeskyně Nguom Vai, jeskyně Lung Lan, malé muzeum či pagoda, palác a svatyně Ho Či Mina.

Ubytování v Cao Bang (Slevy až 60%)

  • U vesnice Pac Bo, za vstupem do tohoto historického místa, se také nachází Památník označený jako KM0 – Ho Či Minova silnice (Km 0 đường Hồ Chí Minh). Bylo to označení počátku legendární Ho Či Minovo silnice, která vede téměř přes celý Vietnam. Na několika místech v Pac Bo je možné si prohlédnout kde Ho Či Min přespával, kde pracoval a kde např. trávil volný čas nebo kde si vařil. Většina popisu těchto bodů zájmů jsou jen ve Vietnamštině, ale když tak použijte překladač v mobilu s foto snímáním textů, trochu to pomůže.
  • Přes místo Pac Bo protéká pěkná a klidná řeka Le-Nin, která má velmi krásnou tyrkysovou barvu (pokud to počasí dovolí). V této řece se také Ho Či Min koupal, vy, jako turisté, se ale v ní rozhodně nekoupejte, koupání v této řece je zde přísně zakázáno. Chatka Khuoi Nam byl místem pobytu a odpočinku Ho Či Mina a také zde byl komunistickou stranou v květnu 1941 ustavenoven úkol pro hnutí Viet Minh – národní osvobození Vietnamu.

Jeskyně Pac Bo – místo úkrytu Ho Či Mina v roce 1941.
Řeka Lê-Nin – protéká oblastí historického místa Pac Bo.
▶ Chatka Khuoi Nam – zde ustavenoven úkol národního osvobození

pac-bo-jeskyne-cao-bang-vietnam
Jeskyně Pac Bo (Hang Pác Bó) u vesnice Pac Bo v provincii Cao Bang.


V Pac Bo je občerstvení, restaurace, obchody, ale i turistický ubytovací resort.

  • Historické místo Pac Bo je poměrně větší areál nacházející se v přírodě obklopený kopci a menšími horami. Před vstupem do placeného areálu se nachází parkoviště aut a motorek, vše je tam označené a uvidíte to. Od parkoviště a vstupu je možné využít dopravu elektrickým autem / mikrobusem, který vás doveze k památníku KM0 – Ho Či Minova silnice a poté pokračuje ještě kousek blíže historické části a před tím turisté z auta vystupují a jde se do oblasti již jen pěšky. Jsou zde značky, ztratit se nemůžete, počítejte s tím, že se trochu projdete.

Rezervuj si motorku ve Vietnamu

  • V areálu a ve vesnici Pac Bo se také nachází pár restaurací, občerstvení či prodejen potravin. Nově je zde také postaven turistický resort (chaty) kde je možné se ubytovat. V sezóně zde mohou být i stánky s různými suvenýry a turistickými předměty. Také bych rád vyzdvihl pěknou cestu z města Cao Bang do Pac Bo, doporučuji jet na motorce, jde o velmi pěknou a udělanou cestu mezi několika scénickými oblastmi.
  • Projedete pár menších neturistických obcí mezi rýžovými polemi a mezi kopci. Cestou můžete také navštívit národní Památník Kim Dong, který se nachází cca 6 km před Pac Bo. Je to památník 14-letého hrdiny Kim Đồnga (Nông Văn Dền), který zřídil dětský tým, který pomáhal ve válce v horských oblastech a setkal se i s Ho Či Minem.
pac-bo-historicke-misto-le-nin-reka
Na řece Le-Nin v Pac Bo jsou některá místa ohraničená, např. místa, kde trávil Ho Či Min čas, či rybařil.


Jak se dostat a jet na historické místo Pac Bo?

  • Nejlepším způsobem jak se dostat do Pac Bo je jet na motorce z města Cao Bang. Je možné, že jezdí některé minibusy na této trase, to si ale musíte ověřit ve městě Cao Bang. Bohužel osobně nevím o žádných veřejných autobusech, takže pak jedině možnost využít soukromý transfer. Cestovní vzdálenost z města Cao Bang do Pac Bo je 50 km a pojedete po vcelku kvalitní silnici až na místo.
  • Silnice není vůbec frekventovaná a cesta kolem pěkných scenérií a pár obcí a vesniček mimo turistické oblasti je jen zpestřením. Na motorce doporučuji poté z Pac Bo zajet do blízké oblasti Soc Ha u čínských hranic, velmi pěkná scénická zemědělská oblast, rýžová pole a hory v celém okolí. Motorku zaparkujete na placeném parkovišti před vstupem do Pac Bo. Provincie Cao Bang nemá letiště ani železnici.
  • Z Hanoje do Pac Bo – autobus, minivan do města Cao Bang + motorka z města do Pac Bo
  • Z Cao Bang do Pac Bo – privátní transfer, motorka, případný minibus zjistit v Cao Bang
  • Z Bao Lac do Pac Bo – nejvhodnější cesta je přes město Cao Bang (autobus + motorka)

Jízdenky z Hanoje do Cao Bang zde


Jaká je nejlepší doba k návštěvě Pac Bo?

  • Pac Bo a provincie Cao Bang jsou oblasti položené mezi horami, v některých případech jde o nížiny a v některých zase o horské oblasti. Pro provincii Cao Bang platí zhruba to samé co pro provincii Ha Giang. Vhodná doba pro návštěvu historického místa Pac Bo je tedy spíše suché období a tedy měsíce od září do dubna. Podzim může být vhodnou dobou s příjemnými teplotami, v letních měsících hrozí více dešťů jde totiž o monzunové období. V zimě mohou být v horách velmi nízké teploty, přibalte si teplejší nepromokavé oblečení. V případě monzunového období mohou být některé komunikace hůře sjízdné a mohou hrozit i sesuvy půdy, hlavně ve výše položených oblastech.

Doporučovaná doba k návštěvě Pac Bo v Cao Bang – Září až duben
V letních měsících hrozí monzuny a sesuvy půdy na vozovkách.
▶ Otevírací doba historického místa Pac Bo je od 8-23 hod. (celý týden)

pac-bo-hranicni-pasmo-cao-bang
Stezka z Číny, po které údajně Ho Či Min po 30 letech vstoupil zpět do Vietnamu, do Pac Bo.


Kde se ubytovat v Cao Bang či Pac Bo?

  • Ve městě Cao Bang se nachází řada různých ubytovacích kapacit, jsou tu hotely, guesthousy ale i různé homestay či hostely. Ceny jsou oproti jiným turistickým místům Vietnamu vcelku nízké. Většina hotelů ve městě je střední kvality. Můžete se ubytovat i u historického místa Pac Bo, např. Nga Nghi Hai Hoa je hned u parkoviště před areálem. V Pac Bo je turistický resort a v okolí i před vstupem do komplexu i nějaké homestay např. Mai Anh Homestay. Spíše bych ale zvolil ubytování ve městě Cao Bang a do Pac Bo jen jet např. na jednodenní výlet a zpět. Myslím si, že více dnů v okolí Pac Bo nemá smysl zůstávat.

Některé tipy na ubytování ve městě Cao Bang:

Max Boutique Hotel
Primrose Homestay
C. B. Eco Homestay
Jeanne Hotel
Highlands Hotel
Gia Quy Hotel

pac-bo-jeskyne-cao-bang-vietnam
Jeskyně Pac Bo (také nazývána jako Coc Bo) ve vesnici Pac Bo v Cao Bang.


Dotazy + Tipy – Historické místo Pac Bo v Cao Bang:

Kde se nachází historické místo Pac Bo?

  • Pac Bo historické místo s jeskyněmi, řekou Lenin a dalšími pozůstatky kde se nějakou dobu skrýval Ho Či Min, se nachází 50 km severně od města Cao Bang ve vesnici Pac Bo u čínských hranic, okres Hà Quảng, provincie Cao Bang.

Čím je místo Pac Bo zajímavé a důležité?

  • Pac Bo je národní historická a důležitá památka Vietnamu, místo kde se v roce 1941 přibližně 7 týdnů ukrýval Ho Či Min při návratu do země po 30 letech. V Pac Bo se připravoval a byl započat národní boj vedený levicovým hnutím Viet Minh, za osvobození země od francouzské kolonizace. Historie místa je také spojena i s vietnamsko-americkou válkou. Památník km0 značí počátek Ho Či Minovi stezky / silnice (Đường mòn Hồ Chí Minh), která vedla přes celý Vietnam.

Co všechno můžete v Pac Bo vidět a navštívit?

  • Pac Bo je komplex několika historických míst. Většina z nich souvisí s životem a trávením času Ho Či Mina v Pac Bo. Komplex obsahuje Památník Km0 (Počátek Ho Či Minovo silnice), jeskyně Pac Bo, hora Các Mác (Vyhlídka Karla Marxe), Stezka a místo překročení hranice, Leninova řeka (suối Lê Nin), Chatka Khuoi Nam, jeskyně Nguom Vai, jeskyně Lung Lan, malé muzeum či palác a svatyně Ho Či Mina + některá další menší místa.

Co můžu vidět cestou do Pac Bo?

  • Je důležité také říci, že i oblast Pac Bo je součástí Non Nuoc Cao Bang Geoparku. Uvidíte tady některé pěkné horské a kopcovité pasáže, rýžová pole v nížině, a cca 6 km před Pac Bo navštivte Památník Kim Dong, který je věnován 14-letému válečnému hrdinovi (Nông Văn Dền). Pokud pojedete na motorce, tak doporučuji také poté navštívit oblast Sóc Hà a jet klidně kousek podél čínských hranic.

Jak se v Pac Bo pohybovat?

  • V Pac Bo se budete pohybovat po okolí převážně pěšky. Od parkoviště je však zajištěn převoz elektrickým mikrobusem k historické oblasti. Počítejte s tím, že se tady trochu opravdu projdete, pokud tedy budete chtít navštívit všechny zajímavosti. Cesty jsou značené, ztratit se tady nemůžete.

Jak se dostat z Hanoje a Cao Bang do Pac Bo?

  • Z Hanoje do Pac Bo se dostanete nejlépe autobusem a na motorce před město Cao Bang. Tedy autobus do Cao Bang a jet na motorce z Cao Bang do Pac Bo. Doporučuji toto místo navštívit v kombinací průzkumu celé provincie. Z města Cao Bang do Pac Bo je to pěkná cesta neturistickým Vietnamem, silnice je velmi kvalitní a určitě nepojedete nějakou polní cestou ale po kvalitní asfaltové silnice až na místo. Jestli jezdí některé minibusy či autobusy z města Cao Band do Pac Bo si musíte zjistit ve městě Cao Bang.
  • Z Hanoje do vesnice Pac Bo – autobus, minivan do města Cao Bang + motorka z města do Pac Bo
  • Z Cao Bang do Pac Bo – privátní transfer/auto, motorka, případný minibus zjistit v Cao Bang
  • Jízdenky na autobusy z Hanoje do Cao Bang vyhledáte a koupíte online na Baolau

Kdy je nejlepší doba k návštěvě historického místa Pac Bo?

  • Nejvhodnější doba k návštěvě Pac Bo je suché období, např. od září/října do dubna. V provincii Cao Bang mohou hrozit v monzunovém období sesuvy půdy na vozovkách. V létě navíc počítejte s tropickými vedry. V zimě je třeba mít i teplejší nepromokavé oblečení.

Kolik stojí lístky / vstupné do Pac Bo?

  • Vstupné do historické oblasti kde je jeskyně Pac Bo, je 20 000 dongů (20 Kč). Parkoviště před areálem stojí cca 10 000 dongů (10 Kč). Upozorňuji, že v průběhu času se toto vstupné může i lišit.

Kde se ve vesnici Pac Bo stravovat či něco zakoupit?

  • Pac Bo je také malá vesnice. Je zde pár restaurací a pár obchůdků, počítejte spíše s velmi limitovaným výběrem. Přímo v areálu Pac Bo se nachází asi 2 restaurace. V turistické sezóně zde mohou být i některé malé stánky s lokálními produkty a občerstvením.

Kde se ubytovat pokud chci navštívit Pac Bo?

  • Teoreticky se můžete ubytovat i na místě v Pac Bo či kousek od Pac Bo, některé ubytovací kapacity tady jsou. Výběr je ale limitovaný. Doporučuji však spíše zvolit ubytování ve městě Cao Bang a sem jet např. na jednodenní výlet. Osobně si myslím, že zůstávat u Pac Bo asi nemá příliš smysl.

Mapa trasy z Hanoje do Pac Bo přes město Cao Bang:

(Pac Bo se nachází cca 315 km od Hanoje a cca 50 km od města Cao Bang, toto je nejvhodnější trasa)

mapa-trasa-hanoj-do-pac-bo-cao-bang
Cestovní trasa z Hanoje do Pac Bo v provincii Cao Bang vede přes město Cao Bang.


Historické místo Pac Bo v provincii Cao Bang — Fotky:

pac-bo-reka-lenin-udoli-cao-bang1
V areálu Pac Bo se budete pohybovat kolem řeky Lenin po vyznačených stezkách.
lenin-reka-pac-bo-cao-bang
Na některých místech řeky Lenin v historickém místě Pac Bo je třeba se přebrodit.
pac-bo-cao-bang-auta-vietnam
V areálu Pac Bo jsou také elektrické mikrobusy, které vás přepraví blíže k historickým místům, jinak se chodí pěšky.
pac-bo-reka-lenin-udoli-cao-bang
V areálu historického místa Pac Bo se chodí pěšky, počítejte s tím, že se trochu projdete.
ho-ci-min-zahrada-pac-bo-cao-bang
Zahrada v Pac Bo, kterou Ho Či Minh navštěvoval.
pac-bo-cao-bang-cedule-cesta
Cedule značící stezky v historické oblasti v Pac Bo, cesta k jeskyni Pac Bo / Coc Bo a na další místa.
jeskyne-pac-bo-cao-bang-vietnam
Jeskyně Pac Bo / Coc Bo kde se Ho Či Min ukrýval a trávil čas. Nějaký čas také trávil v jeskyni Lung Lan.
pamatnik-kim-dong-cao-bang-vietnam
Cestou do Pac Bo můžete také navštívit Památník Kim Dong, ten se nachází cca 6 km před Pac Bo.
soc-ha-cao-bang-vietnam
Pac Bo je součástí Non Nuoc Cao Bang Geoparku, scénické oblasti plné rýžových polí, kopců a jeskyní, toto je v Sóc Hà, kousek od Pac Bo.
soc-ha-ha-quang-cao-bang
Kopcovité scenérie v Sóc Hà, pár kilometrů od Pac Bo v provincii Cao Bang.
hroby-vietnamsti-vojaci-vietminh-cao-bang
Cestou do Pac Bo můžete navštívit hřbitov + pomník vietnamských vojáků u města Ha Quang, musíte sjet z hlavní silnice.
ha-quang-cao-bang-pac-bo
Městečko Ha Quang pár kilometrů před Pac Bo, pohled od památníku vietnamských vojáků.
ban-hoa-muc-cao-bang-pac-bo
Oblast před historickým místem Pac Bo – bản Hòa Mục, pár km za těmi kopci je Čína.
cesta-do-pac-bo-cao-bang
Rýžová pole u obce Nà Đông, kousek za městem Cao Bang, na cestě do Pac Bo.

Pagoda Bai DinhTam Son v Ha GiangZ Hanoje do DaNangOstrov Con DaoZ Bangkoku do ChiangMaiZ Bangkoku na KohLarnJak na Koh Tao

Jak jet na Fansipan icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: