Pagoda a jeskyně AM TIEN v Ninh Binh

am-tien-pagoda-jeskyne-ninh-binh
Pagoda a jeskyně Am Tien u města Ninh Binh nabízí klidnou a mystickou atmosféru.

Informace o Am Tien
Historie Am Tien
Co vidět v Am Tien
Jak se tam dostat
Ubytování v okolí
Fotografie z Am Tien

Ninh Binh a okolí je jedno z nejzajímavějších míst v severním Vietnamu.

  • Ninh Binh – to je důležité město v severním Vietnamu, kde se nachází spousta historických zajímavých míst. A ty krasové scenérie komplexu Trang An či Tam Coc jsou jen zvýrazněním tohoto krásného místa, které by měl každý návštěvník Vietnamu vidět. Jde to velmi snadno, neboť toto místo se nachází pouhých 100 km jižně od Hanoje a jezdí sem spousta autobusů, soukromých minivanů a také vlakové spoje. Samo město Ninh Binh nemá letiště, takže přijet sem musíte po zemi (pokud tedy neletíte helikoptérou).

Pagoda a jeskyně Am Tien se nachází u historického města Hoa Lu.

  • Velmi významné historické místo je i historické a dříve hlavní město Vietnamu – Hoa Lu. Nyní jde samozřejmě a velmi populární turistickou atrakci, kde se vám naskytne možnost vidět ještě starodávné vykopávky, artefakty a jiné historické předměty pradávného Vietnamu. Historická část Hoa Lu se nachází 13 km od centra Ninh Binh a pokud sem již jedete, rozhodně byste neměli vynechat i kousek vzdálené další historické místo – Pagodu a jeskyni Am Tien.
jeskyne-pagoda-am-tien-ninh-binh
Pagoda a hned u ní jeskyně Am Tien se nachází tak trochu skrytá na skále kam vedou schody.


Pagoda a jeskyně Am Tien je dnes již známým turistickým oblíbeným místem.

  • Pagoda a jeskyně Am Tien (ve vietnamštině – Động Am Tiên + Chùa Am Tiên = Tuyệt Tịnh Cốc) dříve byla poměrně izolovaná a skrytá, nyní je to již další známé turistické místo v Hoa Lu. Toto místo bylo v historii využívané císařem a zakladatelem 2.vietnamské dynastie Dinh – Dinh Bo Linhem (Dinh Tien Hoang, narozen r.924 – zemřel r.979) narozeném v Hoa Lu. V té době  Dinh Bo Linh eliminoval sociální a politickou anarchii, která charakterizovala rozdělené království. Stáří tohoto místa se udává něco přes cca 1000 let.

Ubytování v Ninh Binh (Slevy až 60%)

  • Historická legenda říká, že jeskyně Am Tien byla dynastií Dinh využívána jako žalář, kde byli umístěni tygři a panteři aby mučili vězně, kteří spáchali závažné zločiny. Jeskyně (také nazývána jako “Dračí jeskyně”) také byla využívána jako popraviště. Za Dynastie Ly zde byla poté vystavěna budhistická svatyně a později doplněna lidmi o další svatyně. Toto je tedy velmi ale velmi zkrácená legenda historie Pagody a jeskyně Am Tien.
am-tien-cave-pagoda-ninh-binh-vietnam
Jeskyně Am Tien se nachází hned za Pagodou Am Tien a je otevřena pro všechny návštěvníky.


Celé místo s jezerem uvnitř areálu je vcelku velmi působivé a klidné.

  • Pagoda a jeskyně Am Tien (viet. Tuyệt Tịnh Cốc) je umístěna ve skalnatém areálu, ve kterém je vykopán tunel, kterým návštěvníci mohou vstoupit. Na místě před tunelem lze zaparkovat motorku / auto (za 10 000 dongů), zakoupit lístek (stojí cca kolem 40 000 dongů – 40 Kč, může se časem měnit) a vstoupit do areálu. Ihned se objevíte u jezera a poté můžete pokračovat k pagodě a jeskyni Am Tien a nebo se vydat na jižní stranu areálu a navštívit historickou bránu s výhledem a obejít celé místo dokola, nebo můžete posedět kolem jezera.

Rezervujte si motorku ve Vietnamu

  • V jeskyni Am Tien jsou umístěny různé budhistické sochy a některé artefakty. Např. navzdory působení času je u vchodu stále zachován zvon pagody a tři starobylé kamenné stély, na nichž jsou vyryta jména těch, kteří pomáhali stavět pagodu Am Tien. Na jezeře je také možné projet se na loďce, uvidíte i ryby, voda má při pěkném počasí krásnou průhlednou zeleno-modrou barvu. Jelikož místo leží uvnitř skalnatého areálu, je velmi tiché a klidné, pokud zde tedy nebudou větší skupiny turistů. Hned pod pagodou se také nachází občerstvení nebo možnost zakoupit květiny. Před areálem u brány do Hoa Lu je také restaurace a jiné občerstvení.
pagoda-jeskyne-am-tien-ninh-binh
Výhled z Pagody Am Tien směrem na jižní stranu, tam někde za rohem je jižní historická brána.


Jak se dostat a jet k Pagodě a jeskyni Am Tien?

  • Pagoda a jeskyně Am Tien (viet. Tuyệt Tịnh Cốc), jak už bylo řečeno je 12 km od centra města Ninh Binh. Je ihned naproti vstupu do historického města Hoa Lu, poznáte to podle velkého vykopaného tunelu, které je vidět ze silnice. U tohoto tunelu je možné za malý poplatek zaparkovat motorku, blízko je i restaurace. Do Ninh Binh je nejlepší jet z Hanoje, vlakem a autobusem cesta trvá cca 2.5 hodiny. Z Centra města Ninh Binh si musíte vzít taxi, pokud nejedete na své motorce. Jezdí také některé soukromé minivany z Hanoje až k historickému místu Hoa Lu a jízdenky si můžete zakoupit online. Čtěte tento článek o možnostech dopravy.

Jak jet z Hanoje do Ninh Binh?


Kdy navštívit Pagodu a jeskyni Am Tien u Hoa Lu?

  • Můžete sem přijet po celý rok. Osobně bych doporučil zvolit např. období září – listopad, kdy nehrozí v severním Vietnamu nějaké větší deště.  V zimních měsících zde může být chladné počasí a i mlhy. Ninh Binh leží v nížině a v letních měsících zde může být velmi horké počasí. Otevírací doba pagody a jeskyně je od pondělí do neděle 8-18 hod. Ve sváteční dny se může tato otevírací doba lišit.
am-tien-pagoda-jeskyne-vstup-ninh-binh
Vstup tunelem do Pagody a jeskyně Am Tien (Tuyệt Tịnh Cốc) ze strany od brány do Hoa Lu v Ninh Binh.


Kde se ubytovat pokud chci být blízko tomuto místu?

  • Město Ninh Binh a okolí nabízí velkou řadu ubytovacích kapacit. Pokud se chcete ubytovat blízko Pagodě a jeskyni Am Tien, doporučuji strategicky zvolit některé z kapacit v Trang An scénickém komplexu. Trang An komplex je vhodným místem uprostřed toho nejzajímavějšího co tato oblast nabízí. Centrum Trang An komplexu je cca 5 km od Am Tien. Budete tedy uprostředy přírody mezi krasovými scenériemi.
  • Nehledejte tady žádné hotelové komplexy, ale jsou zde velmi vkusné bungalovy, homestay, eco resorty, či různé typy chatek a některé i s bazény (bazén zde může být vhod). Řada z nich je i velmi dobře hodnocena na internetu. Vybírám některé možné typy a doporučení na vhodné ubytování, vše velmi dobře hodnocené: Trang An Eco Homestay, Trang An Farmstay, Hoa Lu Ecohomestay a nebo parádní Trang An River View Homestay.
trang-an-river-view-homestay-ninh-binh
Trang An River View Homestay je krásně umístěný mezi skálami (foto: Agoda).
trang-an-eco-homestay-ninh-binh
Trang An Eco Homestay – kousek od Hoa Lu (foto: Agoda).


Pagoda a jeskyně Am Tien v Ninh Binh — Informace:

Otevírací doba: 8-18 hod., celý týden (na svátky se může lišit)
Adresa: Tuyệt Tịnh Cốc, Trường Yên, Hoa Lư District (Ninh Binh)
Kde se nachází: u historického místa Hoa Lu, ihned naproti vstupní bráně
Co vidět: jezero, jeskyně,  historická pagoda a brána, artefakty, sochy
Stravování: na místě, či v blízkém okolí
Jak se tam dostat: možné přijet na motorce, parkování u vstupu
Ubytování: v Hoa Lu a nebo v komplexu Trang An
Kam jet z Hoa Lu / Am Tien: na motorce např. do komplexu Bai Dinh


Mapa a poloha pagody a jeskyně Am Tien v Ninh Binh:

(historické místo Am Tien je vzdálené cca 12 km od centra města Ninh Binh)

pagoda-jeskyne-am-tien-mapa
Trasa z města Ninh Binh k Pagodě a jeskyni Am Tien přes Trang An scénický komplex – nejvhodnější cesta přes krasové scenérie.


Historická pagoda a jeskyně Am Tien v Ninh Binh — Fotky:

am-tien-jezero-ninh-binh
Na jezeře v areálu u Am Tien je také možné využít projížďku na lodích.
am-tien-jizni-brana-ninh-binh
Pohled na poněkud zakrytou jižní historickou bránu u Am Tien.
jeskyne-am-tien-ninh-binh-vietnam
Některé sochy v jeskyni Am Tien zobrazují některé důležité postavy Dynastie Dinh a Dynastie Ly.
pagoda-am-tien-ninh-binh-vietnam
Jižní historická brána areálu Tuyệt Tịnh Cốc v Ninh Binh.
am-tien-pagoda-lode-ninh-binh
Lodě na jezeře u Pagody a jeskyně Am Tien v Ninh Binh.
pagoda-am-tien-hoa-lu-ninh-binh
Pagoda Am Tien je stará přes 1000 let a vznikla za Dynastie Dinh.
am-tien-jeskyne-sochy-ninh-binh
Některé sochy u pagody a v jeskyni Am Tien zobrazují důležité postavy historie Dynastie Dinh a Dynastie Ly.
am-tien-pagoda-jizni-brana-vietnam
Výhled z jižní historické brány na jezero u Am Tien.
am-tien-pagoda--spot-ninh-binh
Ano, i u Am Tien narazíte na oblíbený foto selfie spot.

Vodopád Chieng KhoaVietnamská jídlaVietnam bez cestovkyLetenky do VietnamuJak jet na Phu QuocJak jet do Mui NeJak jet do Krabi

Jak jet do Tam Coc icon-angle-double-right

Jak užitečný byl tento článek?

Klikni na hvězdu a hlasuj!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 6

Ještě žádný hlas! Buď první a hlasuj.

Sdílej: