BICH DONG Pagoda — Ninh Binh (Tam Coc)

bich-dong-pagoda-ninh-binh
Bich Dong Pagoda (Chùa Bích Động) a jeskyně v Ninh Binh, kousek od Tam Coc je historické místo.

Bich Dong Pagoda
Historie Bich Dong
Jak jet do Bich Dong
Kdy jet do Bich Dong
Ubytování v Tam Coc
Dotazy + Odpovědi
Fotky z Bich Dong

Bich Dong Pagoda – další historické místo v Ninh Binh (Trang An komplex).

  • Osobně považuji oblast v Ninh Binh za velmi zajímavou jak z hlediska historie tak kulturního a přírodního dědictví. Město Ninh Binh je snadno dostupné z Hanoje a pohyb po okolí je velmi snadný, pokud máte např. skútr a nebo i kolo. Každý kdo jede do severního Vietnamu, by měl toto místo navštívit. Jedno z velmi oblíbených a navštěvovaných míst je i Pagoda Bich Dong + jeskyně (Chùa Bích Động), která je hned u pagody (v okolí jsou další 2 jeskyně). Bich Dong Pagoda je jen cca 3 km od Tam Coc, pokud počítám přístav lodí a je cílem i různých skupinových výletů.
  • Celá oblast v Tam Coc je velmi působivou krasovou částí, protkanou řekami a i Pagoda Bich Dong je součástí fascinujícího Trang An scénického komplexu. No a právě tam v obci Ninh Hai, okrese Hoa Lu je ukrytá mezi kopci právě tato pagoda a jeskyně. Trang An je jedno z nejnavštěvovanějších míst v tomto okolí, ale i v severním Vietnamu. Hlavně např. na nový lunární (oslav nového roku) bývá velmi navštěvované vietnamci. Takže je třeba počítat s tím, že prostě budete na top turistickém a navštěvovaném místě, kam přijíždí i spousta cizinců.
pagoda-bich-dong-ninh-binh-tam-coc
Vstupní brána k Pagodě Bich Dong u Tam Coc. Před branou je menší jezero, přes které se přechází.


Historie Pagody Bich Dong v Ninh Hai (Hoa Lu) sahá až do 15. století.

  • Pokud se podíváme na naprostý začátek a vznik Pagody Bich Dong, tak je to rok 1428, kdy byla pagoda založena a postavena v pohoří Ngu Nhac. V 18.století se dva mniši (Tri Kien a Tri The) rozhodli, že bude provedena oprava původní stavby a bude také rozšířena. Za tímto účelem požádali o dary od dalších oddaných stoupenců buddhistického náboženství a zahájili svou práci na stavbě tří chrámů v oblasti hory známé jako Bich Dong. Pagoda se skládá tedy ze 3 pagod. Pagody se nazývají – Ha (Dolní), Trung (Střední) a Thuong (Horní), které jsou spojeny kamennými schody zdola nahoru až k jeskyni se svatyněmi a pěkným výhledem do okolí.

Ubytování v Ninh Binh (Slevy až 60%)

  • V nadcházejících letech 18. století přišlo do Pagody Bich Dong několik významných postav Vietnamu, jako např. Trịnh Sâm, a kvůli krásné scenérii před očima se místo rozhodli nazývat „Bach Ngoc Thanh Son Dong“. Znamená to něco jako „Chrám z modrého kamene, který má krásu bílé perly“. Pagody jsou postaveny hlavně ze dřeva a kamene, tedy materiálem, který se používal hlavně v tom 18.století ke stavbám pagod a paláců. Pagody mají tvar čínského slova „Dinh“ (工), mají dvoupatrovou střechu a dalších osm menších střech. Celkový pohled na tři pagody připomíná čínské slovo “Tam” (三), což znamená číslo 3.

Pagoda Bich Dong (Chùa Bích Động) = 3 pagody celkem:

1. Pagoda Ha – dolní pagoda na úpatí hory za vchodem
2. Pagoda Trung – pagoda nad schody, na půl v jeskyni
3. Pagoda Thuong – pagoda součástí jeskyně, 2 svatyně

bich-dong-pagoda-ninh-binh-svatyne
Pagoda Bich Dong a jeden z chrámů tohoto posvátného místa.


Pagoda Bich Dong je součástí oblíbeného místa Tam Coc (Tam Cốc-Bích Động).

  • Tam Coc je přibližně 3 km odtud, je to místo krasových scenérií a oblíbených lodních výletů. Proto se toto místo nazývá také jako Tam Coc – Bich Dong a je součástí různých skupinových výletů, které směřují z Tam Coc do Pagody Bich Dong. Celá oblast Tam Coc nabízí i další historická místa a paláce a nebo i jeskyně, které jsou součástí Trang An komplexu. Pagoda Bich Dong nabízí také asi 3 jeskyně v blízkém okolí, jedna je součástí již jedné zmíněné pagody, druhá je pár set metrů za pagodou v údolí, kam lze jít po vyznačené cestě. Jedna jeskyně by měla být ještě vedle údolí, tuto jeskyni jsem ale nenavštívil a přesnou cestu neznám.

❱ Rezervuj si motorku ve Vietnamu ❰

  • Jeskyně, která je součástí Pagody Trung, se nazývá také jako “Temná jeskyně” (Hang Toi). Dříve za francouzské kolonizace byla tato jeskyně jen místem, kde vietnamští vlastenci vyráběly nějaké zbraně. V jeskyni je také měděný zvon, a říkávalo se prý, že oběť nějaké nespravedlnosti, která si zde 3 zvonem zazvoní, dosáhně spravedlnosti a jejich bolest zmizí. Jeskyně není nějak extra velká, ale je vcelku kouzelná, jsou zde i stalaktity a je zajímavě umístěna v hoře a z této jeskyně se jde k poslední malé Pagodě Thuong. A kousek odtud vedou i další schody na vyhlídku nad údolím, které je za touto pagodou a jeskyní. Poté můžete sejít i do údolí a podívat se do další menší jeskyně.
pagoda-bich-dong-jeskyne-vietnam
Posvátná jeskyně a část třetí Pagody Bich Dong v obci Ninh Hai, Ninh Binh.


K Pagodě Bich Dong se dostanete z Hanoje či Ninh Binh různými způsoby.

  • Pokud budete chtít jet k Pagodě Bich Dong (či do Tam Coc), tak na výběr máte několik možností. Cestovní vzdálenost z Hanoje k Pagodě Bich Dong je cca 110 km přes město Ninh Binh. Z Hanoje do Ninh Binh jezdí vlaky vietnamských drah, autobusy, soukromé minivany či auta. Některé minivany a autobusy z Hanoje jezdí také rovnou do Tam Coc k přístavu lodí a můžete si koupit jízdenky online. Takže z Tam Coc je to jen 3 km k Pagodě Bich Dong a vy se sem dostanete buď na skútru, motorce a nebo i na kole a nebo taxikem.

❱ Jak jet do Tam Coc z Hanoje? ❰

  • Doporučuji se po okolí Tam Coc a Trang An pohybovat buď na skútru a nebo na kole. Pokud byste se báli např. řídit motorku, tak můžete také využít transport na motorce s řidičem, tzv. mototaxi. Jak již bylo řečeno, Ninh Binh je nížinná oblast, takže snadno se tady pohybuje po celé oblasti Trang An. Tam Coc je v tomto okolí největší základna pro turisty a v okolí se můžete ubytovat. V Ninh Binh není letiště, takže na letecké spoje zapomeňte.
pagoda-bich-dong-jeskyne-ninh-binh
Jeskyně Toi (Hang Toi) kde se nachází také jedna z Pagod Bich Dong.


Kdy je vhodná doba k návštěvě Pagodě Bich Dong v Ninh Binh?

  • Nejlepší doba k návštěvě Pagody Bich Dong je září – říjen a nebo jarní měsíce, tedy platí to co pro celou oblast Ninh Binh. V reálu však samozřejmě můžete přijet po celý rok. Oficiálně je Pagoda Bich Dong otevřena po celý den, takže prostě přijeďte v průběhu dne jak chcete. V letních měsících můžou v oblasti Ninh Binh hrozit větší deště, je to monzunové období a hrozí tak velmi vysoké teploty. V zimě také můžete přijet, ale trochu budou chybět barvy přírody a teploty mohou být nižší, takže to je vhodné pro ty, co nesnesou extrémní tropy.

  ❱ Rezervujte si výlet / túru ❰

  • Do Pagody Bich Dong se neplatí vstupné (nevylučuji, že třeba v budoucnu bude zavedeno), vstup je stále zatím zdarma, můžete zanechat dobrovolné vstupné v pagodě pokud budete chtít. Placené je pouze parkoviště před vstupem k pagodě, před jezerem. Je třeba si dát také pozor na některé lidi co mohou v okolí pagody nabízet vstupenky turistům, rozhodně žádné vstupenky od těchto lidí nekupujte, jsou to podvodníci.

1. Pokud můžete vynechte období monzunů (letní měsíce)
2. Září > Říjen – vhodná doba
k návštěvě oblasti Ninh Binh
3. V zimních měsících mohou být výrazně nižší teploty.

pagoda-bich-dong-udoli-ninh-binh
Za Pagodou Bich Dong a jeskyní se nachází pěkné údolí, kam si lze udělat krátkou procházku, je zde další jeskyně.


Kde se ubytovat v okolí Pagody Bich Dong a Tam Coc?

  • Pokud byste se chtěli ubytovat v okolí Pagody Bich Dong, tak i zde jsou nějaké nabídky. Jedná se většinou o bungalovy, homestay či resorty a nachází se v těsné blízkosti kolem pagody. Toto okolí je trochu klidnější než centrum Tam Coc u lodního přístavu, takže na jednu stranu není špatné se ubytovat tady a celý Trang An scénický komplex či Tam Coc prozkoumávat odtud. Pár turistických resortů je i velmi luxusních, jinak se jedná o standardní bungalovy / homestay velmi slušné kvality za nižší ceny.

Ubytování v okolí Pagody Bich Dong:

▶️ Tam Coc Mountain Bungalow
▶️ Tam Coc Valley Homestay
▶️ An Ngoc Tam Coc Bungalow
▶️ Tam Coc La Montagne

tam-coc-valley-homestay-vietnam
Tam Coc Valley Homestay, kousek od Pagody Bich Dong (foto: Agoda).
tam-coc-mountain-bungalow-vietnam
Tam Coc Mountain Bungalow, pěkné stylové bungalovy kousek od pagody (foto: Agoda).


Praktické informace — Pagoda Bich Dong v Ninh Binh:


Kde se nachází Pagoda Bich Dong?

  • Pagoda Bich Dong se nachází cca 110 km od Hanoje, přibližně 10 km od centra města Ninh Binh v obci Ninh Hai. Pagoda je 3 km od Tam Coc, což je velké turistické a oblíbené místo. Celá oblast je součástí Trang An scénického komplexu, což je nejnavštěvovanější místo v Ninh Binh.

Jak je Pagoda Bich Dong stará?

  • Počátek vzniku Pagody Bich Dong se datuje do roku 1428. V 18. století byla pagoda opravena a rozšířena.

Jak se dostat z Hanoje k Pagodě Bich Dong?

  • Pokud byste se chtěli dostat co nejblíže této pagodě, tak můžete využít některé soukromé minivany, autobusy které jezdí z Hanoje do Tam Coc. Další variantou jsou vlaky, autobusy či soukromá auta do města Ninh Binh a nebo minivany na jiné místo Trang An komplexu.

Je nutné mít na toto místo průvodce?

  • Ne, k návštěvě Pagody Bich Dong nepotřebujete žádného průvodce, jde o menší, ale velmi pěkné místo.

Jak se obléknout do Pagody Bich Dong?

  • Rozumně, jdete na historické posvátné místo, takže v plavkách či jen v trenkách sem asi nepůjdete. Sice nikdo to tam nehlídá, ale respekt je na místě. Osobně jsem byl v šortkách a v triku. Nefoťte se nikde nazí.

Je nutné si zakopit vstupenky do Pagody Bich Dong?

  • Ne, vstup do Pagody Bich Dong je zdarma, nepotřebujete žádné vstupenky. Nelze vyloučit, že se to v budoucnu změní. Dávejte si na některé podvodníky v okolí, kteří mohou turistům nabízet vstupenky na toto místo, nic takového nekupujte. Zpoplatněno je parkoviště motorek / aut před vstupem do areálu pagody.

Co lze vidět v Pagodě Bich Dong?

  • Pagoda Bich Dong je významné historické místo, lze vidět menší pagody, jeskyně, svatyně či modlitebny. Dalé jsou zde některé dochované duchovní relikvie či budhistické sochy a nebo i např. měděný zvon.

Kdy je nejlepší doba k návštěvě Pagody Bich Dong?

  • Pokud chcete oblast Ninh Binh prozkoumat na více dní, doporučuji zvolit buď začátek podzimu (září, říjen) a nebo pak jarní období (duben, květen). V zimě může být velmi chladno, okolí není moc barevné a v létě naopak hrozí možnost výskytu větších dešťů.

Jaká je otevírací doba Pagody Bich Dong?

  • Oficiálně je Pagoda Bich Dong otevřena po celý den. Celý den znamená, prostě přijďte někdy v průběhu dne.

Je možné se ubytovat u Pagody Bich Dong?

  • Ano, pokud byste se chtěli ubytovat v okolí pagody, což není špatný nápad oproti centru Tam Coc, tak i tady najdete některé bungalovy či homestay a resorty. Např. tyto jsou velmi dobře hodnocené: Tam Coc Valley Homestay a nebo Tam Coc Mountain Bungalow.

Jak je Pagody Bich Dong velká a jak ji projít?

  • Pagoda Bich Dong není příliš velký komplex a v pohodě ji tady prostě projdete, pár schodů do jeskyně. Pak se můžete vydat po vyznačené cestě do údolí a za další menší jeskyní, údolí se nachází za pagodou.

Je možné zde koupit nějaké jídlo a občerstvení?

  • Ihned kousek před pagodou se nachází  pár restaurací a lze si tady koupit i menší občerstvení, pití.

Kam můžete pokračovat od Pagody Bich Dong?

  • Pokud jste již na tomto místě, můžete pokračovat dále např. do Ptačího parku Thung Nham, který se nachází cca 5 km západně od Pagody Bich Dong. Do parku můžete jet na motorce či na kole.

Mapa cestovní trasy z Hanoje k Pagodě Bich Dong:

(nejvhodnější způsob je samozřejmě spojit cestu s návštěvou i jiných míst v Ninh Binh, např. Tam Coc).

mapa-trasa-hanoj-do-bich-dong-pagoda
Cestovní trasa z Hanoje k Pagodě Bich Dong, přes město Ninh Binh a Tam Coc je to cca 110 km.


Pagoda Bich Dong + jeskyně a okolí v Ninh Binh – Fotografie:

pagoda-bich-dong-brana-vietnam
Před vstupem u brány do areálu Pagody Bich Dong je jezýrko a menší můstek.
pagoda-bich-dong-vietnam
Pagoda Bich Dong je vlastně komplex 3 pagod, 2 jsou z části umístěné v jeskyni.
pagoda-bich-dong-vietnam1
Pagoda Bich Dong je umístěna na hoře, postupně se jde po schodech až k jeskyni, nic náročného.
pagoda-bich-dong-svatyne-vietnam
Svatyně Pagody Bich Dong umístěná v tzv. “Temné jeskyni” v hoře.
pagoda-bich-dong-jeskyne-vietnam
Další z malých svatyní Pagody Bich Dong, ukrytá v jeskyni mezi kameny.
pagoda-bich-dong-sochy-vietnam
V komplexu Pagody Bich Dong je několik různých svatyní na různých místech.
pagoda-bich-dong-horni-vietnam
Horní Pagoda Bich Dong a svatyně je venku za jeskyní.
cesta-pagoda-bich-dong-vietnam
Cesta a schody k údolí, které se nachází za Pagodou Bich Dong, lze jít na menší procházku až k další jeskyni.
udoli-pagoda-bich-dong-vietnam
Cesta do údolí za Pagodou Bich Dong. Schůdky vedou skoro až na vrcholky hor…
jeskyne-pagoda-bich-dong-thien-cung
Cesta z vyhlídky nad údolím za Pagodou Bich Dong a sestup do údolí.
udoli-pagoda-bich-dong-vietnam
Údolí za Pagodou Bich Dong, je zde další jeskyně, v době návštěvy však byla uzavřena.

Bai Dinh KomplexJak na Con DaoLetenky do VietnamuMapy VietnamuZe Saigonu do Nha TrangZ Bangkoku na Koh Phi PhiPláže na severu

Jak na horu Fansipan icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 6

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: